Tor Project chce nabídnout nejbezpečnější verzi Androidu

tor-project-nejbezpecnejsi-android_ico

Vývojář populární anonymní komunikační sítě Tor chce ukázat světu, že Android může být mnohem bezpečnější. Mike Perry vydal prototyp platformy, kterou označuje jako “Mission Improbable”. Základem je Copperhead OS – open-sourcový operační systém, postavený na Androidu, orientující se na vyšší bezpečnost. Tato distribuce nabízí řadu bezpečnostních vylepšení, opravujících zranitelnosti v operačním systému Android. Další částí softwarové výbavy je firewall OrWall, směrující veškerý provoz všech aplikací přes anonymní šifrovanou síť Tor. Firewall funguje tak, že nepustí k síti žádnou aplikaci, které to uživatel explicitně nepovolí a blokuje jakýkoliv druh nežádoucího provozu.

Vyšší bezpečnost s anonymní sítí Tor?

Prototyp platformy funguje v tuto chvíli jen na telefonech Nexus a Pixel. Důvodem je podle Perryho fakt, že “mohou instalovat své vlastní klíče k zajištění schopnosti modifikovat zařízení a zajišťují bezpečnost souborového systému funkcí “Verified Boot”.” Software však není prvním krokem k vlastnímu chytrému telefonu. Perry tvrdí, že tento chce především ukázat, jak lze vytvořit telefon, který respektuje volbu a svobodu uživatele. Klíčovým prvkem mají být také výrazně nižší možnosti bezpečnostní zranitelnosti a nastavení směru pro ekosystém, orientovaný na uživatele s potřebou vysokého stupně zabezpečení.

Alternativou jsou VPN (Virtual Private Network – virtuální privátní sítě), které Android podporuje a jejichž obliba pomalu stoupá. Mike Perry však tvrdí, že aplikační rozhraní VPN v Androidu je mnohem méně bezpečné, než si uživatelé myslí. Dle jeho slov může dojít k úniku informací například během zavádění systému, což je vážný problém. Google dnes podle Perryho za účelem vyřešení zabezpečení podniká kroky, které omezují svobodu uživatele a činí Android náchylnější ke zranitelnostem přes “backdoory”. Situaci neprospívá ani fragmentace Androidu mezi několik výrobců, kteří distribuují své vlastní verze operačního systému, což má za následek nekontrolovatelnost a nejistotu.

V této fázi zatím není modifikovaný systém vhodný pro běžné uživatele. K jeho instalaci a provozování je totiž nezbytná znalost operačního systému Linux. Soubory “Mission Improbable” jsou k dispozici ke stažení na Githubu. Velmi podrobné informace o tomto projektu najdete na oficiálním blogu.

Záleží vám na bezpečnosti, soukromí a anonymitě natolik, že byste si na svůj telefon chtěli nainstalovat operační systém od tvůrců sítě Tor?

Zdroje: androidauthority.com, itechpost.com, arstechnica.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)