TOPlist

Tasker dostane funkci aplikačního firewallu

tasker_firewall_ico

Tasker je jednou z nejpokročilejších aplikací pro automatizaci chytrého telefonu. Jeho cílovou skupinou jsou především pokročilí uživatelé. Vývojáři nyní připravují podporu funkce, díky které bude tento nástroj ještě šikovnější.

Jeden z autorů se v diskuzní skupině pochlubil novinkou, která je plánována do následující verze. Má se jednat o kontrolu a řízení přístupu k síti (firewall), které bude fungovat i bez práv roota. Uživatelé budou moci v Taskeru nastavit omezení přístupu vybraných nebo všech aplikací k síti. Princip fungování je prostý – spočívá v zachycení síťových paketů, podobně jako u konvenčního firewallu.

Jedním z důvodu, proč autoři tuto funkci implementují, je nespokojenost se skutečností, že všechny aplikace na Androidu mají ve výchozím stavu povolený přístup k Internetu. To ztěžuje možnost bránit aplikaci ve stahování a odesílání dat bez zjevného důvodu. Datové přenosy se navíc nemalou měrou podílejí na celkové spotřebě elektrické energie.

Tasker nabídne více než obyčejný firewall

Pro Android existuje hned několik nástrojů, které i bez oprávnění roota zastanou funkci softwarového firewallu. V únoru jsme například recenzovali jednoduchý, ale funkční a snadno nastavitelný NoRoot Firewall. Velkou výhodou Taskeru by však měla být integrace této funkce do výkonného nástroje pro přizpůsobení a automatizaci.

Pravidla tedy nebudou muset být nastavena pouze striktně stylem „Zakaž Facebooku přístup k síti,“ ale bude je možné vázat na konkrétní situace a nastavení. Například budete moci zakázat komunikaci Facebook Messengeru, když jste ve škole, a automaticky ji povolit, jakmile budete doma nebo při aktivaci určitého profilu. Podobně bude možné povolit přístup k síti Mapám Google jedině tehdy, pokud se nacházíte v autě. Ve spojení s Taskerem se z obyčejného aplikačního firewallu stane neuvěřitelně silný nástroj.

Lze předpokládat, že Tasker implementuje funkci firewallu stejným způsobem, jako ostatní aplikace, které nevyžadují práva roota: vytvořením lokální VPN. Cílem této snahy je nabídnout uživateli větší kontrolu nad tím, jaké aplikace se připojují k Internetu, a kdy tak mohou činit. Kromě lepší ochrany soukromí bude nezanedbatelným výsledným efektem také větší výdrž baterie na jedno nabití a menší objemy přenesených dat. Možnosti budou takřka nekonečné a po uvolnění se jistě objeví mnoho inovativních způsobů praktického použití.

V tuto chvíli není znám konkrétní termín, kdy přesně bude nová funkce uvolněna. S ohledem na veřejné oznámení bychom však čekali, že se objeví v rámci několika dnů až týdnů.

Ocenili byste podobnější nastavení pro udělování oprávnění přístupu k Internetu? Byli byste ochotni věnovat kousek svého času nastavení podmínek, za kterých mohou či nemohou jednotlivé aplikace přistupovat k síti? Podělte se o své názory na připravovanou novinku v diskuzi pod článkem! Budeme také rádi za vaše praktické zkušenosti s aplikací Tasker.

Aplikace Tasker stojí v Obchodě Play 99 korun. Dosud si ji zakoupilo více než půl milionu uživatelů, kteří ji průměrně hodnotí velice pěknou známkou 4,6 z 5,0 možných.

Tasker
Tasker

Zdroje: androidauthority.com, xda-developers.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)