Telefon jako kamera do auta? Stačí nainstalovat aplikaci Car Camera

kamera-do-auta

Dění (nejen) na naších silnicích přivádí stále více řidičů k myšlence, že je vhodné ho nějakým způsobem dokumentovat. Jedním z možných řešení je kamera do auta, natáčející obraz před (případně i za) vozidlem a ukládající ho do souborů na paměťové kartě. Nemusíte přitom utrácet za žádné zařízení – s nainstalovanou aplikací Car Camera zastane tuto roli chytrý telefon.

Obsah článku

Co aplikace Car Camera slibuje?

Autoři míří na řidiče, uvažující nad pořízením záznamového zařízení. Nabízí jim levnější alternativu, která dokáže zaznamenávat obraz i aktuální polohu. Dokonce i v případě pořízení všech prémiových funkcí vyjde toto řešení jen na zlomek toho, co stojí běžná kamera do auta.

Jako hlavní vlastnosti a funkce jsou jmenovány:

  • Snadné ovládání aplikace díky jednoduchému uživatelskému rozhraní.
  • Možnost nastavení parametrů nahrávání, jako je rozlišení, vyvážení bílé, ostření či snímkovací frekvence.
  • Automaticky ukládá zaznamenaná videa do souborů (pokud máte volné místo).
  • Správa nahrávek pomocí integrovaného prohlížeče.
  • Nastavení maximální doby záznamu do jednoho souboru.

Zdarma, nebo zaplatit?

Aplikace je k dispozici zdarma, nicméně za předplatné můžete získat prémiové funkce. Ty lze vyzkoušet po dobu dvou týdnů zdarma, ovšem pouze po zadání platební metody. Po 14 dnech testovacího období se aktivuje předplatné s měsíční platbou.

Mezi prémiové funkce patří:

  • Ukládání videozáznamu včetně GPS souřadnic.
  • Režim časosběrného videa – např. 30 minut záznamu se vejde do deseti minut.
  • Náhled zachycené trasy v reálném čase s integrovanými Mapami Google.
  • Nahrávání na pozadí umožňuje používání telefonu například pro navigaci.
  • Automatické průběžné mazání nejstarších souborů.

 

Ceny předplatného prémiové verze jsou následující: 19,99 Kč/měsíc, 28,99 Kč/2 měsíce, 43,99 Kč/půl roku a 74,99 Kč/rok. Doživotní předplatné však aplikace nenabízí.

Kamera do auta v praxi

Samozřejmě nemá smysl posuzovat kvalitu záznamu v různých podmínkách. Ta pochopitelně závisí primárně na parametrech a schopnostech konkrétního mobilního telefonu. Budeme se tedy zabývat výhradně možnostmi aplikace Car Camera.

Po prvním spuštění se uživatele ujme průvodce ve formě překryvné vrstvy, který vysvětlí význam základních ovládacích prvků aplikace. Bohužel komunikuje jen anglicky, což ovšem není zásadní překážkou, neboť uživatelské rozhraní je velmi jednoduché.

Po prvé straně jsou celkem čtyři tlačítka: pro spuštění/ukončení záznamu, zapnutí/vypnutí mikrofonu, vstupu do sekce s pořízenými záznamy a do nastavení. Při levém okraji je sedm tlačítek, přičemž ve verzi zdarma jen použitelných pět: nastavení rozlišení, vyvážení bílé, režim ostření, snímkovací frekvence a ukládání polohy.

Car Camera alternuje systémovou oznamovací oblast a v pravém horním rohu informuje o aktuálním čase, dostupnosti satelitní navigace, stavu baterie a aktuální teplotě zařízení.

V nastavení lze změnit jen několik základních parametrů, jako je složka, kam budou ukládány záznamy (není tak problém vybrat paměťovou kartu). Volitelně lze určit rozdělování záznamu do souborů stanovené délky a omezit lze také maximální prostor, jež mohou nahrávky obsadit.

Po spuštění záznamu se prostředí zredukuje pouze na oznamovací oblast, tlačítko pro ukončení nahrávání a indikátor doby záznamu. Natočené záběry lze prohlížet v samostatné sekci, kde jsou informace o jejich délce a velikost souborů. Samotný přehrávač poskytuje jen základní funkce.

Resumé

Aplikace je skutečně minimalisticky jednoduchá, takže pochopení jejího ovládání a nastavení je otázkou jednoho podrobnějšího pohledu. V bezplatné verzi nabízí základní, avšak pro většinu účelů zcela postačující funkce. Pokud byste chtěli využít všechny možnosti, nezbývá než využít předplatného, které naštěstí není příliš drahé.

Kamera do auta se může stát vaším tichým spolujezdcem, který bude zaznamenávat provoz před vaším vozem. V případě, že se vy nebo někdo jiný dostane do dopravní nehody, můžete ukázat příslušným orgánům pořízený záznam a vyhnout se tak falešným obviněním ze strany ostatních řidičů. Aplikace je obzvláště užitečná, pokud máte k dispozici zařízení, které nepoužíváte, čímž mu můžete vdechnout nový smysl života.

Aplikace Car Camera je v Obchodě Play od srpna letošního roku a za tu dobu si ji nainstalovalo více než pět tisíc uživatelů. O jejich převažující spokojenosti svědčí průměrná známka 4,3 po více než padesáti hodnoceních. Balíček velký jen 2,8 MB můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 5.0 a vyšším.

Car Camera
Car Camera

V minulosti jsme se zabývali mnoha podobnými aplikacemi, jako jsou DailyRoads Voyager, Nexar, CaroO, AutoKam či AutoGuard Blackbox.

Je pro vás kamera do auta zbytečnost, nebo nezbytnost?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)