SvětAndroida doporučuje: 7 aplikací pro zimní radovánky

SvětAndroida doporučuje: 7 aplikací pro zimní radovánky

Jste-li milovníky zimních radovánek, pak by ve vašem telefonu rozhodně neměly chybět aplikace z tohoto kola pravidelného cyklu SvětAndroida doporučuje! Představíme vám sedm programů, které mohou usnadnit život běžkařům, sjezdařům, snowboardistům i horským turistům. Určitě přijde vhod sněhové zpravodajství, a aby vás při pohybu v horách nezaskočila nepřízeň počasí, nebude chybět hned několik meteorologických aplikací. Kdyby se náhodou někomu něco nepovedlo, máme na seznamu také šikovného pomocníka, který vám pomůže přivolat pomoc a poradí s první pomocí. Pojďme se tedy podívat, jaké aplikace pro zimní radovánky doporučili redaktoři našeho portálu!

SvětAndroida doporučuje: 7 aplikací pro zimní radovánky SvětAndroida doporučuje: 7 aplikací pro zimní radovánky

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

  • Na začátku v redakci vyhlašujeme téma dalšího kola cyklu SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují. Redaktoři mají týden na to, aby nominovali své aplikace.
  • Poté máme týden na zpracování článku SvětAndroida doporučuje, sestaveného na základě doporučení redaktorů našeho portálu.
  • Na konci článku je formulář pro čtenářské nominace. Čtenáři mají opět týden na to, aby doplnili redaktorský výběr svými doporučeními.
  • Po uzávěrce máme sedm dnů na přípravu článku Čtenáři doporučují. V okamžiku jeho vydání začíná celý koloběh od prvního bodu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

  1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
  2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
  3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
  4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

V tomto kole přišli se svými tipy pouze dva redaktoři (zjevně nejsme v redakci velkými příznivci zimních radovánek ;) ) – Matěj Machytka nominoval tři aplikace, Karel Kilián ještě o jednu více. Protože jsme se neshodli ani na jednom programu, znamená to, že v tomto díle vám představíme sedm aplikací, o jejichž pořadí rozhodla známka udělená uživateli. Šest ze sedmi aplikací má hodnocení vyšší než 4,0 a jen jeden program je placený. Nuže, pojďme se na to podívat.

Meteor (Počasí) » Meteoradar

Již v tuto chvíli si můžeme otevřeně říci, že tři ze sedmi aplikací, o kterých si dnes budeme povídat, pocházejí z dílny vývojářského studia Androworks. Tou první je díky vysoké známce v Obchodě Play Meteoradar, který nominoval Karel Kilián s touto poznámkou: „Určitě bych o sobě neřekl, že jsem příznivcem zimních radovánek – mé aktivity se v tomto období stěhují spíše mezi čtyři stěny, výjimku tvoří procházky se psem a geocaching. Jsem si ale jistý tím, že při jakýchkoli outdoorových aktivitách je velmi užitečné vědět, zda se blíží déšť, nebo v tomto ročním období sníh, případně za jak dlouho srážky ustanou. Meteoradar poskytuje online aktualizovanou animovanou mapu s vyobrazením srážek. Z rychlosti a směru pohybu pak i laik většinou správně odhadne, za jak dlouho začne pršet/sněžit, nebo kdy sníh/déšť přestane. Tento program má v mém telefonu rozhodně jedno z čestných míst.“

Meteoradar: přiblížení oblasti Meteoradar: přiblížení oblasti

Meteoradar: výhled na hodinu dopředu Meteoradar: výhled na hodinu dopředu

Za Meteoradarem stojí jeden z nejpovolanějších zdrojů, kterým není nikdo jiný než Český Hydrometeorologický Ústav (ČHMÚ). Autoři v Obchodě Play jmenují jako zásadní tyto vlastnosti a funkce:

  • Přesná hodinová předpověď srážek.
  • Přehledné uživatelské rozhraní.
  • Aktivní widget na plochu.
  • Zobrazení vaší pozice.
  • Přehrávání sekvence snímků.
  • Cachování dat pro rychlejší přístup.
  • Možnost vytvoření značky na mapě.

My ještě dodáváme, že pro rychlejší přístup k informacím lze použít widget na domovskou obrazovku.

Meteoradar: možnosti nastavení Meteoradar: možnosti nastavení

Jak již zaznělo, Meteoradar má jednoznačně nejvyšší hodnocení – po více než půl milionu instalací si drží známku 4,7, což je mimořádně pěkné. 599 kB velký instalační balíček můžete používat na zařízeních s Androidem 1.6 a novějším.

Na závěr nesmí chybět názor spokojeného uživatele, kterým je Filip Mayer: „Výborná a přehledná aplikace, která funguje tak jak má!!! Max 1x do měsíce chyba při spojení se serverem, ale to se dá překousnout. Ocenil bych do budoucna radarové snímky oblačnosti pro ČR popř. i sousedící státy, stejně tak radarové snímky pro přeháňky pro sousedící státy. A v neposlední řadě zakomponovat více měřitelných údajů, které CHMI poskytuje. Jinak super.“

Meteor meteoradar
Meteor meteoradar

Horská služba

Pomyslná stříbrná medaile náleží Horské službě – tak se totiž jmenuje aplikace, kterou nominoval Matěj Machytka. „Pravděpodobně nejkomplexnější aplikace pro sledování sněhových podmínek, která umí v případě problému přivolat pomoc. Po designové stránce jí také nelze moc vytknout.“ komentuje Matěj svou nominaci, a dodává: „Velmi se mi líbí, že v databázi nejsou pouze horská střediska, ale i další body zájmu jako horské chaty, infocentra a podobně. To vám při plánování horské túry nebo hledání hospody na oběd může pomoci víc než kolik sjezdovek a vleků je otevřeno.“

Aplikaci připravila Horská služba ČR ve spolupráci s Českou pojišťovnou, takže v ní uváděné informace by měly být „přímo od zdroje“.

Horská služba: ověření telefonního čísla Horská služba: ověření telefonního čísla

Horská služba: volání pomoci a odeslání SMS Horská služba: volání pomoci a odeslání SMS

Horská služba: informace o lyžařském středisku Horská služba: informace o lyžařském středisku

Mezi hlavní funkce patří:

  • Rychlé přivolání pomoci s lokalizací volajícího (rychlé a snadné přivolání pomoci nejbližší hlídky Horské služby v případě nouze).
  • Aplikace dokáže rovněž odeslat Horské službě nouzovou SMS zprávu s přesnou polohou uživatele telefonu.
  • Informace o horských střediscích, infocentrech či muzeích.
  • Informace o stanicích Horské služby s kontakty a přesnou polohou

Horská služba: informace o stanici Horské služby Horská služba: informace o stanici Horské služby

Horská služba: instruktáž první pomoci Horská služba: instruktáž první pomoci

Horská služba: seznam nejbližších lyžařských středisek Horská služba: seznam nejbližších lyžařských středisek

Uživatelské rozhraní se skládá z pěti sekcí, ve kterých najdete:

  • Body zájmu – lyžařská střediska, horské boudy a další body, roztříděné podle hor a středisek. K dispozici jsou informace o teplotě, výšce a typu sněhové pokrývky. Snadno také zjistíte, které sjezdovky, vlaky a lanovky jsou v provozu, často je k dispozici i aktuální snímek daného místa.
  • Stanice – stanice horské služby podle hor a oblasti. Informace čítají adresu, GPS souřadnice a telefonní čísla.
  • Pomoc – údaje o nejbližší stanici horské služby s možností vytočení telefonního čísla nebo odeslání nouzové SMS.
  • Informace – desatero horské služby, pravidla sjezdovek a především velmi pěkně zpracované poskytování první pomoci (byť si neodpustíme výhradu k faktu, že při oživování se již doporučuje pouze masáž srdce, umělé dýchání se podle posledních verzí neprovádí).
  • Pojištění – nabídka stažení aplikace Pojišťovna.

Za redakci instalaci této aplikace doporučujeme bez ohledu na to, v jakém ročním období se po horách pohybujete. Je to jeden z programů, který skutečně může pomoci zachránit život, jak jsme ostatně konstatovali v rok staré recenzi Horská služba: Váš telefon může zachránit život.

Aplikace zaznamenala více než deset tisíc stažení a její průměrná známka je 4,6. 3,6 MB velký soubor můžete stahovat a instalovat na telefony a tablety s Androidem 2.1 a vyšším.

Spokojeným uživatelem je v tomto případě Jan Nejedlý, který k hodnocení pěti hvězdami napsal: „Aplikace je skvělý nápad. Během chvilky je možné nejbližší stanici horské služby sdělit mojí polohu. Aplikace určitě poslouží k záchraně mnoha životů.“

Horská služba
Horská služba

Meteor (Počasí) » Aladin

Vracíme se oklikou zpátky k českým vývojářům ze studia Androworks a další jejich meteorologické aplikaci, které náleží třetí příčka. Nominoval Matěj Machytka, který vám nyní vysvětlí, proč byste se měli spolehnout právě na Aladina: „Na horách je potřeba vědět, jak bude. Na to se perfektně hodí aplikace ČHMÚ – Aladin. Sice nenabídne výhled na týden dopředu, ale krátkodobá předpověď bývá velmi přesná. Kromě teploty se dozvíte hodnotu očekávaných srážek či rychlost větru. Aplikace si sama zjistí vaši polohu a tak máte spolehlivé informace o počasí na míru.“

Aladin: předpověď vývoje teplot Aladin: předpověď vývoje teplot

Aladin: předpověď vývoje rychlosti větru Aladin: předpověď vývoje rychlosti větru

Aladin: předpověď vývoje vrstev oblačnosti Aladin: předpověď vývoje vrstev oblačnosti

Aladin nabízí pravidelné předpovědi:

  • Teploty.
  • Vlhkosti.
  • Tlaku.
  • Větru.
  • Srážek.

I tento program vznikl jako výsledek spolupráce s Českým hydrometeorologickým ústavem. V pěti sekcích, mezi kterými se přepíná horizontálním posunem, zjistíte nejen aktuální stav, ale také výhled na následujících 48 hodin. Data pocházejí z předpovědního modelu Aladin, přičemž program prezentuje očekávané teploty, průměrnou i nárazovou rychlost větru a jeho směr, vrstvy oblačnosti, tlak a vlhkost vzduchu. Nechybí ani prognóza srážek, přičemž veškerá data mohou být vztažena k aktuálnímu nebo libovolnému jinému místu naší republiky.

Aladin: předpověď vývoje atmosférického tlaku Aladin: předpověď vývoje atmosférického tlaku

Aladin: předpověď vývoje relativní vlhkosti Aladin: předpověď vývoje relativní vlhkosti

Aladin: možnosti nastavení aplikace Aladin: možnosti nastavení aplikace

Aladina si stáhlo přes sto tisíc uživatelů a průměrná známka 4,5 patří rozhodně k těm nejlepším. 835 kB velkou aplikaci lze instalovat na Android 1.6 a vyšší.

Z hodnocení uživatelů vybíráme komentář našeho dvorního korektora Tomáše Filipa: „Nemám výtku… Dokonalost sama. Perfektní a intuitivní ovládání v příjemném prostředí. Za mne plný počet! ;-)“

Meteor (Počasí) » Aladin
Meteor (Počasí) » Aladin

Ski Tracks

Bramborovou medaili si odnáší jediná placená aplikace tohoto týdne – Ski Tracks od Core Coders Ltd. Nominujícím je tentokrát Matěj Machytka, který vysvětluje: „Parádní „tachometr“ na lyže, který jsem objevil teprve nedávno. Pokud vás zajímají údaje o rychlosti, převýšení či celkové vzdálenosti, kterou jste za den najezdili, pak je tato aplikace přesně pro vás. Autoři odvedli dobrou práci, co se spotřeby baterie týče. Díky tomu zvládne monitorovat celý den na lyžích, což je paráda.“

Jedná se o sportovní „tracker“, tedy program, který zapnete, dáte si telefon do kapsy a on po celou dobu bedlivě sleduje a zaznamenává vaše aktivity.

Funkce a vlastnosti deklarované v Obchodě Play:

  • Díky šetrnosti k baterii vydrží zaznamenávat až 20 hodin. Při slabé baterii automaticky ukončí záznam, aby nedošlo k vybití telefonu.
  • Sledování funguje i bez dostupnosti mobilních dat nebo telefonního signálu.
  • Během používání můžete normálně telefonovat – program bez problémů poběží na pozadí.
  • Možnost pozastavení a opětovného spuštění záznamu.
  • Komplexní lyžařské statistiky a grafy.
  • Používá speciální algoritmy určené pro pohyb v horském terénu, aby přesně vypočítat rychlost, úhel sklonu a ujetou vzdálenost.
  • Několik typ map: běžné silniční, hybridní, satelitní a terénní.
  • V nástrojích najdete měření vzdálenosti, ukazatel času a stopky.
  • Jednoduché „vystřižení“ nežádoucích záznamů (například cesty autem).
  • Možnost přidání fotografie k trase.
  • Volba jednotek (km/h či mph).
  • Analýza sjezdovek a lyžařských vleků.
  • Podělte se o svůj „prosportovaný“ den na Facebooku nebo v aplikaci Google Earth.

Autoři navíc tvrdí, že se jedná o nejoblíbenější program pro lyžaře a snowboardisty, tak třeba nám to nějaký aktivní zimní sportovec potvrdí… Jestliže tedy chcete mít přehled o svých sportovních aktivitách na jednom či dvou prknech, určitě byste měli zkusit právě tento program, který si zatím stáhlo přes padesát tisíc uživatelů. Průměrná známka 4,4 vypadá slibně, takže jestli máte zařízení s Androidem 2.2 a novějším asi 24 Kč na nákupy v Obchodě Play, můžete začít.

Velmi výmluvný je komentář Martina Itterheima, který napsal: „Zatím jen jeden den lyžování, ale vypadá super. Zkoušel jsem i spoustu jiných, ale tato aplikace mi vyhovuje nejvíc. Menší spotřeba baterie než třeba iSkitracker, velmi dobré statistiky, rozlišení jízdy na lanovce a na sjezdovce. Cena rozumná.“ Podobně kladné dojmy má z téhož programu Roman Brázda: „Odzkoušeno 4 dny v Rakousku na Sony Xperia Z, aplikace celou dobu jela bez sebemenších problémů a neztrácela se. Průběh jízd šel kontrolovat i za chodu a v pohodě funguje i odesílání na e-mail popř. Facebook, jízdy lze zkontrolovat na mapách Google Earth. Za sebe určitě doporučuji :)“

Sníh a sněhové zpravodajství

Už se vám začalo stýskat po aplikacích z dílny Androworks? Tak si počkejte na příští příčku! ;) Páté místo totiž patří programu Sníh a sněhové zpravodajství (v originále Ski & Snow Report) od renomovaného zdroje, kterým je SkiReport.com. Tento program nominoval Karel Kilián, který říká: „Další lyžařský program, který by v našem zimním přehledu neměl chybět. Přeci jen více než milion instalací a známka 4,3 svědčí o jistých kvalitách“.

Sníh a sněhové zpravodajství: upozornění na čerstvý sníh Sníh a sněhové zpravodajství: upozornění na čerstvý sníh

Sníh a sněhové zpravodajství: seznam lyžařských středisek Sníh a sněhové zpravodajství: seznam lyžařských středisek

Sníh a sněhové zpravodajství: informace o lyžařském středisku Sníh a sněhové zpravodajství: informace o lyžařském středisku

Aplikace čerpá data z přední webové stránky OnTheSnow, zaměřující se na informace pro lyžaře a sněhové podmínky. Zde jsou k dispozici údaje pro více než dva tisíce středisek po celém světě, které navíc doplňují informace z první ruky – od uživatelů přímo na místě. Mezi vlastnosti patří:

  • Více než 2000 světových lyžařských oblastí včetně Špindlerova Mlýna, Harrachova, Rokytnice, Klínovce, Jasné a dalších.
  • U většiny lyžařských středisek jsou k dispozici lyžařské mapy.
  • Vyhledání nejbližších lyžařských areálů podle GPS.
  • Lyžařské zprávy z první ruky od kolegů lyžařů.
  • Možnost prohlížení a zasílání fotografií sjezdovek.
  • Speciální bodování podle příbytku nového sněhu.
  • Online webkamery.
  • Předpověď počasí podle oblasti.
  • Statistiky a grafy historie sněhových srážek.

Sníh a sněhové zpravodajství: pohled z webkamery Sníh a sněhové zpravodajství: pohled z webkamery

Sníh a sněhové zpravodajství: předpověď počasí Sníh a sněhové zpravodajství: předpověď počasí

Sníh a sněhové zpravodajství: statistika skiareálu Sníh a sněhové zpravodajství: statistika skiareálu

Jak píšou sami autoři: „Pokud lyžujete nebo jezdíte na snowboardu, pak tuhle aplikaci určitě musíte mít!“

O počtu stažení a známce jsme mluvili na začátku, takže zbývá dodat, že 4,1 MB velký instalační balíček lze použít na zařízeních s Androidem 2.3 a vyšším.

Nejvyšší možné hodnocení udělila tomuto programu například Anna Bláhová, která navíc napsala: „Myslím, nejlepší aplikace na sněhové zpravodajství. Oproti loňsku dost vylepšená :-) aktuální, komentáře i s foto, webky, spokojenost.“ Dáme slovo ještě jedné ženě – Martina Mikulášová sdílela své nadšení: „Miluji tuhle aplikaci! Chybí mi info o areálu Chotouň, jinak jsem vše potřebné našla. Do budoucna bych popřemýšlela o přidání infa o ski půjčovnách, ale to už si každý může vygooglit. Přehledné info na jednom místě, doporučuji. :) I když zde asi není vše, pět hvězd, to se časem vylepší.“

OnTheSnow Ski & Snow Report
OnTheSnow Ski & Snow Report

Meteor – Sněhové zpravodajství

Dostali jsme se ke třetí a tím pádem i poslední aplikaci vývojářského studia Androworks, tentokrát orientované výhradně na sněhové zpravodajství. Program sám o sobě je podobně prostý a přesto postačující, jako jeho popisek v Obchodě Play:

  • Aktuální sněhové podmínky ve všech střediscích.
  • Rychlé stahování dat.
  • Příjemné uživatelské rozhraní.
  • Možnost přidání do oblíbených.

Meteor - Sněhové zpravodajství: seznam hor Meteor – Sněhové zpravodajství: seznam hor

Meteor - Sněhové zpravodajství: seznam středisek Meteor – Sněhové zpravodajství: seznam středisek

Meteor - Sněhové zpravodajství: možnosti aplikace Meteor – Sněhové zpravodajství: možnosti aplikace

Aplikaci nominoval Karel Kilián, který konstatoval: „Je skoro až do očí bijící, jak je ten program jednoduchý a přitom funkční a praktický. Ze seznamu prostě vyberete hory, čímž rozbalíte přehled všech lyžařských středisek s informacemi o teplotě, výšce a typu sněhové pokrývky, přírůstku sněhu, jakož i délce otevřených a všech sjezdovek. Jediným pohledem tak zjistíte vše potřebné a budete vědět, kam se vydat s lyžemi.“

Program si stáhlo přes sto tisíc uživatelů a jeho průměrná známka je 4,1. Pouhých 167 kB velký soubor můžete instalovat na tablety a telefony s Androidem 1.6 a novějším.

Jeden z mnoha spokojených uživatelů napsal do komentáře: „Je to super, obsahuje to vše potřebné (hodila by se možná cena permanentek a záběry z kamer – to často řekne o sněhu víc než množství sněhu). Děkuji.“

Czech snow
Czech snow

Ski TrailMaps

Dostali jsme se na konec dnešního kola SvětAndroida doporučuje, kde na nás čeká aplikace Ski TrailMaps a s ní i Karel Kilián, který nominoval právě tento program s následujícím zdůvodněním: „Existují situace, kdy je lepší papírová mapa než sebelepší navigační software. Právě pro tyto účely je ideálním parťákem do nepohody program Ski TrailMaps, obsahující mapy sjezdovek a běžkařských tras z více než tisícovky míst na celém světě.“

Ski TrailMaps: hlavní obrazovka Ski TrailMaps: hlavní obrazovka

Ski TrailMaps: výběr střediska Ski TrailMaps: výběr střediska

Výhodou aplikace je možnost stažení mapových podkladů a jejich následné použití v offline režimu, takže ani v zahraničí nebudete muset platit za přenesená data. Mapy jsou k dispozici zdarma, pokud byste ale chtěli více, můžete vyzkoušet a později zakoupit pokročilé funkce verze Pro, z nichž jmenujme pohled na online kamery ve střediscích, předpovědi počasí a sněhové zpravodajství.

Ski TrailMaps: možnosti nastavení Ski TrailMaps: možnosti nastavení

4e6eb7c4eeacd3580ba27eab1081caa6?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Čtenáři doporučují

Je téměř jisté, že jsme ve dvou lidech nedokázali pokrýt kompletní spektrum aplikací, které najdou využití při zimních radovánkách. Tradičně tedy dáváme závěrečné slovo vám – našim čtenářům, abyste skrze formulář níže doplnili náš seznam o programy, které v něm dle vašeho mínění chybí. Můžete nominovat například:

  • Nejrůznější programy, kterými měříte své lyžařské aktivity (trackery, měření uběhnuté/ujeté vzdálenosti/převýšení, …).
  • Aplikace, skrze které můžete získávat informace o zimních/lyžařských střediscích apod.
  • Programy, které se mohou hodit na horách.
  • Meteorologické aplikace – zde ale doporučujeme zaměřit se hlavně na ty se sněhovým zpravodajstvím.
  • Programy s plánky sjezdovek a/nebo běžkařských tras.

Uzávěrka je ve čtvrtek 27. února v 6:00 a článek s vašimi nominacemi vyjde 6. března. Proto se svými nominacemi neváhejte, a co můžete udělat dnes, neodkládejte na zítra ;).

Věříme, že společnými silami najdeme ty opravdu nejskvělejší, nejzajímavější a nejpřínosnější programy, které lze v Obchodě Play nalézt.

Jestliže chcete nominovat více aplikací, použijte nominační formulář opakovaně. Za vaše nominace předem velice děkujeme!

Nominace byly ukončeny ve čtvrtek 27. února 2014 v 9:00.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)