TOPlist

WaveSecure: Ochraňte svůj telefon (nejen) před krádeží

No Image-06

Krádež či ztráta telefonu je samozřejmě nepříjemnou událostí. V případě chytrých mobilů přitom můžete přijít o mnohem více než jen kontakty a textové zprávy. Dnes si představíme aplikaci WaveSecure, která umí telefon na dálku zálohovat, vystopovat, ale také vymazat. Recenzi tentokrát pojmeme jako průvodce programem.

Po instalaci musíte odsouhlasit licenční smlouvu.

Licenční smlouva

Licenční smlouva

Následuje informace, že jde o sedmidenní zkušební verzi. Pokud se vám služba bude líbit, pak vězte, že roční předplatné přijde na 19,90 dolarů (cca 340 Kč).

Máte sedm dnů na vyzkoušení

Máte sedm dnů na vyzkoušení

V dalším kroku zadáte své telefonní číslo. WaveSecure následně toto číslo ověří SMSkou, kterou program sám přijme a verifikuje.

Telefonní číslo k registraci

Telefonní číslo k registraci

Poté budete požádáni o vložení „spřáteleného“ čísla. Uveďte kontakt, na kterém chcete být informováni v případě, že dojde k výměně SIM karty v telefonu, kam budete chtít poslat nový PIN pokud ho zapomenete, nebo kam se bude posílat poloha telefonu v případě jeho ztráty. Číslo můžete zadat buď ručně, nebo vybrat ze seznamu kontaktů.

Přidání spřáteleného čísla

Přidání spřáteleného čísla

Pro kontrolu pak lze na toto číslo nechat odeslat informační SMS.

Na zvolené číslo pak můžete odeslat informační SMS

Na zvolené číslo pak můžete odeslat informační SMS

Nyní si vytvoříte účet. Ten využijete později, když s WaveSecure v mobilu budete komunikovat na dálku skrze webový prohlížeč. Jako uživatelské jméno dostanete své telefonní číslo (bez „+“), heslo, respektive číselný PIN, si můžete zvolit sami. K webovému přístupu se dostanete na adrese https://www.wavesecure.com/.

Dvakrát zadat PIN...

Dvakrát zadat PIN...


Účet byl úspěšně vytvořen

Účet byl úspěšně vytvořen

Následuje stručný výčet toho, co WaveSecure umí – tedy zamknout telefon, určit jeho polohu, provést zálohu a obnovu a zničit v něm uložená data.

Prezentace, co WaveSecure umí

Prezentace, co WaveSecure umí


Prezentace, co WaveSecure umí

Prezentace, co WaveSecure umí

Tím se dostanete do prostředí aplikace, odkud můžete provádět následující operace:

Prostředí aplikace WaveSecure

Prostředí aplikace WaveSecure

  • Backup – provede zálohu kontaktů, SMS a výpisu volání na server WaveSecure.
  • Upload Media – zazálohuje fotografie a videa uložená v telefonu.
  • Restore – obnova kontaktů a SMS ze zálohy na serveru WaveSecure.
  • Lock Down Device – zamkne zařízení vlastní obrazovkou, kterou je možné odemknout pouze zadáním PINu, případně je odtud možné odeslat nový PIN na „spřátelené číslo.“
  • Wipe Now! – provede vymazání telefonu, konkrétně smaže kontakty, SMS, výpisy volání, fotky, videa a celou paměťovou kartu.

Nyní se podívejme na to nejzajímavější – totiž co můžete dělat s telefonem, který nemáte u sebe (např. jste ho ztratili nebo vám byl ukraden) přes web WaveSecure. Pochopitelně veškeré funkce jsou přístupné po zadání čísla a PINu a ke komunikaci s telefonem je nezbytné, aby byl připojený k Internetu. Asi nepřekvapí, že první, nač narazíte, je licenční ujednání.

Licenční ujednání na webu

Licenční ujednání na webu

Krok 1. – lokalizujte telefon

V sekci Track si můžete zvolit, zda chcete získat aktuální polohu telefonu jednorázově, nebo ho míníte sledovat hodinu čí šest hodin.

Během několika okamžiků byste měli dostat polohu zařízení zobrazenou na mapě, včetně vyobrazení odchylky.

Lokalizace telefonu

Lokalizace telefonu

Snadno tak zjistíte, zda jste telefon zapomněli v práci, v autě, leží někde vedle vás, nebo jestli se naopak nachází na místě, kde by rozhodně být neměl. Pozor ale na jednu věc: v případě, kdy je k lokalizaci použita GPS, zobrazí se ikona v notifikační liště.

Krok 2. – zamkněte telefon

Zamknutí provedete v sekci Lock. V případě uzamčení se přes celý displej zobrazí nastavitelná informace, že telefon byl zamknut a k jeho odemčení je nutné zadat PIN nebo kontaktovat „spřátelené“ číslo.

Zamčení obrazovky a nastavení zprávy na displej

Zamčení obrazovky a nastavení zprávy na displej


WaveSecure zamkne obrazovku vlastním způsobem

WaveSecure zamkne obrazovku vlastním způsobem

Zkusili jsme tuto obrazovku přelstít – pomocí hardwarových kláves se sice dá na chvilku „shodit,“ nicméně během zlomku vteřiny zakryje obraz znovu. Dokonce ani Advanced Task Killer, na který jsme se v tom okamžiku dostali, nedokázal její proces úplně ukončit.

Krok 3. – proveďte zálohu

Samozřejmě by nebylo dobré přijít o všechny kontakty, SMS, a možná pro vás je důležitý i seznam uskutečněných a nepřijatých hovorů. Vše můžete vzdáleně zazálohovat na server v sekci Backup. Záloha je inkrementální, takže se přenášejí pouze změny, ke kterým došlo od poslední zálohy.

Zálohu lze vyvolat přes web

Zálohu lze vyvolat přes web

Krok 4. – vymažte telefon

Přichází nejdrsnější krok: smazání obsahu telefonu. Vymazat můžete všechny kontakty, SMS zprávy, fotky, videa, seznam hovorů a paměťovou kartu. Doporučujeme tento krok důkladně zvážit, neboť v případě, že máte kontakty synchronizované s Googlem a/nebo Exchangem, je tu riziko, že smazané údaje budou odstraněny i odsud. Pokud se k tomuto rozhodnete, je doporučeno nejprve změnit přihlašovací heslo k daným službám.

Vymazání obsahu telefonu

Vymazání obsahu telefonu

Krok 5. – vyhlašte poplach

Chcete-li upozornit okolí případného zloděje, že něco není v pořádku, můžete v sekci Lock vyvolat poplach tlačítkem Lock & Alarm. V takovém případě dojde nejen k uzamčení obrazovky, ale telefon navíc začne na maximální hlasitost křičet ženským hlasem. Rozhodně nedoporučujeme tuto funkci testovat v kanceláři nebo ve škole – tedy pokud vysloveně nestojíte o pozornost okolí. Je samozřejmě otázkou, jak na takovou situaci zareaguje zloděj. Telefon je totiž možné vypnout, nicméně po jeho zapnutí a nastartování systému se obrazovka znovu zamkne a řev začne opět.

Uzamčení displeje a spuštění poplachu

Uzamčení displeje a spuštění poplachu

Donutíte tak zloděje vrátit telefon?

Nemalujme si budoucnost v růžových barvách. Pokud vám telefon ukradne zkušený zloděj, pak první, co s ním pravděpodobně udělá, bude jeho vypnutí, čímž přijdete o spojení. Následně vyjme a zahodí vaší SIMkartu a patří-li k profesionálům v oboru, telefon nechá přeflashovat. V takovém momentě vaše šance končí a nezbude vám, než se obrátit na policii a následně s protokolem na operátory, aby mobil zablokovali podle IMEI.

WaveSecure ochrání spíše před nezkušenými zlodějíčky, kteří třeba jen využili příležitosti a zhostili se vašeho miláčka. Stejně tak může pomoci v případě ztráty nebo zapomenutí telefonu, což bude patrně nejčastější varianta, kdy WaveSecure využijete.

Šlo by to ještě lépe?

Ano, šlo! K čemu je smazání telefonního seznamu, když se zloděj může dostat k vašim e-mailům, nebo pokud může nakupovat v Android Marketu na vaší kartu? Přinejmenším tato funkce by mohla jít ještě dál a provést třeba i úplné uvedení telefonu do továrního nastavení. Rezervy vidíme také v dalších funkcích – hodila by se například možnost pořízení a odeslání fotografie či videa. Kdybyste měli štěstí, třeba by se vám podařilo získat snímek pachatele. Určitě i vás, čtenáře, napadnou další možnosti.

Celkově vzato: Největší přínos WaveSecure vidíme spíše v možnosti nalézt ztracený telefon, než v dopadení zloděje. I to ale leckdy může být klíčové. Cena ročního předplatného je celkem rozumná, vezmeme-li v úvahu hodnoty v řádech tisícikorun, které aplikace může pomoci chránit.

hi 256 4 0d7facef5753bf69b74de8ccb0144f2cf94062fa
McAfee WaveSecure
McAfee, Inc.
Verze 4.0.0.5 (2. 3. 2011)
Velikost 1,5 MB
1.5+

TLO55wWB4MLzn+mzENkp6lHSjbPb8yuVK+hMVA680mALFEQAAAABJRU5ErkJggg==
Zdarma

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)