TOPlist

SvětAndroida doporučuje: nejlepší launchery pro Android

svetandroida-doporucuje-nejlepsi-launchery-pro-android

Launcher je aplikace, ve které uživatelé Androidu tráví nejvíce času. Stará se jak o domovské obrazovky a jejich grafické vyznění, tak i o seznam aplikací, widgety, grafická témata a další. Redaktoři Světa Androida se sešli, aby našli tři nejlepší launchery pro Android. Pojďme se společně podívat na to, jaké aplikace doporučují.

Pokud jste o launcherech ještě neslyšeli, doporučíme vám nejprve pročíst náš starší článek Alternativní launcher: co to je a jak ho nainstalovat?, kde se dozvíte vše potřebné.

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují

 • První týden vyhlašujeme v redakci téma následujícího kola cyklu SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají sedm dnů na to, aby nominovali své oblíbené programy.
 • Druhý týden zpracováváme článek SvětAndroida doporučuje, sestavený na základě redaktorských nominací.
 • Poté, co článek vyjde, třetí týden sbíráme skrze formulář nominace od čtenářů. Uvědomujeme si totiž, že ani při sebevětší snaze většinou redakčními silami nepokryjeme celé spektrum programů.
 • Čtvrtý týden zpracováváme článek Čtenáři doporučují, sestavený na základě čtenářských nominací.
 • V okamžiku, kdy vychází článek Čtenáři doporučují, se celý koloběh rozbíhá znovu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

 1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
 2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
 3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
 4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Nejlepší launchery pro Android nominovali čtyři redaktoři, kteří vybrali celkem tři aplikace. Nejprve se podívejme na jejich ikonky.

Tři nejlepší launchery pro Android Tři nejlepší launchery pro Android

Nova Launcher

Nova Launcher je takřka synonymem alternativního launcheru. Během let se vypracoval na špičku, na které se úspěšně drží. Nominoval ho například Honza Dolejš: „Už před lety jsem hledal čisté, rychlé a jednoduché prostředí pro svůj telefon. Nova Launcher byl jasnou volbou a setrval jsem u něj dodnes. Je rychlý, prostředí skvěle přizpůsobitelné a placená verze nabídne i super gesta. Používám hlavně gesta na složkách, různé zkratky nebo třeba styl obrazovky dalších aplikací jako mají Pixely. Tento Launcher jsem tehdy koupil za pakatel ve slevě, ale dnes bych neváhal za něj utratit i plnou částku. Vyplatí se.“

Podobně to vidí i David Trlica: „Už nějaký ten čas používám Nova Launcher. I když zkouším různé jiné launchery, vždy se vrátím a pokaždé mě jen utvrdí v tom, že je ten nejlepší launcher. Hlavním plusem pro mne není ani tak bohatá možnost úprav. Spíše je to jeho rychlost a stabilita, už si ani nepamatuju, kdy naposledy mi Nova Launcher přestal fungovat. Rychlost je také ukázková, a to i na starších telefonech.“

Vítězí široké možnosti nastavení a rychlost

Také Vašek Švec je příznivcem tohoto launcheru: „Stálice mezi launchery (zajisté nejen) v mém telefonu. Byť jsem vyzkoušel opravdu hodně launcherů a u některých jsem i chvíli zůstal, nakonec jsem se vždy vrátil k Nova Launcheru. Mimo rychlosti a širokých možností úprav vzhledu oceňuji také integraci hlasového ovládání skrze frázi „OK Google“ nebo podporu gest včetně možnosti zhasnout displej poklepáním na plochu.“

Na konec je tu Karel Kilián, který říká: „Sice jsem našel několik věcí, které mi u Nova Launcheru chybí, ale nejsou natolik zásadní, abych ho nedoporučil. Jak již řekli kolegové přede mnou – mezi hlavní vlastnosti patří plynulost a rychlost, což je u aplikace, ve které zpravidla trávíme nejvíce času, zásadní.“

Proč patří Nova Launcher mezi nejlepší launchery pro Android?

Také autoři aplikace staví na první místo širokou míru přizpůsobitelnosti a vysoký výkon. Kromě toho vyzdvihují také vzhled ve stylu Material Design. Z dalších vlastností a funkcí jmenují:

 • Podpora témat ikon – v Obchodě Play najdete tisíce motivů, kterými můžete změnit vzhled.
 • Ikony a widgety lze umísťovat nejen do pevně dané mřížky, ale v podstatě kamkoli chcete.
 • Možnost nastavení barev pro popisky, složky, indikátory nepřečtených/zmeškaných událostí.
 • Přehlednější nabídka widgetů, roztříděná podle aplikací.
 • Nastavitelný seznam aplikací – na výšku, na šířku, plynulé posouvání, nebo po stránkách s řadou efektů.
 • Nekonečné „rolování“ mezi domovskými obrazovkami.
 • Záloha a obnova veškerého nastavení,
 • Posuvná spodní lišta, do které se tak vejde více zástupců. Navíc je možné do ní umístit i widget.
 • Schopnost importu rozvržení z jiných launcherů.

Pokud budete ochotni zaplatit necelých 150 Kč za plnou verzi Nova Launcher Prime, můžete se těšit na tyto funkce navíc:

 • Ovládání gesty.
 • Zobrazování počtu nepřečtených/zmeškaných událostí, hovorů a zpráv.
 • Možnost vytváření vlastních skupin v seznamu aplikací.
 • Skrývání ikon vybraných programů.
 • Zkratky gest pro ikony a složky.
 • Více grafických efektů.

Nova Launcher ve verzi zdarma zaznamenal již více než deset milionů instalací a může se chlubit velmi pěknou známkou 4,6. Instalační balíček velký jen 7,5 MB můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 4.1 a vyšším.

Nova Launcher
Nova Launcher

Nova Launcher Prime
Nova Launcher Prime

Při práci s touto aplikací by se vám mohlo hodit sedm užitečných tipů, které připravil Zbyněk Filinger.

Lightning Launcher

Druhé místo v našem přehledu získává Lightning Launcher, který nominoval Vašek Švec: „Jestliže jsem u aplikace Themer zmínil, že je vhodná pro uživatele, kteří nechtějí strávit nastavováním launcheru mnoho času, tak aplikace Lightning Launcher představuje pravý opak. Stejně jako Themer dokáže vaši domovskou obrazovku přetvořit k nepoznání, ale přitom nabízí ještě více nejrůznějších nastavení než oblíbený Nova Launcher. Oproti Themeru je také mnohem méně náročný na hardware telefonu.“

Proč zkusit Lightning Launcher?

Ani v případě tohoto launcheru vývojáři nešetří superlativy. Lightning Launcher je podle nich rychlý, svižná a široce přizpůsobitelný (dokonce prý nejvíce přizpůsobitelný). Proti Nova Launcheru nabízí podporu i pro starší zařízení – konkrétně od Androidu verze 2.2 výše. V popisku se pak dočtete:

 • Nezáleží na tom, zda chcete ikony pěkně zarovnané k mřížce, nebo je umístit dle vašeho vkusu. Zástupce můžete dokonce zmenšovat, otáčet a naklápět ve všech směrech.
 • Nezáleží na tom, jestli potřebujete jednu domovskou obrazovku, pět nebo půl milionu. Každou si můžete nastavit jinak – pro práci, soukromé použití a pro děti. Lightning nabízí bezkonkurenční způsob, jak spravovat domovské obrazovky.
 • Nezáleží na tom, zda je váš telefon jedním z průkopnických modelů, nebo nejnovější a nejlepší vlajková loď. Lightning neplýtvá časem procesoru ani pamětí.

Jako klíčové vlastnosti jsou pak jmenovány:

 • Široká přizpůsobitelnost: můžete měnit font, velikost, barvu, tapety, mřížky, možnosti složky, barvu navigačního panelu, rozložení, rolování, události, akce a gesta.
 • Plocha roste podle potřeby ve všech směrech. Nové stránky jsou automaticky vytvořeny přesunutím ikony. Kromě stránek vlevo a vpravo zvládá také plochy nahoře a dole.
 • Můžete si nastavit více ploch podle potřeby: jednu pro soukromé úkoly, další pro večírek, práci či děti.
 • Kombinace mřížky a volného umísťování ikon.
 • Připojené položky – libovolná položka bude neustále k dispozici, bez ohledu na to, na jaké obrazovce se nalézáte.
 • Podpora skriptování, uživatelé si mohou vytvářet vlastní skripty nebo stahovat již připravení.
 • Mnoho dalších „vychytávek“: rozšířený seznam aplikací, panely, integrace s Taskerem, zámek obrazovky a jiné.

Introduction to Lightning Launcher

Introduction to Lightning Launcher

Lightning Launcher je k dispozici pouze v placené verzi za 150 Kč, zatím si ho koupilo přes padesát tisíc uživatelů. O jejich spokojenosti svědčí průměrná známka 4,4.

Lightning Launcher
Lightning Launcher

Chcete-li o Lightning Launcheru vědět více, můžeme doporučit recenzi Jiřího Zacpala, který ho označil jako „nejflexibilnější launcher“.

Themer: Launcher, HD Wallpaper

Do třetice všeho dobrého je tu opět Vašek Švec s další nominací: „Velmi zajímavý launcher nabízející širokou paletu nejrůznějších témat, která se od sebe navzájem mohou velmi lišit a s každým tématem se tak může razantně změnit způsob používání vašeho telefonu. Themer je ideální pro uživatele, kteří chtějí vyzkoušet něco diametrálně odlišného, než je jejich předinstalovaný launcher a přitom se jim nechce dlouhé hodiny hrát s tématy, widgety, ikonkami a nastavením. Jedním z největších negativ tohoto launcheru je pak jeho vyšší hardwarová náročnost.“

Čím láká Themer?

Jak napovídá název, jednou z klíčových vlastností je podpora grafických témat, obsahujících jak tapety ve vysokém rozlišení, tak balíčky ikon a sladěné widgety. Stačí si jen vybrat z nabídky grafické téma, které nejlépe odpovídá vašim představám a vkusu. Dalším rysem pak je třídění aplikací do kategorií.

Jako zásadní funkce a vlastnosti autoři v popisku jmenují:

 • Všechna témata jsou plně nastavitelná, nebo je můžete použít tak, jak jsou nabízena.
 • Není třeba aplikace třetí strany – vše, co potřebujete, je obsaženo v tématech.
 • Všechna témata jsou zdarma, nové motivy jsou přidávány každý týden.
 • Plná podpora balíčků ikon.
 • Více než 400 prémiových grafických témat.
 • Podpora gest na ikonách aplikací.
 • Zooper Widget poskytuje přesné informace o baterii, počasí, systému a dalších věcech přímo na domovské obrazovce bez jakékoliv instalace.

Themer by MyColorScreen

Themer by MyColorScreen

Themer: Launcher je k dispozici zdarma a dosud si ho nainstalovalo přes pět milionů uživatelů, jejichž spokojenost vyjadřuje průměrná známka 4,0. 15 MB velký program můžete použít na zařízeních s Androidem 4.1 a vyšším.

Themer: Launcher, HD Wallpaper
Themer: Launcher, HD Wallpaper

Čtenáři doporučují nejlepší launchery pro Android

I tentokrát předpokládáme, že jsme redakčními nominacemi ani zdaleka nevyčerpali všechny nejlepší launchery pro Android, které najdete v Obchodě Play. Závěrečné slovo tedy tradičně necháváme vám – našim čtenářům. Přes formulář níže můžete nominovat další launchery, které jsme v redakčním přehledu nezmínili. Společnými silami tak můžeme najít ty skutečně nejlepší launchery pro Android. Zaměřte se především na to, jaké funkce a možnosti vámi doporučený launcher nabízí, jako například:

 • Správa ikon na domovské obrazovce (možnost změny matice (řádků/sloupců) na ploše a v seznamu aplikací).
 • Seznam aplikací (podpora složek v seznamu aplikací, třídění dle data instalace/názvu/používání/uživatele, různé možnosti zobrazení seznamu programů).
 • Možnosti úprav dolní nabídky (počet ikon, možnost rolování, …).
 • Možnosti grafických/vizuálních úprav (podpora skinů/grafických motivů/témat, změna barev jednotlivých prvků, …).
 • Vylepšené možnosti správy aplikací (rychlá odinstalace přetažením ikony do koše nebo přepnutím do speciálního režimu, …).
 • Způsob přidávání nových widgetů na domovskou obrazovku.
 • Výběr tapety na pozadí domovské obrazovky.
 • Zajímavé efekty přechodů mezi plochami.
 • Možnost schování/zamknutí aplikací.
 • Další doplňkové funkce.

Vaše nominace čekáme do 20. dubna!

Prosíme především o pokud možno co nejdetailnější popisy funkcí a zdůvodnění, proč si nainstalovat právě ten či onen launcher, které by se daly citovat v článku jako vaše doporučení! Nominovat můžete nejen aplikace, které aktivně používáte, ale i takové, jež jste zkusili, ale už je nemáte nainstalované, máte je v telefonu od výrobce, něčím vás zaujaly, myslíte si, že jsou dobré, atd.

Uzávěrka je ve čtvrtek 20. dubna v 6:00 a článek Čtenáři doporučují nejlepší launchery s vašimi nominacemi vyjde 27. dubna – proto se svými nominacemi neváhejte, a co můžete udělat dnes, neodkládejte na zítřek ;).

Chcete-li nominovat více programů, můžete formulář použít vícekrát. Za vaše nominace předem velice děkujeme!

[gravityform id=“125″ title=“false“ description=“true“ ajax=“true“]

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (35)