Waze v San Franciscu testuje spolujízdu

waze_ride

Navigační aplikace Waze už dávno není jen o vedení řidiče z bodu A do bodu B. Primárním smyslem tohoto programu jsou dopravní informace, díky kterým by řidiči měli do cíle dorazit dříve než s ostatními navigacemi. Kromě toho se jedná také o sociální síť, na které řidiči během jízdy sdílejí informace o dopravní situaci a komplikacích, policejních hlídkách, nehodách, kolonách a dalších problémech.

Obyvatelé Sanfranciského zálivu si mohou vyzkoušet další připravovanou funkci – Waze totiž v této oblasti spustilo testování spolujízdy. Cílem je zjednodušení cestování a ideálně také zmírnění dopravních zácp. Pointa je v tomto směru jednoduchá: zatímco dosud často jezdí v autě jen samotný řidič, se spolujízdou se může snížit celkový objem aut na silnicích. Nejlépe tuto informaci vyjadřuje slogan “Jeden řidič, jeden spolujezdec, o jedno auto méně na silnici.”

Waze Carpool

Waze Carpool

Spolujízda s Waze zatím jen pro vyvolené

Do pilotního projektu bylo zařazeno 25 tisíc zaměstnanců vybraných partnerských společností, jako jsou například Adobe, UCSF či Walmart Global eCommerce. Uživatelé, kteří by rádi využili možnosti spolujízdy, mohou najít řidiče, jedoucího stejným směrem, díky samostatné aplikaci Waze Rider.

Waze Carpool - Ride together. Commute better.
Waze Carpool - Ride together. Commute better.

Řidič pak nabídku spolujezdce akceptuje jednoduše přímo v navigaci. Účelem spolujízdy rozhodně není výdělek, takže Uber, Lyft a další služby, orientující se na smluvní přepravu mohou klidně spát. Spolujezdci se však budou s řidičem automaticky dělit o náklady.

Pilotní projekt navazuje na testování v domovském Izraeli, kde tento program odstartoval v loňském roce (viz aktualita z července 2015 Waze vstupuje do nových vod, RideWith testuje možnosti spolujízdy). Jak jsme již uvedli, zatím se mohou zapojit jen zaměstnanci vybraných společností, se kterými Waze spolupracuje, nicméně na webových stránkách můžete načerpat další informace a registrovat se pro více informací, když se tento program rozšíří.

Cílem tohoto projektu Waze je snížit dopravní zátěž Cílem tohoto projektu Waze je snížit dopravní zátěž

Co si o projektu spolujízdy v rámci navigační aplikace myslíte? Využili byste tuto možnost jako řidič nebo spolujezdec při svých cestách? Podělte se o své názory v komentářích pod článkem!

Waze - GPS, Maps, Traffic Alerts & Live Navigation
Waze - GPS, Maps, Traffic Alerts & Live Navigation

Zdroje: androidcentral.com, androidauthority.com, androidpolice.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)