Právník žaluje Weather Channel: meteo aplikace sleduje své uživatele

weather

Americký právník Mike Feuer žaluje televizní síť The Weather Channel, jejíž stejnojmenná mobilní aplikace je k dispozici pro Android i iOS. Tvrdí, že program sleduje pohyb uživatelů i v okamžiku, kdy ho nepoužívají a tato data jsou předávána (respektive prodávána) třetím stranám.

Obsah článku

Zase další kauza?

Ochrana osobních dat je s nárůstem mobilních technologií žhavým tématem. Uživatelé svěřují svým smartphonům často velmi citlivé informace, počínaje kontakty, přes konverzace s dalšími osobami, až po vysloveně choulostivé údaje. Jakékoli porušení ať deklarovaných, nebo nepsaných pravidel je tedy vnímáno značně negativně.

Mike Feuer je právním zástupcem města Los Angeles. Dle jeho žaloby má mobilní aplikace The Weather Channel nekorektně shromažďovat uživatelská data. Incident je přirovnáván ke kauze Cambridge Analytica, která nedávno postihla sociální síť Facebook. Nápadná je také podobnost s aférou programu RunKeeper, který byl roku 2016 obviněn z tajného sledování svých uživatelů.

Takto se Weather Channel nabízí v Obchodě PlayTakto se Weather Channel nabízí v Obchodě Play

V obvinění stojí, že údaje o poloze uživatele, získané pomocí aplikace, byly „předávány dalším stranám za účelem dosažení zisku“. Dělo se tak i přes tvrzení společnosti The Weather Channel, že tato data používá pouze ke zlepšení přesnosti předpovědí počasí. Konkrétně měly být poskytnuty společnosti IBM (vlastníkovi TWC) pro účely reklamy a výzkumu trhu, ale i nejméně dalším dvanácti subjektům v posledních 19 měsících.

V jednom případě prý byly údaje o poloze uživatelů použity k cílení nabídky kavárny McDonald’s McCafé na zákazníky z řad mileniálů. Cílem bylo přilákat je na snídaně, nabízené tímto řetězcem. Sesbíraná data měla být poskytována i hedgeovým fondům, které se zajímají o chování spotřebitelů.

Prý jen kvůli předpovědím…

Provozovatel aplikace dle žaloby předává inzerentům a jiným třetím stranám přesná geolokační data svých uživatelů. Činí tak navzdory tomu, že zavádějícím způsobem naznačuje, že jejich údaje o poloze jsou potřebné pouze pro poskytnutí lokálních informací o počasí.

Když se uživateli zobrazí požadavek na oprávnění ke zjišťování pozice, aplikace „neumožňují uživatelům domnívat se, že jejich údaje o poloze budou použity pro jiné než personalizované lokální údaje o počasí, upozornění a prognózy,“ uvádí právník.

Pokud přemýšlíte nad tím, jakým způsobem lze zneužít informace o poloze, pak vězte že hlavním motivem může být cílení reklamy. Uživatelům tak mohou být servírována reklamní sdělení například s ohledem na to, v jakých místech se nejčastěji pohybují.

Feuer zdůrazňuje, že aplikace cíleně navádí uživatele, aby povolili použití služeb pro určování polohy. Přitom nijak přesně nepopisuje, jak budou tyto informace využívány. Program pak prý neprovádí pouze sledování anonymních dat, jako je obecná oblast (např. město nebo stát), ale sleduje přesnou polohu a pohyb uživatele bez ohledu na to, zda aplikaci používá.

Miliony dotčených uživatelů Weather Channel

V žalobě, podané k vrchnímu soudu v Los Angeles, požaduje žalobce civilní tresty. Žádá i vydání soudního příkazu, který zabrání Weather Channelu „podílet se na těchto zakázaných obchodních praktikách“.

Pokud se obvinění prokáže, znamenalo by to narušení soukromí ve značném měřítku. Inkriminovanou aplikaci používá měsíčně 45 milionů uživatelů po celém světě. Až 80 % z nich prý přístup k poloze v dobré víře povolilo. V letech 2014 až 2017 byl Weather Channel dokonce o nejstahovanější meteorologickou aplikací.

V dokumentech „Nastavení ochrany osobních údajů“ a „Zásady ochrany osobních údajů“ lze vyčíst, že geolokační data mohou být sledována i pro jiné účely. Feuer však kritizuje, že zmínka o reklamě je neurčitě popsána a „rozptýlena v různých částech politiky ochrany osobních údajů, obsahujících téměř 10 000 slov“.

Zneužitá oprávnění

Společnost IBM, majitel The Weather Channel, se zatím vyjádřila pouze v tom smyslu, že se k podané žalobě – alespoň prozatím – nebude nijak vyjadřovat. Zahraniční média často doporučují aplikaci z telefonu úplně odinstalovat, nebo jí alespoň zakázat přístup k poloze.

Celá kauza ukazuje, jak ochotně uživatelé udílejí aplikacím oprávnění přistupovat ke všem druhům dat ve svých telefonech bez dlouhého přemýšlení. Současně ale varuje, neboť v tomto případě se požadavek na zjišťování polohy jeví jako opodstatněný i s ohledem na funkce aplikace.

Tématu oprávnění aplikací na Androidu jsme se věnovali například ve článcích Proč nikdo nečte požadavky aplikací na oprávnění či starším Proč by vás měla zajímat oprávnění aplikací na Androidu.

Máte ve svém mobilu aplikaci Weather Channel?

Zdroje: techspot.com, arstechnica.com, lifehacker.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)