Využíváte v mobilu microSD kartu? (víkendová hlasovačka a diskuze)
- Články
- Karel Kilián
- 2.1.2016
- 45
Tématu microSD karet jsme se v rámci víkendové hlasovačky věnovali v polovině listopadu, kdy jsme zjišťovali spíše teoretický postoj čtenářů k možnosti rozšíření leckdy nedostačující interní paměti. Dnes chceme být v průzkumu konkrétnější a budeme se snažit zjistit, zda naši čtenáři vlastní telefon s, nebo bez slotu na paměťovou kartu, případně zdali mají kartu nainstalovanou.
microSD: více muziky za stále menší peníze
Cena za gigabajt úložiště padá nejen v segmentu paměťových karet, a to i v souvislosti s neustále rostoucími kapacitami. Například Amazon měl koncem minulého týdne akci, během které nabízel 200GB microSD kartu SanDisk za pouhých 80 dolarů, tedy v přepočtu za necelé dva tisíce korun. Jeden gigabajt v tomto případě vyšel ani ne na desetník. Cenová relace tak již odpovídá SSD diskům, kde za cca 2 200 Kč seženete 240GB disk Kingston SSDNow V300.
Cena tedy dnes určitě není limitujícím faktorem při úvaze, zda využít výhod operačního systému Android a přidat k interní paměti ještě externí úložiště, na které lze uložit například fotky, videa, ale také některé aplikace a jejich data. S nástupem Androidu 6.0 bude navíc možné integrovat kartu do systému jako součást interní paměti, jak jsme podrobně informovali ve článku MicroSD karta jako interní úložiště: jak to funguje a jaké jsou (ne)výhody?
Paměťové karty zavrhnuté i reinkarnované
Podpora paměťových karet operačním systémem Android se v průběhu času měnila. Zatímco v raných generacích mohly microSD karty sloužit jen jako úložiště pro data, Android 2.2 Froyo přišel s tehdy revoluční novinkou – podporou instalace aplikací na kartu. Nutno podotknout, že tuto možnost ale neměly všechny programy, proto mnozí uživatelé slabších telefonů dříve či později docházeli k „překvapivému zjištění,“ že i se 32GB kartou jim došlo místo (ovšem jen v interní paměti).
Ačkoli to vypadalo, že Google se odhodlal přijmout paměťové karty jako plnohodnotné úložiště, přišla o tři roky později rána v podobě Androidu 4.4 KitKat, kde vyhledávací gigant z důvodu bezpečnosti dat značně omezil možnosti práce s kartou. Nejednoho uživatele tak čekalo nepříjemné zjištění, že dosud spolehlivý správce souborů nebyl s KitKatem schopen provádět na paměťové kartě ani základní operace. Mnozí výrobci si rozhodnutí Googlu vyložili jako snahu o postupné ukončení podpory microSD karet, čemuž do určité míry nasvědčoval i fakt, že zařízení modelové řady Nexus nikdy paměťové karty nepodporovala, a jejich nejnovější modely té doby slot pro paměťovou kartu prostě neobsahovaly.
Google ovšem v tomto směru působí poněkud nerozhodně, zmateně a možná až nekoncepčně. Zatímco Android 5.0 trochu povolil otěže a upustil od striktního „ořezání“ možností práce s daty na paměťové kartě, v zatím posledním Androidu 6.0 Marshmallow doslova otočil, když se rozhodl nabídnout možnost integrovat kartu coby (nedílnou) součást interního úložiště.
Od praktického „zákazu“ se tak Google během dvou let přesunul na zcela opačnou stranu, kdy umožňuje připojení microSD karty k systému bez podmínek. V praxi to má fungovat tak, jako byste vložením karty takřka okamžitě zvětšili interní paměť zařízení – byť samozřejmě s několika nevýhodami, mezi které patří nižší rychlost a menší spolehlivost. Tuto možnost budou moci využívat nejen nové, ale všechny stávající telefony, které dostanou aktualizaci na Android 6.0.
Využíváte ve svém mobilu microSD kartu?
Opusťme nyní teoretické zamyšlení o praktičnosti paměťových karet a pojďme se podívat na naši malou anketu. Hlasovat a diskutovat tentokrát budeme o tom, zda ve svém telefonu máte slot pro microSD kartu, a pokud ano, jestli ho využíváte (tj. máte-li v něm paměťovou kartu, na kterou ukládáte jakákoli data). Cílem je zmapovat, jaký je skutečný zájem zákazníků o podporu paměťových karet v současných telefonech.
Dle naší dřívější ankety je pro 35 % čtenářů podpora paměťové karty naprostou nezbytností, pro dalších 50 % je důležitá. Proti tomu 10 % hlasujících ji považovalo za nepodstatnou a 4 % dokonce za zbytečnou.
[gravityform id=“35″ title=“false“ description=“true“ ajax=“true“]
V diskuzi pod článkem se můžete podělit o své zkušenosti (dobré nebo špatné) s paměťovými kartami – zejména se způsobem, jak je využíváte v praxi.
Hlasovačka z minulého týdne
V minulé hlasovačce, která vyšla dva dny po Štědrém dnu, jsme se prostě nemohli nezeptat na to, co naši čtenáři našli pod stromečkem. Nejsilnější skupinou tentokrát bylo 61 % respondentů, kteří odpověděli, že jim Ježíšek nenadělil nový telefon, ani tablet.
Hitem letošních Vánoc byly s náskokem telefony s Androidem – pod vánočním stromkem je našlo 22 % hlasujících. Dalších 9 % dostalo jako dárek tablet s operačním systémem Android.
Nezapomněli jsme ale ani na ostatní platformy, díky čemuž jsme se dozvěděli, že 3 % čtenářů dostala k Vánocům telefon s iOS, 1 % tablet s iOS a 2 % telefon s Windows Mobile.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (45)
Přidat komentář