Městečko v USA přesvědčilo Waze, aby nenavigoval do některých ulic

Waze zákaz vedlejší ulice navigace Southern Shores

Moderní navigační aplikace fungují nejen jako rádci pro klasické vyhledání trasy z bodu A do bodu B, ale umějí také nabídnout alternativní cestu, pokud je ta běžná nevýhodná či nevhodná. Třeba kvůli nehodě nebo zácpě ve špičce. V důsledku toho se pak ale mohou přesměrovaná vozidla občas objevit na místech, kde mohou způsobit další komplikace. Nebo dokonce vyvolat odpor místních. Taková situace nastala v americkém městečku Southern Shores, kde se politici dokonce pustili přímo do vyjednávání s autory aplikace Waze.

Kvůli přesměrování řidičů z rušných hlavních cest se začaly plnit menší uličky a v dříve klidných rezidentních čtvrtích začala intenzivnější doprava způsobovat znečištění, hluk a celkovou obavu o bezpečnost. Vedení asi třítisícového městečka některé ulice uzavřelo, což ale vedlo k dalším komplikacím. Situace nakonec vyústila v oficiální usnesení tamního zastupitelstva, které žádá firmu Waze, aby do daných lokalit řidiče nenavigovala. A politici podle všeho uspějí.

Waze Navigation & Live Traffic
Waze Navigation & Live Traffic

Elizabeth Moreyová, starostka Southern Shores, se údajně sešla se dvěma zaměstnanci společnosti Waze a dohodla se s nimi, že po přijetí výše uvedeného usnesení provedou změny. Ačkoli všechny podrobnosti nejsou známy, společnost Waze souhlasila s tím, že řidiči nadále “neuvidí, kde je rychlejší projet ulicemi města”.

Pokud k tomuto zásahu skutečně dojde (přičemž se časem může zastupitelstvo pokus stejným způsobem zatlačit třeba i na provoz Google Maps či Apple Maps), mohlo by jít o zajímavý precedent pro všechny takové případy. Starostka prý v argumentaci zmiňovala, že projíždění bočními ulicemi ve skutečnosti žádný čas neušetří, ale přesná data nedodala.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat třeba přes Google News, na Facebookové stránce a také na Instagramu. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Do jaké nejužší uličky vás kdy navigace zavedla?

Zdroj: pharena

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)