SvětAndroida doporučuje: 7 nejlepších programů pro komunikaci zdarma

komunikace_ico

Chystáte se na dovolenou do zahraničí a chcete zůstat v kontaktu s rodinou, přáteli, případně kolegy? Pokud řešíte otázku nákladů na komunikaci, máme pro vás dobrou zprávu: jestliže budete mít ve vaší destinaci dostupné internetové připojení (nebo aktivovaný roaming), můžete si psát, volat a dokonce i realizovat videohovory úplně zadarmo! Stačí si nainstalovat jednu (nebo více) z následujících sedmi aplikací, které používají a doporučují redaktoři portálu SvětAndroida.cz.

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

 • Celý kolotoč začíná vyhlášením tématu pro následující kolo „SvětAndroida doporučuje“. Redaktoři mají týden na to, aby nominovali své oblíbené programy.
 • Další týden zabere příprava článku „SvětAndroida doporučuje“, postaveného na redaktorských nominacích.
 • Poté, co článek vyjde, je na jeho konci formulář pro čtenáře. Uvědomujeme si, že redakčními silami jen výjimečně pokryjeme celé spektrum aplikací, proto dáváme slovo čtenářům, aby sbírku doplnili. Také na tyto nominace je k dispozici jeden týden.
 • Po uzavření nominací máme týden na přípravu článku „Čtenáři doporučují“, vycházejícího z nominací naší ctěné čtenářské obce. V okamžiku, kdy vyjde článek, rozjíždí se celý koloběh znovu od začátku.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

 1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
 2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
 3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
 4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

V tomto kole se nominací zúčastnilo celkem sedm redaktorů, kteří doporučili sedm aplikací.

Hangouts

První místo a šest nominací – to je výsledek komunikační aplikace od Googlu, nazývané Hangouts, kterou v redakci používáme pro interní komunikaci. Nejvíce se na její obhajobu rozepsal šéfredaktor Honza Dolejš: “Hangouts využívám denně zejména kvůli faktu, že je to primární komunikační protokol ve Světě Androida. Oceňuji přítomnost této aplikace v každém Androidu, navíc je využíván Google účet, takže je přihlášení velmi snadné a rychlé. Velice povedené jsou také konferenční hovory, které lze uskutečnit z mobilního telefonu i počítače.” Redaktor Vašek Švec říká: “Ve všech ohledech naprosto bezproblémová komunikační platforma a to jak na PC, tak na mobilu. Nechybí zde hlasové a video hovory. Navíc je rozhraní aplikace přehledné a dobře se s ním pracuje. Nechybí zde žádné podstatné nastavení. Jedinou nevýhodou může být menší rozšířenost této služby od Googlu.” Karel Kilián do třetice konstatuje: “Hangout sice není úplně dokonalý, nicméně je to funkční a dobře zpracovaná komunikační aplikace, která je doslova kdykoli při ruce. Nejčastěji ji používám z webového rozhraní GMailu, kde je snadno dostupná z levého postranního panelu. Na mobilu jsem spíše příležitostným uživatelem, přesto si myslím, že se tato aplikace docela povedla a svůj účel naplňuje dokonale.”

Manažer projektu Petr Mišák vidí hlavní důvody, proč ke komunikaci zdarma použít právě Hangouts, následovně: “Jelikož aktivně využíváme Google služby, byl Hangout jasnou volbou, obzvláště po tom, co zavedl skupinové chaty a videochaty. Využívám jak v telefonu, tak na mobilu. Dá se říct, že mi nic nechybí.” Nutno podotknout, že Petr je tradičně skalním zastáncem nativních aplikací Google ;). Korektor Tomáš Filip považuje Hangouts za spíše “druhořadý komunikační prostředek”, vnímá ho ale jako bezproblémový nástroj, který používá v mobilní i webové verzi. Grafik Tomáš Očadlý pak oceňuje především možnosti skupinové konverzace.

Jako hlavní vlastnosti a funkce Google v popisku uvádí:

 • Odesílejte a přijímejte zprávy služby Hangouts i textové zprávy (SMS/MMS) a snadno přepínejte mezi různými typy zpráv.
 • Bavte se prostřednictvím skupinových konverzací až se 100 přáteli najednou.
 • Vyjádřete se lépe pomocí stavu, fotek, map, emotikonů, nálepek a animovaných obrázků GIF.
 • Převeďte libovolnou konverzaci na bezplatný skupinový videohovor až s deseti přáteli.
 • Volejte na libovolné telefonní číslo na světě. Všechny hovory dalším uživatelům Hangouts jsou navíc zcela zdarma.
 • Aplikaci Hangouts nyní můžete propojit se svým účtem Google Voice a začít tak přes Hangouts telefonovat, posílat zprávy SMS a používat hlasovou schránku Google Voice.
 • Spojte se pomocí Hangouts s přáteli na webu a na zařízeních Android a iOS. Všechny vaše konverzace se navíc automaticky synchronizují na všech vašich zařízeních.
 • Napište kamarádům kdykoliv, i když zrovna nejsou online.

Hangouts má na svém kontě více než 500 milionů instalací a průměrnou známku 3,9, kterou ovšem často srazili uživatelé, jimž více vyhovovala starší aplikace GTalk.

Hangouts
Hangouts

WhatsApp Messenger

Druhé místo si za čtyři nominace odnáší alternativní platforma WhatsApp Messenger. Jedním ze zastánců je v tomto případě opět Honza Dolejš: “S rodinnou používáme WhatsApp, který mi sedí po stránce uživatelského prostředí, jednoduchosti a nenáročnosti. Velice se hodí pro skupinové chaty – vytvoříte skupiny rodina a zde sdílíte a komunikujete hromadně. Oceňuji také možnost posílání zkomprimovaných obrázků a videí, což ušetří data. Upozornění na nové zprávy navíc není tak agresivní jako u Hangouts, takže vám telefon nonstop “nepípá”.”

Také redakční “pařmen” Jirka Pernica je zatvrzelým příznivcem této formy komunikace: “WhatsApp je také jedna z aplikací, na kterou nedám dopustit. WhatsApp bych se nebál označit jako TOP aplikaci pro bezplatné chatování. Nedávná aktualizace přinášející Material Design navíc vypadá opravdu stylově, stejně tak i použité animace.” Petra Mišáka přivedl k této aplikaci fakt, že je hojně používaná: “Kecálek jako každý jiný. Proč jej tedy používám? Používalo ho hodně kamarádů, tak jsem nainstaloval aplikaci :)” Tomáš Očadlý pak oceňuje nezávislost na platformě a možnosti hromadné komunikace.

V Obchodě Play jsou jako zásadní vlastnosti a funkce prezentovány:

 • Aplikace WhatsApp vám umožní zasílat zprávy a volat přátelům a rodině pomocí internetového připojení v telefonu, takže nemusíte platit za jednotlivé zprávy ani volání*.
 • Odesílejte a přijímejte fotografie, videa a hlasové zprávy.
 • Volejte rodině a přátelům s aplikací WhatsApp zadarmo, i když jsou v jiné zemi.
 • Využijte se svými kontakty funkci skupinového chatu, se kterou snadno zůstanete ve spojení s rodinou a přáteli.
 • K odesílání a přijímání zpráv WhatsApp můžete používat přímo váš internetový prohlížeč.
 • Ve službě WhatsApp nejsou účtovány žádné další poplatky za mezinárodní zprávy.
 • WhatsApp používá k zasílání zpráv vaše telefonní číslo a bez problému se integruje do vašeho stávajícího adresáře kontaktů.
 • S aplikací WhatsApp budete vždy přihlášeni, takže nezmeškáte žádné zprávy. Už žádné složité přihlašování a odhlašování k různým službám.
 • S ostatními uživateli služby WhatsApp se rychle a snadno spojíte pomocí svých kontaktů v adresáři.
 • I když zmeškáte oznámení nebo vypnete telefon, vaše poslední zprávy budou až do příštího použití aplikace uloženy ve službě WhatsApp.
 • Sdílejte svoji polohu, vyměňujte si kontakty, nastavte si vlastní tapety a zvuky oznámení, odesílejte historii chatu e-mailem, vysílejte zprávy více kontaktům současně a využijte další možnosti!

WhatsApp je v tomto kole rekordmanem – dosud si ho stáhla více než miliarda uživatelů a průměrná známka této aplikace je 4,4. Instalovat ji můžete na zařízení s Androidem 2.1 a novějším.

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger

Messenger

Třetí místo náleží kecálkovi největší sociální sítě – Facebook Messengeru. Podporu této aplikaci vyjádřil například Vašek Švec: “Po řadě porodních bolestí se z Facebook Messengeru nakonec vyklubala poměrně příjemná aplikace, která prostě a jednoduše funguje. Nevýhodou však zůstávají vyšší nároky na výkon, respektive operační paměť a v porovnání například s Hangout větší spotřeba dat, což v případě připojení skrze mobilní síť operátora uživatele s nízkým FUP limitem příliš nepotěší.” Tomáš Očadlý komentuje: “Aplikace se hodí, pokud chcete komunikovat s lidmi na Facebooku, ale nechcete, aby vám v telefonu běžela Facebook aplikace, která á poměrně velkou spotřebu.”

Facebook Messenger používá také Karel Kilián: “Ač jsem byl mnoho let zarytým odpůrcem Facebooku, nakonec jsem podlehl a funguji i na této sociální síti, byť proti ostatním se značně omezeným počtem přátel. Facebook Messenger považuji za uživatelsky přívětivou, jednoduchou službu pro komunikaci s ostatními. Trošku bych zaváhal nad spolehlivostí – nejednou se mi stalo, že zprávu, kterou aplikace indikovala jako odeslanou i přečtenou, druhá strana vůbec nedostala. Velká pochvala ale náleží webové aplikaci na adrese www.messenger.com, díky které nemusím mít otevřený Facebook jen proto, abych mohl komunikovat. Možná to někoho pobaví, ale aplikace mi vyhovuje i kvůli poměrně povedeným smajlíkům a nálepkám. Už jsem díky tomuto programu ušetřil možná tisíce korun, které by mě jinak stály SMSky.”

Jaké hlavní vlastnosti a funkce můžete od této aplikace očekávat?

 • Můžete hned začít komunikovat s blízkými lidmi – zdarma. Messenger je jako posílání SMS. Neplatíte ale za každou zprávu, protože využívá váš datový tarif.
 • Nejen pro přátele na Facebooku: Posílejte zprávy lidem ve vašem telefonním seznamu a přidávejte nové kontakty jenom zadáním telefonního čísla.
 • Skupinové chaty: Vytvořte si skupiny lidí, kterým posíláte zprávy nejčastěji. Pojmenujte je, nastavte skupinové fotky a mějte je na jednom místě.
 • Fotky a videa: Pořizujte videa a selfie nebo jiné fotky přímo z aplikace a posílejte je jediným klepnutím.
 • Okénka chatu: Pokračujte v konverzaci i při používání jiných aplikací.
 • Volání zdarma: Mluvte, jak dlouho chcete, i s lidmi v jiných zemích.

Tento způsob komunikace na Androidu již vyzkoušelo více než 500 milionů uživatelů a průměrná známka v Obchodě Play je 3,9.

Viber

Dostali jsme se k čtyřem aplikacím, nominovaným vždy právě jedním redaktorem. Z nich se nejvýše umístil Viber, a to díky vysokému uživatelskému hodnocení. Na obhajobu tohoto VoIP klienta se pěkně rozepsal korektor Tomáš Filip: “Ačkoliv využívám i Hangouts od Googlu, můj primární kecálek s přáteli je Viber. Oceňuji napojení uživatelů na telefonní číslo, kdy po přihlášení zjistíte, že Viber využívá (nebo si jej alespoň vyzkoušelo) opravdu hodně lidí – dá se totiž sortovat načtené kontakty podle těch, co mají Viber. Funkčnost bych označil jako bezvadnou, co do textové i hlasové komunikace. Přenos hlasu funguje v pořádku i na 3G síti, i když trvá pár sekund, než “se to rozjede”. Co se textu týče, není asi co vytknout, vše funguje jak má a ještě jsem se nesetkal s tím, že by se nějaká zpráva nedoručila či že by nefungovaly komunikační servery. Hromada, opravdu velká hromada, nálepek je jen bonus na vyřádění se k již tak obsáhlé galerii smajlíků. Jako bonus považuji PC verzi Viberu, kde mám všechnu komunikaci hezky po ruce a v případě, že jsem u PC, mohu komunikovat rychleji. Na této verzi fungují i hlasové komunikace.”

Viber tedy slouží ke komunikaci všemi myslitelnými prostředky – textem, hlasem i skrze video. Kromě volání mezi uživateli umí také telefonovat na klasické telefony, což už ale není zdarma.

Podívejme se na nabízené funkce v bodech:

 • Posílejte zprávy svým přátelům.
 • Užívejte si zdarma telefonické a video hovory v HD kvalitě zvuku.
 • Sdílejte fotografie, video zprávy, hlasové zprávy, informace o poloze, nálepky a emotikony.
 • Stahujte nálepky a animované nálepky z Obchodu s nálepkami. Seřazujte a měňte pořadí svých nálepek.
 • Vytvářejte skupinové zprávy s až 100 účastníky; Staňte se správcem a řiďte svoje skupinové chaty. Editujte informace a odstraňujte účastníky.
 • Sledujte veřejné chaty, sejděte se svými oblíbenými osobnostmi, sledujte, jak se jejich konverzace vyvíjejí v reálném čase, hodnoťte komentáře jako „To se mi líbí“ a sdílejte multimediální obsah.
 • Hrajte hry s postavami Viber, Violet a Legcat. Zjistěte, kolik dokážete nasbírat mincí.
 • Podpora Android Wear odesílejte a přijímejte zprávy ze svých hodinek.
 • Integrace s nativním seznamem kontaktů pro hovory a zprávy.

Viber se může pochlubit více než sto miliony stažení a známkou 4,3. 38 MB velký instalační balíček lze použít na zařízeních s Androidem 2.3 a novějším.

Za spokojené uživatele citujme Terezu Tóthovou, která k pětihvězdičkovému hodnocení napsala: “Tohle je fakt super aplikace. Mám jí už dlouho a funguje jak má:) řekla bych, že nejlepší ;) obzvláště po poslední aktualizaci se smajlíky a obrázky je prostě boží… 100% doporučuji.”

Messenger Viber: Chats & Calls
Messenger Viber: Chats & Calls

Disa

Hledáte aplikaci, skrze kterou byste mohli komunikovat napříč platformami? Právě tento úkol hodlá zvládnout Disa, kterou nominoval Honza Dolejš: “Třetí aplikací, kterou používám, je Disa. V té používám Facebook Messenger, protože odmítám instalovat cokoliv od Facebooku do svého telefonu. Tento klient zvládá také WhatsApp a další moduly by měly časem přibývat. Líbí se mi jeho nenáročnost a spojení všech konverzací do jednoho prostředí.”

Podle autorů má aplikace nabídnout spojení více služeb do jedné aplikace s jednoduchým uživatelským rozhraním. Zatím je teprve ve stádiu beta testování a nabízí jen komunikaci přes Facebook, SMS a WhatsApp, nicméně i tak působí nadějným dojmem. Další služby by měly přibývat pomocí doinstalovatelných pluginů. Program umí sdružovat kontakty, spojovat konverzace a nabízí další pokročilé funkce.

Aplikaci Disa si zatím nainstalovalo více než sto tisíc uživatelů a její průměrná známka je 4,2. Používat ji můžete na zařízeních s Androidem 4.0 a vyšším. Petr Linhart coby spokojený uživatel napsal do komentáře ke svému hodnocení: “Bezvadná aplikace, Facebook messenger, whatsapp a zprávy v jednom.”

Disa (Unified Messaging Hub)
Disa (Unified Messaging Hub)

Skype

Předposlední příčka dnešního přehledu patří nestorovi v oblasti komunikace – takřka legendární aplikaci Skype. Tu našim čtenářům doporučil Jiří Pernica: “Skype patří mezi mé oblíbené mobilní aplikace. Používám ji už nějaký ten rok a zatím mě nikdy nezklamala. Aplikace samotná je stejně tak intuitivní, jako desktopová verze. V jedné z posledních aktualizací navíc vývojáři zlepšili spotřebu, takže není problém mít Skype zapnutý klidně i celý den. Pokud z aplikace volám, tak pouze na domácí Wi-Fi. Několik nezávislých testů již totiž ukázalo, že Skype spotřebovává snad nejvíce dat ze všech aplikací pro volání.”

Podívejme se, nyní, jaké vlastnosti a funkce deklarují autoři tohoto programu:

 • Své přátele a rodinu najdete během chvilky: Skype používá na 250 milionů lidí. Je tudíž velmi pravděpodobné, že brzy narazíte na své známé.
 • Nechte mluvit své prsty: Nezáleží na tom, kde zrovna jste. Díky rychlým zprávám jsou vaši přátelé vždy nadosah.
 • Obvolejte svůj svět přímo z programu Skype. Díky bezplatným hlasovým a videohovorům můžete se svými přáteli a rodinou hovořit přes Skype až do ochraptění.
 • Můžete levně volat také na mobilní telefony a pevné linky: Díky velmi levným mezinárodním hovorům a zprávám SMS na mobily a pevné linky na druhém konci města nebo třeba světa, můžete zůstat v kontaktu se svými blízkými, třebaže zrovna Skype nepoužívají.
 • Sdílejte fotky online: Máte oblíbenou fotku, o kterou se chcete podělit? Pošlete ji přes Skype přátelům či rodině a nenechte se omezovat velikostí e-mailů ani drahými poplatky za zprávy MMS.
 • Chatujte s kýmkoli, kdekoli: Skype je k dispozici pro chytré telefony, tablety, počítače, počítače Mac či dokonce televizory. Ať už vaši přátelé nebo rodina používají jakékoli zařízení, Skype tam prostě fungovat bude. Snadné.
 • Videozprávy: Zaznamenejte každodenní okamžiky a podělte se o ně přes Skype s lidmi, na kterých vám záleží nejvíce díky bezplatným a neomezeným videozprávám.

Skype se může pochlubit 500 miliony instalací a známkou 4,1. Názor uživatelů zastupuje v tomto případě Jakub Szlaur, který napsal komentář: “Je to skvělá aplikace jak na PC tak na Androidu. Jen bych to udělal více přehlednější, já jako začátečník s Androidem jsem se v tom ze začátku blbě orientoval, jinak super.”

Skype
Skype

Free SMS Sender

Na poslední příčce tohoto článku čeká jediná česká aplikace – Free SMS Sender Michala Vojtíška. Jejím zastáncem je Karel Kilián, který napsal: “Zatímco na počítači jsem pro posílání SMS používal aplikaci Kubik SMS Dreamcom a později Esmsku, na Androidu dlouho program na posílání textových zpráv skrze webové brány operátorů chyběl. Free SMS Sender naplnil mé představy dokonale – umí používat jak veřejně přístupné brány, tak i ty, které vyžadují přihlášení uživatele. Kromě toho zvládá i práci s běžnými SMS, které umí nejen přijímat, ale také zobrazovat. Snadno tak můžete na standardní SMS reagovat zadarmo skrze webové rozhraní. Kromě českých a slovenských bran program umí také ruské a indické.”

Vlastnosti aplikace:

 • Zprávy v konverzacích a správou SMS(detail, přeposlat, smazat, …).
 • Notifikace na SMS i MMS.
 • Ikony kontaktů.
 • Automatické zapnutí/vypnutí internetu pro odeslání zprávy.
 • 4 různé barvy aplikace a 2 různé styly výpisu zpráv.
 • Zvětšení textu přes pinch-zoom nebo manuálně v nastavení.
 • Odstranění diakritiky před odesláním vč. převodu azbuky na latinku.
 • Našeptávač kontaktů i výběr ze systémové aplikace kontaktů.
 • Ruční volba brány dlouhým podržením tlačítka odeslat nebo v menu.
 • Brána dohledána podle předčíslí, případně podle poslední SMS odeslané zdarma. Je-li v konverzaci zpráva zdarma a poslední 3 zprávy jsou odeslané jako placené, je preferováno odesílání placených zpráv.
 • Nabízí se při sdílení textu a otevírání/psaní SMS zpráv z jiných aplikací.
 • Automatický podpis k vybraným branám.
 • Podrobné a přitom přehledné nastavení.
 • Podporované jazyky: čeština, slovenština, angličtina, španělština, italština, němčina a ruština.

Aplikace Free SMS Sender zjevně překročila hranice našeho trhu, neboť má přes milion instalací. Její průměrná známka je 3,9. Spokojený uživatel Lukáš Lokajíček napsal: “Tato aplikace nemá chybu… Jsou sice menší problémy s odesíláním do o2, ale to asi nebude chybou této aplikace.”

dad3fd0cd3509b0af4ea127e66cea2a2?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Čtenáři doporučují

Je jasné, že ani při sebevětší snaze nedokážeme vyjmenovat všechny aplikace, skrze které je možné komunikovat nějakým způsobem zdarma. Tím spíše, když nominace jsou založeny na tom, jaké aplikace redaktoři sami vyzkoušeli a používají. Právě proto dáváme na konci každého dílu slovo vám – našim čtenářům – abyste doplnili seznam o aplikace, které v něm dle vašeho mínění chybí.

Nominovat můžete například:

 • Programy, využívající webové brány operátorů k odesílání bezplatných SMS.
 • Aplikace pro textovou komunikaci, fungující na vlastní platformě.
 • Komplexní nástroje pro komunikaci skrze více platforem.
 • Programy, skrze které je možné realizovat bezplatné hlasové hovory.
 • Aplikace pro komunikaci s přenosem obrazu (videohovory).

Samozřejmě můžete nominovat jak jednoúčelové aplikace, které nabízejí jen jednu funkci, tak i komplexnější programy, ze kterých třeba můžete psát i volat.

Uzávěrka je ve čtvrtek 18. června v 6:00., proto své nominace neodkládejte!

Prosíme především o pokud možno co nejdetailnější popisy funkcí a zdůvodnění, proč si nainstalovat právě ten či onen program, které by se daly citovat v článku jako vaše doporučení!

Chcete-li nominovat více programů, můžete formulář použít vícekrát.

Nominace byly ukončeny. Článek vyjde 25. června.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

aplikace slevy google play akce zdarma

Slevy na Android aplikace z Google Play

Články Petr Mišák Petr Mišák
4 min. uložit na později

Komentáře (39)