Menu

Unikla nová verze Obchodu Play s novým vzhledem!

Během více než čtyř let existence repozitáře aplikací a obsahu společnosti Google došlo již několikrát ke změně designu klientského programu. Současná verze vypadá nesporně o mnoho lépe než ta původní, ale stále má ještě poměrně daleko do moderního stylu a la “Holo UI”, který Google postupně nasadil skoro ve všech svých produktech. Firma si je toho očividně dobře vědoma – tedy alespoň soudě dle nedávno uniklého (nebo “uniklého”?) balíčku APK, obsahujícího alfa-verzi Obchodu Play s číslem 4.0.16.

Jako prvním se interní testovací verze aplikace dostala do rukou redaktorům serveru Android Police, kterým ji údajně poskytl anonymní zdroj s podmínkou, že se soubor nedostane ven a zůstane pouze v redakci. Zdroj ale údajně nebyl proti zveřejnění snímků aplikace a dokonce ani pořízení videa, takže se můžeme podívat, co nového přinese příští verze Obchodu Play. Samozřejmě je otázkou, zda skutečným záměrem není získat odezvu odborné i laické veřejnosti na novou verzi ještě před uvedením, nicméně to už zabíháme do světa nepříliš pravděpodobných konspiračních teorií.

Obchod Play 4.0.16 - sekce Knihy

Obchod Play 4.0.16 – sekce Knihy

Obchod Play 4.0.16 - sekce Filmy

Obchod Play 4.0.16 – sekce Filmy

V této verzi sice ještě zcela nefunguje domovská obrazovka, přesto již můžeme vidět celkové změny, které vývojářský respektive designerský tým provedl. Sekce jsou barevně rozlišeny a v příslušné barvě jsou i některé prvky:

  • aplikace – zelená
  • filmy – červená
  • knihy – modrá
  • hudba – oranžová

V současné verzi Obchodu Play dominuje ve všech sekcích typická zelená “androidí” barva, takže uživatel by měl s novou verzí získat lepší vizuální přehled o tom, kde se aktuálně nachází. Na horním pruhu se nachází jakási textura, která mu rozhodně nepřidává na kráse, nicméně můžeme doufat, že vývojáři na tomto ještě zapracují, případně tento nápad shodí ze stolu.

Že jde o teprve relativně brzkou verzi aplikace, potvrzuje například nejednotnost ikonek, jež jsou v některých sekcích bílé a velmi jednoduché, zatímco na jiných místech jsou barevné. V tuto chvíli není jasné, která verze se objeví ve finálním sestavení.

Významné změny se dočkaly seznamy produktů (aplikace, knihy, …) – každý takový prvek je nyní ve stylu karet Google Now, přičemž na každé kartě je tlačítko se třemi tečkami – známý symbol pro vyvolání kontextové nabídky. V tomto případě obsahuje dvě položky: koupit, nebo přidat na seznam přání. V závislosti na orientaci přístroje a sekci se může mírně změnit vzhled s použitím jednoho, dvou nebo tří sloupců.

Aplikaci můžete ze seznamu koupit, nebo ji přidat na seznam přání

Aplikaci můžete ze seznamu koupit, nebo ji přidat na seznam přání

Některé seznamy jsou prezentovány takto

Některé seznamy jsou prezentovány takto

Nový Obchod Play také zcela opouští původně tmavě šedé a černé grafické prvky, které jsou v současné verzi k vidění v horní části aplikace.  V budoucnu budou všechny elementy (včetně panelu akcí a některých ovládacích prvků) světle šedé. Je to další krok k tomu, aby aplikace vypadala jednodušeji, odlehčeněji a moderněji.

Také v podrobnostech jsou grafické prvky v barvách dané sekce

Také v podrobnostech jsou grafické prvky v barvách dané sekce

Změna barev a zjednodušení se dotkla také dialogu pro nákup.

Nový dialog pro nákup aplikace

Nový dialog pro nákup aplikace

Analýza zdrojového kódu aplikace ukázala, že alfa-verze se z funkčního hlediska absolutně neliší od Obchodu Play 3.x. Vypadá to, že se Google tentokrát rozhodl investovat čas a prostředky do vnějších změn této významné aplikace.

Obecně lze říci, že Obchod Play verze 4.0.16 vypadá možná trochu nezvykle, ale jde o krok správným směrem. Můžeme předpokládat, že dosud zjištěné nedostatky budou opraveny ještě před vydáním finální verze.

Asi nejvíce (nejen) vás bude zajímat, kdy bychom mohli dočkat nového Obchodu Play. Vězte, že pravděpodobně bude představen spolu s nejnovější verzí operačního systému na Google I/O 2013 v květnu.

Zatím se můžete nasytit prvních dojmů ve více než šestiminutovém videu, pořízeném redaktory serveru Android Police.

Zdroje: YouHTC a Android Police.

 

Komentáře

Thab

Thab

21.3.2013 13:14

Vypadá to pěkně, ale jestli to bude pořád pomalé a zalagované, je to k ničemu.

guzro39

guzro39

21.3.2013 13:42

o com to hovoris??? co je zalagovane? vsak obchod slape perfektne…ja by som skor privital nakupovanie hudby aby uz aj u nas bolo….

uni

uni

21.3.2013 14:21

guzro39: Můžeš nakupovat na iTunes. Někteří výrobci Android zařízení dokonce i přímo nabízejí synchronizaci s iTunes. Nemyslím si, že by byla např. na Play nějak jiný cena za obsah…

Tom

Tom

21.3.2013 14:24

Tak si myslím, že vzhledem k tomu, že u nás Google play podporuje jenom aplikace, tak bude k vidění jenom jedna barva.

THeBaNDiT

THeBaNDiT

21.3.2013 14:30

ja by som privital, keby sa dalo nakupovat aplikacie pre ine ucty, pretoze neviem, ako v USA a pod., ale mam pocit, ze u nas len malo ludi nakupuje cez Google Market (sorry, Obchod Play, fakt vyborny nazov), pretoze sa boja so svojim google uctom prepojit svoju platobnu kartu; a takto by som kupil zopar aplikacii rodinnym prislusnikom…

Jakub

Jakub

21.3.2013 15:13

dalsi vzhled windows 8

Pitrs

Pitrs

21.3.2013 16:32

Celý tento “moderní trend” se mi nelíbí. Opouštíme svět barev a utápíme se do kombinace šedá a šedá. Slušný vývojář dá často v aplikaci vybrat téma alespoň světlé, nebo tmavé.

ondra

ondra

21.3.2013 17:21

Pitrs: Kdyz se podivam na ty screeny tak sede barvy je tam max 20 procent, zbytek je zelena nebo bila :)

ic

ic

21.3.2013 17:46

tady se změna vzhledu docela hodí… to současné šrafování je strašné.

12

12

21.3.2013 18:48

Jen jestli ta textura na horní liště není digitálním vodoznakem, podle kterého si teď Google tu hodnou duši najde…

Vstepik

Štěpán Víteček 0

21.3.2013 20:33

Jednoduché a pěkné :)

J. Black

J. Black

22.3.2013 21:15

Vypadá to skoro jako Ovi market pro symbian -_-

Lucka

Lucka

2.5.2013 14:25

jak se to stahuje

RSS (komentáře k článku)