TOPlist

Thuraya SKYPHONE: Telefon se kterým signál neztratíte!

SKYPHONE_nahledovka
  • Společnost Thuraya přináší na trh unikátní smartphone
  • Můžete jej používat klasicky se SIM kartou, anebo přepnout na satelitní komunikaci
  • Měl by mít také velmi slušný výkon

Společnost Thuraya není na trhu žádným nováčkem. Pochází ze Spojených arabských emirátů, a na satelitní elektroniku se zaměřuje již od roku 1997. Doteď ovšem vyráběla především tlačítkové telefony a síťové prvky. Zkoušela však také různé zajímavé vychytávky, díky kterým jste mohli mít z chytrých telefonů plně fungující satelitní zařízení. Nyní se pustila do svého nového projektu, výroby satelitního telefonu s Androidem. Ten se tedy může připojit k satelitu, a nepotřebuje k tomu žádné další úpravy. Nejde o úplně nový koncept, pár satelitních smartphonů již na trhu najdeme. Nejznámějším je určitě CAT S75. Značka CAT nám přinesla celou řadu zajímavých a průkopnických mobilů. Dalších se už bohužel nedočkáme. Bullitt, výrobce telefonů CAT, s jejich výrobou nedávno skončil.

Se zmíněným modelem CAT jste mohli satelitně pouze posílat SMS. Se smartphonem SKYPHONE ovšem dokážete s využitím satelitů i telefonovat, a to po celém světě. Má jít o první smartphone s Androidem, který tohle dokáže. Na trhu má svoje satelitní telefony rovněž Huawei. Asi nejzajímavější je Huawei Mate 60 Pro. Ten využívá čínský satelitní systém Tiantong, a můžete s ním také satelitně volat, ovšem pouze v rámci Číny. Thuraya má naproti tomu svou vlastní flotilu pěti satelitů, a není tak omezená opravdu ničím.

globus_symbol_1S mobilem Thuraya SKYPHONE můžete satelitně volat po celém světě

Co se HW parametrů týče, není výrobce zatím příliš sdílný. Z těch oznámených je určitě nejzajímavější použitý procesor. Mělo by jít o zatím nespecifikovaný osmijádrový Qualcomm Kryo, zaujme také přední fotoaparát s rozlišením 50 Mpx. Na zádech by měly pak být tři čočky, jejich parametry však zatím nejsou nikde uvedeny. Potěší také možnost dual SIM a OS Android 14.  Známé jsou dále už pouze specifikace obrazovky. Ta má úhlopříčku 6.67”rozlišení 2400 x 1080 px, a je technologie AMOLED. Sklo chrání Gorilla Glass, a stupeň odolnosti modelu je IP67. Nejde o nic zajímavého, mobily CAT bývají samozřejmě daleko odolnější.

SKYPHONE_antena_1Při satelitním telefonování vysunete anténu, jinak je ovšem skrytá v těle zařízení

SKYPHONE by měl být podle společnosti Thuraya telefonem pro denní použití. Nemá tedy příliš bytelnou konstrukci, a bude se s ním snadno manipulovat. Je to určitě odvážný krok. Satelitní připojení se nám hodí zejména někde mimo civilizaci, například v lese nebo na horách. To, že nebude telefon tak odolný, podle mě jeho atraktivitu rozhodně sráží. Bezpochyby jde ovšem o unikátní zařízení, a bude zajímavé sledovat, jak si na trhu povede. Dostupný by měl být někdy ve třetím kvartálu 2024.

Myslíte si, že má satelitní komunikace budoucnost?

Zdroj: PhoneArena, Thuraya – článek, Thuraya – Skyphone, Huawei Community

Tomáš Křišťál
O Autorovi - Tomáš Křišťál

Tomáš je už od dětství fanouškem IT, především v oblasti chytrých telefonů a počítačů. Jeho první smartphone byl Samsung Galaxy Mini S5570i, postupem času však… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)