Spoluzakladatel Google DeepMind: Umělá inteligence přijde za desítky let

Umělá inteligence

Mustafa Suleyman, spoluzakladatel DeepMind a šéf oddělení Applied AI, kterou Google v roce 2014 koupil, se rozpovídal o své firmě, vztahu s Googlem a hlavně o AI. Umělá inteligence nemusí být zase tak blízko, jak se poslední roky a měsíce snaží mnoho společností naznačit.

Umělá inteligence se v domácnostech začne objevovat za dlouho

Cílem DeepMind je podle Suleymana rozluštit inteligenci a učinit svět lepším místem. Společnost chce vybudovat systémy, které mohou dělat přesně ty samé věci, které dělají inteligentní lidé. Firmu založili, protože se prý řešení mnoha sociálních problémů 21. století zaseklo a nepostupuje se dále, jako příklad uvedl klimatické změny a přístup k potravinám.

Inteligence, která se dokáže sama efektivně učit, je podle Suleymana ještě několik desítek let daleko. Přesnější číslo říct nemohl, protože se to nemůže změřit. Důvodem je, že nejsou moc daleko ve vývoji a vytvořit umělou inteligenci navíc není práce na pár let.

Umělá inteligence bude jiná, než známe z filmů

V souvislosti s tím se Suleyman zaměřil více na budoucnost. Tvrdí, že reálná umělá inteligence se nebude podobat těm, co známe ze Sci-Fi filmů.

“Pokud si představíme AI v budoucnosti, je většinou hodně zábavná. Nenese ale vůbec žádnou podobnost se systémem, co budujeme. Nenapadá mě žádný film, u kterého bych si řekl, ano, takhle by umělá inteligence mohla vypadat,” řekl Suleyman. Více informací neprozradil, ale pravděpodobně měl na mysli, že se nedá očekávat nějaký chytrý robot anebo počítač, který se bude chovat podobně jako člověk.

Co se týče vztahu mezi DeepMind a Google, Suleyman nechtěl zacházet do velké hloubky. Celému projektu ale prý pomohlo to, že sídlí v Londýně a nejsou tak přímo v Sillicon Valley. Dále také řekl, že jím Google dává přístup k ohromnému množství výpočetního výkonu. Nakonec řekl, že při prodeji společnosti měli podmínku, že budou ve výzkumu pokračovat nezávisle a nebudou kontrolováni z vrchních pozic.

Myslíte, že se umělá inteligence objeví v domácnostech dříve, než tvrdí Suleyman?

Zdroj: techcrunch.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)