Menu

Tip z redakce: Jak jednoduše zvětšit písmo na Androidu?

náhled písmo android
Tip z redakce: Jak jednoduše zvětšit písmo na Androidu?
Ohodnoťte článek

Smartphonům dominují obří displeje se skvělým rozlišením, které se často vyrovná současným televizím – díky většímu prostoru na ploše je ale však tak nějak menší. Pokud preferujete větší písmo nebo se vám na Androidu hůře čte, řešení je hned několik. Všechny jsou jednoduché a nachází se přímo v systému telefonu.

Jak jednoduše zvětšit písmo?

Způsobů pro zvětšení písma nebo usnadnění čtení je hned několik. Ať už se jedná o dočasné zvětšení jednotlivého dokumentu či stránky nebo trvalé zvětšení, od verze Android Lollipop nabízí systém uživatelům více možností bez použití jakékoli aplikace.

Gesta pro zvětšení

Pokud není vaším cílem zvětšit písmo natrvalo, poslouží možnost zvětšení určité stránky za pomocí gesta. Stačí zavítat do Nastavení > Usnadnění a zvolit Gesta pro přiblížení obrazovky. Při zapnutí této možnosti budete schopni zobrazený text přibližovat a oddalovat tak, že třikrát klepnete na obrazovku. Poté musíte pro přesouvání po obrazovce využívat dva prsty současně, obrazovku do původního režimu vrátíte stejným trojitým poklepáním. Možné je i dočasně zvětšit oblast pod prstem – postačí třikrát rychle kliknout a prst nechat na obrazovce.

Velký text

Další položkou v Usnadnění je Velký text. Ačkoli tato funkce není schopná zvětšit například obsah webových stránek, pomůže s veškerým systémovým písmem a v některých případech i s velikostí písma v aplikacích. U některých modelů se tato možnost nenachází v Nastavení > Usnadnění, naleznete ji však v nastavení displeje.

Text s vysokým kontrastem

Experimentální funkce vysokého kontrastu textu si sice nijak nepohraje se samotnou velikostí, dodá však textu tmavý lem a tím ulehčí jeho přečtení. Funkce však není experimentální pro nic za nic – občas je problematické číst text na tmavším pozadí, vše však záleží na preferencích.

Nastavte si velikost fontu

Libovolná velikost fontu je nastavení, které už pravděpodobně zná většina uživatelů. Na rozdíl od zmiňované funkce Velký text lze u velikosti fontu zvolit buď libovolnou vyhovující hodnotu nebo vybrat mezi malým, normálním, velkým a velmi velkým písmem. Stačí přejít do Nastavení > Displej a zvolit možnost Velikost písma.

Ke zvětšení textu nepotřebujete aplikace

Ať už jste o zmiňovaných tipech věděli a hojně je používali nebo jsou pro vás novinkou, Android se opět chlubí svými tradičními možnostmi přizpůsobení. Ačkoli si se zvětšením textu dokáží poradit různé aplikace pro čtení elektronických knih a pdf, pro klasické využívání telefonu pro manipulaci s velikostí nebo zobrazením fontu Android žádnou aplikaci nepotřebuje – vše najdete pohodlně v systému.

Komentáře

Faktuzorigamaxik

Faktuzorigamaxik

12.2.2016 18:04

Je mi líto všech, kteří mají problém se zrakem :(

lggl

lggl

z aplikace
12.2.2016 18:09

To nemusí máme brýle a písmo si můžeme zvětšit.

Jarpet

Jarpet

z aplikace
12.2.2016 18:52

Systémové zvětšení je nanic. Rozhodí to plno jiných věcí a že už se s tím trápim pár let. Jediné co pomůže je big launcher, ale to je krajní řešení a vcelku drahé.

Kostma

Kostma

z aplikace
12.2.2016 18:54

Iggl: příjde ti to vtipné ? Android mi dal možnost při mě zrakově vadě plnohodnotně používat telefon právě díky možnosti zvětšení písma, ač mám 5,5 palec, I tak je to někdy málo…. závidím těm, co nemaj problémy s očima

TomVal

TomVal

12.2.2016 20:57

Tak k tomuhle s evyjádřím, protože jsou to věci, které jsem vyzkoušel a jsou naprosto nedostatečné. Takže popořadě:

– Gesto pro přiblížení obrazovky používám nejvíc. Má to tři problémy – systém si často nevšimne, že jsem udělal trojklep a místo toho aktivuje položku, na kterou jsem ke své smůle poklepal a má zrovna přiřazenou akci. Nastavení rychlosti poklepání v Usnadnění nepomáhá, protože systém někdy laguje a prostě má na práci něco jiného než v reálném čase registrovat vstupní akce z UI. Toto gesto je nepoužitelné, pokud chcete číst jakýkoli delší text, protože si užijete posouvání vlevo a vpravo. No a to je poslední kámen úrazu, protože opět narážím na nespolehlivost detekce dotyků nezávisle na značce a typu zařízení, protože někdy posouvám dvěma prsty, ale zařízení registruje jenom jeden z nich.

– Velky text – pokud tuto funkci zapínáte, objeví se disclaimer, že někdy nemusí být zobrazené kompletní popisky. Google místo toho, aby zajistil v SDK pomocí příslušných pravidel pro UI vynucovaných kompilátorem to, aby se zvětšitelný text vždy vešel, prostě napsal, že tohle prostě nemusí fungovat podle představ uživatele. Spousta tvůrců aplikací si svůj výtvor neprojde při zapnutí této funkce, takže ve výsledku je ten zmiňovaný disclaimer plně na místě a funkce je použitelná jen omezeně. Já ji vypnul.

– Nastavte si velikost fontu – přímo souvisí s minulým bodem, funkce Velký text je jen zkratkou k položce „Největší“ z e seznamu velikostí, které se zobrazí v položce Velikost fontu.

– Vysoký kontrast textu tvořený tmavým lemem je průšvih v momentě, kdy je písmo z nějakého důvodu původně lemováno světlým lemem. Pak se totiž malý text stává velmi obtížně čitelným díky dvojitému obrysu. Zkusil jsem, vypnul jsem, nepoužívám.

Co opravdu potřebuju? To, aby co nejvíc aplikací podporovalo pinch-to-zoom nejen pro obrázky, ale i pro text. Většinou to programátoři vypínají s tím, že nato „uživatelé nejsou zvyklí“. Jenže kdo je má zvyknout, než programátoři??? No a když už se text zvětší, měl by být zalomen na šířku okna, ve kterém se zobrazuje, aby se eliminovalo posouvání do stran. Tenhle trik umí z webových prohlížečů jen a pouze Opera, která předvedla, že k tomuto chování lze přimět vhodným skriptem i WebKit. A když to umí Opera, proč SAKRA ne Chrome????

dunco

dunco

z aplikace
12.2.2016 21:43

Faktjsem….:mě zase Tebe, vzhledem problémům Tvého mozku.

RSS (komentáře k článku)