Menu

SvětAndroida doporučuje: 6 správců souborů

Správce souborů patří na Androidu mezi nezbytné aplikace. Tentokrát vám s výběrem toho nejlepšího programu pomůže osm redaktorů, kteří se podělili o své zkušenosti a doporučili své oblíbené aplikace.

ASTRO File Manager

“ASTRO” je takřka legendou díky široké paletě nabízených funkcí. I proto ho doporučila celá polovina dotázaných. Tomáš Očadlý program používá již od dob jeho vzniku, přičemž jako důležité vlastnosti jmenuje nabídku všeho co je pro správu souborů potřebné, přehlednost a použitelnost na jakémkoli rozlišení na každém telefonu. Za pravdu mu dává Michal Šrajer, který dodává, že ASTRO zvládá práci s archivy ZIP a zálohování aplikací. Příznivci tohoto programu jsou taktéž Petr Mišák a Pavel Štůsek, který ho používal v minulosti.

Podotkněme, že ASTRO File Manager disponuje také prohlížečem textových souborů a obrázků, podporou přenosů přes SMB, Bluetooth a SFTP a umí stahovat, spravovat aplikace i procesy.

ASTRO File Manager

ASTRO File Manager

 

ASTRO File Manager
Metago
Verze2.5.2 (12. 7. 2010)
Velikost2,2 MB
1.5+


Zdarma


65,02 Kč

ES File Explorer

Tři redaktoři doporučili alternativu v podobě ES File Exploreru. Nejvíce se o této aplikaci rozpovídal Martin Klapetek, který ji popisuje: “Správce souborů téměř nepoužívám a když už musím, tak většinou sáhnu po ES File Explorer a to jednoduše proto, že mi zeje v telefonu už dlouho. ES FE toho umí hodně, já ale většinou využívám jen základ (kopírování, přesouvání, mazání) a to plní skvěle, nemám tedy nutnost hledat něco nového :)” Možná jste se při čtení předchozího odstavce ptali, čím nahradil Pavel Štůsek tolik oblíbené ASTRO – ano, právě ES File Explorerem, se kterým je prý spokojený a vyhovuje jeho potřebám. Petr Mišák právě tohoto správce označuje jako nepostradatelný nástroj, který používá denně a život na Androidu si bez něj nedokáže ani představit. Jako plusy vidí správu síťových složek a možnost měnit vzhled aplikace pomocí skinů.

Autor ES File Exploreru pak přidává další funkce, které můžete shledat užitečnými – například možnost editace textových souborů, správu aplikací a procesů, odesílání souborů, vyhledávání a podporu přenosů přes síť, Bluetooth a FTP.

ES File Explorer

ES File Explorer

 

ES File Explorer
EStrongs Inc.
Verze1.4.8.9 (14. 3. 2011)
Velikost1,6 MB
1.6+
SD


Zdarma

File Expert

File Expert našel v našich řadách dva zastánce. Roman Nepšinský o něm říká, že je to: “Výkonný správce souborů s mnoha funkcemi, který nabízí i HTTP a FTP přístup a Sambu (pro procházení souborů na počítačích/NASech v místní síti a to včetně možnosti HTTP streamování do přehrávače!). Verze zdarma je skutečně zdarma, nezobrazují se ani reklamy.” Michal Mátl taktéž kvituje podporu FTP, navíc se mu líbí provedení aplikace a její jednoduchost. “Vůbec nic podstatného mu ale nechybí,” dodává.

V Android Marketu se pak můžete dozvědět další nesporné plusy, mezi které patří například přístup k systémovým složkám (samozřejmě je podmínkou root), odinstalace a záloha nainstalovaných programů, práce se soubory ZIP a RAR jako by se jednalo o složky, vytváření náhledů, prohlížení textových souborů, vyhledávání a další.

File Expert

File Expert

 

File Expert
Geek Software Technology Inc.
Verze3.0.6 (23. 4. 2011)
Velikost1,0 MB
1.6+
SD


Zdarma

OI File Manager

Posledním správcem, na kterém se shodli alespoň dva redaktoři, je OI File Manager. Karel Kilián ho používá, neboť je jednoduchý, malý, lze ho přesunout na paměťovou kartu a přitom nabízí naprosto všechny funkce, které potřebuje. Roman Nepšinský doplňuje informaci, že “Tento správce také bývá často předinstalován v tabletech.”

OI File Manager nabízí skutečně jen základní paletu funkcí, mezi kterými samozřejmě nechybí vytváření složek, přejmenovávání, kopírování, přesouvání a mazání souborů. Program navíc rozšiřuje dialogy pro otevření a uložení souborů.

OI File Manager

OI File Manager

 

OI File Manager
OpenIntents
Verze1.1.4 (5. 2. 2011)
Velikost133 kB
1.1+
SD


Zdarma

WiFi File Explorer PRO

V tomto případě se nejedná o klasického správce souborů – Petr Mišák, který WiFi File Explorer PRO doporučil, ho používá protože: “Umožňuje spravovat Vaše soubory v telefonu pohodlně z PC pomocí WiFi. Na PC stačí zadat pouze adresu do webového prohlížeče, vše funguje jednoduše, rychle a spolehlivě.” Program umožňuje procházet, stahovat, nahrávat, mazat, kopírovat, přejmenovávat, komprimovat, streamovat a spravovat soubory v telefonu z počítače, díky čemuž nebudete muset vyndavat SD kartu, nebo připojovat mobil kabelem. Umí pracovat s více soubory najednou, stahovat celé složky a instalovat aplikace. Přístup k telefonu je samozřejmě zabezpečen heslem.

WiFi File Explorer PRO

WiFi File Explorer PRO

 

WiFi File Explorer PRO
dooblou
Verze1.2.0 (8. 4. 2011)
Velikost558 kB
1.6+
SD


26,90 Kč


Zdarma

Bluetooth File Transfer

Podobně je na tom také Bluetooth File Transfer, který sice není správcem souborů v původním smyslu slova, byť tuto funkci také zvládá, ale najde využití pro odesílání a příjem souborů přes Bluetooth, což je hlavní důvod, proč ho Pavel Štůsek doporučuje. Kromě komunikace přes Bluetooth umí přenášet soubory také skrz FTP a OPP (Object Push Profile). Z bohatého seznamu funkcí jmenujme například schopnost vytvářet náhledy, kompresi a rozbalování souborů do/z archivů ZIP, TAR a GZip, či počítání kontrolních součtů (MD5 a CRC32).

Bluetooth File Transfer

Bluetooth File Transfer

 

Bluetooth File Transfer
Medieval Software
Verze4.30 (11. 2. 2011)
Velikost1,8 MB
1.5+
SD


Zdarma

 

Komentáře

Benny

Benny

5.5.2011 7:20

A co Ghost Commander? Ten je taky docela slusne udelanej a myslim ze by stal za zminku.

vpa

vpa

5.5.2011 7:30

A já jako beta tester, už jsem takřka výhradně přešel na Total Commander. Holt zvyk je železná košile.

host

host

5.5.2011 8:09

WiFi File Explorer PRO- včera jsem přišel na to že pravděpodobně neumí kopírova (do i z telefonu) celé složky……… snad jsem jen špatně koukal, nevíte někdo? A je škoda že nezobrazuje náhledy, takže třeba v galerii obrázků jedině podle názvu……

LG OO,
PC – debian squeeze 32, opera, ff

Libb76

Libb76

5.5.2011 8:23

vpa: přidávám se :) TC je povedený, a to mám koupené ASTRO

bombatko

bombatko

5.5.2011 8:29

Momentalne Astro,svadci o tom aj pocet stiahnuti,uvidime ako sa udrzi az pride TC.

Mach4

Petr MišákAdministrátor 26

5.5.2011 8:35

host:
ano WiFi File Explorer PRO se složkami umí pouze základní operace, ale do telefon je nestáhnete (škoda). Díky tomu že pracuje přes webové rozhraní, bylo by velmi náročné přenášet náhledy fotek najednou, takže ani tuto funkcionalitu neumí.

vlk

vlk

5.5.2011 10:03

a co tak dat anketu ze ktory filemanager pouzivaju lidia? :-)

Substance242

Substance242

5.5.2011 10:05

Kedysi som mal Astro, ale potom ma niečím naštval a našiel som ES File Explorer, hoci väčšinou mi stačí spustiť FileGo, ktorý je malý a šikovný. :-)

xanthor

xanthor

5.5.2011 10:14

Já používám hlavně XPlore (není na Marketu). Částečně je to zvyk ze Symbianu, ale hlavně se mi na jednu obrazovku vleze asi 10krát víc adresářů a souborů než např. u Astra, takže se mi s ním rychleji pracuje.

Septyk

Septyk

5.5.2011 10:16

Když jsem se smířil s jeho pomalostí, tak mám nejradši ES… TC zkusím, když se tak v komentářích vychvaluje :-)

Karlos

Karlos

5.5.2011 12:00

Naprostá spokojenost s TC, přestože je stále beta (už 5.). Navíc je u něj možnost doinstalovat FTP a LAN plugin. FTP je jasné a díky LAN se například připojuji přes WiFi k domácímu NASu. Pouze jedna vítka k TC. V moment, kdy je uvolněna nová verze, tak se ta stará zablokuje a nejde spustit (vyhodí hlášku s vypršením platnosti verze).

Sarevok

Sarevok

5.5.2011 12:01

Pěkný článek, více takových (napadají mě třeba hudební přehrávače a jistě by se toho dalo vymyslet i více)

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

5.5.2011 12:23

To: Sarevok
Dobrý den,

plánujeme vydávat tato doporučení každých 14 dnů ve čtvrtek :). Na hudební přehrávače také dojde – díky za tip!

areswt

areswt

5.5.2011 13:30

jasne TC je u mna best dufam ze bude coskoro final verzia

Vlados

Vlados

5.5.2011 14:02

Jako první, jako nejpopulárnější jsem zkusil astro, ale nějak mě uplně neuspokojil, pak nastoupil ES. Ten uměl vše co měl umět…

Pak jsem ale objevil File Expert.. a ten mě nadchl. v telefonu umí vše co má, včetně procházení lokální sitě, ale nejlepší je, že tam pustím FTP server (umí i http) a správu souborů provádím v PC v Total Commanderu :))

Libb76

Libb76

5.5.2011 14:12

Karlos: to přece není problém, Christian Ghisler posílá testerům nové verze včas. Pokud nejsi tester, neměl by ses vůbec správně v TC beta dostat… :)

Bobo

Bobo

5.5.2011 17:20

ES File Explorer: “Jako plusy vidí správu síťových složek..” – tahle nenápadná zmínka by měla být vskutku mnohem lépe formulována a zvýrazněna, podle mě se jedná o zásadní výhodu! Na PC mám sdílenou složku, do té něco hodím a v ES File Exploreru stáhnu, bez jakéhokoli speciálního připojování, stačí wifi.

Jinak poslední 2 aplikace opět nahradí MyPhoneExplorer. Tento program by si zasloužil rozsáhlou recenzi na svetandroida.cz, doufám, že se jí někdy dočkáme… ;)

bambusatko

bambusatko

5.5.2011 19:13

tak jsem si vyzkoušel File Expert…zajímala mě hlavně možnost přehrávat soubory stremovaně přes SMB server…podařilo se mi takto přehrát vždy jen jednu konkrétní MP3…já bych samozřejmě potřeboval, kdyby to šlo nějak nastavit, aby se mi streamovalo celé MP3 album…nevíte někdo jak na to?…případně, jestli to File Expert vůbec umožňuje?

Stalg

Stalg

5.5.2011 19:32

to Bambusatko: File Expert neni přehrávač takže přehrávat ze sítě z něj jen tak nepujde umožňuje ale zkopírovat si to do androidu a pak přehrát nějakym programem na přehrávání … samozřejmě určitě existuje nějakej přehrávač kterej to ze sítě dokáže ale to většinou neni spreávce souborů

Lukáš Vaculík

Lukáš Vaculík

5.5.2011 19:45

Root explorer taky dobrý…

bambusatko

bambusatko

6.5.2011 7:22

to Stalg: zkopírovat si MP3 do telefonu a pak přehrát to není problém…mě nadchla možnost si v domácí síti streamovat hudbu do telefonu z velkého síťového úložiště a nemuset to kopírovat fyzicky do telefonu…v tom případě hledám nějaký player, který by to zmáknul…nevíte někdo o nějakém?

Stalg

Stalg

6.5.2011 11:31

to Bambusatko: mno nevětší problem je v tom že File Expert sice dokáže donitit přehrávač spustit danej soubor ale přehrávač už si nedokáže najít cestu pro další protože stim vůbec nepočítá :( osobně neznam přehrávač kterej by to uměl

rulda

rulda

6.5.2011 18:26

root explorer – best

juraszch

juraszch

7.5.2011 9:32

wifi file explorer pro umi presouvat cele slozky, ale prvne se musi hodit SLOZKA do .zip a potom rozbalit… Vsak sam program na to upozorni!
Jinak jak tady nekdo zminoval, tak na spravu souboru v telefonu je vyborny Ghost Commander!

PykaDroid

PykaDroid

7.5.2011 13:24

Pro mě jednoznačně FileGo

esi

esi

7.5.2011 23:44

pre mna jednoznacne vitazi androzip

Maritn J

Maritn J

9.5.2011 9:11

a root explorer je kde? asi neobsahuje nektere vice ci mene potrebe ficury, ale co se tyka prehlednosti a mozna i rychlosti, tak nema konkurenci.

bkf1

bkf1

9.5.2011 12:28

Bezva clanek ;o) Rad bych videl neco obdobneho na tema TASK MANAGERY ;o)

jirkoo

jirkoo

13.5.2011 14:28

Zkoušel jsem těch správců už dost. ale podle mě je Astro stále nejlepší. Bez něho bych se ve svém telefonu asi ztratil :)

Wolf

Wolf

2.7.2011 22:39

Astro vs. ES File Explorer?
Moc nechápu člověka, který si Astro koupí, když ES File Explorer je mnohem šikovnější, příjemnější, procházení LAN je jednoduché a bez konfigurace, FTP taky bez problémů, to vše zdarma a v češtině.
(Astro jsem docela dlouho používal, než jsem objevil ES)

Helle

Helle

7.10.2011 5:09

Zkuste Ghost Commander

michal

michal

27.3.2012 10:40

Taky pridam tip. Velmi podareny a sikovny manazer je MKCommander (MKC file commander), navic jde o vytvor ceskeho autora a zadarmo…Doporucuji urcite vyzkouset
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.raven4.MKCommander_beta

Smitlik@seznam.cz

Smitlik@seznam.cz

2.4.2012 23:54

Ghost Commander – jak jste mohli vynechat!

f366272

f366272

4.4.2012 0:10

Ghost Commander je nej, po vyzkoušení ostatních jsem rád, že ho mám…

RSS (komentáře k článku)