TOPlist

Okamžitě odstraňte tuto velmi populární aplikaci z vašeho telefonu. Krade lidem peníze

škodlivá aplikace google play

Když brouzdáme obchodem Google Play a hledáme nové zajímavé hry či aplikace, musíme si dávat pozor. Pravidelně vás upozorňujeme na škodlivé aplikace, které však mají většinou „pouze“ stovky tisíc stažení a tak se týkají poměrně úzkého okruhu uživatelů. Tohle je ovšem jiná káva. Aplikace VivaVideo má totiž na Google Play více než 100 milionů stažení, hodnocení 4,4 hvězdičky a přesto se ukázalo, že je škodlivá. Proč?

Škodlivá aplikace VivaVideo na Google Play

Říká se, že v životě není nic zadarmo. Pokud si stáhnete nějakou aplikaci zdarma, musíte počítat s tím, že se vám v ní budou zobrazovat reklamy nebo budete muset poskytnout své informace. Jde prostě o směnný obchod. Ten vás ale kolikrát může vyjít dráž, než kdybyste jednorázově zaplatili třeba 50 Kč a ani si to neuvědomujete. Bezpečnostní agentura Secure-D na svém webu zveřejnila důkazy o tom, že již od začátku roku 2019, což je skoro dva roky je aplikace nebezpečná.

vivavideo google play

Zisk prý nelegálně generuje hned dvěma způsoby. Ten první je, že vás bez vašeho vědomí přihlásí k odběru prémiových služeb. Ten druhý je, že inzerenty, kteří si platí reklamu donutí zaplatit provizi za kliknutí a to i přesto, že se vůbec nestala. Jedná se o tzv. falešné kliknutí, kdy si algoritmus reklam myslí, že uživatel klepnul na reklamu, ale ve skutečnosti ji vůbec nevidí. Algoritmy firmy Secure-D dokázaly detekovat přes 20 milionů podezřelých transakcí. Tím uživatelům ušetřila přibližně 27 milionů dolarů, tedy přibližně 601 milionů korun. Bohužel se ale nepodařilo zastavit všechny transakce. Pokud jste tedy aplikaci někdy používali, zkontrolujte platební historii.

VivaVideo - Video Editor&Maker
VivaVideo - Video Editor&Maker

Kromě toho, že vás aplikace může okrást o peníze vyžaduje zároveň také spoustu nesmyslných uživatelských oprávnění. Takže bůhví, co dalšího v telefonu dělá. Pokud ji máte, doporučujeme ji co nejrychleji odebrat z telefonu a poohlédnout se po nějaké alternativě, která vás třeba bude něco stát, ale budete mít jistotu, že se chová korektně. V Google Play je jich ostatně spousta.

Máte tuto aplikaci nainstalovanou?

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (24)