Jak fotit noční oblohu? S Tiny1 – nejmenším astronomickým foťákem!

fotit-nocni-oblohu-tiny1-ico

Chtěli jste někdy pořídit pěkný snímek noční oblohy plné hvězd, planet a galaxií? Pak by vás mohl zajímat astronomický foťák Tiny1, který je malý, chytrý a spolupracuje se smartphonem. Celý projekt nasbíral finance na rozjezd výroby na crowdfundingovém serveru Indiegogo, kde se podařilo získat 414 700 amerických dolarů (více než 10,5 milionu korun), což byl bezmála čtyřnásobek požadované částky. Minulý týden výrobce prezentoval svůj produkt na veletrhu CES, kde zaujal nejednoho zájemce o astronomii.

Tiny1 - nejmenší astronomický fotoaparát Tiny1 – nejmenší astronomický fotoaparát

Představu o tom, jak si fotoaparát Tiny1 poradí s noční i denní oblohou, si můžete udělat z následujícího časosběrného snímku, pořízeného v australském Melbourne.

Melbourne Time Lapse

Melbourne Time Lapse

Autoři srovnávají Tiny1 s profesionální výbavou pro fotografování noční oblohy. Ta podle nich přijde na 1500 až 5000 dolarů (38 500 až 128 200 Kč) a váží mezi pěti a deseti kilogramy. Proti tomu Tiny 1 má stát 500 dolarů (12 800 Kč) a vážit necelý kilogram. To je v obou ohledech dostatečný rozdíl pro to, aby se k vybavení dostali i ti, kteří nejsou ochotni věnovat několikaměsíční výplatu. Fotografie hvězdné oblohy tak může pořizovat skoro každý bez drahého vybavení a odborných znalostí.

Tiny1: The world’s first astrophotography camera made to be Small, Smart and Sociable

Tiny1: The world’s first astrophotography camera made to be Small, Smart and Sociable

Tiny1 – ta správná výbava na noční oblohu

Jako hlavní vlastnosti jsou jmenovány:

  • Okamžité zpracování obrazu špičkovými algoritmy.
  • Propojení a kompatibilita s jakýmkoli chytrým telefonem.
  • Malé rozměry jen 113 mm x 69 mm x 22 mm.
  • Hliníkové tělo ve stříbrné nebo černé barvě, slibující malou hmotnost při dostatečné odolnosti.

Dobrá, pořídíte si fotoaparát za skoro 13 tisíc, ale co dál? Řekněme, že třeba chcete vyfotit souhvězdí Oriona. Jak ho ale na obloze najdete? S tímto úkonem vám Tiny1 pomůže – na displeji totiž zobrazuje interaktivní mapu, díky které máte neustálý přehled o tom, do které části oblohy právě míříte objektivem. Mapa nejen zobrazuje hvězdy a souhvězdí v reálném čase, ale také pomůže s jejich vyhledáváním. Vestavěné předvolby nastavení vám pak pomohou snadno zachytit celou řadu nebeských objektů od Mléčné dráhy přes Měsíc, planety, až po mlhoviny. Na pozadí není nic jiného, než operační systém Android a aplikace Google Sky Map, o které jsme psali i na našich stránkách.

S orientací na noční obloze pomůže Google Sky Map S orientací na noční obloze pomůže Google Sky Map

Fotoaparát komunikuje přes Wi-Fi s aplikací v mobilním telefonu, takže například můžete pořídit snímek, aniž byste se dotýkali samotného zařízení. Tím se snižuje riziko, že obrázek bude vlivem otřesu rozmazaný. Pořízené snímky můžete okamžitě sdílet na sociální sítě nebo skrze jiné aplikace v telefonu.

Snadné sdílení fotek z telefonu Snadné sdílení fotek z telefonu

Další výhodou Tiny1 je podpora různých objektivů. Díky ní můžete nainstalovat objektiv z digitální zrcadlovky nebo dokonce i dalekohled. S dalekohledem tak například zvládnete vyfotit planetu Saturn s jejími okouzlujícími prstenci.

Tiny1 na stativu Tiny1 na stativu

Výrobce v lednu spustí výrobu, v únoru rozešle první kousky uživatelům, kteří podpořili projekt na Indiegogo, později pak bude Tiny1 dostupný také obvyklými cestami. Přímo na webu Indiegogo je nyní možné objednat jeden kus fotoaparátu se širokoúhlým objektivem F1,2 za cenu 449 dolarů (asi 11 500 Kč). Poštovné do Česka je překvapivě zdarma.

Zdroj: indiegogo.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)