Menu

Mobilní Wi-Fi router TP-Link M7350 – LTE konektivita do kapsy (recenze)

Ačkoliv spousta mobilních telefonů již dnes disponuje LTE konektivitou, není to stále většina trhu a spousta uživatelů potřebuje přenést mobilní internet nejen do mobilního telefonu, ale také třeba do tabletu či notebooku. Řešením je mobilní Wi-Fi router, který může sídlit ve vaší kapse či batohu a poskytovat datové spojení všem zařízením, které podporují bezdrátový standard Wi-Fi. Dnes se podíváme na model TP-Link M7350, který nabídne LTE konektivitu až do rychlosti 150 Mb/s, Wi-Fi spojení na dvou frekvencích, displej a další. Jak obstálo toto zařízení v našem testu?

Obsah recenze

Obsah balení

V krabičce, která připomíná obal od mobilního telefonu, se nachází kromě zařízení TP-Link M7350 také nabíječka s USB kabelem, sada papírových materiálů a redukce pro Micro a nano SIM kartu.

TP-Link M7350 -  obsah balení

Vzhled a dílenské zpracování

Velikostí připomíná TP-Link M7350 mobilní telefon, který je možná o něco menší na výšku, ale zase tlustší. Rovněž váha pohybující se okolo 200 gramů připomíná větší smartphone. To nás spíše zklamalo vzhledem k tomu, že toho dané zařízení zase tolik neumí. Celá konstrukce se nese z plastu, zpracování ale můžeme pochválit.

Na přední straně se nachází zapínací tlačítko a uprostřed displej, který připomíná zobrazovací jednotku ze starých Nokií 3310. Čitelnost na slunci je ovšem velmi špatná. Důležitá je také horní část zařízení, kde sídlí druhé tlačítko pro přístup a pohyb v menu. Zadní kryt lze odejmout, čímž se dostáváme k vyměnitelné baterii a slotům pro kartu SIM standardní velikosti a paměťové karty Micro SD.

https://youtu.be/9LgyEHxBQPo

Konektivita

Spojení přes Wi-Fi a nastavení

Princip zařízení je velmi snadný – pomocí SIM karty se vytvoří internetové připojení, které se dále šíří přes bezdrátovou technologii Wi-Fi. K této Wi-Fi síti se pak lze pomocí hesla připojit s libovolným zařízením. Heslo je napsáno přímo v menu zařízení (Device Info), případně spodní straně krytu zařízení. Wi-Fi můžeme přepnout také z frekvence 2,4 GHz na 5 GHz, což nám umožní dosáhnout vyšších přenosových rychlostí, ale ne každé zařízení 5GHz síť podporuje. Název sítě i heslo lze změnit v administračním prostředí, které si ukážeme v kapitole Uživatelské rozhraní. S Wi-Fi spojením jsme neměli žádný problém, oceňujeme také funkci, která zařízení uspí v případě, že se 15 minut nepřipojí žádné zařízení. Připojit lze až 15 zařízení současně.

Datové sítě a LTE

Díky podpoře LTE na všech důležitých frekvencích (800/900/1800/2100/2600 MHz) jsme neměli žádný problém s příjmem nejrychlejších datových přenosů. Příjem signálu je o něco citlivější než v případě mobilních telefonů, přesto se chování modemu TP-Link M7350 blíží mobilním telefonům – v oblasti s nižším signálem jsme většinou chytali pouze 2G síť apod. Samotné zařízení podporuje LTE přenosy až do rychlosti 150 Mbps, což jsme ale nemohli otestovat, neboť takovou rychlost Vodafone v Praze nenabízí. Přesto byla rychlost spojení maximální, kterou daná lokalita a stav vytížení sítě dovolil. Trochu nás pouze překvapilo, že zařízení SIM kartu označilo jako Oskar a ne Vodafone. O stavu sítě a signálu jsme podobně jako u mobilních telefonů informováni skrze ikonky v levém horním rohu. Jako většina zařízení je i zde chybně zobrazena ikonka 4G, ačkoliv se nacházíme “pouze” na LTE.

Spojení a přenosy byly stabilní a zařízení se plynule přepínalo na jednotlivé technologie podle našeho umístění. Jen jednou za celou dobu se nám stalo, že ačkoliv telefon hlásil připojení k Wi-Fi síti, internet nebyl přístupný. Bylo nutné “krabičku” restartovat.

TP-Link M7350 -  konstrukce přední strana (2)

Baterie a výdrž

V těle přístroje TP-Link M7350 sídlí vyměnitelná baterie s kapacitou 2550 mAh, která podle slov výrobce zvládne až 10 hodin sdílení LTE konektivity. To se nám hned zpočátku zdálo poměrně málo, při běžném používání se člověk dostane na delší čas. Přesto 1,5 – 2 dny využívání nám přišlo spíše slabší, neboť zařízení kromě rozesílání signálu prakticky nic neumí. Je ale vidět, že LTE konektivita spolu s nutností vysílání Wi-Fi signálu spotřebuje spoustu energie. S delší výdrží než 2 dny tedy nepočítejte, a to jsme používali zařízení oba dny cca od 7 ráno do 8 do večera. Dobíjení pak probíhá skrze Micro USB kablík a nabíječku, která je součástí balení. Lze ale samozřejmě využít i nabíječku stejnou jako používáte pro mobilní přístroj.

Uživatelské prostředí

Samotný přístroj lze do určité míry ovládat skrze displej a ovládací tlačítka. Stiskem tlačítka Menu se dostáváme do prostředí zařízení, kde lze zjistit stav zařízení, volit mezi Wi-Fi 2,4 GHz a 5 GHz, aktivovat data roaming nebo volit mezi režimy sítě (4G, 4G preferovaná, 3G).

Daleko rozsáhlejší možnosti na nás čekají po zadání adresy 192.168.0.1 do adresního řádku, kdy se dostaneme do webového rozhraní zařízení. Zde lze měnit například nastavení Wi-Fi sítě (frekvence, SSID, zabezpečení, automatické vypínání…), blokovat připojená zařízení, nastavení DHCP serveru, spravovat vyčerpaná data, nastavit limit dat, nastavit sdílení SD karty nebo číst například došlé SMS zprávy.

Modem TP-Link M7350 disponuje slotem pro Micro SD kartu, díky kterému lze sdílet data mezi všemi zařízeními připojenými k této síti. V nastavení modemu bylo nutné nejprve povolit sdílení přes Wi-Fi, nastavit můžete také anonymní přístup. V případě mobilního telefonu se toto úložiště tváří jako standardní SMB protokol, lze jej tedy vyhledat v libovolném pokročilejším správci souborů jako síťové úložiště.

TP-Link M7350 - sdílení, telefon

Na počítači pak stačí do průzkumníku zadat adresu \\192.168.0.1 a rovněž dostáváte přístup k datům na kartě.

TP-Link M7350 - webové rozhraní, sdílení PC

Kdy, kde a za kolik?

Testovaný přístroj TP-Link M7350 se již delší dobu prodává, seženete jej tedy ve více českých obchodech. Jelikož se jedná o jeden z nejvybavenějších modelů ve své třídě, cena většinu zákazníků nepotěší. Pohybuje se totiž okolo 4 tisíc korun, což je na takové zařízení, přiznejme si, trochu moc.

Graf ceny produktu TP-Link M7350 poskytuje server Heureka.cz

Katalog Android zařízení

Katalog Android zařízení

Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání...

Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.

Resumé

Zařízení TP-Link M7350 splňuje vše, co výrobce slibuje. Samotný běh přístroj byl výborný, neměli jsme problém ani s připojením Wi-Fi, sdílením dat či ovládáním zařízení. Pochválit můžeme rychlý přenos Wi-Fi na 5 GHz, stejně tak podporu LTE na všech důležitých frekvencích. Dobrým pomocníkem je i displej, který ihned prozradí počet stažených dat, sílu signálu, typ sítě a další informace. Pro rozsáhlejší nastavení poslouží webové rozhraní, které navíc umožní další volby (nastavení limitu dat, změnu nastavení Wi-Fi apod.), sdílení dat skrze paměťovou kartu je poté příjemným bonusem.

Záporných vlastností není tolik, přesto se může jednat o aspekty, které mnoho uživatelů odradí od koupě. Jedná se především o vyšší cenu, která překročí hodnotu 4 tisíc, což je na jednoúčelové zařízení poměrně vysoká částka. Dojem na nás neudělala ani baterie, která udrží zařízení přibližně dva dny v chodu (od rána do večera). Větší se nám zdají i rozměry, které připomínají mobilní telefon, zařízení toho ale bohužel ve srovnání se smartphony příliš neumí.

Klady

+ LTE konektivita se všemi důležitými frekvencemi.
+ Wi-Fi na 2,4 GHz i 5 GHz, až 15 zařízení současně.
+ Displej s ukazatelem vyčerpaných dat, signálu a dalšími informacemi.
+ Automatické uspání bez připojených zařízení.
+ Webové rozhraní s detailnějším nastavením (limit dat, sdílení, nastavení Wi-Fi apod.).
+ Možnost sdílení dat skrze paměťovou kartu.

Zápory

– Vyšší cena.
– Větší rozměry.
– Slabší výdrž na jedno nabití.
– Displej je špatně čitelný na slunci.

Za zapůjčení děkujeme společnosti TP-Link.

 

Komentáře

gogo

gogo

z aplikace
2.6.2015 7:18

No tak ta ty prachy si raději koupím nějakej levnější tel. s LTE (např. Lenovo A6000) a k němu Powerbanku…

maxx

maxx

z aplikace
2.6.2015 8:06

Huawei e5372 cca 60 euro

Chuy

Chuy

2.6.2015 8:16

A praktičtější je bílá barva, v létě se tak nerozpálí.

Karl

Karl

z aplikace
2.6.2015 8:24

Píšete, že zařízení psalo 4G, ale přitom jste byli pouze na LTE. Docela by mě zajímalo jaký je mezi tím rozdíl. Kolega se stejným telefonem jako já (LG G3) má u T-Mobile označení LTE a já u Vodafone označení 4G. 4G tedy značí rychlejší přenosy než je označení LTE?

spot

spot

2.6.2015 8:37

to sem si rikal ze je HP nenazrany kdyz chtej za LTE modem do ZBooka 3.5k a na ebay je sem ho nasel za 1600,- ale tohle to je teda ranec za takovej kus plastu a baterku…jak psal Gogo to je lepsi si koupit sunt mobil a WiFi tethering…

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 19

2.6.2015 9:02

Karl
LTE nesplňuje požadavky pro standard označení 4G, ale výrobci telefonů a zařízení je ignorují a berou to tak, že LTE = 4G. Správně by se ovšem 4G mělo značit pouze LTE-A, které u nás zatím rozšířeno není. Jde spíše o chybu značení, ale jinak ano, 4G (LTE-A) je rychlejší než LTE. Je nicméně zvláštní, že stejný telefon ukazuje dvě odlišná značení.

Ondřej Caletka

Ondřej Caletka

2.6.2015 9:16

Záleží, jak si kdo 4G nadefinuje. Pro mě dává větší smysl definice, že jde o čtvrtou technologickou generaci po NMT, GSM a UMTS.

V každém případě, jestli bude zařízení ukazovat 4G nebo LTE, určuje operátor profilem, který do zařízení při přihlášení do sítě nahraje. U nás v současné době O2 a Vodafone používají označení 4G, T-Mobile používá označení LTE (možná aby se to nepletlo s už dávno vypnutou sítí UMTS TDD, která se marketovala jako Internet 4G).

Pavel

Pavel

z aplikace
2.6.2015 9:49

@Ondřej Caletka:
Cože se to, “marketovala”?
Co to je?

jenda42

jenda42

2.6.2015 14:38

gogo, spot: S tim suntem opatrne… Beru sve zkusenosti s EDGE/3G/HSDPA. Zkus si nekdy jednu simku na stejnem miste strcit do ruznych mobilu. Neco da EDGE neco 3G/HSDPA (ale spis ne) – obavam se ze s LTE to bude obdobne. A dale wifi tethering – zazil jsem mobil, ktery pri wifi tetheringu zral vic nez byl schopnej ziskat z nabijecky, zazil jsem mobil, ktery se kousnul pri pripojeni vic nez jednoho zarizeni pres wifi tethering… . Ale vetsinou byl problem ten signal. V tohmle pripade bych zkusil ten samsung (sgs2 byl co se tyce kvality pripojeni z tech levnych suntu co jsem mel vyhraval o konskou delku).
Na heurece 3900 – obavam se, ze mobil, ktery bude trosku pouzitelny bude stat stejne…
A predchozi generace tohohle tp-linku mela az dost kladne recenze.
(tim nerikam, ze to neni drahy…)

zghnzg

zghnzg

2.6.2015 18:47

sranda, akurat riesim internet na dovolenku, kupit lokalnu sim + nejake taketo zariadenie. vdaka za recenziu.

maxx – mozem ma odkazat, ze kde je ten huawei za 60? lebo ja som ho nasiel za viac, ako je tato recenzovana vec.
vdaka

Pacik

Pacik

2.6.2015 19:53

4000kč? No pokud je to stejně kvalitní, jako jejich routery, tak bych to nechtěl ani zadarmo…

Eugi

Eugi

3.6.2015 10:28

Pisete ze zarizeni se uspi, pokud k nemu neni pripojeno zadne zarizeni. Umi se take samo probudit, pokud se “sparovany” mobil opet pokusi pripojit? Predpokladam ze ano, pokud ne, tak je to velky fail.

bb

bb

9.7.2015 10:48

Nepochopil jsem stížnost na výdrž baterky (10 h až 1,5 dne). U podobných zařízení za podobnou cenu se píše o výdrži baterie cca 2 – 4 h a nikdo se nad tím nepozastavuje. Přehlédl jsem něco? Ještě mi u recenze chybí informace o tom do jaké vzdálennosti je možné připojit těch 15 zařízení na vytvořenou WiFi z tohoto routeru. A také, jestli je k tomuto routeru možné připojit směrovou 3G/4G anténu pro zesílení signálu.

TomVal

TomVal 21

17.7.2015 5:49

Tak jsem si ho koupil, dostal jsem k tomu Twist datovou kartu, na které jsem dobil kredit, ale net nemůžu rozchodit. Na administraci routeru se dostanu, ale net nejede

RSS (komentáře k článku)