USB-C bude sloužit i pro přenos 16k videa

Rozhraní USB-C bude sloužit i pro přenos videa

Po dlouhých tahanicích a diskusích Evropská unie na konci ledna 2020 konečně schválila jednotnou nabíječku pro mobilní telefony. Jako jediné rozhraní pro nabíjení a přenos dat bude se na území EU bude používat USB-C. Všestranně výhodné a univerzální rozhraní USB-C teď do budoucna najde i jiné využití a to přenos videa. Tento nový standard se bude jmenovat DisplayPort Alternate Mode a nedávno jej světu představila Video Electronics Standards Association (VESA).

Jak už název napovídá jedná se kombinaci standardů DiplayPort 2.0 a USB 4.0.  DisplayPort 2.0 byl představen v červnu 2019 a jeho datová propustnost je 3x vyšší než u předchozích verzí, takže zvládá 16k video i s HDR. USB 4.0 spatřilo světlo světa v září 2019 a zvládá přenos dat rychlostí až 40 GB/s. Navíc nabízí i možnost rychlého 100 W nabíjení.

Pokud USB-C rozhraní použijete čistě pro přenos videa, zvládne přenášet až 80 Gb/s. Při tomto přenosu zvládne 8k nebo 16k video, 30 bitovou barevnou hloubku a HDR. Pokud budete chtít USB-C 4.0 použít jak na přenos videa, tak datovou komunikaci, datový tok se spravedlivě rozdělí na dvě poloviny.

Oceníte možnost využít jedno rozhraní na všechno?

Zdroj: VESA.org

Filip Zatloukal
O Autorovi - Filip Zatloukal

Filip se už od vysoké školy zajímá o svět technologií. V té době měl až nezdravý monopol Microsoft a on se proto začal zajímat o… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)