Vyzkoušeli jsme kameru Netatmo Welcome. Hlídá přátele i nepřátele

Netatmo Welcome recenze

Pokud patříte mezi fanoušky chytrých domácností a internetu věcí (IoT), s produkty od francouzské společnosti Netatmo vás asi nemusíme moc seznamovat. V této oblasti s nimi můžete předvádět velkou parádu. Jestli jste někdy hledali smart kameru, termostat nebo zvonek, na produkty této značky jste při výběru určitě narazili. Celý její sortiment je totiž velký balík věcí, které mohou z běžné domácnost vytvořit právě domácnost chytrou. My jsme se pustili do otestování jednoho zástupce z kategorie bezpečnost. Do ruky se nám dostala inteligentní interiérová kamera Netatmo Welcome a toto je její recenze…

See who is entering your home in real time with the Welcome indoor security camera

See who is entering your home in real time with the Welcome indoor security camera

Obsah balení a design kamery Netatmo Welcome


Produktová krabice se nijak nevymyká běžnému standardu a je na ní znát, že tady jde hlavně o praktičnost a ne o žádné mašličky. Po vysunutí horního víka je hned vidět samotná kamera v papírovém žlábku. Po jeho odejmutí v krabici najdeme zbytek příslušenství. Patří tam micro USB napájecí kabel s vyměnitelnými hlavicemi do zásuvek, propojovací USB kabel a síťový UTP kabel. V krabici je přítomen také jednoduchý návod a obligátní brožurka se záručními a bezpečnostními podmínkami. A co je důležité, v těle samotné kamery je už připravená 8GB microSD karta.

Kamera se vyrábí jen v jednom provedení a tím je lesklý zlatavý válec. Produkt se svou barvou snaží o prémiový vzhled, ale v některých prostředích to může být trochu kontraproduktivní. V našem případě byl v kombinaci se dřevem byl ještě její dekor v pohodě, ale rozhodně nebude platit všude. Nicméně tvar kamery je naopak velmi decentní a tím výraznou barvu trochu kompenzuje. Hodně jako pěst na oko je ovšem napájecí kabel. Ten je klasicky bílý, takže když jste nuceni kameru umístit na místo dál od zdi, a to právě třeba na tmavém dřevě, bude to vypadat dost škaredě. Navíc je kabel hodně tuhý a nepoddajný, takže je problém . Tohle se určitě dalo řešit jinak. Samozřejmě vám ale nic nebrání vyměnit kabel za jiný. Teda kromě nejistých hodnot adaptéru.

Home + Security
Home + Security

Samotná kamera je vybavena několika vstupy. Na zadním panelu je k dispozici slot na zmíněnou microSD kartu, micro USB zdířka (běžně pro napájení, případně pro spojení s počítačem) a LAN konektor pro kabelové připojení k internetu. Přední strana disponuje samotným kamerovým senzorem, mikrofonem a několika LED diodami. Co vidět není, ale patří mezi zásadní věci, je WiFi a Bluetooth konektivita.

První instalace a nastavení

Aby kamera Netatmo Welcome mohla začít sloužit, je potřeba splnit dvě základní podmínky – mít v ní paměťovou kartu a zapojit ji micro USB kabelem do zásuvky. Zkoušeli jsme ji rozběhnout i bez vložené karty, ale v mnoha ohledech se kamera v aplikaci vzpírala a všemožně dávala najevo, že takhle to nepůjde. Hlavní komunikační most bude pro většinu uživatelů zajišťovat nativní aplikace Netatmo Security. Spárování s kamerou je řešeno velmi vtipně a důmyslně. Nejdříve aplikaci (a tím i kameře) sdělíme heslo k WiFi. Pro vyslání požadavku ke spojení je pak nutné kameru otočit vzhůru nohama a takto ji nechat pár sekund. Úspěšnou operaci následně potvrdí aplikace i blikající dioda na kameře.

Dalším úkolem je nastavení samotného snímaného prostředí. Ale nebojte, nejde o nic technického, jen o administrativu. Zadáme si název bytu, domu, chalupy nebo čehokoli jiného, co budete kamerou sledovat (může to být i bouda, fakt) a pak i název kamery. Těch totiž můžeme do aplikace “nalít” kolik chceme (maximální počet se nikde neuvádí) a pro takové případy je nutné se mezi nimi vyznat. A nemusí přitom jít jen o kamery, ale i o další prvky ze security rodiny od Netatmo. A kam vlastně kameru postavit? Výrobce jako optimální místo uvádí prostor přímo proti sledovaným dveřím ve výšce od 1 – 1,5 metru nad zemí. Jako ideální se tedy jeví botník nebo komoda na chodbě. Jakmile je spojení dokončeno a kamera je na svém novém místě, můžeme se pustit do hlubin aplikace.

Snímání přátel, nepřátel a pohybu

Největším tahákem kamery Netatmo Welcome je rozhodně sofistikovaný systém pro odhalování podezřelých věcí a současně sledování věcí běžných. Kamera upozorňuje na tři základní druhy událostí – pohyb, rozpoznání známé tváře a rozpoznání cizí tváře. Z počátku jsou pochopitelně všechny tváře cizí. Tady si pak ale bere slovo strojové učení. U obličejů členů domácnosti (a funguje to dokonce i na mazlíčky) stačí přidat profil a párkrát k němu během následujících hodin či dní další fotky přiřazovat. Časem pak aplikace dokáže známé tváře odlišovat. Můžete tak kameru využít pro sledování příchodů dětí ze školy nebo i kočky z venkovního řádění.

Druhým účelem bezpečnostní kamery je pochopitelně odhalování zlodějů a dalších nezvaných návštěvníků. U nich, stejně jako u známých tváří, kamera ve standardním režimu zaznamenává při pohybu video a také fotky. A to velmi dobře také v noci díky propracovanému infračervenému senzoru. U členů domácnosti je ale možné jakékoli notifikace a záznamy vypnout, abyste zbytečně nemuseli zasahovat do jejich soukromí.

Pokročilé vychytávky

  • U různých lidí (tváří) je možné nastavit různé druhy notifikací a procesů. Příchod dětí ze školy tak může vyvolat jinou reakci než třeba příchod partnera z nákupu.
  • Lze nastavit čas, po kterém jsou osoby považovány za nepřítomné (že opustily byt). Když se před kamerou po tuto dobu neobjeví, aplikace si bude myslet, že nejsou doma. A že se pravděpodobně časem objeví ve dveřích. S tímto bodem souvisí také…
  • Funkce “Všichni odešli z domu”. Prostřednictvím tohoto přepínače můžete dát aplikaci vědět, že byt je prázdný má být ostražitá.
  • Ukládání na cloud. I když je primárním úložištěm MicroSD karta, můžete si v aplikaci zapnout posílání audiovizuálního obsahu na cloud. A to konkrétně na Dropbox, případně přes IP adresu na konkrétní FTP server.
  • Do databáze známých obličejů můžete ve zvláštní sekci přidat i hosty. U přátel, kteří k vám chodí pravidelně, tak můžete také odstranit zbytečné sledování.
  • Můžete zapnout inteligentní sdružená oznámení. Pokud se v jeden moment před kamerou děje více věcí, lze díky tomuto snížit počet notifikací. Příchod dítěte a neznámého člověka (třeba jeho kamaráda) tak dostanete jako jednu notifikace, ne dvě.
  • Reakce na poplach. Říkali jste si, proč má kamera Netatmo Welcome mikrofon? Jedním z hlavních důvodů je citlivost kamery na poplachy. Jestliže zařízení nějaký uslyší (asi reaguje na specifické tóny), pošle vám upozornění.

Cena a dostupnost

Kamera Netatmo Welcome je k zakoupení přímo na webu výrobce, ale najdete ji také v nabídce českých e-shopů. Stačí prolistovat třeba Heuréku. Standardní cena je 5 499 korun a ta se nám zdá celkem adekvátní. Seženete pochopitelně i levnější kamery, ale buď nebudou umět celou paletu funkcí, nebo budete riskovat “béčkovou” kvalitu z Číny. Pokud to myslíte s ochranou domu vážně, využijete unikátní vychytávky jako rozpoznávání obličeje, kvalitní noční režim nebo filtrování osob, doporučujeme spolehnout se na tuto prověřenou značku. Pár stovek, které můžete ušetřit jinde, se tady vyplatí investovat. Mimo jiné i z toho důvodu, že kamera pracuje primárně s microSD kartou a není nutné platit paušální poplatek za ukládání dat na cloud. To je také podstatná výhoda oproti levnějším, ale dalšími službami zatíženým kamerám.

Závěrečné hodnocení

Svou úlohu si kamera plní velmi poctivě. Když ji nasměrujete správně proti dveřím, příchozí osoba se skenu obličeje nevyhne. V obtížnějších úhlech už to pochopitelně tak jednoduché není, ale to je spíš chyba uživatele, pokud dá kameru na špatné místo. Noční režim je překvapivě také velmi dobrý. A to jak na pohyb, tak i na rozpoznávání obličejů. Díky svým sofistikovaným schopnostem kamera Netatmo Welcome jistě překoná řadu konkurenčních řešení. I na ní se ovšem najdou zápory. Zařízení například neskutečně hřeje. Možná to výrobce ani netuší, ale stvořili kameru a současně přímotop. Na funkci to asi vliv nemá, ale sáhnutí na kameru po pár hodinách provozu překvapilo. Chybí nám také bezpečnostní prvek, který už je dnes u takových zařízení celkem běžný – reproduktor, skrze který je možné do místnosti promluvit.

Klady

+ Mnohem pokročilejší možnosti než u běžných security kamer
+ Rozpoznávání obličejů funguje velmi dobře
+ Sofistikované možnosti notifikací a sledování
+ Skvěle zpracovaná aplikace s češtinou
+ Ukládání na SD kartu šetří peníze

Zápory

– Obyčejný a navíc velmi tuhý napájecí kabel
– Kamera se při nepřetržitém provozu dost přehřívá
– Přes zařízení nejde mluvit

Hodil by se vám doma takový pomocník?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)