Operátoři kvůli EU nesmějí nabízet některé vychytralé tarify

tarify síťová neutralita EU nařízení nový výklad operátoři tarify

Víte, co je Nařízení EU o síťové neutralitě? Tento závazný dokument mimo jiné přikazuje evropským poskytovatelům internetového připojení nezvýhodňovat určité služby či weby před jinými s ohledem na objem přenesených dat nebo rychlost. K tomuto roky platnému Nařízení byl od 1. července pozměněn výklad takovým způsobem, že byla přímo ovlivněna nabídka některých českých operátorů. Konkrétně končí tarify, které umožňovaly například bez omezení konzumovat obsah jen ze sociálních sítí.

Nejznámějším aktuálním příkladem je nabídka Vodafone Pass, která obsahuje hned několik variant bezplatného čerpání dat skrze chatovací aplikace, streamovací platformy, sociální sítě nebo ukládání na cloud. Popis této nabídky je stále dostupný na webu, nicméně jak je napsáno právě na něm, od 8. června Vodafone tyto své “Passy” již nenabízí. Fungují nadále pouze těm, kteří už je mají aktivované.

Na upravený výklad Nařízení EU o síťové neutralitě a následné dopady upozorňuje také Kaktus, který svou nabídku nejen zastavil, ale také poupravil a zveřejnil dle nových pravidel. Ve formě, která je pro zákazníky dokonce výhodnější. Kaktus sjednotil dřívější objemy pro běžné a exkluzivní surfování do jednoho FUP a chce za něj stejně peněz. Síťovou neutralitu svými nabídkami dříve škádlili také jiní operátoři, ti už ale nemají podobné balíčky delší dobu.

Který z těchto balíčků jste někdy použili?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)