SvětAndroida doporučuje: 9 aplikací na sledování aktualit, novinek a zpráv

sledovani_aktualit_ico

Udržet si přehled v nikdy nekončícím proudu více či méně zajímavých aktualit, novinek a zpráv není jednoduchým úkolem. Pokud chcete být v obraze a rádi byste věděli o všem podstatném, co se stane v oblastech, které vás zajímají, jistě vám pomůže některá z devíti aplikací nominovaných členy týmu SvětAndroida.cz. Nesporným pozitivem tohoto kola je skutečnost, že všech devět programů je k dispozici zdarma a ani jeden nemá horší hodnocení než 4,0/5,0.

Výběr aplikací na sledování aktualit, novinek a zpráv Výběr aplikací na sledování aktualit, novinek a zpráv

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

  • První týden vyhlašujeme v redakci téma následujícího kola cyklu SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají sedm dnů na to, aby nominovali své oblíbené programy.
  • Druhý týden zpracováváme článek SvětAndroida doporučuje, sestavený na základě redaktorských nominací.
  • Poté, co článek vyjde, třetí týden sbíráme skrze formulář nominace od čtenářů. Uvědomujeme si totiž, že ani při sebevětší snaze většinou redakčními silami nepokryjeme celé spektrum programů.
  • Čtvrtý týden zpracováváme článek Čtenáři doporučují, sestavený na základě čtenářských nominací.
  • V okamžiku, kdy vychází článek Čtenáři doporučují, se celý koloběh rozbíhá znovu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

  1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
  2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
  3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
  4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Nominace do tohoto kola zaslalo pět redaktorů portálu SvětAndroida.cz, kteří nominovali celkem devět aplikací. Ke shodě došlo pouze u dvou prvních programů, třetí až sedmé místo jsme tedy řadili podle známky, případně počtu hodnocení.

feedly: your work newsfeed

Favoritem mezi našimi redaktory je aplikace Feedly, která vyhrála díky třem nominacím. Prvním zastáncem je šéfredaktor Jan Dolejš, který doporučuje program s následujícím komentářem: „Feedly používám denně jako okénko do dění kolem Androidu. Člověk si aplikaci skvěle přizpůsobí – „naháže“ si do ní webové stránky, které chce sledovat. Feedly následně zobrazuje přehledně a stručně jednotlivé články, které navíc řadí i podle čtenosti. Výborná je také volba článek rychle a snadno sdílet. Trochu mi u verze zdarma chybí hledání, které bych využíval často. K zakoupení programu Pro jsem se ale ještě nepřinutil.“

Také manažer projektu Petr Mišák je příznivcem této aplikace: „Velmi intuitivní a promakaná čtečka obsahu. Stačí zadat adresu webu, feedly si už samo vyhledá RSS zdroje a nabídne vám je ke sledování. Samozřejmostí je i rozřazení zdrojů do skupin, nebo webové prostředí.“

Redaktor Karel Kilián nedá na Feedly dopustit: „Po ukončení velice šikovného Google Readeru jsem vyzkoušel asi všechny aplikace na sledování aktualit, novinek a zpráv, které v té době na trhu existovaly. Po dlouhém a podrobném testování jsem se rozhodl pro Feedly, které používám k naprosté spokojenosti dodnes. Vyhovuje mi jak designově, tak způsobem ovládání, připadá mi intuitivní a dobře zpracovaná. Asi nejčastěji používám rychlé sdílení – e-mailem si posílám podklady, které mě zaujmou, do programu Evernote, v němž si eviduji úkoly. Stejně snadno je možné uložit si článek k pozdějšímu přečtení například do Pocketu. Při počtu stránek, které sleduji (více než 200) je velice důležitá efektivita a rychlost, přičemž rozhraní Feedly oba tyto požadavky splňuje na výbornou. Velmi praktické je, že se přečtené články synchronizují mezi zařízeními i webovou aplikací, skrze kterou lze k informačním zdrojům přistupovat prakticky z jakéhokoli počítače. Sice bych ocenil některé funkce, které jsou dostupné za měsíční paušál, ale i bez nich se dá aplikace velmi pěkně používat zdarma.“

Sami autoři popisuji Feedly v Obchodě Play jako místo, kde můžete snadno číst všechny novinky. Feedly vám umožní uspořádat všechny oblíbené zdroje, podcasty a YouTube kanály do kolekcí a získávat informace o publikaci nových článků a příspěvků. Feedly sází na otevřenost, takže si své zdroje může každý vybrat podle svých potřeb – stačí jen zadat příslušný RSS kanál.

Samozřejmě nechybí podpora sociálních sítí, jako jsou Facebook, Twitter, Evernote, Buffer, OneNote, Pinterest a LinkedIn, kam můžete snadno sdílet články, které vás zaujaly.

Aplikaci Feedly pro Android si stáhl více než milion uživatelů a její průměrná známka je 4,5. 10 MB velký balíček lze použít na zařízeních s Androidem 4.0 a novějším.

K pěti uděleným hvězdičkám přidal spokojený uživatel Pavel Janečka komentář: „Perfektní aplikace na čtení RSS zpráv. Ve srovnání s Google Readerem velmi přehledně a intuitivní, podporuje uživatelsky přívětivá gesta.“

Feedly - Smarter News Reader
Feedly - Smarter News Reader

SvetAndroida.cz

Protože pravidla tohoto cyklu nezakazují „malou domů,“ nominovali dva členové týmu aplikaci SvetAndroida.cz. První dáváme slovo Honzovi Dolejšovi, který konstatoval: „Není tajemstvím, že naše aplikace má stále ještě mezery a pilně pracujeme na nové verzi. Přesto považuji stávající verzi za nejlepší způsob, jak si užívat obsah našeho webu. Nabídne totiž pohodlné čtení, upozornění i rychlou možnost komentování.“

Druhým zastáncem je Karel Kilián: „Pochopitelně si jako redaktor musím udržovat přehled, o čem píšou mí kolegové (a kolegyně :) ). Samozřejmě mohu sledovat SvětAndroida.cz přes RSS čtečku, nicméně vlastní aplikace nabízí několik funkcí, které oceňuji – například upozornění na nově vydané články nebo možnost odpovídat na komentáře. Jak řekl již šéfredaktor: aplikace není dokonalá, má řadu mušek a chyb, ale chystá se nová verze a podle toho, co jsem zatím zaslechl, by měla být bombastická.“

V Obchodě Play se o našem programu dozvíte například to, že aplikace každý den přináší to nejnovější ze světa Androida. Články je možné ukládat do oblíbených a následně číst i bez Internetu.

Program má v Obchodě Play hodnocení 4,0 a stáhlo si ho více než deset tisíc uživatelů.

Spokojený uživatel a čtenář Marek Pospíšil napsal do komentáře ke svým pěti hvězdičkám: „Chválím vývojáře i redaktory SA.CZ, konkrétně si nemůžu vynachválit upozornění v liště :)“

eda30b919f1a5073cc4fe3033a17c531?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Relay for reddit

Dostáváme se k sedmi aplikacím, které získaly jednu nominaci. Nejvýše z nich se díky velmi vysokému hodnocení usídlil Relay for reddit, doporučovaný grafikem Tomášem Očadlým: „Kde jinde sledovat novinky, než na Redditu? Oficiální aplikace se dočkáme snad již brzy. Do té doby u mě vyhrává aplikace Relay.“

Relay for reddit nabízí způsob, jak procházet informace na webových stránkách Reddit. Ať už jste příležitostný návštěvník, pokročilý uživatel, nebo dokonce moderátor, Relay usnadňuje používání Redditu.

Hlavní vlastnosti a funkce:

  • Intuitivní rozhraní inspirované designem Material.
  • Animace pro zlepšení uživatelského zážitku.
  • Odkazy a komentáře se načítají najednou. K přepínání slouží jednoduché gesto.
  • Náhledu obrázků, videí na YouTube, animovaných GIFů a HTML 5 videí.
  • Barevné značení komentáře s pokročilou navigací – další/předchozí, vyhledávání a další!
  • Funkce pro moderátory.
  • Výběr témat, odpočinkový noční režim.
  • Podpora více účtů.
  • Odpověď rovnou z doručených.
  • Podpora spoilerů.
  • Rozsáhlé možnosti přizpůsobení, včetně stylu a velikosti písma.
  • Náhledy ve vysokém rozlišení.
  • Podpora vyhledávání přátel.
  • Emotikony a smajlíci.

Relay for reddit se může chlubit více než 100 000 instalací a průměrnou známkou 4,6. 14 MB velký instalační balíček můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 4.1 a vyšším.

Jedním ze spokojených uživatelů je 33Stefek, který napsal: „Zatím nejlepší Reddit aplikace, material design a vše okolo plně funkční.“

Relay for reddit
Relay for reddit

gReader | Feedly | News | RSS

Jeden z programů, inklinujících k původnímu stylu a ovládání dnes již neexistujícího Google Readeru, doporučuje Daniel Macho: „gReader používám pro RSS kanály od doby, kdy skončil Google Reader. Parádní náhrada, dle mého jednodušší a lepší než Feedly.“

Autoři gReader popisují jako jednoduchou, rychlou a intuitivní RSS čtečku pro Android, která může zaujmout grafickými motivy, podporou podcastů a schopností fungovat offline. Své zdroje si můžete přečíst na jednom místě, stejně snadno, jako kontrolujete svůj e-mail.

Podívejme se nyní na hlavní vlastnosti a funkce:

  • Synchronizace: GReader můžete používat doma, v kanceláři, nebo kdekoliv jinde a budete mít své zdroje synchronizované.
  • Oboustranná synchronizace přečtených položek mezi GReaderem a Feedly/The Old Readerem.
  • Automatická synchronizace – vždy budete mít k dispozici nejnovější zprávy.
  • Offline čtení celého obsahu článku bez připojení k Internetu.
  • Podpora podcastů – lze stáhnout nebo streamovat svůj oblíbený pořad.
  • Uživatelské rozhraní: jednoduché, rychlé a intuitivní.
  • Optimalizované rozhraní pro tablety.
  • Grafická témata: světlé, zelené, sépiové, černé a tmavé.
  • Noční režim – přečtěte si články s bílým písmem na černém pozadí. Šetřit baterii a zvýšit čitelnost.
  • Označování článků jako přečtených při rolování.
  • Podpora čtení hlasovou syntézou (Text-To-Speech).
  • Vyhledávání a filtrování klíčových slov.
  • Podpora složek a štítků.
  • Upozornění – buďte informováni o novinkách
  • Sdílení článků přes e-mail, Facebook, Twitter, Google+ a další.
  • Podporované služby: Překladač, Mobilizer, Pocket (Read It Later), Instapaper, Readability.
  • Zobrazení titulků v podobě seznamu, mřížky nebo karet.
  • Řazení nejnovějších, od nejstarších, nebo podle zdroje.
  • Podpora gest pro rychlejší přístup k užitečným funkcím.
  • Widget – velikosti ikony s počtem nepřečtených článků.
  • Režim celé obrazovky.
  • Připojení HTTPS.
  • Zálohování/obnovení nastavení.

gReader si nainstalovalo přes půl milionu uživatelů a jeho průměrné hodnocení je známkou 4,5.

Názor spokojených uživatelů reprezentuje Václav Bidlo, který napsal: „Jedna z nepostradatelných aplikací, spolehlivá, přehledná, synchronizuje se s PC a oproti starším verzím je stabilní.“

gReader | Feedly | News | RSS
gReader | Feedly | News | RSS

News – Denní zprávy

Dostáváme se k méně známé aplikaci českého autora, kterou doporučil Karel Kilián. „Pokud si chci udělat rychlý přehled o všem podstatném, co se událo u nás i v zahraničí, zpravidla si otevřu tuto aplikaci, poskytující titulní stránky nejznámějších českých zpravodajských serverů. Vše mám na jednom místě, k přechodu mezi weby mi stačí gesto odsunutí do strany. Vidím sice hodně potenciálu pro další zlepšení (například by se mi líbilo, kdyby program „očesával“ původní formátování a nahrazoval ho vlastním, mobilnějším provedením), nicméně pro „rychlé nasátí informací“ mi tento způsob připadá velmi šikovný. Ocenil bych ale možnost vybrat si sledované zdroje sám (přinejmenším vypnout ty, které mě nezajímají). Pokud ale vím, autor snad něco takového chystal“

V Obchodě Play autoři program popisují jako jednoduchou aplikaci, která během chvilky dovolí nasát velké množství informací ze všech předních českých zpravodajských serverů.

Podporovány jsou tyto weby:

  • Idnes
  • Novinky
  • Lidovky
  • iHned
  • České noviny
  • Blesk
  • Aktuálně
  • ČT 24
  • Týden

1,6 MB velká aplikace má na svém kontě něco přes 500 stažení a průměrnou známku 4,5. Instalovat ji můžete na zařízení s Androidem 4.0 a vyšším.

Spokojený Pavel Moravec napsal ke svým pěti uděleným hvězdičkám komentář: „Skvělá aplikace. Jen bych uvítal placenou verzi, abych mohl vypnout to otravné vyskakování reklamy ☺. A možná do budoucna možnost přidávat si vlastní noviny pokud je to technicky možné.“

News - Daily Headlines
News - Daily Headlines

Google

Aplikaci Google, respektive její část Chytré karty Google, známou také pod anglickým označením Google Now, doporučuje Daniel Macho: „Google Now v posledních dnech nabízí vše, co potřebuji nebo chci… Další aplikace již nepoužívám, ale v minulosti jsem používal.“

Hlavním smyslem tohoto programu je sice vyhledávání informací (měl by nabízet „nejrychlejší a nejsnazší způsob nalezení obsahu na webu a v zařízení“), nicméně stále častěji ho uživatelé spouštějí kvůli Chytrým kartám, které nabízejí „správné informace ve správný čas.“ Jejich součástí je také výtah článků z českých i zahraničních webů, které by nějakým způsobem mohly uživatele zaujmout s ohledem na jeho zájmy či weby, které navštěvuje. Nejedná se tak sice o klasický agregátor novinek, nicméně i tak zde můžete najít informace a zprávy, které vás budou zajímat.

Aplikace Google má za sebou více než miliardu instalací a její průměrná známka je 4,4.

Google
Google

Google+

Také sedmá nominace dnešního článku není až tak úplně typickým zástupcem programů pro sledování aktualit, novinek a zpráv. Sociální síť Google+ však mnohé firmy a média používají k propagaci svých článků, takže při troše práce a správném nastavení kruhů se může stát užitečným zdrojem informací ze všech oborů. Potvrzuje to i Petr Mišák, který krátce konstatuje: „Obdoba FB, byť zde je trochu jiná skupina lidí a je možné očekávat i jinak zaměřený obsah.“

V oficiálním popisu je aplikace Google+ představena až překvapivě stručně: S Google+ se můžete naplno věnovat věcem, které máte rádi.

  • Ponořte se do svých koníčků
  • Seskupujte příspěvky do sbírek podle témat
  • Připojte se ke komunitám lidí s všemožnými zájmy
  • Spojte se s lidmi, kteří mají stejné zájmy jako vy

Další z programů s více než miliardou instalací se může chlubit průměrnou známkou 4,2.

Neměli bychom zapomenout podotknout, že na Google+ najdete i SvětAndroida.cz.

Currents
Currents

Česko Zprávy

Díky nominaci Daniela Macha se vracíme k tradičním agregátorům informací. Dan aplikaci používal v minulosti a vidí ji jako „docela zajímavou pro sledování aktualit v konkrétních oblastech zájmů.“

V tomto případě se jedná o výběr z českých médií, ke kterým aplikace poskytuje rychlý a snadný přístup. Autoři si stanovili jako cíl přinést program bez zbytečných funkcí, který umí automaticky stahovat nejnovější zprávy, bude rychlý a nebude zatěžovat baterii. V nabídce najdete celou řadu titulů, z nichž sami můžete vybrat ty, které vás zajímají.

Ze seznamu podporovaných médií zmiňme: Ahaonline, Aktuálně, Blesk.cz, ČeskéNoviny.cz, Český rozhlas, ČT24, Deník, E15.cz, EuroZprávy, Google Zprávy, Haló Noviny, iDNES, IHNED.cz, Kurzy, Lidovky, Novinky, Osobnosti.cz, ParlamentniListy, Peníze.cz, Počasí iDNES, První zprávy, Showbiz.cz, Sport, Super.cz, Tiscali.cz, tn.cz, Týden a další. V případě zájmu o přidání dalšího titulu lze autory požádat o jeho zařazení e-mailem.

Aplikace Česko Zprávy má zatím více než tisíc stažení a průměrnou známku 4,2. Balíček velký 2,9 MB můžete instalovat na zařízení s Androidem 3.0 a novějším.

Spokojený uživatel Vladimír Hořava napsal k pěti hvězdičkám, které tomuto programu udělil: „Zatím se mi líbí, rychlost načítání a přehlednost.“

Czech News
Czech News

Facebook

Posledním programem pro sledování aktualit, novinek a zpráv je asi všem dobře známá sociální síť Facebook. Její aplikaci do dnešního přehledu nominoval Petr Mišák, který říká: „Tak zde asi není potřeba moc vysvětlovat, sociální sítě se staly informační tepnou poslední doby. Je tedy dost velká šance, že právě zde najdete něco, co vás zaujme a obohatí. Na druhou stanu je tu ale informací už tolik, že se pro mnohé muže stát pastí na čas – prostě na FB čučí pořád :)“

Na Facebooku tedy můžete sledovat nejen svou rodinu, kamarády, spolužáky, kolegy a známé, ale také řadu společností, vývojářů, redaktorů a titulů. Záleží jen na vás, jaký mix si ze všech firem a osobností namícháte a jakou informační hodnotu váš Facebook bude mít.

Pochopitelně i na této sociální síti najdete stránku SvětAndroida.cz.

Facebook pro Android si nainstalovala více než miliarda uživatelů. Jeho průměrná známka je 4,0.

Čtenáři doporučují: aplikace na sledování aktualit, novinek a zpráv

Víme, že ani přes poměrně dlouhý seznam nominovaných aplikací jsme zdaleka nevyjmenovali všechny programy, které pro účely sledování aktualit, novinek a zpráv v Obchodě najdete. Závěrečné slovo tedy tradičně necháváme vám – našim čtenářům. Přes formulář níže můžete nominovat další aplikace, které jsme v redakčním přehledu nezmínili. Společnými silami tak můžeme sestavit seznam těch opravdu nejlepších programů pro Android.

Nominujte aplikace, skrze které můžete sledovat denní zpravodajství, aktuality z oborových serverů, RSS kanály nejrůznějších webů apod. Může se jednat jak o programy, ve kterých si uživatel sám nastaví, co chce sledovat (typicky RSS čtečky), tak třeba i aplikace, orientované pouze na jeden server, nebo s předem daným výběrem zdrojů.

Prosíme především o pokud možno co nejdetailnější popisy funkcí a zdůvodnění, proč si nainstalovat právě ten či onen program, které by se daly citovat v článku jako vaše doporučení! Nominovat můžete nejen aplikace, které aktivně používáte, ale i takové, jež jste zkusili, ale už je nehrajete/nemáte nainstalované, máte je v telefonu od výrobce, něčím vás zaujaly, myslíte si, že jsou dobré, atd..

Uzávěrka je ve čtvrtek 25. února v 6:00 a článek s vašimi nominacemi vyjde 3. března – proto se svými nominacemi neváhejte, a co můžete udělat dnes, neodkládejte na zítřek ;).

Chcete-li nominovat více programů, můžete formulář použít vícekrát. Za vaše nominace předem velice děkujeme!

Nominace byly ukončeny 25. února v 9:10. Článek vyjde 3. března ráno.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)