Ventusky: nová meteo aplikace od tvůrců In-počasí

Aplikace Ventusky meteo

Pokud se zeptáte uživatelů Androidu, jakou aplikaci používají na předpovědi počasí, velmi často uslyšíte jako odpověď “In-počasí.” Společnost InMeteo, s.r.o., která tuto aplikaci vydala a udržuje, dnes (v úterý 19. 12.) vypustila do Obchodu Play žhavou novinku – jmenuje se Ventusky a umí zobrazovat vývoj a prognózu počasí v mapách.

Obsah článku o Ventusky

Co aplikace Ventusky slibuje?

Podíváme-li se do oficiálního popisku v Obchodě Play, dočteme se: “Aplikace zajímavým způsobem kombinuje přesnou předpověď počasí pro jakékoliv místo na zemi s mapou zabírající vývoj počasí v širším okolí. Přehledně tak lze vidět, z jaké oblasti přijdou srážky nebo odkud vane vítr. Unikátnost aplikace spočívá v množství zobrazovaných dat. Pro celý svět je k dispozici předpověď teploty, srážek, větru, oblačnosti, tlaku vzduchu, sněhové pokrývky a dalších meteorologických veličin v různých hladinách.”

Jako zásadní vlastnosti a funkce jsou jmenovány:

 • Animace větru – pomocí proudnic, vykreslujících vývoj počasí.
 • Předpověď počasí – pro první tři dny po hodinách, na další dny po třech hodinách.
 • Numerické modely – aplikace sbírá data ze tří numerických modelů: amerického GFS, kanadského GEM a německého ICON.

 

Data jsou v mapách zobrazována formou vrstev, čímž se nepřímo dostáváme ke komerčnímu modelu aplikace. Zdarma je dostupná pouze vrstva s teplotou ve 13 výškových hladinách. Další vrstvy jsou pak zpřístupněny za roční předplatné ve výši 69 Kč. Jmenovitě jde o tyto vrstvy:

 • Srážky
 • Rychlost větru
 • Nárazy větru
 • Oblačnost
 • Tlak vzduchu
 • Bouřky
 • Vlny
 • Sněhová pokrývka
 • Nulová izoterma

Jak Ventusky funguje v praxi?

Instalační balíček je poměrně objemný – počítejte se stahováním 31 MB. Po prvním spuštění aplikace požádá o přístup k poloze, následně zobrazí animovanou mapu aktuální situace. Pomocí proudnic je zobrazeno proudění větru (směr a rychlost), barvou a čísly pak teplota. Tlačítky v pravém horním rohu lze přepínat mezi vrstvami (jak zaznělo v předchozí kapitole, všechny kromě teploty jsou placené) a nastavovat výšku, pro kterou budou zobrazovány údaje.

V dolní liště je možné pomocí posuvníků měnit den a čas, mapa pak zobrazuje situaci, odpovídající nastavenému datu a hodině. Nad posuvníky pak je zobrazeno zvolené místo a předpokládaná meteorologická situace ve zvoleném termínu (teplota a piktogram počasí). Podíváme-li se například na očekávaný Štědrý den, pak odpoledne bude chladno, s teplotami od -2 do +3 stupňů Celsia. Vývoj počasí lze také sledovat ve formě animace – stačí klepnout na decentní šipku nad spodní lištou.

Tlačítka v levém horním rohu slouží k výběru sledované lokality a vstupu do nastavení. Lokality lze uložit do seznamu, ze kterého mezi nimi můžete rychle přepínat. V nastavení pak lze zvolit jeden ze tří předpovědních modelů, nastavit jednotky pro srážky, výšku, teplotu, tlak, sněhovou pokrývku a rychlost větru. Kromě toho je možné měnit způsob animace větru a přepnout celý program do jednoho z více než dvaceti jazyků.

Zakoupení prémiových vrstev je realizováno obvyklou formou nákupu v aplikaci. Stačí tedy klepnout na tlačítko Koupit premium a potvrdit roční předplatné ve výši 69 Kč. Pak můžete v pravém postranním panelu přepnout na kteroukoli z deseti vrstev, u některých pak lze druhým tlačítkem nastavit další parametry zobrazení.

Resumé

Mobilní aplikace pro předpovídání počasí lze z hlediska fungování rozdělit do tří skupin. Nejčastější je zobrazování piktogramů, teploty a případně dalších informací v časovém sledu (typickým zástupcem je například In-Počasí). Poměrně oblíbená je také prezentace vývoje ve formě nejrůznějších grafů (jak to umí například Aladin či Klara). Poslední typ meteorologických programů sází na zobrazení v mapě, díky kterému lze sledovat nejen situaci v jednom místě, ale také v širším kontextu. Populárním zástupcem tohoto formátu je například Meteoradar či Windy.

Právě na poslední zmíněný koncept sází i nová aplikace Ventusky, ve které lze sledovat vývoj počasí na deset dní dopředu pro kterékoli místo na světě. Díky zobrazení v mapách lze lépe chápat souvislosti meteorologických jevů – tedy proč se například ochladí, oteplí, nebo odkud přijdou srážky. Líbí se nám grafické provedení (velice podobné aplikaci Windy), oceňujeme také možnost přepínání mezi výpočetními modely.

Otázkou do pranice je tak jen placení za prémiové vrstvy. Částka 69 Kč za rok není vysoká, nicméně mnoho uživatelů se jistě bude ptát, zda mají sáhnout do peněženky, nebo raději zkusit jinou aplikaci tohoto typu.

Počet instalací se několik hodin od publikace Ventusky v Obchodě Play počítá na jednotky, stejně tak hodnocení známkou 5,0 je zatím založeno jen na jedné recenzi. Balíček můžete instalovat na zařízení s Androidem 4.4 a vyšším.

Ventusky: Weather Maps & Radar
Ventusky: Weather Maps & Radar
Jakou aplikaci na předpovídání počasí používáte?
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)