Konec instalací ADB: Android zařízení teď můžete “ladit” z prohlížeče

WebADB ADB z prohlížeče

Zkušenějším uživatelům Android zařízení asi není potřeba pojem ADB alias Android Debug Bridge detailně vysvětlovat. Pokud ale netušíte o čem je řeč, tak jde jednoduše řečeno o programové prostředí, které umožňuje zadávání příkazů z počítače do mobilu. Hodí se například pro tzv. rootování mobilu, testování aplikací a další pokročilé procesy, ke kterým se jiným způsobem nedá dostat. Doposud bylo nutné toto prostředí do počítače instalovat a ke konkrétnímu mobilu najít správné ovladače, pokud jste jej chtěli používat. Tomu je nyní konec. Díky nástroji WebADB, který řeší ADB příkazy jednoduše z prohlížeče.

13_adb_prikazu_ico

K používání této novinky stačí skočit na speciální web v prohlížeči, který podporuje web USB. Patří mezi ně třeba i Google Chrome nebo Microsoft Edge. Plus je samozřejmě nutné mít povolené ladění přes USB, což můžete provést přes režim pro vývojáře (v nastavení stačí 7x klepnout na “Číslo sestavení” v menu O telefonu). Skrze WebADB jdou z prohlížeče odesílat do Android zařízení běžné ADB příkazy. Funguje instalace .apk souborů, vyvolání příkazové řádky, nahrávání obrazovky, kontrola nad telefonem nebo správa souborů.

“Žádné instalace, žádné shánění ovladačů, nic. Všechno, co potřebujete, je kompatibilní prohlížeč,” popisuje své dílo uživatel SteelToe z komunity XDA Developers. Jak jsme zmínili, v prohlížeči je potřebná podpora pro web USB, kterou mají v základu povolenou browsery s jádrem Chromium. To platí pro zmíněnou dvojici Chrome a Edge.

Jaké máte dosavadní zkušenosti s používáním ADB?

Zdroj: XDA

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)