Tesla robot do každé rodiny? Už chodí a prý bude stát málo

Tesla robot Optimus prezentace Elon Musk cena

Rok poté, co společnost Tesla na své akci Tesla AI Day pro inženýry a vývojáře poprvé poodhalila smělé plány na výrobu humanoidního robota, jsme se na stejné akci dočkali celkem překvapivé demonstrace toho, jak firma pokročila. Zatímco vloni byl k vidění jen tanečník v kostýmu a základní digitální vizualizace, letos už se ukázal hmatatelný výsledek. Lépe řečeno dokonce dva. Šlo o podoby robota s plánovaným jménem Optimus v různých fázích vývoje.

Prvním kusem byl prototyp, který s odhalenými senzory, kabely i mechanickými klouby zvládl vůbec poprvé chodit veřejně po pódiu a také zamávat na pozdrav. Složený je údajně z běžně dostupných materiálů v Tesla továrnách a navigován systémem z autonomních vozů stejné značky. Do tohoto stadia prý firma robota dostala za šest měsíců, což je úctyhodné.

Tesla AI Day 2022

Tesla AI Day 2022

Druhý model robota na pódium přistavili technici s opěrami a v jeho případě by se mělo jednat o téměř finální produkt, který půjde do výroby. Ten své schopnosti ale přítomným přímo neukázal. Museli se spokojit s videozáznamem. Asi 1,9 metru vysoký a 73 kilogramů vážící Optimus podle něj zvládá zvedat a nosit krabice, chodit do schodů, zalévat květiny po uchopení konve a obecně se autonomně pohybovat prostorem.

To jsou “nudné, každodenní” úkony, ke kterým robota Elon Musk hned v počátcích vývoje předurčoval. Ze záznamu však není možné ověřit, nakolik byly činnosti dílem dálkového ovládání a jakou část vykonával robot sám.

Tesla každopádně slibuje (což je s ohledem na jiné produkty v čele s Cybertruckem zrádné sloveso), že dotáhne pohybový aparát do několika měsíců a robot bude finálně připraven k veřejnému prodeji do tří až pěti let. Musk přitom hodně překvapil odhadem, kolik by mohl Optimus stát. Jelikož se prý plánuje opravdu masivní výroba čítající i miliony kusů, mohla by prý cena činit 20 tisíc dolarů, tedy i méně než půl milionu korun. To by pro konkurenty jako Boston Dynamics byla velká výzva. Jen jestli nebude Optimus velkým soustem pro samotnou Teslu.

Co říkáte na aktuální podobu Tesla robota?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)