TOPlist

RunKeeper obviněn z tajného sledování svých uživatelů

runkeeper_sleduje_ico

Společnost FitnessKeeper, která stojí za populární aplikací pro sledování sportovních aktivit RunKeeper, čelí poměrně závažnému obvinění. Tak trochu symbolicky obdržela totiž v pátek 13. května formální stížnost od norské Rady pro ochranu spotřebitelů (NCC) kvůli porušení evropských zákonů na ochranu osobních údajů. Obvinění stojí na skutečnosti, že Runkeeper sleduje polohu svých uživatelů neustále, tedy nejen v okamžicích, kdy ho mají s vlastním vědomím zapnutý kvůli sledování svých sportovních výkonů. Co je horší – získaná data údajně poskytuje inzerentům.

RunKeeper: sportem ku zdraví, data inzerentům

RunKeeper je služba pro sledování sportovních aktivit uživatelů, jako je běh, chůze, jízda na kole a další typy převážně outdoorových cvičení. Mobilní aplikace sleduje a zaznamenává údaje o pohybu pomocí GPS a na jejich základě vypočítává další informace, jako jsou vzdálenost, rychlost, převýšení, tempo a další. RunKeeper využívá 45 milionů sportovců z celého světa, kterým tato informace určitě neudělá radost.

RunKeeper: sportem ku zdraví, data inzerentům RunKeeper: sportem ku zdraví, data inzerentům

Organizace NCC, hájící práva a zájmy spotřebitelů, provedla šetření „podmínek použití“ dvaceti aplikací s cílem zjistit, zda dělají opravdu jen to, co deklarují, a dále monitorovala jejich datový provoz. Vyšetřování ukázalo, že Runkeeper sleduje polohu uživatelů nepřetržitě, tedy i mimo měření sportovních aktivit, a získaná data předává třetí straně – konkrétně americkému reklamnímu systému Kiip.me. Lze předpokládat, že nasbírané údaje jsou používány pro lepší cílení zobrazovaných reklamních sdělení. Asi nemusíme podotýkat, že aktivní GPS na pozadí může také nepříznivě ovlivnit výdrž baterie na jedno nabití.

Finn Myrstad z NCC uvedl pro server Ars Technica: „Každý chápe, že Runkeeper sleduje uživatele během cvičení, ale pokračování tohoto počínání po skončení není v pořádku. Nejde jen o porušení zákonů na ochranu soukromí, ale jsme přesvědčeni i o tom, že uživatelé nechtějí být tímto způsobem sledováni, ani nehodlají sdílet tyto informace s nikým dalším. Je zřejmé, že Runkeeper se bude muset zamyslet nad tím, jak se chová k soukromí svých uživatelů a jejich údajům.“

Tím to ale zdaleka nekončí. Vyšetřování údajně odhalilo několik porušení soukromí, které bude dále řešit norský úřad na ochranu osobních údajů. Problém ale může nastat v tom, že RunKeeper nemá žádnou evropskou pobočku. Jedná se o americkou společnost, proto existuje jen málo možností, jak na firmu uvalit případné sankce. V současné době čeká Rada pro ochranu spotřebitelů na vyjádření ke stížnosti ze strany vývojářů.

Soukromí uživatelů pod drobnohledem

Není to zdaleka poprvé, co můžeme číst o aplikaci, která se snaží vydělávat na soukromí svých uživatelů. Je dobré vědět, že se někdo zabývá bezpečností a dává uživatelům informace o tom, jak je nakládáno s jejich daty. Jsou to pak právě uživatelé, kteří mohou rozhodnout, zda budou daný produkt a jeho autory nadále podporovat. RunKeeper přitom kromě aplikace zdarma pro mobilní operační systémy vydělává především na prodeji prémiových produktů, obsahujících například rozšířené statistiky.

Co říkáte tomuto závažnému obvinění Runkeeperu z přinejmenším velmi nekorektního přístupu k osobním údajům svých uživatelů? Pokud tuto aplikaci používáte, budou pro vás výše uvedené informace důvodem ke změně? Jestliže naopak používáte ke sledování svých sportovních aktivit jiný program, podělte se s ostatními čtenáři o tip, kam nejlépe přejít!

Celou kauzu hodláme nadále bedlivě sledovat a o jejím průběhu vás budeme pochopitelně informovat na stránkách portálu SvětAndroida.cz, takže „zůstaňte naladěni!“

Jak se na to díváte vy?

Zdroje: androidauthority.com, hi-tech.mail.ru.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)