TOPlist

Chcete se oprostit od přechytralých telefonů? Pořiďte si tento vytáčecí

vytáčecí mobilní telefon od Justine Haupt

Spousta vynálezů vzniká ve stavu nouze nebo nespokojenosti. A někdy i kvůli averzi k jiným řešením. Přesně to je případ vytáčecího mobilního telefonu, který nedávno zkonstruovala americká inženýrka Justine Haupt. Vynálezkyni štve, že jsou všechny současné telefony vybaveny zbytečně velkými displeji a nepotřebnými funkcemi. A rozhodla se ukázat, co všechno stačí, aby uměl telefon. „Žijeme v hypepropojeném světě dotykových telefonů, které nad námi mají nadvládu a často jim ani nerozumíme. Chtěla jsem vytvořit něco, co bude hmatatelné a moje vlastní. A zároveň to podpoří mé výmluvy, že nerada posílám textovky,“ píše na svém blogu autorka projektu. Stvořila tedy vytáčecí mobilní telefon, který je vybaven rotačním číselníkem, plnohodnotnou externí anténou, primitivním ePaper displejem a pár tlačítky.

„Nechci být anachronická. Chci jen ukázat, že to jde i bez dotykových displejů a přitom s mnoha funkcemi,“ dodává Justine Haupt. Její plně funkční vynález má tedy mimo jiné odnímatelnou anténu (místo které se dá dokonce zapojit třeba silnější směrová), primitivní ePaper displej (s minimálními energetickými požadavky) a nejdůležitější kontakty uložené pod tlačítky. „Účelem není vytáčet všechna čísla na číselníku. Třeba číslo mého manžela mám uložené pod tlačítkem. Je ale kravina v chytrém telefonu hledat aplikaci pro telefonování,“ diví se u popisu projektu jeho autorka. Například u antény také připomíná, že indikace signálu bývá na displejích zpožděná. Její telefon zobrazuje sílu přípojení na škále deseti LED diod.

vytáčecí mobilní telefon od Justine Haupt 1

Základ se prodává, zbytek si můžete dostavět

Na svém blogu představila 10. února kompletní dokumentaci včetně schémat a také historii jejího vynalézání. Aktuálně finální vytáčecí mobilní telefon je třetí verzí, kterou dokončila. Předchozí měly problém s výdrží baterie nebo GSM sítěmi. Současný model už je reálně použitelný v běžném životě. „Není to jen ukázka. Chci ten přístroj používat. Volání lidem, kterým běžně volám, je mnohem rychlejší. Telefon je kompaktní do kapsy a vydrží nabitý skoro 24 hodin,“ popisuje Justine Haupt.

O pár dní později, 17. února, na svůj blog přidala zajímavou novinku. Její projekt zaujal tolik zájemců, že se nakonec rozhodla umístit hlavní prvky přístroje (základní desku a pevný plastový obal) do e-shopu. Projekt americké inženýrky je zcela open-source, takže si můžete telefon podle jejích schémat v rámci experimentu doskládat. O softwarový chod se stará systém Debian. K němu má autorka viditelný vztah. „Když je dost dobrý pro Mezinárodní vesmírnou stanici, je dost dobrý i pro mě,“ píše na úvodní stránce svého blogu.

Dokázali byste žít jen s takovým telefonem?

Zdroj: Justine Haupt

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)