TOPlist

Telefon BlackBerry DTEK50: bezpečnost až na prvním místě (recenze)

blackberry_dtek50_ico

Loni se na trhu objevil první smartphone BlackBerry s operačním systémem Android – BlackBerry Priv (recenzovali jsme zde). Nabídl vysoký výkon, jedinečné funkce zabezpečení, kterými se tato značka proslavila, a hardwarovou klávesnici. Celkové přijetí však bylo poněkud smíšené. Jednalo se o první experiment BlackBerry ve světě Androidu, který však nedopadl zcela úspěšně. Softwarová výbava BlackBerry na Androidu postrádá řadu funkcí, na které si uživatelé této značky pod původním systémem zvykli. Poměrně vysoká cena pak odradila mnoho potenciálních kupců. S novým telefonem BlackBerry DTEK50 dostane zákazník Android 6.0 Marshmallow, upravený software BlackBerry a přijatelnější cenu.

Druhý přístroj založený na systému Android se snaží najít rovnováhu mezi náklady a nabízenými funkcemi. Slibuje spojení bezpečnosti a soukromí v kombinaci s ekosystémem Android.

DTEK50. Fully Android. Super Secure. All the features you could ever want.

DTEK50. Fully Android. Super Secure. All the features you could ever want.

Obsah recenze

Obsah balení

V černé kartónové krabičce podstatně přiměřenějších rozměrů, než v jaké je dodávána vlajková loď Priv, jsme našli kromě samotného telefonu také prostředek k vysunutí slotu pro SIM a microSD kartu. Dále jsou v balení sluchátka v provedení „špunty“ se třemi páry koncovek, která díky mikrofonu poslouží kromě poslechu hudby také jako handsfree. Nechyběly ani záruční listy a rychlá příručka v několika jazycích, mimo jiné i ve slovenštině.

Obsah balení Obsah balení

Neobyčejný „plasťák“

BlackBerry DTEK50 je v podstatě celý vyroben z plastu, což ovšem s ohledem na kvalitu zpracování není na škodu. Obvod lemují vpředu i vzadu kovové rámečky stříbrné barvy, které dodávají zařízení serióznější vzhled a také větší pevnost. Na přední straně najdeme samozřejmě obrazovku, vystupující lehce nad okolní povrch. Samotné sklo je sice zlomek milimetru zapuštěno v plastovém rámečku, ten však patrně jako ochrana nebude příliš efektivní.

BlackBerry DTEK50 BlackBerry DTEK50

Prostor pod a nad displejem je vyvážený – spodní část však nenabízí žádné praktické využití, ač by se sem s přehledem vešla doteková tlačítka. Trendem současnosti jsou však softwarová tlačítka na displeji. Nad obrazovkou najdeme tradiční sestavu, skládající se z notifikační LED, která sice bliká jen jednou barvou, ale lze ji použít jako blesk předního fotoaparátu s rozlišením 8 Mpx, senzorů přiblížení a okolního světla. Mimo prosklenou plochu jsou pak nahoře a dole mřížkované výstupy, obsahující reproduktor a mikrofon. Proti sklu obrazovky jsou o malý kousek níže, díky čemuž téměř nehrozí, že byste je během hraní her v režimu na šířku zakryli dlaní.

Co najdeme na hranách?

Projděme si nyní hrany telefonu. Na té spodní najdeme v první řadě nabíjecí/datový konektor. BlackBerry zůstalo konzervativní a vsadilo na postarší microUSB. Kromě něj je tu ještě štěrbina mikrofonu. Pravá hrana je ve znamení tlačítek – najdeme tu například kulaté tlačítko, které výrobce označuje jako Klávesu pro usnadnění.

Tlačítku můžete přiřadit otevření aplikace, rychlou volbu nebo nějakou jinou často používanou funkci. Asi nejlogičtější je použití pro vyvolání BlackBerry Hubu, ale výrobce tu nechává uživatelům volné ruce. Dále tu je „dvoutlačítko“ pro nastavení hlasitosti. Pod ním nalezneme i prakticky neviditelný slot pro kartu SIM velikosti nano a paměťovou kartu microSD. K jeho otevření budete potřebovat buď maličký nástroj, který najdete v balení, nebo kancelářskou sponku či jiný podobný předmět.

Pravá hrana telefonu BlackBerry DTEK50 Pravá hrana telefonu BlackBerry DTEK50

Na horní hraně je klasický 3,5mm jack pro připojení sluchátek a druhý mikrofon. Konečně na levé straně je relativně vysoko a docela hodně mimo dosah prstů tlačítko pro zapnutí/vypnutí/probuzení. Jeho nešikovnou pozici bychom mu snad odpustili, kdyby funkce probuzení poklepáním („wake on tap“) fungovala spolehlivě. Bohužel skutečnost byla taková, že jsme často museli přivádět telefon k životu právě stiskem tlačítka.

Zadní strana telefonu

Zadní strana je pogumovaná s viditelnou a citelnou vroubkovanou texturou v grafitově šedé barvě. BlackBerry DTEK50 díky tomu v dlani neklouže a opravdu příjemně a jistě se drží. Nechybí prolisované logo výrobce a samozřejmě ani optika 13Mpx fotoaparátu, kterému v horších světelných podmínkách pomáhá jasně svítící přisvětlovací LED. Zadní kryt nelze odejmout, z čehož logicky plyne, že 2610mAh baterie není uživatelsky vyměnitelná.

Zadní strana telefonu Zadní strana telefonu

Na rozdíl od většího modelu Priv, kde kvůli absenci bezdrátového nabíjení v evropské verzi vrzal zadní kryt, u DTEK50 nikde nic nevrže, vše pěkně lícuje a celý telefon se nebudeme bát označit jako velmi dobře dílensky zpracovaný. K dokonalosti chybí alespoň základní odolnost proti vodě a prachu, na kterou zjevně tento výrobce nehraje. U této konstrukce by to přitom nemusel být zásadní problém.

BlackBerry DTEK50 je k dispozici pouze v černé barvě, byť by mu jistě slušely i další, třeba i veselejší odstíny. Dalším překvapením je chybějící čtečka otisků prstů. BlackBerry se přitom rádo staví do pozice výrobce bezpečných telefonů, přičemž na tuto strunu zjevně hodlá hrát i v případě zařízení s Androidem. Do systému se tak budete muset přihlašovat gestem, PINem nebo heslem.

Celkově působí design telefonu docela promyšlené, ale bohužel z estetického pohledu maličko nevýrazně.

Displej IPS

Na rozdíl od vlajkové lodě Priv, která vsadila na AMOLED, vyrazil mladší model do boje s IPS LCD s úhlopříčkou 5,2″ a rozlišením 1080 x 1920 obrazových bodů (jemnost 423 dpi). S tím samozřejmě souvisí o něco méně černočerná černá a relativně přirozenější podání barev. Celá obrazovka je chráněna sklem Dragontrail, které by teoreticky mělo nabídnout podobnou odolnost jako Gorilla Glass. O reálné odolnosti krycího skla se sice žádný zdroj nezmiňuje, během testování se nám však běžným používáním nepovedlo na obrazovce viditelně „podepsat.“

Podsvětlení není úplně ideálně rovnoměrné – i pouhým okem jsou v některých situacích viditelné jasnější kraje a tmavší střed. Musíme ale pochválit automatickou regulaci úrovně podsvětlení, která pracovala rychle, spolehlivě a nastavovala jas tak, aby svit displeje příliš neoslňoval. Na jasném slunci byla sice čitelnost o něco slabší, nicméně s telefonem se dalo stále docela obstojně pracovat. Pozorovací úhly považujeme spíše za průměrné.

BlackBerry DTEK50 se v ruce drží pohodlně a jistě, hmotnost 135 gramů je „tak akorát“ – ani moc, ani málo. S ohledem na rozměry a celkové provedení působí zařízení subjektivně lehčí, než jsme na první pohled čekali. K celkovému dojmu přispívá i minimalistická tloušťka jen 7,4 milimetrů. I díky ní se telefon dá docela dobře ovládat jednou rukou, k dosažení levého horního rohu však patrně budete potřebovat obě dlaně.

Hardwarová výbava: zlatá střední cesta

BlackBerry DTEK50 nemá ambice aspirovat na konkurenta vlajkových lodí. Jedná se o telefon střední třídy, čemuž také odpovídá výbava. Srdcem je již poněkud zastaralý osmijádrový čip Qualcomm MSM8952 Snapdragon 617 se čtyřmi jádry Cortex-A53 na 1,5 GHz a čtyřmi na 1,2 GHz. O grafiku se stará akcelerátor Adreno 405. Procesor se zahříval jen při náročnějších činnostech, nicméně i tak bylo prohřátí zadního krytu v mezích, které lze subjektivně označit jako „normální.“ Při běžném používání se teplota zařízení citelně nezvyšovala. Příjemným překvapením, které se jistě podepisuje na solidním výkonu, jsou tři gigabajty operační paměti.

Naopak slabším místem je interní úložiště velké jen 16 GB, ze kterého uživateli zbývá skoro až směšných 8,5 GB. To je na dnešní dobu trestuhodně málo, nicméně tento fakt alespoň částečně kompenzuje podpora paměťových karet s kapacitou až 256 GB. Vzhledem k tomu, že operačním systémem je Android ve verzi 6.0.1 Marshmallow, který umí paměťovou kartu připojit k internímu úložišti, můžete při pořízení rychlé a kvalitní microSD tento nedostatek eliminovat. BlackBerry údajně připojení karty jako „adoptable storage“ neblokuje.

Je možná tak trochu překvapením, že proti podstatně výkonnějšímu modelu Priv běží systém na DTEK50 plynuleji. Nenarazili jsme na žádná zamrzání, prodlevy, ani jiné nešvary, zdržující uživatele.

[aps_product_sz id=“410502″]

Stydět  se určitě nemusí

V syntetickém testu AnTuTu dosáhl tento kousek v pěti měřeních průměrných 39 125 bodů. To potvrzuje zaměření telefonu: DTEK50 si hbitě poradí s pracovními úkoly, pracuje hladce a rychle, ale pokud hledáte telefon pro hraní her, tento přístroj určitě není pro vás.

Za celou dobu testu jsme nezaznamenali žádný problém s Wi-Fi ani mobilními daty. Spojení bylo stabilní, pokud došlo k odpojení od Wi-Fi, proběhl přechod na mobilní data i opačně takřka bez povšimnutí. BlackBerry DTEK50 podporuje Wi-Fi standardů 802.11 a/b/g/n/ac, z dalších bezdrátových funkcí zmiňme třeba NFC či Bluetooth 4.2. V základní výbavě trošku chybí infračervený port, naopak překvapivě je k dispozici FM rádio, které v Priv nebylo.

Proti většímu modelu doslova vyčnívala GPS, která bez nutnosti jakýchkoli pomocí nalézala svou polohu takřka okamžitě a neztrácela ji. Testovali jsme v navigacích Waze, MapFactor Navigator a Mapy Google – ve všech případech jsme byli bez výhrad spokojení. Při neuposlechnutí příkazu navigace došlo k identifikaci a následnému přepočtu zhruba do dvou sekund. Také při geocachingu, kde hraje přesnost určení pozice zásadní roli, jsme neměli s tímto telefonem problém.

Výdrž neoslní, ani vysloveně nezklame

Kapacita lithium-iontového akumulátoru 2610 mAh dává tušit, že BlackBerry DTEK50 nebude vyslovený „držák.“ Ostatně sám výrobce deklaruje sedmnáct hodin provozu při smíšeném využití. Při běžném používání patrně vydrží do večera bez zásadnějších problémů. Během redakčního testu samozřejmě telefony zatěžujeme o něco více a mobil musel k nabíječce často již v pozdních odpoledních hodinách. Dodaná nabíječka potěšila výstupním proudem 2 A, kterým je papírově schopna nabít akumulátor za necelou hodinu a dvacet minut. BlackBerry DTEK50 podporuje technologii rychlého nabíjení Quick Charge 2.0, díky které zvládne nabít z 0 na 50 % za  51 minut, nicméně dodávaná nabíječka to neumí. Trošku překvapivé je použití konektoru microUSB 2.0.

Z hlediska úsporných režimů ani v tomto modelu BlackBerry nepřišlo s vlastním řešením. Ono ostatně na Androidu 6.0.1 s propracovanou správou napájení už možná ani není potřeba. V případě, že budete bojovat o poslední procenta baterie, můžete využít systémové funkce.

Systém: Android s drobnostmi navíc

Operačním systémem je Android 6.0.1, o který se BlackBerry zjevně míní starat. Hned po prvním zapnutí se ukázala hláška o dostupné aktualizaci, která lepila všechny bezpečnostní nedostatky až do září. Z vizuálního hlediska jsme zaznamenali relativně minimum změn. BlackBerry se očividně nehodlá vyžívat v úpravách ikonek do barevnějšího stylu, ale míní zachovat Androidu jeho tvář. Systémové nastavení tak vypadá skoro stejně, jako například na zařízeních Nexus.

Vlastní iniciativu vnáší výrobce do oznámení, která lze filtrovat skrze drobné ikonky podle aplikací, které je vyvolaly. Dalším zajímavým prvkem jsou ikony se třemi tečkami, které umí vyvolat widgety. Běžné widgety jsou skvělý způsob, jak rychle získat informace nebo provést akci bez nutnosti vstupu do aplikace, ale často zabírají příliš mnoho místa na ploše. Na DTEK50, máte možnost použít „vyskakující“, které umí zobrazit obsah jednoduše tak, že přejedete prstem nahoru nebo dolů přes ikonu na domovské obrazovce.

Třetí odlišností je lišta, situovaná ve výchozím nastavení u pravé hrany obrazovky. Když ji vytáhnete, dostanete se k organizačním nástrojům, jako je kalendář, seznam úkolů či zprávy. Je to poměrně praktické a snadno se na tuto „vychytávku“ zvyká. Níže se na ni proto podíváme podrobněji.

Podívejme se nyní na uživatelské rozhraní v bodech:

 • Výchozí launcher nijak nenarušuje zvyklosti Androidu. Obsahuje vše tak, jak jsme zvyklí. Na jednu obrazovku se vejde pět sloupců ikon.
 • Výchozí launcher podporuje sady ikon, takže ho lze proměnit do zásadně jiného vzhledu.
 • Ikony aplikací, které indikují nějakou událost (zmeškaný hovor, přijatou zprávu, …), mají v pravém horním rohu červenou těžko přehlédnutelnou hvězdičku. Nevyčtete z ní ale počet oznamovaných událostí.
 • Multitasking je, jak jsme u tohoto výrobce zvyklí, řešen formou obdélníkových a čtvercových karet. Pokud by vám tento systém připadal nepraktický, můžete se vrátit k obvyklému pojetí.

Základní software plus aplikace od BlackBerry

BlackBerry do svých telefonů instaluje relativně málo aplikací, které by bylo možné označit za bloatware. Tou první je BlackBerry Hub, který bude dobře znám uživatelům zařízení této značky. Na jednom místě v něm najdete e-maily, textové zprávy, informace ze sociálních sítí, kalendář, úkoly a další prvky pro větší produktivitu pracovního i soukromého života. Jako praktickou hodnotíme možnost odložení, kterou lze vázat nejen k času, ale také na místo či název bezdrátové sítě. Snadno si tak odložíte pracovní e-maily a ony se vám připomenou až v momentě, kdy budete v zaměstnání.

BlackBerry Hub je nesporně užitečná aplikace, ale trochu jsme se obávali, jak si s ní DTEK50 poradí s ohledem na použitý procesor Snapdragon 617. Jak se ukázalo, naše obavy nebyly opodstatněné – BlackBerry Hub na DTEK50 pracuje velmi rychle a zvládá svou práci bez sebemenších potíží.

Protože bezpečnost je u této značky jedním z klíčových prvků, připravil výrobce do systému bezpečnostní aplikaci DTEK. Ta hodnotí zabezpečení telefonu pomocí grafického „měřáku,“ níže pak vypisuje jednotlivé body hodnocení. Nejzajímavější je však sekce Aplikace a oprávnění, kde se můžete podívat třeba na to, které programy se dotazovaly na polohu zařízení, jak často to dělaly, kdy a jakou odpověď dostaly. Velmi snadno tak třeba odhalíte program, který provádí sledování i v době, kdy ho aktivně nepoužíváte. Je pak na vás, jak s ním naložíte. Upřímně řečeno: přesně něco takového by potřeboval Android jako sůl! Odpadla by tak například složitá zjišťování, jaká aplikace neustále šmátrá po GPS a podobné.

Ostružinová výbavička

Stejně, jako na modelu Priv, i zde slouží prostřední softwarové tlačítko Domů kromě vyvolání Chytrých karet Google také jako rychlá zkratka pro tři vybrané aplikace. Nápad je to jistě dobrý, a pokud si na něj zvyknete, asi ho budete hledat i na jiných telefonech.

Dalším prvkem, kterým BlackBerry vylepšuje systém, je Vyhledávání v zařízení – výkonná aplikace, která může pomoci při hledání kontaktů, událostí kalendáře, e-mailových zpráv,  v rámci BlackBerry Hubu, dokumentech, multimediálních souborech, aplikacích a dalších zdrojích informací a dat. Vlastní programy nabízí výrobce také pro správu kontaktů a kalendáře, nicméně zde jsme nenašli nic zásadního, proč bychom pro tyto účely neměli používat nativní aplikace Google.

Příjemným vylepšením je karta produktivity, situovaná po pravé hraně domovské obrazovky. Když ji rozbalíte, získáte rychlý pohled na nejdůležitější informace z kalendáře, úkolů a kontaktů. Stačí kliknout na některou ze čtyř ikon a uvidíte poslední příspěvky, oblíbené kontakty, nadcházející schůzky a nesplněné úkoly. Drobnou nevýhodou je nemožnost měnit aplikace a účty. Zatímco na modelu Priv pěkně fungovala díky zakřivenému okraji displeje, na DTEK50 s plochým panelem není použití tak pohodlné.

Stranou bychom neměli nechat nativní klávesnici BlackBerry. Pro ty, kteří znají sytém BlackBerry 10, to nebude žádná novinka, ale na Androidu je její způsob práce trošku neobvyklý. Během psaní navrhuje možná slova nad tlačítky kláves, tahem prstu vzhůru případně slovo „schválíte.“ Horizontálním tahem prstu doleva odstraníte poslední slovo. Posunutím ve svislém směru shora dolů můžete přepínat mezi písmeny, číslicemi a symboly.

„Ty jo, co je to za muziku?“

BlackBerry DTEK50 má dva reproduktory – jeden nahoře a druhý dole. V režimu na šířku tak fungují jako stereo reproduktory a musíme konstatovat, že jejich zvuk byl – samozřejmě s ohledem na velikost – příjemným překvapením. Kromě dostatečné hlasitosti zaujal také nízký šum a poměrně syté podání, kterému by prospělo snad jen o něco více basů. Audiofilové to sice jistě uvidí (resp. uslyší) jinak, nicméně při sledování filmů či klipů na dovolené tento telefon určitě ostudu neudělá.

Přiložená sluchátka podávají zvuk tak, jak bychom od špuntů z balení k mobilnímu telefonu čekali. Samozřejmě ve srovnání s profi sluchátky neobstojí, nicméně na poslech hudby při cestování nebo sportování stačí spolehlivě. Jejich zvuk je čistý, příjemný na poslech, průměrně náročnému posluchači budou nejspíš vyhovovat. Ocenili bychom snad jen o něco vyšší maximální hlasitost.

Sluchátka Sluchátka

Fotoaparát

Fotoaparát s rozlišením 13 Mpx s fázovým automatickým ostřením podává za dobrých světelných podmínek pěkné výsledky. Barvy jsou syté, takřka bez přepalů, detaily dobře prokreslené. Na jednolitých plochách je však vidět sklon k zašumění a v některých místech se mírně projevují kompresní algoritmy. Zcela spokojeni jsme však nebyli s automatickým ostřením – v několika případech byl pořízený snímek rozmazaný. V horším osvětlení šum viditelně roste. To se také do akce zapojuje blesk, který se snaží zachránit, co se dá, jeho barva však není zrovna příjemná. Celkově ale můžeme konstatovat, že fotoaparát BlackBerry DTEK50 patří ve své kategorii k těm jednoznačně lepším.

BlackBerry DTEK50 lze použít také jako digitální kameru – zvládne natáčet videa v rozlišení 1080p s až 60 fps. Výsledky víceméně spadají do rámce, který bychom od zařízení v této cenové hladině očekávali: neoslní, ale ani vysloveně nezklamou. Škoda jen chybějící optické stabilizace, která by se však do tak tenkého těla vešla jen obtížně.

https://youtu.be/eiPibOPuKp4

(odkaz pro sledování z aplikace)

Chronické „selfíčkáře“ potěší 8Mpx přední fotoaparát s přisvětlovací LED, který v dobrých podmínkách podává nečekaně dobré výsledky.

Aplikace patří k těm jednodušším a kromě fotek a videí umí navíc už jen panoramatické snímky. Z výchozí obrazovky můžete měnit režim blesku (automatika/zapnutý/vypnutý/stálý svit), samospoušť (žádná/3 sekundy/10 sekund), poměr stran (4:3/16:9/1:1), funkci HDR (vypnutá/zapnutá/automaticky) a expozici (od -2,0 do +2,0 s krokem po 0,5).

Aplikace Fotoaparát Aplikace Fotoaparát

Po přepnutí do ručního režimu lze ovlivnit ostření, vyvážení bílé, rychlost závěrky, citlivost ISO a kompenzaci expozice. V nastavení lze určit další parametry, jako jsou kvalita fotografií (komprese), detekce obličejů, rozlišení a snímkovací frekvence videí, ukládání geolokačních informací či vypnutí zvuků.

Ukázkové fotografie

V následující galerii můžete posoudit několik snímků pořízených telefonem BlackBerry DTEK50. Fotili jsme v rozličných podmínkách, vždy na výchozí automatické nastavení. Snímky nebyly (kromě zmenšení a komprese při nahrávání do redakčního systému) nijak upravovány.

Všech patnáct snímků v původním rozlišení, bez úprav a komprese můžete stáhnout v jednom archivu ZIP velkém 72 MB.

BlackBerry DTEK50: nenápadný pracant

BlackBerry DTEK50 určitě není telefon, kterého byste si všimli na první pohled, jak je tomu u jeho staršího sourozence Priv. Je to takový nenápadný pracant, který dobře padne do ruky, nabídne solidní výkon a decentně působící uživatelské rozhraní,

Asi největším konkurentem tohoto modelu bude Alcatel Idol 4. Proč právě on? Jednoduše proto, že DTEK50 je vlastně Idol 4 v jiném balení – BlackBerry změnilo v podstatě jen zadní stranu a nainstalovalo svůj systém a své aplikace. Vše ostatní je identické. Cenový rozdíl mezi oběma telefony je přitom asi 2,5 tisíce korun, takže je otázkou, zda budou software a zvýšená bezpečnost pro zákazníky natolik klíčovými faktory, aby za ně připlatili.

Druhý pokus BlackBerry uspět na trhu s operačním systémem Android je určitě krokem dobrým směrem. Procesor Snapdragon 617 a 3 GB paměti odvádějí dobrou práci a pro většinu uživatelů budou dostatečné. Pro hráče bychom však BlackBerry DTEK50 nedoporučili.

Cena a dostupnost

BlackBerry DTEK50 seženete v českých obchodech poměrně snadno, téměř všechny hlásí dostupnost skladem. Cenová hladina se pohybuje většinou kolem 9 570 Kč, nejlevněji ho pak pořídíte za 8 390 korun.

Klady:

 • Dobré dílenské zpracování.
 • Orientace na bezpečnost.
 • Minimální úpravy systému.
 • Softwarová výbava bez zbytečností.
 • Slušné výsledky fotoaparátu.
 • Bezchybně fungující GPS.
 • Příjemně padne do ruky.
 • Nízká váha a minimální tloušťka.
 • Sluchátka mohou fungovat jako handsfree

Zápory:

 • Velmi malé interní úložiště.
 • Nerovnoměrně podsvětlený displej.
 • Chybějící čtečka otisků prstů.
 • Jen jednobarevná notifikační LED.
 • Absence bezdrátového nabíjení.
 • Slabší výdrž baterie.
 • Neprakticky umístěné tlačítko pro vypnutí/zapnutí.
 • Nespolehlivá funkce „probuzení poklepáním“

Za zapůjčení telefonu k testu děkujeme společnosti blackberryczech.cz.

Foto: Kristýna Kalousová.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)