Menu

Co byste měli vyzkoušet, když se telefon nenabíjí?

Telefon nenabíjí

Co dělat v okamžiku, kdy připojíte nabíječku a během chvilky zjistíte, že se telefon nenabíjí? A jako naschvál se tak stane v okamžiku, kdy to nejméně potřebujete! Připravili jsme pro vás podrobný postup, co všechno můžete vyzkoušet, abyste zjistili příčinu tohoto problému.

Obsah článku – Kde může být problém?

Telefon nenabíjí? Proveďte kontrolu!

Jako první se můžete na nabíjení podívat z pohledu telefonu. Nainstalujte si aplikaci Ampere, zapněte ji a připojte telefon do nabíječky.

Ampere
Ampere
Developer: Braintrapp
Price: Free+

Jestliže se zařízení nabíjí, bude v u položky Stav zobrazeno Nabíjí se a čísla v horní části budou mít zelenou barvu. V horní části pak můžete sledovat, jakým proudem (v miliampérech) je baterie nabíjena, což může vypovědět jak o samotné nabíječce, tak i stavu kabelu. Hodnota nabíjecího proud samozřejmě bude kolísat, zejména s ohledem na aktuální odběr. Tímto způsobem můžete snadno zjistit, která z vašich nabíječek dosahuje nejlepší výkonnosti. Aplikace vám pomůže zkontrolovat, zda se telefon vůbec nabíjí, ale také který způsob nabíjení je nejlepší.

Pokud u položky Stav vidíte Vybíjí se a čísla v horní části jsou oranžová, pak se telefon nenabíjí. Tedy nabíjení z nějakého důvodu neprobíhá, nebo “nestíhá” pokrýt aktuální odběr. V takovém případě doporučujeme projít všechny následující kroky.

Zkontrolujte zásuvku

Primární příčinou problému může být prostý fakt, že zásuvka nedodává elektrický proud. Ověření tohoto faktu je poměrně prosté – stačí místo telefonu připojit například lampičku či rychlovarnou konvici. Pokud se nezapne, čeká vás návštěva jističů či pojistek na trase. Jestliže nabíjíte z portu USB, zkuste jiný port, nebo ještě lépe jiný počítač.

nenabiji telefon kontrola zasuvky

Zkontrolujte zásuvku

Zkuste jiný kabel

Další častou příčinou problémů s nabíjením je kabel. Zejména produkty výrobců třetích stran, pořízené za pár korun na AliExpresu či eBayi, svou kvalitou neodpovídají zavedeným standardům a po nějaké době začnou “haprovat”. Problém může být jak v samotné kabeláži, tak i v konektorech na obou koncích. Na opotřebení se podílí kroucení, ohýbání a podobné namáhání kabelu, konektory jsou pak velmi háklivé na šlápnutí a nešetrnou manipulaci. Postupné opotřebení je prakticky nevyhnutelné.

telefon nenabiji kontrola kabelu

Častou příčinou problémů s nabíjením je kabel

Nejjednodušší způsob, jak diagnostikovat vadný kabel, je vyzkoušet jiný (ideálně nový, čerstvě rozbalený). Pokud ano, pak máte jistotu, že chyba je v původním kabelu. V opačném případě jste alespoň vyloučili jednu z nejčastějších příčin.

Zkontrolujte nabíjecí konektor

Pokud není nabíjecí konektor telefonu chráněn krytkou, velmi snadno se do něj dostane nečistota či vlhkost. Kovové plošky nabíjecího kabelu a konektoru pak nemají kontakt a nabíjení tudíž neprobíhá. K opotřebení dochází také v okamžicích, kdy je kabel proti konektoru zkroucený (typicky při nabíjení v autě), v krajních případech pak může dojít i k ohnutí (které lze jemně napravit) či dokonce vylomení. Pokud k tomu dojde, počítejte s poměrně drahou opravou, neboť nabíjecí konektor bývá součástí základní desky, kterou bude nutné vyměnit.

telefon nenabiji pres zaneseny konektor

Příčinou může být znečištěný konektor

Většinou ale vystačíte s jemným, ale pečlivým očištěním konektoru například párátkem. Prach a textilní vlákna lze z konektoru dostat nejsnadněji pomocí stlačeného vzduchu. V devíti případech z deseti bývá příčina toho, proč se telefon nenabíjí, právě zde.

Prověřte napájecí adaptér

Pokud se zdá, že problém není v kabelu, zkontrolujte napájecí adaptér. Problém může být v něm, zvláště pokud jde o variantu, ze které lze odpojit nabíjecí kabel. Často je příčinou opakované odpojování a připojování kabelu do USB portu, kde dojde k uvolnění kontaktů.

kdyz-se-telefon-nenabiji

V první řadě doporučujeme zkontrolovat, zda nabíječka a kabel funguje s jiným zařízením. Tím vyloučíte možnost, že se jedná o poruchu telefonu či tabletu. Můžete také připojit zařízení USB kabelem k počítači. Pokud se se stejným kabelem nabíjí, je pravděpodobnou příčinou problému závada na adaptéru.

Restartujte či vypněte telefon

Pokud se na spotřebě baterie významně podílí nějaká aplikace (např. navigace či náročná hra), nemusí nabíjení stíhat dodávat tolik energie, aby indikátor stavu baterie rostl. Nenasytný program přitom nemusí být nutně ten, který zrovna běží na popředí. “Vysávat” baterku mohou i aplikace na pozadí – často se tak děje například v případě chyby programu nebo jeho špatné optimalizace. V první řadě můžete zkusit telefon restartovat. Pokud ani poté nezačnou procenta, ukazující stav nabití, přibývat, měli byste zkusit nabít přístroj v režimu Letadlo či ještě lépe ve vypnutém stavu.

Vyměňte baterii

Životnost baterií není věčná – výrobci zpravidla počítají s tisícovkou nabíjecích cyklů. Po několika letech tedy můžete začít počítat s možnými problémy. Čím častěji baterku vybíjíte a znovu nabíjíte, tím dříve bude potřebovat vyměnit. Pokud baterie “odejde” do šesti měsíců, pak se pravděpodobně jednalo o vadný kus, na který můžete uplatnit nárok na záruku a bezplatnou výměnu. Jestliže je baterie starší než dva roky, pravděpodobně se blíží konec její životnosti. V některých případech vadnou baterii poznáte snadno podle nafouknutí.

telefon nenabiji pri narocne praci

Pokud s telefonem pracujete, bude se nabíjet pomaleji

Pokud je to možné, sejměte zadní kryt přístroje a zkontrolujte baterii. U telefonů, kde není akumulátor uživatelsky vyměnitelný, můžete zkusit položit přístroj na záda na rovnou plochu. Vadná baterie často deformuje tělo zařízení, což odhalíte pouhým pohledem. Pokud máte podezření, že by baterie mohla být “za zenitem”, vyměňte ji, případně vyhledejte servis a nechte ji vyměnit.

Co s pomalým nabíjením?

Pokud se váš telefon nabíjí, ale energie přibývá viditelně pomaleji, než jste zvyklí, bude příčinou slabší nabíječka. Nabíjení ze síťové zásuvky bývá rychlejší než nabíjení z USB portu počítače nebo notebooku, protože USB neposkytuje odpovídající množství energie. Adaptér v elektrické zásuvce může dodávat dvakrát tolik energie než port USB, v případě rychlých nabíječek může být energie až pětkrát více, díky čemuž je nabíjení několikanásobně rychlejší. Takže pokud se telefon nabíjí pomalu během připojení k PC či notebooku, je problém právě zde.

telefon nenabiji z usb portu

Nabíjení z USB portu je pomalé

V případě pomalého nabíjení z klasického adaptéru v první řadě zkontrolujte, zda je vhodný pro vaše zařízení. Nabíječka z jiného telefonu nemusí poskytnout správné množství “šťávy” – například nabíječka pro sluchátka neposkytuje tolik energie, jako adaptér pro chytrý telefon. Moderní telefony s podporou rychlého nabíjení se samozřejmě s jinou nabíječkou budou nabíjet pomaleji. Jednoznačným vodítkem v tomto směru může být drobný text, který je na každé nabíječce – zaměřte se především na maximální podporovaný výstupní proud, udávaný v ampérech. Byť to není nezbytně nutné, určitě můžeme doporučit používání originálních nabíječek pro konkrétní model telefonu.

Máte další tipy, co dělat, když se telefon nenabíjí?

 

Komentáře

kubfaf

8.8.2017 11:07

Dotaz. Co mám dělat když dám telefon nabíjet a asi po 30 minutách nabíjení to napíše nepodporovaný nabíjecí adaptér? V tu chvíli se nabíjení zastaví. Musím to vždy odpojit a připojit aby to zase nějakou dobu nabíjelo.

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

8.8.2017 11:15

To: kubfaf
Určitě bych doporučil postupovat podle tohoto článku.
Zkusil bych především jiný adaptér a jiný kabel.

Uni

uni -85

8.8.2017 11:28

Nebo odchází aku.

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

8.8.2017 11:38

To: uni
I to je možné.

kubfaf

8.8.2017 11:40

Ok, tak děkuju :)

Jirka_Blazek48

8.8.2017 12:04

Když používám magnetickou koncovkou na nabíjení tak se mi po 5 až 10 minutách začne přehřívat adaptér. Je to problém?

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

8.8.2017 12:47

To: Jirka_Blazek48
Jestli je to oficiální rychlonabíječka a originální kabel, pak patrně ano.
Ale u neoriginálního příslušenství bych se toho trochu bál.

KejPi

8.8.2017 12:48

Tradicne mam problem s nabijenim v aute, kdyz na telefonu bezi Waze. Prekvapive se telefon vybiji, i kdyz Ampere hlasi kladny nabijeci proud cca 200mA :-(

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

8.8.2017 12:52

To: KejPi
Tak to je zvláštní. Možná nějaké ztráty způsobené zahříváním baterie za oknem auta?

Jirka_Blazek48

8.8.2017 13:06

@Karel Kilián
Adaptér originál od Xiaomi (mam ho asi půl roku) a kabel s magnetem není origoš. Ale začalo mi to dělat tak 2 týdny zpátky.

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

8.8.2017 13:07

To: Jirka_Blazek48
Tak zkuste původní nebo alespoň jiný kabel. Pokud se adaptér dosud nezahříval, pak je asi něco špatně….

Radeg

radeg 22

8.8.2017 15:11

Já už měl strach, že zase doporučíte špérat špendlíkem v konektoru telefonu jako minule.

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

8.8.2017 19:02

To: radeg
To fakt ne :)

Zerthe

Zerthe 2

8.8.2017 22:06

Mám naprosto stejný problém jako KejPi – když mi běží v autě Waze, telefon se vybíjí. Zjevně to bude aplikací. Mám Xperia Z5 compact.

ok1mlw

8.8.2017 22:33

KejPi a Zerthe: Nemohlo by to být tím že mobil na kterém jede Waze má větší spotřebu než kolik si mobil bere z nabíječky? Resp kolik je nabíječka schopná dát? :)
radeg: Pokud je bigus v konektoru a nejde úplně zasunout konektor tak to může svinit. Jaká je nejsnažší cesta ten bigus odstranit? Pokud nejsem úplně levá lopata tak mobil vypnu a opatrně bigus vyšpérám špendlíkem. Pokud jsem levá lopata tak ho odnesu do servisu kde bigus vyšpérá vyškolený servisní technik za 300 s DPH. :)

Abkraka_a

AlešA 7

9.8.2017 6:09

To kejpi si chce to adaptéry alespoň s 5V 1.5A lépe s 2.A

Dedii

9.8.2017 9:23

v aute sa zvykne prehriat mobil a odpoji mi automaticky nabijanie , vtedy pomoze len vychladit mobil a nabijanie sa obnovi

Uni

uni -85

9.8.2017 9:51

Jirka_Blazek48: Je to problém. Ta redukce zvyšuje odpor, takže jednou budeš mít třeba pár chlapů s helmou v baráku… Třeba nečistoty na styčných plochách. Prostě to vyhoď.

Ad nabíjení v autě. 2A CL nabíječku, ve stínu, ne před výdechem topení.

Zerthe

Zerthe 2

9.8.2017 23:26

ok1mlw a Dedii: Vaše odpovědi mi přijdou jako nejpravděpodobnější. Taky jsem si myslela, že Waze žere víc, než je zdrávo – pak by ale tahle aplikace byla na dvě věci a její vývojáři by s tím měli počítat. Možná je to ale opravdu tím přehříváním telefonu – model, který vlastním já (a zmiňuju výše) už má od výroby známý problém s přehříváním a horký po cestě je velmi – a také to potvrzuje i fakt, který jsem asi postřehla – a to, že napájení/nabíjení telefonu zpočátku probíhá. Je mi ale divné, že se Sygicem se tohle neděje. Ten však nestahuje data, což má na vybíjení asi také nějaký vliv. Takže asi jedno k druhému…

mouzi

10.8.2017 13:49

Vybijeni telefonu pri nabijeni a spustene aplikaci Waze urcite neni zpusobeno aplikaci, ale tim, ze mate srackove nabijecky. Neskudlete a investujte do znackove, kvalitni a overene, ktera propusti min. tech 1,5 A. Mam to vyzkouseno osobne, ze nabijecka za 100 korun ten telefon proste neutahne. Teda jo, ale pokud na nem nic nebezi a navic to nabiji pomalu. Ja mam konkretne Philips DLP 2357, ted se da sehnat v akci za 299,- a spokojenost, utahne i tablet s pustenym HD videem.

Vojtch_dvoek

Vojtěch Dvořáček 0

10.8.2017 20:41

Otázka nabíjení telefonu mě velice zajímá, protože s tím neustále bojuju.
Mám Samsung Galaxy Note 4. Mám naistalován Galaxy Charging Current (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.abmantis.galaxychargingcurrent.free&hl=cs), abych viděl kolik do telefonu “teče”. Připojím telefon doma na originál nabáječku, která umí 2A a telefon píše 1200mA. Ovšem když je telefon na nabíječce zhasnutý a já ho rozsvítím, píše 1800mA a během pár vteřin spadne na 1200mA. Proč? Další boj svádím v autě. Mám tam sice nějakou levnějsí nabíječku, která má umět 2 nebo 2,2A, co já vím, ale ty 2A určitě. Připojím telefon a píše 533mA. Tudíž v autě s navigací nepoužitelné. Fajn, asi blbej kabel. Ale jaké překvapení, když na stejný kabel se stejnou nabíječkou připojím telefon přítelkyně (S Note 3). Též má nainstalován Galaxy Charging Current a píše 1800mA. Doma na té samé síťové nabíječce, co já, taky 1800mA.

Může mi tohle někdo vysvětlit, prosím? Už z tý nabíječkový alchymie začínám šedivět.

michal_dlabka

12.8.2017 12:24

Hlavni problem ruznych adapteru do auta je ze prestoze nabizeji i prez 2A tak je telefon bere jako USB v PC a bere si zhruba tech 500mA

Zerthe

Zerthe 2

12.8.2017 17:37

Takže abych to uzavřela – jestli tomu dobře rozumím, tak i když koupím dvouampérovou nabíječku, bude mi to naprd, pokud můj telefon ty dva ampéry do sebe nepustí – každopádně za pokus to stojí :-D

Zerthe

Zerthe 2

12.8.2017 18:53

Tak kdyby se to někomu hodilo ohledně napájení v autě: objednána za pětikilo tato autonabíječka – Scosche reVolt dual USB 2x 2,4A – dle recenzí funguje při běhu Waze a neruší autorádio :-)

Pavel Sulc

12.8.2017 19:05

Ano nabíjení je alchimie a vstupuje do nabijeciho procesu nekolik proměnných parametrů.Jen namátkou napětí a jeho stabilita poskytovaná nabijecim adapterem at už síťovým nebo ve voze,s tim souvisí nabíjecí kabel dále míra vybití akumulátoru v telefonu a také jeho teplota,momentální odběr telefonu,čistota konektorů a jejich mechanický stav a s tím svazaný prechodový odpor a kdo vi co ještě.Za mne reálná životnost slušného kabelu rozuměj který pustí alespoň 1.2A při intenzivním používání je tak 3/4roku.Osvědčily se mi čínské Remax za +/-70kč a jsou tenké a ohebné a tak nenamáhají konektor telefonu.
Jo sory za ten román

Monikakuc7826276

21.10.2017 6:58

Dobry den muj telefon se nabiji 24 hodin a nabije se treba jen na 55 % cim to muze byt ? Dekuji za odpoved

Monikakuc7826276

21.10.2017 7:42

Dobry den muj telefon se nabiji 24 hodin a nabije se treba jen na 55 % cim to muze byt ? Dekuji za odpoved

martincoudy81

21.10.2017 14:54

Píšete zde nesmysly, protože nikde jsem nenašel žádnou odpověď na otázku proč se telefon nenabíjí. Víte mám Zopo 951 telefon mi přestal nabíjet. Nabíjí pouze ve vypnutém stavu a nikdo na to nedokáže poradit. Ani záruka nepomůže, byl mi vrácen a důvod uveden, že telefon má naprasknutý obal a baterie je poškozená, přitom plomby neporušené. To jsem požadoval opravu dobíjení a ne obalu a baterie. Je to směšné, protože pokud vám spadne jednou na zem, tak máte po záruce.

Vitek Branny

Vítek Branny 0

30.12.2017 11:04

Moc děkuji za radu. Párátkem jsem vyčistil mobil a nabíjí se. Ale i tak jsem zjistil, že si musím koupit novou nabíječku.

Janantosovsky

Stringo 3

30.1.2018 15:12

Waze – používám a je to aplikace energeticky opravdu náročná, zajímavé je, ze google mapy navigace bere skoro polovinu energie co Waze. Nabíjení v létě je pomalejší vždycky. V autě mám problém jako většina lidi, nabíjí se ale stačí to ztěží na udržení energie, rozhodne se nedobíjí, spíše zpomaluje vybíjení. Jak poznat, jaký kabel pustí dostatek proudu, mám autonabíječku z českého obchodu, kde garantují 2,1A (je pro tablety), stejně se telefon nenabíjí. Kabel mám neoriginal.

PetrJ

PetrJ 0

11.2.2018 18:12

Samsung S4 mini – nenabíjí se pomocí nabíječky, ale jde nabít kabelem od nabíječky z počítače. Vyzkoušel jsem originál nabíječku a jednu jinou. Obě nabíječky fungují s jinými telefony.
Poraďte mi řešení. Děkuji za odpověď.

Mato

Mato 0

13.2.2018 18:59

Samsung Galaxy A5 2016 – problémy s baterií. Před 3 měsící mi mobil přestal nabíjet, respektive nabíjel asi jen 1% za 30 min. Reklamoval jsem ho – vyměnili baterku a spodní část elektroniky. Do dnes byl v pohodě. Měl jsem 6% – začal jsem ho nabíjet powerbankou. Nabíjení se zastavilo na 36%. Ani originální a ještě jiná nabíječka nezabrala. Párkrát jsem ho restartoval:
1. Před vyp. 36%, po zap. 15%
2. Před vyp. 15%, po zap. 12%
3. Před vyp. 11%, po zap. 30%
4. Před vyp. 30%, po zap. 16%

Prosím poraďte. Děkuji.

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

14.2.2018 10:56

To: Mato
Zase baterie?

Carrie

carrie 0

10.3.2018 21:50

muj mobil mam na nabíječce uz asi hodinu a chvili mam 2procenta o potom zase 1 a to ho mam v rezimu vypnuti ale tohle nikdy nedelal je trochu ohnutej z duvodu ze pani co nam ho prodala ho asi nosila v kapse bohuzel origial nabijecku k huawie p8 lite 2015 jme meli ale pri nabijei divne piskala a my se bali tak jsme ji vyhodili proto ji nabijime jinou (alcatel pixi 4) poradte mi prosim dekuji

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

10.3.2018 22:29

To: carrie
Skoro jistě baterie v háji.
Pokud jste tedy zkusil/a všechny možnosti uvedené v tomto článku včetně změny nabíječky.

RSS (komentáře k článku)