Mění se ceny mezinárodních i roamingových volání a SMS

volani-sms-mezinarodni-roaming-zmena-ceny-2023

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal svou další každoměsíční monitorovací zprávu a v aktuálním vydání informuje o tom, že se mění ceny mezinárodních a také „evropských“ roamingových volání a SMS (vysvětlení těchto pojmů najdete v našem starším článku). A změna je to z pohledu zákazníků příjemná. Ceny se totiž snižují. I když jde hlavně o úpravu ve velkoobchodní sféře, nepřímé výhody pocítí i koncoví uživatelé.

„Od 15. května 2023 došlo ke snížení maximálních cen mezinárodního volání a SMS do zemí EHP. Snížení cen odráží posílení české koruny oproti euru v prvním čtvrtletí roku 2023 meziročně o 3,19 %. Od uvedeného data tak dotčení operátoři nesmějí účtovat za minutu volání z ČR do zemí EU, Lichtenštejnska, Norska a na Island vyšší jednotkovou cenu než 4,531 Kč bez DPH (0,19 eura), tj. 5,483 Kč s DPH a za odeslání jedné SMS částku vyšší než 1,431 Kč bez DPH (0,06 eura), tj. 1,731 Kč s DPH,“ vypočítává ČTÚ změny v první ze dvou sfér.

Aktualizovány byly i maximální velkoobchodní roamingové ceny, které si tuzemští mobilní operátoři mohou účtovat za regulovaný roamingový provoz. „Po přepočtu průměrem referenčních směnných kurzů jsou tyto stropy od 15. května 2023 ve výši 0,5247 Kč za minutu volání, 0,0954 Kč za SMS a 42,9306 Kč za 1 GB dat (všechny ceny jsou uvedeny bez DPH),“ dodává Úřad s tím, že popsané změny se dotknou primárně velkoobchodních plateb, ale snížení cen by měli pocítit i zákazníci. I když jinak.

„Změna velkoobchodní ceny za roamingové datové služby má vliv i na úpravu roamingových datových limitů u tzv. otevřených datových balíčků, u kterých je cena za GB dat menší než velkoobchodní jednotková cena. Automaticky se mezi ně řadí např. neomezené datové tarify (bez ohledu na to, jestli tarif obsahuje také jiné mobilní služby – hlas, SMS),“ informuje ve své květnové monitorovací zprávě ČTÚ.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat třeba přes Google News, na Facebookové stránce a také na Instagramu. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Jak často využíváte mobil v zahraničí?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)