Menu

Tor Project chce nabídnout nejbezpečnější verzi Androidu

Vývojář populární anonymní komunikační sítě Tor chce ukázat světu, že Android může být mnohem bezpečnější. Mike Perry vydal prototyp platformy, kterou označuje jako “Mission Improbable”. Základem je Copperhead OS – open-sourcový operační systém, postavený na Androidu, orientující se na vyšší bezpečnost. Tato distribuce nabízí řadu bezpečnostních vylepšení, opravujících zranitelnosti v operačním systému Android. Další částí softwarové výbavy je firewall OrWall, směrující veškerý provoz všech aplikací přes anonymní šifrovanou síť Tor. Firewall funguje tak, že nepustí k síti žádnou aplikaci, které to uživatel explicitně nepovolí a blokuje jakýkoliv druh nežádoucího provozu.

Základem je Copperhead OS

Základem je Copperhead OS

Vyšší bezpečnost s anonymní sítí Tor?

Prototyp platformy funguje v tuto chvíli jen na telefonech Nexus a Pixel. Důvodem je podle Perryho fakt, že “mohou instalovat své vlastní klíče k zajištění schopnosti modifikovat zařízení a zajišťují bezpečnost souborového systému funkcí “Verified Boot”.” Software však není prvním krokem k vlastnímu chytrému telefonu. Perry tvrdí, že tento chce především ukázat, jak lze vytvořit telefon, který respektuje volbu a svobodu uživatele. Klíčovým prvkem mají být také výrazně nižší možnosti bezpečnostní zranitelnosti a nastavení směru pro ekosystém, orientovaný na uživatele s potřebou vysokého stupně zabezpečení.

Alternativou jsou VPN (Virtual Private Network – virtuální privátní sítě), které Android podporuje a jejichž obliba pomalu stoupá. Mike Perry však tvrdí, že aplikační rozhraní VPN v Androidu je mnohem méně bezpečné, než si uživatelé myslí. Dle jeho slov může dojít k úniku informací například během zavádění systému, což je vážný problém. Google dnes podle Perryho za účelem vyřešení zabezpečení podniká kroky, které omezují svobodu uživatele a činí Android náchylnější ke zranitelnostem přes “backdoory”. Situaci neprospívá ani fragmentace Androidu mezi několik výrobců, kteří distribuují své vlastní verze operačního systému, což má za následek nekontrolovatelnost a nejistotu.

V této fázi zatím není modifikovaný systém vhodný pro běžné uživatele. K jeho instalaci a provozování je totiž nezbytná znalost operačního systému Linux. Soubory “Mission Improbable” jsou k dispozici ke stažení na Githubu. Velmi podrobné informace o tomto projektu najdete na oficiálním blogu.

Záleží vám na bezpečnosti, soukromí a anonymitě natolik, že byste si na svůj telefon chtěli nainstalovat operační systém od tvůrců sítě Tor?

Zdroje: androidauthority.com, itechpost.com, arstechnica.com.

 

Komentáře

Zdenek_2503

zdenek 2503 0

27.11.2016 11:24

Určitě bych tento operační systém. uvítal.

TeCZko

TeCZko 0

z aplikace
27.11.2016 11:47

Pokud je pravda ze Tor je spolufinancovan americkou vladou,zas tak bezpecne to nebude…

Kulichoid

kulichoid 57

z aplikace
27.11.2016 12:59

A jak vím, že mohu věřit TORu? :-)

Nathaniell

z aplikace
27.11.2016 15:34

Myslenka je hodne dobra, urcite bych uvital podobne funkce i na cistem Androidu.

Standaa

Standaa 0

27.11.2016 16:33

TeCZko: Tor má peníze díky svým aktivitám na dark webu. Vážně si myslíš že by něco takového vláda USA podporovala?

kulichoid: Toru můžeš věřit už jenom díky jejich zabezpečení v jejich dark web browseru. Chrání před trackováním.

VSA

VSA 0

27.11.2016 19:04

Problém je, že je síť Tor pomalá.

/*
Kdo nevěří Toru, může prubnout obdobnou síť I2P. Koho to zajímá, doporučuju na omrknutí USB Falsh live systém Tails, který podporuje obě sítě https://tails.boum.org/index.en.html
*/

Lépe zabezpečený systém by to určitě chtělo, ale než se tohle dostane do nějaké finální fáze…. a jak to bude s kompatibilitou.

V1t3k

v1t3k 0

z aplikace
28.11.2016 20:16

TeCZko opravdu si nemyslím že by americká vláda podporovala systém podporující hackery apod.

RSS (komentáře k článku)