Nebaví vás vyplňování plateb za služby? Ukážeme, jak to udělat s Androidem za pár sekund

vyplňování plateb QR platby

Všichni to známe – každý měsíc dorazí vyúčtování za telefon, internet, vodu, plyn a další sadu služeb. Ruční vyplňování plateb v internetovém bankovnictví zabere spoustu času – co to udělat jednodušeji a lépe? Ukážeme vám, jak využít tzv. QR platby.

Vyměňte ruční vyplňování plateb za QR platby

Na pojem QR kód už nejspíše většina našich čtenářů narazila, nejedná se totiž o žádnou novinku. Jde o určitou formu čárového kódu, který v sobě dokáže shromažďovat větší množství informací. Do QR kódu lze ukládat písmena i číslice a velice často slouží k uchování kontaktních informací či odkazů na webové stránky. Masové rozšíření těchto kódů nikdy nepřišlo a uživatelé si na jejich používání příliš nezvykli – na skenování ani na jejich snadné generování.

QR kódy však začínají být uplatňovány v případě placení faktur. Pokud vám přijde faktura za služby, ve většině případů člověk musí v internetovém bankovnictví ručně vyplnit minimálně číslo účtu příjemce, částku a mnohdy i variabilní či specifický symbol a další údaje. Někdy takový proces může zabrat minuty, navíc zde hrozí nebezpečí překlepu, při kterém odešleme peníze na jiný účet. A právě zde přichází ke slovu QR kód.

Větší společnosti používají QR kódy na svých vyúčtováních, čímž vám mohou výrazně zaplacení usnadnit (a o tom jim také jde, že? :-)). Proč nutit zákazníky ručnímu vyplňování plateb, když to za vás mohou provést automaticky? V samotném QR kódu se totiž nachází všechny důležité údaje – číslo účtu, částka, datum splatnosti, specifický i variabilní symbol a další. Vám stačí jen daný kód naskenovat a dojde k automatickému vyplnění všech údajů. Během několika sekund.

qr kod

Jak zaplatit QR platbu pomocí mobilního telefonu?

Sami nejspíše tušíte, že k zaplacení za služby tímto způsobem bude potřeba mobilní telefon, jehož fotoaparátem můžeme kód naskenovat. Asi vás nepřekvapí, že je k tomu potřeba také speciální aplikace. V tomto případě se jedná o mobilní aplikaci vaší banky – téměř všechny větší české banky nabízejí mobilní aplikaci, ve které lze zaplatit pomocí QR kódu. Protože je každá aplikace jiná, univerzální návod pro vás bohužel vytvořit nedokážeme. Přesto by neměl být problém takovou službu najít – většinou bude v nějakém menu Nová platba – QR platba.

Postup pro zaplacení tímto způsobem může být následující:

  1. Otevřete si na počítači fakturu či vyúčtování s QR kódem (nebo si jej připravte vytištěný před sebe).
  2. Spusťte mobilní aplikaci banky a přihlaste se.
  3. Vyhledejte v aplikaci QR platby a naskenujte pomocí mobilního telefonu QR kód na vyúčtování.
  4. Údaje platby se během mžiku automaticky vyplní. Pro jistotu je můžete zkontrolovat.
  5. Potvrďte platbu (vyplňte potvrzovací SMS).

Tento krok zabere opravdu jen pár sekund, protože vyplňování plateb za vás provádí samotný telefon po naskenování QR kódu. Pro mnohé čtenáře nejsou QR platby žádnou novinkou, bohužel existuje obrovské množství uživatelů, kteří o této funkci nevěděli. Proč si ale nějaký čas neušetřit, že?

qr platby

Používáte QR platby místo ručního vyplňování plateb?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)