Menu

SvětAndroida doporučuje: Pět webových prohlížečů

Pětice redaktorů SvětaAndroida dopručuje alternativní webové prohlížeče. Vyberete si, nebo nominujete jiný?

Výchozí webový prohlížeč implementovaný v Androidu není špatným kouskem software. Poskytuje ale pouze základní funkcionalitu – tedy kromě prohlížení webu ještě ukládání stránek do oblíbených (které se ale nesynchronizují) a procházení ve více listech. Někomu to stačí, mnoho uživatelů ale vyžaduje funkce, které jim výchozí browser nedokáže nabídnout, a proto se uchylují k alternativám. V dnešním přehledu vám stručně představíme pět prohlížečů, které doporučila pětice redaktorů našeho serveru.

Opera Mobile

Vlajková loď norského vývojářského studia Opera se během uplynulých let úspěšně etablovala na desktopech a kromě verze pro Windows, Mac OS a Linux nabízí také ekvivalenty pro mobilní telefony. Mobilní Opera sice nenabízí tolik funkcí, jako verze pro počítače, přesto patří na Androidu k těm nejoblíbenějším. Některé užitečné schopnosti z desktopu ale převzala: například Opera Link synchronizuje oblíbené položky, Rychlý přístup a vyhledávače mezi všemi počítači a mobilním telefonem, Opera Turbo pak ocení uživatelé s omezením přenesených dat (prohlížeč nestahuje data přímo, ale přes proxy servery, které je komprimují – například zmenšují kvalitu a tím i velikost grafických prvků a obrázků).

To je ostatně i jeden z důvodů, proč Operu doporučil Tomáš Očadlý: “Jsem zastáncem vestavěného prohlížeče, avšak někdy z nutnosti ušetřit pár kilobajtů na mobilním Internetu jsem nucen využívat služby Opery, která poskytuje funkci Opera Turbo, značně snižující objem stažených dat, díky čemuž tak ušetřím data od operátora. Samozřejmě to s sebou nese sníženou kvalitu načítaných stránek a tak se to hodí spíše ve výjimečných případech.”

Druhým zastáncem Mobilní Opery je Karel Kilián: “Byl jsem dlouholetým uživatelem Opery pro Windows a Linux – používal jsem ji již v době, kdy byla nabízena jako Ad-Ware, tedy obsahovala reklamní proužek, tedy někdy od roku 2000 (do té doby, mimochodem, stála 40 dolarů, což je dnes nepředstavitelné). Na desktopu jsem sice asi před rokem přešel na Chrome, které je rychlejší, svěžejší a především si mohu nainstalovat jen ty funkce, které opravdu potřebuji. Na mobilu je ale pro mne Opera Mobile naprosto nepostradatelná – objektivně šetří přenesená data a oddaluje tak aplikování FUP ze strany operátora, subjektivně je o něco rychleji načítá stránky, což pocítíte především během připojení přes EDGE nebo GPRS. Její start je ale s každou další verzí pomalejší a pomalejší. Někdo možná ocení lokalizaci do češtiny.”

Opera MobileOpera Mobile
Opera Mobile

Opera Mobile – Webový prohlíže
Opera Software ASA
Verze11.1 (30. 6. 2011)
Velikost12 MB
1.6+


Zdarma

Boat Browser Mini

Nejexotičtější prohlížeč, tedy soudě alespoň dle počtu stažení, doporučil náš slovenský kolega Milan Menšík. Svůj tip na Boat Browseru Mini vysvětluje: “Ak už musím siahnuť po webkitovom priehladači, tak je ním Boat Browser mini. Rychlosť je výborna aj na slabšom železe, má kompaktné minimalistické ale stále pekné UI a funkčne mu nič podstatné nechýba.”

Také vývojáři tohoto browseru nejvíce zdůrazňují jeho jednoduchost, rychlost a čisté uživatelské rozhraní. Zmínit bychom měli například podporu témat, zkratky na webové stránky z domovské obrazovky (obdoba Rychlého přístupu z Opery), podporu Adobe Flash Playeru na Androidu 2.2 a vyšším, nebo možnost přesunu aplikace i její cache na paměťovou kartu. K těm nejzajímavějším funkcím pak patří schopnost pořídit snímek obrazovky a odeslat ho třeba e-mailem, nebo možnost vymazání historie při ukončení.

Boat Browser MiniBoat Browser Mini
Boat Browser Mini

Boat Browser Mini
Boat Browser
Verze2.3 (8. 7. 2011)
Velikost1,2 MB
2.1+


Zdarma

Dolphin Browser HD

Vývojáři Dolphin Browseru se zaměřují výhradně na mobilní platformu, takže jejich prohlížeč si na desktop nenainstalujete. Čtenářům tento program doporučuje Roman Nepšinský: “Dlouho jsem používal pouze výchozí prohlížeče (na tabletech s OS 1.6 i 3.0 a na telefonu s OS 2.1 a 2.2), ale právě na tabletu s OS 3.0 (Acer Iconia A500) jsem narazil na stránky, na kterých standardní prohlížeč spadne (navíc bez jakékoliv hlášky). Znal jsem z doslechu prohlížeč Dolphin a nainstaloval jeho HD verzi pro tablety, a ta funguje zatím bez problémů, zobrazí všechny stránky a také citelně rychleji. Líbí se mi také výchozí nastavení, kdy jsou pvky ve Flashi neaktivní a teprve pokud je chci zobrazit, jde je všechny na stránce aktivovat jedním kliknutím. Paradoxně mi nesedí využití maximální plochy pro zobrazení obsahu na úkor chybějících ovládacích prvků (tlačítka zpět, obnovit atd.), která jsou nahrazena gesty, která podle mě zdržují. (Na telefonech se ale maximalizace plochy může hodit).”

Silnou devizou tohoto produktu je možnost rozšiřování jeho funkcí pomocí doplňků a patrně nejširší možnosti nastavení ze všech dnes zmiňovaných aplikací. Z mnoha užitečných vlastností jmenujme například schopnost zálohy a obnovy nastavení, podporu témat, či kompletně lokalizované rozhraní. Také Dolphin nabízí při ukončení vymazání cache a historie.

Dolphin Browser HDDolphin Browser HD
Dolphin Browser HD

Dolphin Browser™ HD
Dolphin Browser
Verze6.0.0 (18. 7. 2011)
Velikost2,8 MB
2.0.1+


Zdarma

Miren Browser

Nepříliš známý Miren Browser nominoval náš herní specialista Jiří Pernica, který o něm tvrdí: “Miren Browser je podle mne jeden z nejrychlejších prohlížečů. Zkoušel jsem Operu Mini, Firefox a samozřejmě výchozí prohlížeč, ale Miren je z nich nejrychlejší. Výborné je přepínání mezi načtenými stránkami, kdy stačí posunout prstem zprava doleva (a naopak), podobně jako v galerii při přechodu na předchozí obrázek. Vpravo dole je takový čtvereček, který po tapnutí roztáhne okno browseru na celý displeje, zatímco skryje všechny ostatní prvky. Líbí se mi také, že má ihned po spuštění na výběr z osmi záložek (miniatur), podobně jako Rychlý přístup u Opery.”

Také vývojáři Mirenu se chlubí rychlostí, zejména pak zdůrazňují takřka okamžitý posun mezi stránkami vpřed i vzad. Nechybí podpora Flashe, možnost importovat a exportovat záložky na paměťovou kartu, nebo podpora gest. Bohužel české rozhraní ale nečekejte.

Miren BrowserMiren Browser
Miren Browser

Miren Browser
miren browser
Verze1.2 (23. 2. 2011)
Velikost2,1 MB
1.6+


Zdarma

Opera Mini

Opera Mini je, zjednodušeně řečeno, odlehčenou verzí Opery Mobile. Obě verze jsou ale založeny na vykreslovacím jádře Presto, takže zobrazení stránek by mělo být identické. Stejně tak velmi podobné je i uživatelské rozhraní a většina funkcí. Hlavním rozdílem je to, co se děje v pozadí: Opera Mini vždy používá technologii pro kompresi webového obsahu, takže než se stránka dostane do zařízení, je zpracována vykreslovacím jádrem, které je na serverech Opery. Proti tomu Opera Mobile je plnohodnotný internetový prohlížeč pro mobilní zařízení. Z toho vyplývá hlavní výhoda verze Mini proti Mobile: je menší a také méně náročná na zdroje, takže ji můžeme doporučit především pro slabší telefony. Podrobný popis rozdílů najdete na oficiální stránce.

Milan Menšík potvrzuje výše řečené a doplňuje: “Najpoužívanejším priehladačom pre mňa je jednoznačne Opera Mini. V skutočnosti sa ale nejedná o klasický priehladač. Nemá žiadne vykresľovacie jadro a stranky konvertuje cez opera server, ktoré sú následne poslané do priehladača. Vďaka malému objebmu dát je rýchlosť načítania stránok bezkonkurenčná , rovnako nenáročnosť na hardware a množstvo otvorených tabov bez znovu načítavania tým môže by tiež väčšie aj napriek malej RAM. Negatívom môže byť chybné zobrazenie niektorých webov, ale pokiaľ ju používate iba čítanie, tak je to najlepšie riešenie. K tomu sa pridáva jednoduché a príjemne užívateľské prostredie a pár vychytáviek ako rychlý scrolling na koniec stránky pomocou špeciálneho tlačítka.”

Opera MiniOpera Mini
Opera Mini

Opera Mini – webový prohlížeč
Opera Software ASA
Verze6.1 (15. 7. 2011)
Velikost767 kB
1.5+


Zdarma

Jaký prohlížeč doporučují čtenáři?

V diskuzích pod předchozími články z cyklu “SvětAndroida doporučuje” nás čtenáři často upozorňovali na další zajímavé programy, týkající se daného tématu. Bylo zřejmé, že ani v poměrně početné redakci nejsme schopni pokrýt a vyjmenovat naprosto všechny aplikace, které stojí za zmínku. Proto dnes podruhé dáváme možnost Vám, čtenářům: doporučte skrze následující formulář jeden webový prohlížeč. Uzávěrka je ve čtvrtek 28. července v 6:00, kdy vybereme pět nejčastějších tipů, které jsme v dnešním přehledu nezmínili, a vydáme je 4. srpna jako samostatný článek “Čtenáři doporučují.” Věříme, že se tímto způsobem dopracujeme k těm skutečně nejlepším a nejzajímavějším aplikacím, které lze ve světě Androida sehnat :).

Hlasování uzavřeno

Hlasování čtenářů bylo uzavřeno. Článek s tipy vyjde 4. srpna 2011.

 

Komentáře

Korenisko

Korenisko

21.7.2011 7:29

jedine Opera mobile :)

Lukáš Vaculík

Lukáš Vaculík

21.7.2011 8:23

Korenisko: tak tak, poslední akutalizace opravila diakritiku

Možná i Dolphin, kdyby nebyl tak náročný…

M.1.K

M.1.K

21.7.2011 8:51

Existuje vůbec nějaký prohlížeč, který umí synchronizovat záložky s Google Chrome? Docela nechápu, že to neumí ten integrovaný prohlížeč, u telefonu kde se počítá s tím že je člověk pořád online bych to bral jako samozřejmost.

Doplňek v Dolphinu se tváří jako že to umí ale nic nesynchronizuje – možná, že to jen nefunguje mně? Funguje to někomu?
Díky za info

opa.key

opa.key

21.7.2011 9:08

Jak na synchronizaci chromu s dolphinem pouzivam doplnek xmarks kterej mam jak v chromu, tak v dolphinu a nemuzu si stezovat

Ada

Ada

21.7.2011 10:06

Zatim Dolphin HD , hlavne kvuli doplnkum (LastPass je pro me nepostradatelny a funguje to skvele:) … Doufam ze za par aktualizaci bude pouzitelny i Firefox (na Androidu zatim pomaly, … na PC ale nic jineho skoro nepouzivam)

power1000

power1000

21.7.2011 13:13

zakladni prohlizec androida se mi libi a pouzivam ho, nejlepsi je u nej asi trefovani do odkazu i u zmnseny stranky, staci se trefit priblizne a odkaz to vybere spravne, ale u htc desire opravdu nechapu omezeni jen na 4(!) otevreny taby najednou, takze ve chvilich kdy to je pro me omezujici poustim dolphin browser hd, kterej s tim nema zadne problemy. Je rychlej a libi se mi jeho do zeleno seda ladene prostredi (taky to setri trochu baterku na amoledu)

pred dolphinem jsem pouzival i operu mobile, ale ta sla z domu, protoze i po presunuti na sd to furt zabiralo neskutecnych asi 11MB pameti v telefonu (u Desire docela velky problem, malo mista)

tobik

tobik

21.7.2011 13:30

Prohlížeč je bohužel jediná věc, která mě mrzí na mém Nexus S. Mám takový dojem, že Samsung či snad Google neoptimalizoval výchozí vykreslovací jádro pro tento telefon a proto je např. scrollování či zoomovaní poměrně pomalé a trhané, především na stránkách s velkým počtem obrázků. Vyzkoušel jsem prohlížeče z článku a většina z nich běží na tom vykreslovacím jádře a výkon je tedy víceméně všude stejný. Mrzí mě to, protože třeba Dolphin se mi doopravdy líbí. Jediná Opera má jádro vlastní, díky kterému je brouzdání plynulé skoro jak na iPhone. Bohužel Opera nepodporuje některé stránky, jako Google či Facebook, takže zobrazí jen zjednodušenou verzi stránek. Nemáte někdo s tím nějaké zkušenosti, jak z toho ven? Skládám naděje ve Firefox, protože ten má také vlastní vykreslovací jádro, ale zatím je pomalé a s podporou stránek má podobný problém jako Opera.

Cryingfreeman

Milan Menšík 0

21.7.2011 13:37

tobik: Opera mobile má tiež vlastné vykresľovacie jadro – Presto

tom

tom

21.7.2011 14:13

Rozhodně Maxthon, je to nejvychytanější prohlíč se synchronizací s desktopem a RSS widgetem. https://market.android.com/details?id=com.mx.browser

marha

marha

21.7.2011 17:49

tobik zmen si v nastaveniach user agenta z mobile na desktop. je to v advanced

kolemjdoucí

kolemjdoucí

21.7.2011 18:05

prikaz about:debug v nativnim browseru vyresil moje problemy :-)

tobik

tobik

21.7.2011 18:30

@Milan Menšík: Však to v příspěvku píšu :)

@marha: to bych si pomohl, jsem rád za každou mobilní verzi stránek, která existuje. Už kvůi FUPu. Zkusil jsem strčit do Opery user agent Dolphina a Google i Facebook mi vskutku poslaly pokročilejší mobilní verzi svých stránek. Zatímco Facebook Opera schroustala pořádně, tak Google nikoliv, layout je rozhozený. A hledat občas potřebuji :)

Shavel

Shavel

22.7.2011 8:54

Já používám Dolphin mini, zkoušel sem i operu mini ale na wildfire jede dolphin rychleji (krom načítání googl vyhledavače), navíc muzu zakazat na mob.netu obrazky atd. Doporučuji pro slabší zařízení!

xxx

xxx

22.7.2011 23:20

Používám Operu. Z části kvůli tomu, že ji mám na PC a hlavně kvůli blokování reklam.

Přejděte na adresu “opera:config” a když rozbalíte sekci Network, je tam položka URL Filter File. V základu tam je sice cesta k souboru, ale ten neexistuje. Ovšem nic vám nebrání vytvořit si vlastní a nahrát si ho na kartu (ta má v prohlížeči adresu /mnt/sdcard/)
Soubor může vypadat třeba takto:
http://vutbrrr.tym.sk/uploader/files/blokovani_reklamy/urlfilter.ini
(Přímo tento nedoporučuju, je zbytečně dlouhý a může prohlížeč zpomalit, ale může se vám hodit při tvorbě vlastního)

ic

ic

23.7.2011 23:25

Neví někdo něco víc o ‘defaultním browseru’ všichni ho tam mají, ale přesto je to záhada. Jak se jmenuje? Jaké má vykreslovací jádro? Jakou má verzi? Updatuje se na nové verze? Jaké podporuje nové technologie? Má další nastavení? Jsou pro něj nějaké pluginy nebo programy co by rozšířily jeho funkce? Jak moc je integrovaný do systému?
Nejdivnější věc na celém Androidu.

Jinak díky za tip na Operu Mini.

Harry

Harry

24.7.2011 15:43

Zapomněli jste celkem na důležitou vlastnost browseru Opera Mobile a Mini. Pokud máte HW klávesnici s šipkami, prohlížeč obsahuje kurzor.

Helle

Helle

7.10.2011 4:48

Používám Operu Mini ve staré verzi 6.0. Perfektně přizpůsobuje stránky na obrazovku, což se o novějších verzích už tak úplně říci nedá.Právě proto je Opera mini jediný program, kde nemám povolenu automatickou aktualizaci.

Jan

Jan

1.7.2012 22:04

Děkuji za skvělé tipy. S androidem teprve začínám, ZTE Blade, zatím bez rootu, takže hledám funkční, nenáročné aplikace. Používal jsem nejdříve Opera Mini, ale jaksi nestačila. Milanovi MOC děkuji za tip na Boat Browser Mini – zatím je to prostě ono.

Jarda

Jarda

10.1.2014 17:48

Neznáte někdo prohlížeč na kterém je plugin

neprihlaseny

neprihlaseny

25.7.2014 10:49

nevite nekdo kde stahnout cestaveny internetovy prohlizec ktery je soucasti androidu?

jen podle mne nema konkurenci. synchronizuje zalozky s pc chrome, jako jediny ma full screen a dokonale rychle ovladaci prvky. napr. sony ho ale do telefonu nedava a samsung od androidu 4.4 nepochopitelne odstranil prave dokonale rychle ovladaci prvky a sekci laborator. jen proto zustavamn u sveho note 2 s androidem 4.3 ktery je ma a funguje dokonale.

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

25.7.2014 10:53

Zkuste se podívat do diskuze pod aktuálním článkem zde:
https://www.svetandroida.cz/ctenari-doporucuji-webove-prohlizece-2-201407

RSS (komentáře k článku)