Napálení ruští vojáci: Krásky v aplikacích získaly jejich polohu

Rusko Telegram falešné krásky zjištění polohy Melitopol

Aktuálně probíhající válka na Ukrajině názorně demonstruje, jak mohou být v dnešní době při podobných konfliktech využity nejen moderní smrtící zbraně, ale také současné komunikační technologie. Jen několik dní po prvních útocích začali proti Rusku činit vlastní kybernetické kroky hackeři ze skupiny Anonymous a objevil se například i web 1920.in, který do “digitální komunikační války” zapojuje i veřejnost. Vychytralé způsoby kybernetického atakování evidentně praktikuje i přímo Ukrajina.

Redakce Financial Times informuje o aktivitách speciálně vytvořené skupiny pod vedením experta Nikitou Knyshem. Ten se původně věnoval obraně proti kybernetickým útokům, nicméně poslední měsíce u něj a jeho dalších kolegů došlo k obratu. Jak novinářům prozradil, jeho skupina nejen operuje třeba na dark webu, ale využívá mnohem jednodušším způsobem také základní pudy ruských vojáků.

Telegram
Telegram

Na různých sociálních sítích včetně Telegramu jeho tým vytvořil falešné účty atraktivních žen, které měly zdánlivý zájem o seznámení s okupanty. Šikovnou lstí pak v okolí Melitopolu dokázaly tyto profily vylákat z vojáků fotografie, které vedly k identifikaci konkrétních lokalit včetně základen. Cíle byly později zneškodněny. Ukrajinská armáda se k této praktice oficiálně nevyjádřila, nicméně je známo, že Knyshova skupina stojí například i za hackováním ruského televizního vysílání.

Jaký další kybernetický aspekt války na Ukrajině vás zaujal?

Zdroj: iengineering

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)