TOPlist

THL 2015 – čínská naděje se snímačem otisků prstu (recenze)

THL 2015 –  náhledový obrázek

Čínské smartphony dnes nepředstavují pouze levné, nekvalitní a pomalé telefony. Dnes si představíme model THL 2015, který láká na konstrukci s kovovými prvky, slušnou výbavu a nízkou cenu. Jak dopadl v našem detailním testu?

Obsah recenze

Obsah balení

Obsah balení nás hned z kraje recenze příjemně překvapil. V balení jsme totiž kromě samotného telefonu THL 2015 nalezli rovněž USB kabel, nabíječku, sluchátka, ochrannou fólii a sadu papírových materiálů. V prodejním balení pak uživatelé naleznou také aktivní flipové pouzdro, silikonový zadní kryt a u velkokapacitních modelů rovněž OTG redukci.

Vzhled a dílenské zpracování

THL 2015 jsme si osahali již na začátku března v Barceloně, kde byl oficiálně také představen. Je vidět, že čínské telefony THL nemusí být pouze symbolem levnějších a plastových telefonů, model THL 2015 totiž přichází s kovovými prvky. Do redakce nám dorazila tmavá varianta, která je dle našeho názoru o poznání méně atraktivní než světlá varianta. I tak nás na první pohled tento přístroj příjemně překvapil.

Přední strana tedy ničím zajímavá není a nevybočuje ze zavedeného standardu dnešních smartphonů – rámečky displeje jsou naproti tomu možná až trochu nestandardně široké, ve spodní části se alespoň skrývají tři senzorová tlačítka. Levé tlačítko funguje již dnes trochu nestandardně jako výběr nabídky místo tlačítka pro multitasking. Tlačítka jsou decentně podsvícena a s jejím používáním jsme problém neměli. Oceňujeme také přítomnost notifikační LED diody, která je ale pouze jednobarevná. Nad displejem se standardně nachází také reproduktor, senzory a objektiv přední kamery.

THL 2015 - přední strana telefonu (2)

Sympatická je i zadní strana telefonu, na které zaujme nejvíce objektiv zadní kamery, přisvětlovací LED dioda a také snímač otisků prstů. Hlasitý reproduktor je poté umístěn v dolních částech telefonu. Na záda telefonu byl použit matný plast s povrchovou úpravou v podobě letokruhů. Tento materiál působí na omak poměrně dobře a přehnaně ani neklouže. Zadní kryt lze snadno odejmout, což nám umožní přistoupit k vyměnitelné baterii a slotům pro SIM karty a Micro SD kartu. V případě Micro SIM a Micro SD karet jsme na žádné problémy nenarazili, chvíli jsme ale přemýšleli, kam umístit druhou SIM kartu. Ta se nakonec vešla pod obě zmíněné karty, použít jsme museli SIM kartu standardní velikosti. Nejspíše se jednalo o vadu našeho kusu, zadní kryt nicméně v jednom místě viditelně nedoléhal, což působilo trochu rušivě.

THL 2015 -  zadní strana telefonu (1)

 

THL 2015 můžeme rozhodně pochválit za zpracování kovových rámečků, které nejsou v této cenové kategorii rozhodně standardem. Pochválit můžeme také umístění ovládacích tlačítek na pravé straně, které hravě umožní používat tlačítka pouze palcem. Micro USB konektor je trochu netypicky umístěn na horní straně telefonu, stejně tak jack pro 3,5mm sluchátka.

THL 2015 -  boční strana telefonu

 

 

Povedený a sympatický kabátek

Model THL 2015 sice na první pohled není nikterak výjimečný, na poměry telefonů s cenou okolo 7 tisíc korun se ale může pochlubit kovovým zpracováním, které vypadá velmi dobře. Konstrukce nevypadá špatně ani v jiných ohledech, menší výtkou je pouze nedoléhající zadní kryt v jednom místě, což ale spíše přikládáme jako vadu našeho kusu. Kvalita zpracování se nám také jeví velmi dobře – nikde nic nevrže. Ovládání telefonu jednou rukou je výborné – na pětipalcový displej lze palcem dosáhnout poměrně snadno, stejně tak na všechna ovládací tlačítka. Přístroj se v ruce dobře drží, kovové hrany neřežou do rukou a přístroj nám ani přehnaně neklouzal z rukou. Je vidět, že i čínské smartphony dnes mohou působit velmi dobře a model THL 2015 to rozhodně potvrzuje.

THL 2015 - přední strana telefonu (4)

 

Čtečka otisků prstů

THL 2015 nabídne uživatelům bonus v podobě snímače otisků prstů, kterým disponují povětšinou o mnoho dražší smartphony. Tuto funkci jsme samozřejmě vyzkoušeli. Snímač se nachází na zadní straně telefonu a lze na něj velmi snadno dosáhnout ukazováčkem. Přečtení otisku pak probíhá přejetím celé plochy bříška prstu po senzoru. Samotný proces snímání funguje až překvapivě dobře a v případě, že si dáte na tento proces pozor a opravdu přejedete celým prstem, úspěšnost přečtení otisku se opravdu blíží ke 100 %. V tomto ohledu patří společnosti THL obdiv. Samozřejmě musí uživatelé počítat s tím, že v případě nesprávného tažení prstu mimo senzor nebude čtení fungovat. V některých situacích (obzvláště ze začátku) bude možná trochu obtížnější bez sledování prstu najít správné místo. Po troše cviku nám to ale nedělalo žádné problémy.

THL 2015 -  čtečka otisků prstu

Snímač otisků lze využít například pro odemykání telefonu či zablokování spuštění aplikací. Slouží k tomu aplikace AppLock, která je ale bohužel v angličtině. Otisk prstu lze nastavit na libovolný prst na levé i pravé ruce. V případě, že se nepodaří ani po několika pokusech telefon pomocí prstu odemknout, jste vyzváni k zadání PINu či Gesta, která jste nastavili. Nemusíte se tedy obávat, že by váš telefon nešel v případě zranění či ztráty prstu odemknout.

Hardware a displej

Hardwarová výbava při pohledu na cenu rozhodně potěší – o pohon se totiž postaral osmijádrový procesor Mediatek MT6752L, který je 64bitový a sekunduje mu grafický akcelerátor ARM Mali-T760 MP2 a 2GB RAM paměť. Potěší také 16GB vnitřní paměť, kterou lze navíc rozšířit pomocí paměťové karty Micro SD. Paměť je pak dělena na dva oddíly – 3,87 GB pro aplikace a 9,15 GB pro ostatní data. Menším zklamáním je kapacita baterie, která činí 2700 mAh. To je oproti předchozím vlajkovým modelům od THL velké zklamání a zároveň se jedná o spíše podprůměrnou kapacitu baterie u telefonů s 5″ Full HD displeji.

Spíše průměrně je na tom THL 2015 s konektivitou – standardní technologie Wi-Fi a Bluetooth sice nechybí, ocenili bychom ale také třeba NFC či infraport. Kapitolou samo pro sebe je LTE, které na vzdory spousty jiných čínských telefonů THL 2015 podporuje, a to dokonce pro české frekvence. Chybí pouze kmitočet 900 MHz, který používá v některých částech naší republiky Vodafone. USB OTG naopak funguje výborně. Fotoaparát nabízí papírově výborných 13 MPx, natáčení Full HD videa či pořizování HDR. Výslednou kvalitu si samozřejmě ověříme v praxi.

Specifikace – THL 2015

  • displej: 5″, IPS, Full HD (1920 x 1080 pixelů)
  • procesor: osmijádrový MediaTek MT6752LM, frekvence 1,7 GHz, 64bitový
  • GPU: ARM Mali-T760 MP2
  • paměť: 2 GB, 16GB vnitřní (+ Micro SD)
  • fotoaparát: 13 MPx zadní, Full HD video, HDR, 8 MPx přední
  • baterie: 2700 mAh
  • konektivita: Wi-Fi 802.11b/g/n/, Bluetooth 4.0, USB OTG, LTE-FDD (800/1800/2100/2600 MHz)
  • OS: Android 4.4.4
  • rozměry: 144,6 x 71,6 x 7,5 mm
  • hmotnost: 147 gramů

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Displej

Pětipalcový displej je vybaven IPS panelem, který disponuje Full HD rozlišením. Tato kombinace dává naprosto dostačující jemnost. Barevné podání a pozorovací úhly můžeme rozhodně pochválit. Dobře je na tom také podání „černé“ barvy, bílá je pak trochu našedlá. Čitelnost na slunci je spíše průměrná. Naše výtky směřují k automatickému ovládání jasu, které sice fungovalo vcelku spolehlivě, přesto ale opožděně. Občas jsme vytáhli telefon z kapsy na denním světle a jas byl několik vteřin tak nízký, že s mobilem nešlo pracovat. Přesnost a citlivost je lehce podprůměrná.

THL 2015 - displej

Zvukový výstup a reproduktor

Zvukový výstup do sluchátek hodnotíme kladně – v našich uších zněly písničky velmi dobře a po potřeby běžných uživatelů bude kvalita rozhodně dostačující. Špatně nehrál ani reproduktor, kvalitou bychom jej tipovali lehce nad průměr. Hlasitost by na druhou stranu mohla být vyšší. Dodávaná sluchátka hrají na poměry standardní výbavy mobilních telefonů dobře, náročnější posluchači je ale takřka okamžitě vymění.

THL 2015 -  reproduktor (1)

Test výkonu (benchmarky)

Herní výkon

Výkonu má THL 2015 rozhodně dost a nových her se nebojí. Bohužel jsme narazili hned na několik titulů, které byly s přístrojem nekompatibilní – Real Racing 3 či Grand Theft Auto 3 nebylo možné vůbec nainstalovat, Need for Speed: Most Wanted poté padalo ihned po spuštění. Vyzkoušeli jsme tedy Modern Combat 4 a 5 a náročný titul N.O.V.A. 3, které fungovaly bezchybně. Telefon se znatelně  zahřívá v části fotoaparátu, přesto se ale jedná o snesitelné zahřívání. Celkově má tedy THL 2015 dobrý herní potenciál, který ale bohužel zabíjí právě nekompatibilita s některými herními titulky.

Konektivita

V případě bezdrátových technologií Wi-Fi či Bluetooth jsme při používání nenarazili na žádné problémy, nezklamala nás ani citlivost antén. V průběhu testování jsme také pravidelně testovali LTE připojení v Praze a v okolí Prahy (tedy i na frekvenci 800 MHz). Spojení po drtivou většinu času pracovalo správně, bohužel občas telefon hlásil plný signál a LTE konektivitu, ale internetové připojení nebylo k dispozici. Většinou stačilo pár sekund počkat. V případě použití dvou SIM karet je možné jednotlivě nastavit, pro kterou SIM bude výchozí volání a pro kterou datové spojení. To lze v průběhu používání kdykoliv změnit – Dialer, SMS aplikace či ovládání datového připojení nám dává při každém použití vybrat.

GPS

U čínských telefonů bývá velmi často zaměření polohy problémové a nepřesné. Může za to povětšinou kombinace čipů MediaTek s (ne)kvalitou antény a konstrukcí telefonu. Zaměření polohy u THL 2015 sice netrvá nestandardně dlouho, při používání autonavigace Sygic však občas docházelo k chybnému zaměření, kvůli čemuž si telefon myslel, že jsme na silnici vzdálené několik desítek metrů a začal chybně přepočítávat trasu. Nemůžeme říci, že by se jednalo o pravidelný jev, přesto se tato situace několikrát opakovala, což rozhodně není dobrou vizitkou. Příliš přesný nebyl ani digitální kompas.

THL 2015 - GPS satelity

Baterie a výdrž

Výdrže na jedno nabití jsme se po právu obávali – baterie s kapacitou 2700 mAh nepředstavuje pro 5″ Full HD displej žádný zázrak, výborná optimalizace systému a správa napájení navíc nebývá silnou stránkou čínských výrobců. A bohužel jsme se nemýlili. Při velmi intenzivním používání (stále aktivní datové přenosy, surfování po internetu, poslech hudby, hovory, SMS, spousta zpráv…) jsme do večera nevydrželi, telefon se většinou vybil po nějakých 8 hodinách, což je slabá výdrž na dané papírové specifikace. Pátrali jsme po největších „žroutech“ baterie a vždy za tím stály procesy jádra a samotného systému. Nemůžeme se ubránit dojmu, že se jedná o určitý softwarový problém, který snad bude opraven v některé z aktualizací. Při šetrnějším používání jsme den na jedno nabití vydrželi, více už ale bohužel ne, což podle nás není standardní chování baterie.

Podobné výsledky potvrdily i naše testy výdrže, které příliš dobře nedopadly.

THL 2015 - test výdrže

  • Hraní her – hra Modern Combat 4, poloviční jas, poloviční hlasitost, sluchátka
  • Přehrávání filmů – Full HD film Edge of Tomorrow, 2 Mbit/s
  • Surfování – prohlížeč Dolphin, refresh stránky Svět Androida po 15 sekundách, Wi-Fi připojení
  • Nabíjení – čas z 15 % na 100 % pomocí kvalitní 2A nabíječky

Uživatelské prostředí

Android 4.4.4 s kosmetickými úpravami

Společnost THL sází na minimální úpravy systému Android a jedná se spíše o kosmetické změny. Tou první a zároveň největší je Launcher, který nabízí ikony podobné ROM s MIUI. Ostatní systémové aplikace připomínají čistý Android KitKat. Menší zajímavostí jsou pro nás některé aplikace, které pocházejí ze staršího systému Android – například aplikace Hudba, kterou v novějších verzích systému Android vystřídala Hudba Play. Podobně je na tom například budík. Celkově ale podobu prostředí hodnotíme kladně, systém je od čistého Androidu vzdálen opravdu minimálně, což oceňujeme více než přehnanou grafickou nadstavbu. Android je prozatím ve verzi 4.4.4, což je možná u nového modelu spíše zklamáním. Aktualizace na Android 5 se snad dočkáme brzy. V průběhu testu telefon dostal jednu OTA aktualizaci, která měla vylepšovat stabilitu a některé drobnosti. Vypadá to, že THL pečuje i o aktualizaci systému, což u čínských přístrojů nebývá příliš zvykem.

Rychlost a stabilita

Optimalizace povětšinou není silná stránka čínských výrobců a byli jsme moc zvědaví, jak si s rychlostí a plynulostí systému společnost THL poradí. Naše pocity jsou ale spíše pozitivní. Prostředí a reakce telefonu jsem velmi rychlé, obzvláště na danou cenovou třídu. Se stabilitou prostředí jsme také neměli větší problémy, výjimkou jsou jen občasné pády aplikace Map od Googlu. Launcher se nám občas zdál méně plynulý, hravě to ale vyřešilo nainstalování Nova Launcheru, který toho zvládá navíc o poznání více.

Kontakty, telefonování a klávesnice

Dialer pochází z čistého Androidu, byl pouze upraven pro potřeby provozu dvou SIM karet zároveň. To vyústilo v docela vtipnou situaci při použití dvou SIM karet operátora Vodafone. Hledali jsme tlačítko „Volat“ či „Zavolat“, ale všude samá voda. :)

THL 2015 - T9 Dialer (1)

T9 vyhledávání má navíc problém s českou diakritikou (například znaky „ě“ či „š“).  Prohlížení, vytáčení či správa kontaktů pak probíhá zcela standardním způsobem. S telefonováním jsme žádné problémy neměli, přenos hlasu a zvuku byl čistý a dostatečně hlasitý.

Klávesnice pochází z čistého Androidu, příliš tedy tradičně chválit nebudeme. Chyběly nám další znaky pod klávesami či třeba přímý přístup ke smajlíkům.

THL 2015 - klávesnice

Prostředí systému Android 4.4.4

Fotoaparát a natáčení videa

Ačkoliv zapadá THL 2015 některými aspekty do vyšší cenové kategorie, v případě fotoaparátu to rozhodně neplatí. Kvalita fotografií sice na první pohled není vůbec špatná, při bližším zkoumání ale zjistíme, že je použita vysoká komprese a celkově se detaily fotografií ztrácejí. Barvy nám pak přišly trochu vybledlé a mdlé. Podobné je to i s natáčením videa. Kvalitou je tedy THL 2015 spíše průměrné ve své cenové kategorii. Originální fotografie a video stahujte zde.

Aplikace

THL 2015 -  aplikace fotoaparátu (2)

Fotografie

Video

ThL 5000 – test camera (2)

ThL 5000 - test camera (2)

Kdy, kde a za kolik?

Telefony od THL nejsou na českém trhu díky oficiální distribuci žádnou neznámou, také model THL 2015 již nalezneme skladem ve více českých obchodech. Cena se poté pohybuje okolo 7,5 tisíci korun, což je za danou výbavu rozhodně lákavá nabídka.

Resumé

Jak THL 2015 zhodnotit? Vyřknout správné posouzení není vůbec snadné, neboť některými parametry či zpracováním se tento telefon řadí k telefonům vyšší cenové kategorie, proto stále musíme mít na paměti, že za tuto velmi dobrou výbavu zaplatíme jen něco přes 7 tisíc korun.

V první řadě nás potěšila konstrukce, která ukazuje (a budeme se už opakovat), že i čínské smartphony mohou mít výborné zpracování a klidně i kovové rámečky. Povedený je také displej s Full HD rozlišením, možná jen citlivost je spíše průměrná. Zajímavá je také výbava, ve které nechybí LTE připojení, snímač otisků prstů, běh dvou SIM karet naráz a možnost rozšíření o paměťovou kartu Micro SD. Pochválit můžete ale také systém, který běhá velmi svižně, navíc se jedná o téměř úplně čistý Android 4.4.4. Doufáme, že aktualizace na Lollipop přijde co nejdříve.

Jako největší zklamání považujeme slabší výdrž baterie, se kterou jsme mnohdy nevydrželi při intenzivní práci ani do večera. Baterie mizela až překvapivě rychle, a to i v případě, že jsme s telefonem příliš nepracovali. Konstrukci rozhodně celkově chválíme, přesto jsme měli smůlu na kus a v jednom místě zadní kryt nedoléhal. Lokalizace polohy je sice velmi rychlá, párkrát ale telefon při navigaci špatně odhadl naši polohu o silnici vedle. Mrzelo nás také automatické řízení jasu, které často reagovalo až po několika sekundách. I přes podporu LTE nám stále chybí frekvence na kmitočtu 900 MHz, která zamrzí především zákazníky Vodafonu.

Co říci závěrem? THL 2015 nás celkem mile překvapilo, neboť se jedná o telefon, který za slušnou cenu nabízí hodně muziky, a to jak po stránce zpracování, tak i po stránce výkonu. Některé chyby ovšem telefon zbytečně sráží k zemi, kvůli čemuž se nejedná o bezkonkurenční nákup.

Klady

+ Povedená  konstrukce s kovovými prvky
+ Lákavá cena
+ LTE
+ Snímač otisků prstu
+ Dual SIM
+ Paměťová karta Micro SD
+ Svižné prostředí téměř čistého Androidu 4.4.4

Zápory

– Slabší výdrž na jedno nabití
– GPS by mohla být přesnější
– Chybí LTE na frekvenci 900 MHz
– T9 Dialer má problémy s českou diakritikou
– Automatické řízení jasu občas fungovalo opožděně
– Zadní kryt v jednom místě nedoléhá (nejspíše vada našeho kusu)

Zapůjčeno přes společnost  thl.cz a jejich exkluzivního distributora eD‘ system.

Chcete si THL 2015 vyzkoušet na vlastní kůži? Přijďte již tuto sobotu 16. 5. na Alza Android RoadShow 2015.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)