Navštívili jsme WebExpo – konferenci pro webaře

webexpo

Měli jsme tu možnost zúčastnit se letošní konference Webexpo 2014. Kromě toho, že jsme mediálními partnery této akce, jsme byli také hodně zvědaví, jak celá taková akce probíhá, a tak jsme na místo vyslali našeho grafika Tomáše Očadlého.

Snímek obrazovky 2014-09-23 v 15.29.10

Co je to WebExpo?

Ve zkratce – konference (nejen) pro webové profesionály.

A to “nejen” zde hraje opravdu velkou roli. Na akci mohl totiž dorazit opravdu každý, kdo si včas koupil vstupenku (cca 3 000 Kč) a zajímá se alespoň trochu o web (ať už o programování, kódování, animování nebo například grafiku). Sedmý ročník WebExpa se konal v Praze 12. – 14. 9. Celá akce byla rozdělena v podstatě do dvou etap. První etapa začala v pátek a byla pouze pro ty, kteří si zaplatili extra vstup na workshopy, případně i pro ty, kteří si zaplatili vstup na celý WebExpo a měli tak přístup na vybrané workshopy zdarma. V sobotu a neděli jste si mohli od rána do večera užívat řadu přednášek z nejrůznějších oblastí kolem webu. Jelikož jsme byli na akci poprvé, s velkou radostí jsme si na webu WebExpa “naklikali” program, který zahrnoval mimo jiné i přednášky typu “Práce nebo koníček?” od Pavla Zimy (Seznam.cz), “Web ostrý jako břitva” od Jana Řezáče nebo “To nejlepší z internetového videa – virální marketing, hvězdy českého a světového YouTube” od Adama Reinbergera. Několik přednášek bylo i v angličtině v podání předních odborníků přes web (Sophie Freiermuth, Marko Dugonjić, …).

IMG_20140913_100029

Protože přednášek na výběr bylo opravdu hodně, byly pro účely WebExpa vymezeny prostory Světozoru, Lucerny, Divadla Bez Zábradlí, Cerva Institutu, Ery svět, Wayra a České spořitelny. Pokud jste byli opravdu zvědaví a zajímaly vás přednášky z různých oborů, museli jste se smířit s neustálým přebíháním mezi různými lokacemi. Na přesun bylo naštěstí vždy dost času a navíc jste se na cestu mohli zásobit kávou nebo něčím na zub (zdarma).

IMG_20140913_115540

WebExpo – konference pro webaře pohledem redaktora

Možná se tedy ptáte, jestli tahle akce měla něco společného s Androidem. Odpověď je ano s velkým ALE. Byli jsme na přednášce “Jak dělat uživatelské testování na mobilních zařízeních” od Maxe Scheugla. Cílem přednášky bylo ukázat lidem, jak lze zaznamenávat dění obrazovky na Androidu a iOS se záznamem interakce od uživatele a dále tak vyhodnocovat, jak se lidí na webu/aplikaci chovají. Mnohé z vás již teď jistě napadlo několik variant pro záznam obrazovky případně CyaonogenMod, který má tuto vychytávku již přímo součástí systému. Pro Androiďáky tedy nic nového. Pokud se však zajímáte o web více než běžný uživatel, určitě byste si přišli na své. Na WebExpu se sice nenaučíte nové příkazy nebo finty s Photoshopem, přednášející s mnohaletou praxí se s vámi ale podělí o to nejcennější – o zkušenosti. A o tom v podstatě celé WebExpo bylo. Člověk se tam nepřišel vzdělávat jako na školení, ale pochytit nové nápady, myšlenky a popovídat si se zkušenými kolegy. Po každé přednášce ještě zpravidla probíhaly konzultace s přednášejícími, takže pokud vás něco zaujalo, mohli jste se zeptat osobně.

IMG_20140913_160109

Na akci jsme byli celý víkend a uteklo to opravdu velmi rychle. Přednášky byly vesměs hodně zajímavé a v některých případech se člověk trochu i zasmál. Příkladem za všechny je přednáška od Pavla Zimy ze Seznamu.cz, který dokázal 40 minut hovořit o své zálibě ke starým Škodovkám. Na konci přednášky vše shrnul a přirovnal k postoji k práci. Pokud jste zrovna neměli chuť na přednášky v pohodlných kino sálech, mohli jste navštívit budovu Cervo Institutu a vyzkoušet si Oculus Rift nebo se podívat, jak se tiskne na 3D tiskárně.

IMG_20140914_164049

Ke konci dne pak probíhaly přednášky spíše pro pobavení a odpočinek. Například “To nejlepší z internetového videa” od Adama Reinbergera, kde jsme se koukali na nejúspěšnější virální videa ve světě a kde Adam vysvětloval, jak těžké je vytvořit virální video. Dozvěděli jsme se také něco málo ze zákulisí známých českých youtuberů ViralBrothers. Věděli jste, že všechny scénky, kde se navzájem kluci nachytávají, jsou nahrané? Na této přednášce se osobně ukázal i Kazma, další český youtuber, který je známý především díky své One Man Show. Pokud jste se bavili málo, mohli jste se přesunout na after party. Někteří, kteří tak učinili, měli pak druhý den problém dorazit na další přednášky.

Sečteno a podtrženo. WebExpo je určitě zajímavou zkušeností jak pro nováčky, tak pro zkušené webaře. Dostane se vám nových zkušeností a hodně zábavy v pohodové společnosti a příjemně tak zabijete celý víkend. Částka 3 000,- je určitě oprávněná, protože organizace takové velké akce něco stojí. To, jestli se to vyplatí právě vám, je již velmi subjektivní.

Omlouváme se za kvalitu fotografií. Byly pořízeny telefonem.

Byli jste i vy na WebExpu? Podělte se o zkušenosti v komentářích.

Více informací najdete na webexpo.cz

Tomáš Očadlý
O Autorovi - Tomáš Očadlý

Tomáš se narodil jako hračička, odjakživa utrácel své těžce ušetřené peníze za geekoviny, takže smartphony a tablety ho nemohly minout. Systém Android si ho našel… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)