Kolem Androida krouží Sup. Vychytralý nebezpečný malware

Vultur Sup malware Android

Vultur neboli v překladu Sup. Takové jméno dali analytici ze společnosti Threat Fabric novému druhu malware, který ohrožuje uživatele operačního systému Android. Zejména ty, kteří aktivně využívají mobilní bankovnictví či obchodují s kryptoměnami. Velmi vychytralý a zákeřný nástroj nazvali experti velmi přiléhavě. Po nasazení dlouhodobého nahrávání dění na obrazovce totiž vyčkává na správnou chvíli, kdy na svou oběť zaútočí.

V Threat Fabric na malware Vultur narazili letos v březnu a záhy zjistili, jak šikovně si počíná. Stejně jako jiné podobné nástroje hackerů po instalaci ukryje svou ikonu a pracuje na pozadí. I když spíš na popředí, neboť nahrává interakce probíhající na displeji. Zaměřuje se přitom na ovládání transakčních aplikací, kde může logicky napáchat největší škody.

Vultur Sup malware Android grafika

Nejpostiženějšími byly aplikace bank v Itálii, Austrálii a Španělsku, nicméně není úplně vyloučeno, že zasaženi mohli být i někteří Češi s účty v tuzemských institucích. Velkou měrou se navíc na celkovém počtu odhalených případů podílí i mezinárodní kryptopeněženky Crypto.com nebo Trust. Malware Vultur alias Sup se do telefonů obětí bohužel dostával přímo z Obchodu Play, a to paradoxně jako ochranná aplikace Protection Guard. Nasbírala přes 5 tisíc stažení.

Vultur Sup malware Android graf

V tuto chvíli již po zásahu Googlu aplikace v oficiální databázi není, ale může se teoreticky znovu objevit v jiné podobě. Zákeřnost tohoto nástroje je dopracovaná k hranici dokonalosti i tím, že po odhalení uživatelem prakticky znemožňuje odinstalování. V případě vyvolání této nabídky softwarový robot vždy automaticky klepne na tlačítko Zpět. Rozhodně buďte u podobně slibně vypadajících aplikací, které nabízejí různé druhy ochrany, obezřetní.

Kolik bankovních či krypto nástrojů v mobilu máte?

Zdroj: ThreatFabric

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)