Zkusili jsme venkovní bezpečnostní kameru Netatmo. Neunikla jí ani myš

venkovní kamera Outdoor Security Netatmo recenze

Jak mít dobrý přehled o dění před vaším bytem či domem? Do kukátka nebo z okna se asi neustále dívat nebudete a pokud nemáte velmi pozornou sousedku s detektivními zálibami, nejčastějším řešením je kamera. Ideálně připojená na internet a schopná jak živého náhledu, tak i záznamu. Bonusem je noční vidění, nějaké to přisvětlení a také detekce pohybu. Úplnou třešničkou na dortu je, když k tomu máte i mobilní aplikaci a kamera vám do ní posílá informace o zaznamenaném pohybu. Dokonce i s údaji, jestli šlo o člověka, nebo…ale víte co? Více si přečtěte dále v této naší recenzi, jejímž předmětem je šikovná venkovní kamera Netatmo. Ta totiž všechny výše uvedené schopnosti má a k tomu i spousty věcí navíc.

Obsah balení a design

Krabice s kamerou je, jak už jsme si u Netatmo zvykli, velmi kvalitně zpracovaná a dává si záležet na ochraně produktu. Samotné tělo přístroje je vidět hned po otevření a v důmyslném tvaru kartonu je pod ním ukryt ještě i držák, na který se pak venkovní kamera Netatmo zavěšuje. Skrze držák vede průchodka s napájecím kabelem, takže je v podstatě nedílnou součástí celého zařízení. V balení dále najdeme kovový pás, který plní úlohu prostředníka mezi viditelnými černými díly a povrchem, na který se kamera montuje. V sáčku je pak k dispozici několik druhů šroubů a vrutů pro všechny možné varianty uchycení. A také hlavní velký šroub pro utahování pohyblivé kolébky s odpovídajícím inbus klíčem.

Z konstrukčního hlediska není kameře co vytknout. Tělo je téměř celé kovové, jen pár úchytů a krytek je z plastu. Vše perfektně doléhá a je vidět, že je přístroj připravený sloužit v drsném počasí. Černá barva asi po měsících či letech postupně utrpí na intenzitě, ale to nelze brát jako kritiku. Šrouby drží pevně a o kameru jsem se opravdu nebál ani při silném větru. Když je řeč o těle, tak nesmím zapomenout také na to, že pod spodním krytem je hned po zakoupení zapojená 8GB SD karta.

Instalace vyžaduje zručnost

Už jen fakt, že se kamera připojuje pomocí “čokoládky” na kabel s klasickým napětím 230 V, dává tušit, že instalace není jen tak pro někoho.  Pokud ale umíte (nebo zvládnete vygooglit) zapojení tří vodičů, je to ten nejmenší problém. Mnohem sofistikovanější je mechanická montáž. Při ní k sobě musí přilnout hned několik vrstev – materiál stěny, kovová spojka, plastová kolébka a pohyblivý držák kamery. Materiál stěny pochopitelně závisí na tom, kam se kameru rozhodnete instalovat. V mém případě šlo o překližkovou desku, takže jsem z přibaleného spojovacího materiálu vybral vruty do dřeva. Do desky ale tím pádem bylo nutné vyvrtat i díru pro napájecí kabel.

Krytka žádnou boční průchodku nemá, takže pokud nechcete dělat díru do plastu (což by s ohledem na možné deštivé počasí nemusel být dobrý nápad), potřebujete mít kabel pod ní. Proto výrobce doporučuje kameru umisťovat ideálně na místě, kde bylo dříve třeba světlo. Jelikož má venkovní kamera Netatmo vlastní LED panel, o alespoň částečnou náhradu osvětlení nepřijdete. Jakmile máte zapojenou kabeláž a na povrchu stěny (nebo stropu) připevněn kovovou destičku, na tu je pak snadné umístit plastovou krytku s kolébkou. Do té se vloží kovové “účko” a v požadované poloze se utáhne hlavní šroub. Není to nic extra složitého a alespoň trochu šikovný kutil si poradí. Jen počítejte s tím, že to není na pět minut a budete muset být trochu vybavení.

Co budete tedy potřebovat?

  • inbus klíč (součást balení)
  • spojovací materiál do stěny (součást balení)
  • malý plochý šroubovák pro spojení kontaktů
  • vrtačku pro vytvoření děr do stěny (pokud je to nutné)
  • větší křížový šroubovák či nástavec do vrtačky pro utažení kovové destičky
  • ideálně i vodováhu
  • trochu zručnosti a cca 15-30 minut času

Always keep an eye on your outdoor surroundings – Netatmo Presence, the smart security camera

Always keep an eye on your outdoor surroundings – Netatmo Presence, the smart security camera

Aplikace je na jedničku

Na straně mobilního telefonu je nutnou výbavou aplikace Netatmo Security. S tou se znám už od testování interiérové kamery, takže mě nečekalo žádné velké překvapení. I když vlastně…pár problémů jsem si v rámci této komunikace způsobil sám. Nejprve byla venkovní kamera Netatmo umístěná v příliš vysokém okně, takže byla až moc daleko od prostoru, který měla hlídat. Obraz samozřejmě fungoval, ale přišel jsem o spoustu chytrých možností, které kamera nabízí při bližším snímání. To mimochodem podle výrobce funguje ideálně do vzdálenosti 15 metrů.

Home + Security
Home + Security

Po přesunu do jiného okna jsem se zase setkal s tím, že množství stěn na daném místě radikálně snižuje sílu WiFi signálu. Ten je pro funkčnost také zcela zásadní. Přesunem jiných síťových prvků jsem to ale nakonec vyřešil a vše bylo připraveno na párování.

Spojení s aplikací je velmi snadné. Po zapojení napájení se světelný LED panel kamery rozbliká, což signalizuje připravenost pro párování. V pár krocích se jen proklikáte dál a dál a venkovní kamera Netatmo je rázem připravená. Pokud používáte aplikaci poprvé, můžete si vytvořit profil nového domu a do něj kameru přiřadit. Pokud už nějaký máte, stačí jej vybrat. Ve správě domu pak máte možnost přepínat mezi jednotlivými bezpečnostními prvky domácnosti. Na kartě konkrétní kamery najdete živý náhled a také chronologicky seřazené záznamy z různých situací. A tím se dostáváme k tomu, že…

Hlídání je na jedničku s hvězdičkou

Největším lákadlem kamery je, že dokáže velmi efektivně upozorňovat na různé druhy situací odehrávající se ve snímaném prostoru. Zapomeňte na pouhý živý náhled a cyklické nahrávání záznamu, ve kterém byste pak hledali pachatele. V aplikaci se nachází reporting veškerých pohybů, které se dělí na záznamy s lidmi, vozidly a zvířaty a jinými prvky. Ke všem těmto objektům je možné zvolit, zda je má Smart Outdoor Camera od Netatmo ignorovat, nahrávat, nebo nahrávat i s okamžitým odesláním notifikace. To je skvělá škála možností, která pak zaručuje variabilitu instalace třeba na soukromém dvoře nebo v rušné ulici. Nahrávka přitom začíná a končí cca 5 vteřin kolem výskytu objektu, takže není ani zbytečně velká. Aplikace umožňuje také zúžit sledované pole na menší prostor. Ze záběru celé ulice je tak možné například věnovat pozornost jen jedněm dveřím.

Já jsem si pro testování zapnul úplně všechny notifikace včetně záznamů a jejich četnost tak byla celkem intenzivní. Kameře přitom skutečně neuniklo vůbec nic. Chodci, běžci, cyklisté, auta, motorky, pejskaři i s mazlíčky…o všem jsem během několika sekund věděl. Když šel člověk se psem, venkovní kamera Netatmo dokonce správě zařadila záznam do obou kategorií. Notifikace z aplikace jsou super v tom, že nabízejí obrázkový náhled s nejlepším záběrem. Takže na mobilu stačí srolovat horní nabídku a z fotky hned víte, jestli jen prošla sousedka s jezevčíkem, nebo projelo podezřelé auto. Byl jsem mile překvapený, že notifikace s obrázky chodily i do hodinek s Wear OS. Kontrolovat pohyb před domem na zápěstí už je opravdu velká frajeřina.

Venkovní kamera Netatmo vidí i kočku v noci

Byl jsem informován i o zajících či kočkách a to také z noci, kdy si kamera pomáhá v obtížnějších situacích přisvětlováním skrze LED panel. Na tomto místě bych měl malou výtku. Světlo na kameře je standardně přepnuto na automatické spouštění, kdy se systém rozhoduje na základě toho, jestli na prostor dobře “vidí”. V tomto módu mi ovšem nefungovalo manuální rozsvěcování světla, i když v aplikaci přepínač I/O je. Možná jde o chybu, možná o systémové omezení. Každopádně je to svazující, když chcete světlo na pár kliknutí použít třeba při večerním příjezdu k domu.

17 aplikace Netatmo Security výběr zóny

Celkově vzato kamera naprosto špičkově slouží přesně tomu účelu, ke kterému byla vyrobena. Rozpozná pohyb, spustí záznam, případně pošle notifikaci. Identifikuje přitom osoby, auta, zvířata nebo jen houpající se větev. Na rozdíl od interiérové sestry vůbec nepracuje s rozpoznáváním tváří, což je pochopitelné. Dostatečně kvalitní záznamy by mi asi v pohodě pomohly najít případného pachatele nějaké krádeže, osoby jsou na nich poměrně detailní. Na osmigigovou kartu se videí vejde celkem hodně na to, abyste měli pohled i několik dní dozadu. Když dojde místo, starší záznamy ustupují těm novým. Pro prodloužení doby bych asi vypnul nahrávání zvířat a ostatních pohybů a ponechal jen auta a lidi. Nebo klidně i jen lidi. Za zmínku také určitě stojí, že záznamy jsou v základním nastavení opravdu jen na SD kartě a “neprotékají” skrze žádný cloud. V případě potřeby je ale k dispozici i odesílání na FTP server nebo Dropbox.

Home Assistant

Tuto venkovní kameru, stejně jako i jiné produkty od Netatmo, je možné připojit do open source ekosystému Home Assistant. Tím je možné získat další pokročilé funkce a možnosti, které překračují hranice základní aplikace. Systému Home Assistant se budeme v budoucnu v rámci recenzí chytré domácí elektroniky více věnovat.

Cena a dostupnost

Venkovní kamera Netatmo má v některých obchodech také dodatečné označení Presence. To byste měli vědět, když ji budete hledat. V oficiálním e-shopu však francouzský výrobce tento název nepoužívá, pouze Smart Outdoor Camera. Na webu Netatmo je tato verze k zakoupení bez koruny za osm tisíc. Případně se zde nachází i varianta se sirénou, za kterou si připlatíte dvanáct stovek. Pokud ale zavítáte například na Heuréku, tak najdete obě varianty levněji než v oficiálním e-shopu.

venkovní kamera Netatmo cena e-shop

Venkovní kamera Netatmo: závěrečné hodnocení

Na kameře se skutečně obtížně hledají nějaká negativa. Po stránce hardwaru i softwaru jde o perfektně odvedenou práci, za kterou se vyplatí zaplatit. Osobně musím říct, že jde o nejpřínosnější Netatmo produkt, který jsem doposud testoval (můžete mrknou na recenze speciálních meteomodulů a interiérové kamery). Jestli to myslíte s ochranou majetku vážně, doporučuji nešetřit. I kvůli tomu, že levnější řešení často pracuje s cloudovým ukládáním. Zvažoval jsem, jestli do záporů nezařadit složitější instalaci, ale to asi nejde brát jako výtku. Podobné zařízení si pořádnou montáž a zapojení zaslouží.

Klady

+ Kvalitní záznamy
+ Perfektně hlásí vše, o co si řeknete
+ Designově pěkná
+ LED světlo
+ Pracuje bez cloudu

Zápory

– WiFi příjem není úplně silný
– Nefungovalo mi manuální rozsvícení světla

Hlídáte nějak chytře váš byt či dům?

Za zapůjčení děkujeme společnosti Netatmo.

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

zamek_obrazovky_ico

7 způsobů, jak lze obejít zámek obrazovky

Návody Karel Kilián Karel Kilián
8 min. uložit na později

Komentáře (14)