Aplikace TouchRetouch vymaže nechtěné objekty. Snadno a až nečekaně dobře

TouchRetouch

Pro detailní úpravu fotografií se povětšinou neobejdeme bez počítače, kvalitního a velkého monitoru, přesné myši a speciálního software. Doménou mobilních telefonů jsou tak spíše jednoduché aplikace pro přidání filtrů a základních úprav s obrázkem. Dnes si však představíme aplikaci TouchRetouch, která několika kliknutími provede změny, které většina z nás nedokáže ani s Photoshopem na PC.

TouchRetouch: Automatické retušování na mobilním telefonu

Známe to všichni – pomocí telefonu stvoříme nádherný snímek z dovolené a až při detailnějším zkoumání zjistíme, že se na fotografii objevuje několik rušivých elementů – dráty elektrického vedení, kousek náhodného turisty či nevhodná značka v pozadí. Pro profesionálního grafika to nemusí být těžký úkol, běžný uživatel se však do podobných úprav nehrne. Co když ale existuje aplikace pro mobilní telefon, která to zvládne sama a stačí k tomu jen pár kliknutí? Přesně to slibuje TouchRetouch.

Prezentační video aplikace vypadá skvěle a člověku se nechce věřit, že by aplikace fungovala tak dobře. V zásadě má TouchRetouch pomoci s odstraněním:

  • telefonních drátů, sloupů a elektrického vedení,
  • povrchových nerovností a škrábanců,
  • nežádoucích objektů na fotografii,
  • pupínek a skvrn,
  • umělých objektů jako brzdová světla, dopravní značení, popelnice a další.

TouchRetouch 4 for Android is already available

TouchRetouch 4 for Android is already available

Snadné ovládání – vše několika kliknutími

K ovládání většiny grafických programů je zapotřebí určitých zkušeností, přesnosti a šikovnosti. TouchRetouch však sází na to, že jej budou používat běžní uživatelé bez hlubších znalostí. Ovládání je proto extrémně jednoduché, celá aplikace je navíc v češtině. Na úvodní obrazovce lze vstoupit přímo do Galerie a vybrat fotografii, kterou chceme upravit. Bezprostředně po tom se dostáváme k samotným úpravám, k dispozici jsou v zásadně 4 nástroje:

  • Odstranění objektu – prstem označíme část, kterou chceme smazat,
  • Rychlá oprava – prstem označíme oblast, kterou chceme opravit,
  • Odstraňování linií – prstem táhneme po telefonním drátu, sloupu a dalších rušivých linkách,
  • Klonovací razítko – ručně můžeme opravit fotografii klonováním vedlejších pixelů.

Aplikace vyplňuje přání uživatelů – chceme odstranit nějaký objekt z fotografie? Tak jej prostě jen označte prstem a aplikace se postará o zbytek. V horní části je vždy k dispozici tlačítko pro obnovení předchozího stavu, rychlý náhled oproti originálu či uložení fotografie. Ve spodní části je pak výběr nástrojů, který povětšinou nabízí jen skromné nastavení.

Výsledky nejsou 100%, přesto nad očekávání

Představa, že by aplikace automaticky opravila něco, co i zkušenějšímu grafikovi zabere pár minut, nebyla úplně reálná. Aplikace TouchRetouch nás ale překvapila a mnoho úprav bylo nad očekávání. Především pak odstraňování linek nebo menších objektů z fotografie. Vzhledem k tomu, že aplikace používá retušování, nejsou výsledky vždy ideální a výsledný obraz může být i deformován. Vždy však můžete vyzkoušet několik pokusů s rozdílným nástrojem či označením části.

Problémy dělaly hlavně větší objekty, které za sebou měly různorodé pozadí. Aplikace tak logicky nedokázala správně dopočítat, jak by vypadalo pozadí za objektem. Na druhou stranu objekty, které byly někde v pozadí a v barevně jednodušším prostředí, byly odstraněny většinou správně. Vždy bude záležet na konkrétní fotografii.

Export obrázků – do telefonu i na sociální sítě

Posledním krokem je uložení obrázku, kdy má uživatel na výběr mezi více možnostmi. V první řadě lze uložit upravený snímek jako soubor, a to hned ve třech formátech – JPEG, PNG či TIFF. Upravit lze i rozlišení, případně kvalita výsledného snímku pro zmenšení velikosti souboru. Nechybí ani rychlá možnost obrázek rovnou nahrát do cloudu (Dropbox, Google Drive…), sdílet na sociální sítě či odeslat e-mailem.

Skvělá aplikace, která může pomoci vylepšit fotografie

Aplikace TouchRetouch funguje lépe, než jsme v začátcích testů čekali. O aplikaci jsme poprvé informovali již před 6 lety, ušla však velkou cestu. Na Google Play již sice nenajdete bezplatnou verzi, investice 60 korun za to však určitě stojí. Pokud potřebujete z fotografie odstranit jednoduchý objekt, který je navíc umístěn na graficky jednodušším pozadí, výsledky jsou výborné. V ostatních případech musíte mít štěstí. Vyzkoušení aplikace ale rozhodně doporučujeme.

TouchRetouch
TouchRetouch

Vyzkoušeli jste aplikaci TouchRetouch?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)