TOPlist

The Game Awards 2023: Kompletní seznam oceněných her

The Game Awards
  • The Game Awards 2023 proběhlo 7. prosince 2023
  • Jedná se o velmi významnou akci v herním průmyslu
  • Hrou roku se stal Baldur’s Gate 3, Alan Wake 2 byl v těsném závěsu

Letošní rok přinesl v herním průmyslu zajímavé novinky a úspěchy. The Game Awards je jednou z významných akcí v tomto odvětví, jednalo se už o 10. ročník a jako tradičně došlo na udílení cen. Hodnotila se hra roku, nejlepší herní režie, umělecký směr, hudba a mnoho dalších kategorií. Mimo jiné došlo na oznámení DLC God of War, nové záběry z Hellblade 2: Senua’s Saga nebo dokonce Jurassic Park: Survival. Za zmínku stojí i neúspěch Marvel Spider-Man 2, který obdržel ze sedmi nominací celkem nula cen.

Jurassic Park: Survival | Announcement Trailer

Jurassic Park: Survival | Announcement Trailer

Tato akce se pořádá už od roku 2014 a má prezentovat výroční oslavu konce roku ve videoherním průmyslu. Letošní rok se pořádal v Los Angeles 7. prosince 2023 a celá show se vysílala na 30. různých platformách.

Hra roku – Baldur’s Gate 3

Hra z dílny studia Larian Studios je dobrodružná RPG hra, která je zasazena do světa Dungeons & Dragons. Kombinuje hluboký příběh, komplexní postavy, prozkoumávání i taktické boje.

Baldur’s Gate 3 dostalo ocěnění také za:

  • Nejlepší RPG
  • Nejlepší podpora komunity
  • Hlas hráčů
  • Nejlepší herecký výkon

Baldur’s Gate 3: Deluxe Edition – Official Trailer | Game Awards 2023

Baldur's Gate 3: Deluxe Edition - Official Trailer | Game Awards 2023

Nejlepší herní režie – Alan Wake 2

I pokračování legendární hry studia Remedy Entertainment se dočkalo ocenění. Silný příběh a atmosféra psychologického thrilleru, kombinovaný s napínavým herním prostředím můžete vyzkoušet na platformě Epic Games. Titul dostal zároveň také ocenění za nejlepší příběh a umělecký směr. Celkem si tedy odnesl trojici ocenění.

Alan Wake 2 — Launch Trailer

Alan Wake 2 — Launch Trailer

Nejlepší adaptace – The Last of Us

Jedna z nejznámnějších her pro PlayStation Productions ve spolupráci s HBO, kritiky oceňovaná videohra vyvinutá společností Naughty Dog se dočkala ocenění v rámci The Game Awards jako nejlepší adaptace. Postapokalyptický svět, kde se lidstvo snaží přežít po pandemii v doprovodu se silným příběhem si rozhodně tuto cenu právem zasloužil.

The Last of Us Part II Remastered – Announce Trailer | PS5 Games

The Last of Us Part II Remastered - Announce Trailer | PS5 Games

Nejlepší skóre a hudba – Final Fantasy XVI

Akční RPG hra Square Enix ze série Final Fantasy, kde hráči převezmou roli Clive Rosfielda, se kterým budeme muset osvobodit lidstvo od jeho neblahého osudu. Hlavním skladatelem je Masayoshi Soken, který se zasloužil o hudební prvky pro bojové scény i tematickou hudbu. Šlo zároveň o nejočekávanější hru letošního roku.

Final Fantasy 16: Echoes of the Fallen and the Rising Tide – DLC Trailer | Game Awards 2023

Final Fantasy 16: Echoes of the Fallen and the Rising Tide - DLC Trailer | Game Awards 2023

Nejlepší audio design – Hi-Fi Rush

Rytmická rocková akční hra vyvinutá studiem Tango Gameworks, publikovaná společností Bethesda Softworks, vypráví příběh Chaie, mladého muže, který má šanci si díky testovacímu programu změnit život pomocí kybernetického vylepšení.

Nejlepší výkon – Neil Newbon, Baldur’s Gate 3

Anglický herec, který propůjčil svůj hlas Astarionovi. Je zobrazen jako charismatický a pohledný elf-upír. Newbon mu dodal zajímavou a komplexní osobnost.

Nejlepší sporty/závody – Forza Motorsport

Hra kterou není třeba dlouze představovat. Populární závodní hra vyvinutá studiem Turn 10 Studios je známá díky své realistické grafice, rozsáhlé sbírce licencovaných vizidel a v neposlední řadě detailním modelováním jízdních vlastností. Vydává ji Xbox Game Studios, dostala také ocenění za „inovace v dostupnosti“.

Forza Motorsport – Official Trailer – Xbox Games Showcase 2023

Forza Motorsport - Official Trailer - Xbox Games Showcase 2023

Nejlepší ongoing hra (postupně aktualizovaná hra) – Cyberpunk 2077

Hra z vývojářského studia CD Projekt Red, který se pyšní například i sérií The Witcher. Dystopický futuristický svět, který umožňuje hráčům prozkoumávat město v roli žoldáka.

Nejlepší nezávislá hra – Sea of ​​Stars

RPG hra inspirovaná retro stylem, která kombinuje prvky klasického stylu hraní s těmi moderními. Hra je známá svým poutavým vizuálním stylem a atmosférou, která připomíná klasické RPG hry z 90. let, s použitím moderní technologie a samozřejmě designový upgrade. Svět plný magie, dobrodružství přineslo Sabotage Studio.

Sea of Stars – Launch Trailer | PS5 & PS4 Games

Sea of Stars - Launch Trailer | PS5 & PS4 Games

Nejlepší debutová indie hra – Cocoon

Hra od vývojářů Geometric Interactive, která je publikována společností Annapurna Interactive. Hra nabízí unikátní herní zážitek, kde hráči prozkoumávají rozmanité světy a řeší hlavolamy. Vyniká svým výtvarným stylem a atmosférou, která propojuje prvky sci-fi a fantasy.

COCOON | Reveal Trailer

COCOON | Reveal Trailer

Nejlepší mobilní hra – Honkai: Star Rail

Další hra z produkce HoYoverse ve vesmírném Honkai, kombinuje prvky RPG a strategie. Hráči mají možnost prozkoumávat různorodé galaxie a zapojovat se do epických soubojů. Hra staví na předchozí sérii Honkai, přičemž přináší nové postavy a příběhy, které se odehrávají ve fascinujícím vesmírném prostředí.

TGA Candidacy Video: A Story That Never Grows Dull | Honkai: Star Rail

TGA Candidacy Video: A Story That Never Grows Dull | Honkai: Star Rail

Nejlepší VR/AR hra – Resident Evil Village

Ocenění za nejlepší hru ve virtuální realitě poměrně nepřekvapivě obdržel titul z dílny Capcom. Rozšíření populární hororové hry Resident Evil Village, které umožňuje hráčům zažít hru v pohlcujícím virtuálním prostředí příběhu Ethana Winterse a jeho unesené dcery.

Resident Evil Village VR Mode – Gameplay Trailer | PS VR2

Resident Evil Village VR Mode - Gameplay Trailer | PS VR2

Nejlepší akční hra – Armored Core VI: Fires of Rubicon

Akční automobilová bojová hra od FromSoftware, známá pro svou série Armored Core. Hra se zaměřuje na boje s vysokou rychlostí a strategií, kde hráči ovládají výkonné roboty známé jako ACs (Armored Cores). Hráči mohou své ACs upravovat a přizpůsobovat, aby lépe vyhovovaly jejich stylu hraní.

ARMORED CORE VI FIRES OF RUBICON — Launch Trailer

ARMORED CORE VI FIRES OF RUBICON — Launch Trailer

Nejlepší akční adventura – The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

Zelda je další z her, které si sebou nesou legendární dlouholetou historii. Pokračování úspěšné hry společnosti Nintendo nabízí nové dobrodružství s hlavním hrdinou linkem Linkem ve známém, avšak rozšířeném propracovaném otevřeném světě jménem Hyrule.

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom – Official Trailer #3

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom – Official Trailer #3

Nejlepší bojová hra – Street Fighter 6

Dokonce i další oceněný titul, tentokrát za nejlepší bojovou hru, má za sebou rozmanitou historii. Nejnovější přírůstek do legendární bojové série od Capcomu nabízí nové postavy a návrat oblíbených bojovníků ze série. Hráči se dočkali vylepšené grafiky, inovativních herních mechanismů a možnost prozkoumávat rozšířený svět Street Fighter.

Street Fighter 6 – Announce Trailer

Street Fighter 6 - Announce Trailer

Nejlepší rodinná hra Super Mario Bros. Wonder

Maria také jistě již dávno znáte. Série známá pro své plošinové hry, ve kterých hlavní postava Mario prožívá dobrodružství v různých světech, aby zachránil princeznu Peach před zápornou postavou Bowserem.

Super Mario Bros. Wonder – Overview Trailer – Nintendo Switch

Super Mario Bros. Wonder – Overview Trailer – Nintendo Switch

Nejlepší strategická hra – Pikmin 4

Jedná o další přírůstek do populární série Pikmin od Nintenda. Hráči používají skupiny malých, barevných stvoření zvaných Pikmin k řešení hádanek, sbírání předmětů a boji s nepřáteli. Každý typ Pikmin má speciální schopnosti, které hráči mohou využít k překonání různých výzev.

Pikmin 4 – Overview Trailer – Nintendo Switch

Pikmin 4 – Overview Trailer – Nintendo Switch

Nejlepší esportová hra – Valorant

Nástupce klasických střílecích her a také stále poměrně novinkou. Taktická střílečka od Riot Games, která kombinuje prvky klasických stříleček s unikátními schopnostmi postav. Hráči si vybírají z různých agentů, každý s vlastními speciálními schopnostmi, a soutěží v týmových zápasech, kde je důležitá strategie a spolupráce.

DUELISTS // Official Launch Cinematic Trailer – VALORANT

DUELISTS // Official Launch Cinematic Trailer - VALORANT

Nejlepší esportovec – Lee „Faker“ Sang-hyeok – League of Legends

Ocenění na letošním The Game Awards získal také Lee „Faker“ Sang-hyeok, profesionální hráč z Jižní Koreji, známý pro své působení v týmu T1. Je považován za jednoho z nejlepších a nejúspěšnějších hráčů v historii této hry. Jeho unikátní schopností je vyniknout v různých metách hry a adaptabilita na nové strategie a postavy.

Nejlepší tým esportu – JD Gaming – League of Legends

JD Gaming je čínská organizace, která se primárně zaměřuje na hru League of Legends. JDG pravidelně soutěží na vysoké úrovni a účastní se mezinárodních turnajů, jako je Mistrovství světa.

Nejlepší trenér v esportu – Christine “potter” Chi – Evil Geniuses, Valorant

Christine „potter“ Chi je bývalá profesionální hráčka hry Counter-Strike: Global Offensive, která přešla do scény Valorant. Stala se důležitou součástí týmu Evil Geniuses, kde působila jako hráčka a později jako trenérka.

Nejlepší esportová událost – 2023 League of Legends World Championship

Ocenění The Game Awards za nejlepší uspořádaný esportový event získalo Mistrovství světa ve hře League of Legends 2023, které se konalo v Jižní Koreji. Turnaj vyvrcholil v Gocheok Sky Dome v Soulu, kde tým T1 porazil Weibo Gaming 3:0 a získal tak svůj rekordní čtvrtý titul mistra světa.

The Game Awards 2023 Full Showcase

The Game Awards 2023 Full Showcase

Co říkáte na výběr her The Game Awards 2023?

Zdroj: gamespot.com, The Game Awards

Zuzana Přibylová
O Autorovi - Zuzana Přibylová

Od dětství ji fascinovaly nejnovější technologie, počítače a veškeré druhy herních konzolí. S PlayStationem 1 a později Xboxem 360 začala její vášeň pro herní svět,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)