SvětAndroida doporučuje: 3 programy na lokalizaci ztraceného/odcizeného telefonu

sa_doporucuje_ukradeny

Ztráta či odcizení mobilního zařízení je jistě nepříjemnou zkušeností, ať už s ohledem na cenu přístroje, nebo v něm uložená data. Jenže pokud právě hledáte svůj telefon, pravděpodobně už je příliš pozdě na to, abyste vlastními silami uspěli. Přitom stačí relativně málo: nainstalovat si některou z aplikací, které vám představíme v tomto přehledu. V okamžiku, kdy budete svůj telefon pohřešovat, tak vaše šance na jeho nalezení alespoň o něco stoupne. Pojďme se tedy podívat, jak své mobilní miláčky chrání redaktoři našeho portálu.

SvětAndroida doporučuje: 3 programy na lokalizaci ztraceného/odcizeného telefonu SvětAndroida doporučuje: 3 programy na lokalizaci ztraceného/odcizeného telefonu

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

  • Na začátku každého kola cyklu SvětAndroida doporučuje vyhlašujeme v redakci téma. Redaktoři pak mají týden na to, aby nominovali své oblíbené aplikace.
  • Poté máme týden na zpracování článku, vycházejícího z redakčních nominací.
  • Vychází článek SvětAndroida doporučuje, na jehož konci je formulář (ano, je tam i dnes) pro nominace čtenářů. Ti mohou nominovat programy, jež v redakčním výčtu chybějí. Na nominace je sedm dnů, pak hlasování ukončíme a formulář stáhneme.
  • Následně máme týden na zpracování článku, vycházejícího z doporučení čtenářů.
  • V okamžiku, kdy vychází článek Čtenáři doporučují, rozjíždíme v redakci celý koloběh od začátku.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

  1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
  2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
  3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
  4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Nominace do tohoto kola zaslalo celkem pět redaktorů portálu SvětAndroida.cz, kteří nominovali tři aplikace. O pořadí tentokrát rozhodoval pouze počet nominací, další kritéria jsme používat nemuseli.

Cerberus proti krádeži

Čtyři z pěti redaktorů nominovali aplikaci Cerberus proti krádeži z dílny vývojářského studia LSDroid. Nejzapálenějším zastáncem tohoto řešení je Honza Dolejš, který aplikaci dokonce věnoval samostatnou recenzi Cerberus – motorová palice na zloděje. Své argumenty, proč byste měli použít právě tento program, shrnul do následujících vět: „V oblasti aplikací pro hledání ztraceného chybu nemá podle mého Cerberus konkurenci. Nabízí naprosto všechny možnosti – ovládání skrze SMS, webové rozhraní, smazání dat na dálku, pořizování zvuků, obrázků i videí a další. Navíc má velmi povedeného klienta pro Android, díky kterému lze přímo v terénu hledat jiný ztracený telefon. Kdo má práva ROOT, může Cerbera umístit mezi systémové aplikace, skrýt a je dokonale chráněn. Cerberus totiž přežije i tovární restart, čímž se stává mocnou zbraní proti zlodějům. Za doživotní licenci člověk zaplatí přibližně 80 Kč, což je pakatel za produkt, který dostane.“

Cerberus proti krádeži: prostředí aplikace Cerberus proti krádeži: prostředí aplikace

Cerberus proti krádeži: prostředí aplikace Cerberus proti krádeži: prostředí aplikace

Cerberus proti krádeži: prostředí aplikace Cerberus proti krádeži: prostředí aplikace

Redakční grafik Tomáš Očadlý říká: „Na aplikaci mi vyhovuje velké množství možností vyhledávání zařízení, včetně možnosti pořizovat záznam z fotoaparátu.“ Manažer projektu Petr Mišák pak dodává: „Zatím jen testuji, jelikož umí pár vychytávek, které ostatním prográmkům chybí. Např. info, když někdo změní ve vašem telefonu SIM.“

Cerberus proti krádeži: prostředí aplikace Cerberus proti krádeži: prostředí aplikace

Cerberus proti krádeži: ochrana SIM karty Cerberus proti krádeži: ochrana SIM karty

Cerberus proti krádeži: prostředí aplikace Cerberus proti krádeži: prostředí aplikace

Karel Kilián napsal: „Cerberus je sice na jedné straně placený, ale můžete ho po omezenou dobu jednoho týdne vyzkoušet zdarma a přesvědčit se tak o tom, že se investice určitě vyplatí. Z mnoha výhod, jimiž tento nástroj oplývá, zmíním například možnost ovládání skrze SMS – na rozdíl od většiny programů tohoto typu tak nejste odkázáni na to, aby bylo hledané zařízení připojené k Internetu. Jak zmínil už Honza Dolejš, dalším kladem je fakt, že na rootnutých telefonech přežije i restart do továrního nastavení, což je jedna z věcí, kterou zkušený zloděj udělá jako první. Poměrně propracované webové rozhraní přináší snad všechny funkce, které jsou v oblasti hledání ztraceného či odcizeného telefonu obvyklé. Původně jsem používal jen Android Lost a Správce zařízení Android, nicméně po krátkém otestování mě Cerberus přesvědčil o svých nesporných kvalitách.“

Cerberus proti krádeži: zobrazení polohy zařízení Cerberus proti krádeži: zobrazení polohy zařízení

Co Cerberus proti krádeži umí s telefonem provádět skrze webové rozhraní na adrese www.cerberusapp.com?

  • Zobrazit a sledovat aktuální polohu telefonu v mapových podkladech.
  • Získat informace o zařízení (IP adresa, Wi-Fi připojení, telefonní číslo, operátor, informace o SIM kartě, bezdrátové sítě v blízkosti).
  • Zobrazit historii polohy.
  • Zamknout telefon pomocí kódu.
  • Spustit alarm se zprávou. Funguje i v případě, že je zařízení v tichém režimu.
  • Zobrazit na displeji a případně skrze hlasovou syntézu i přečíst zadanou zprávu.
  • Získat LOGy hovorů a SMS.
  • Zavolat na určené telefonní číslo, volitelně se zapnutím hlasitého handsfree.
  • Odeslat z telefonu SMS na zadané číslo.
  • Nahrát mikrofonem telefonu zvuk a odeslat ho.
  • Pořídit snímek předním nebo zadním fotoaparátem zařízení.
  • Nahrát vide předním nebo zadním fotoaparátem zařízení.
  • Pořídit snímek obrazovky.
  • Aktivovat nouzový režim.
  • Skrýt ikonu aplikace v seznamu.
  • Smazat paměť zařízení.
  • Smazat obsah paměťové karty.
  • Restartovat telefon/tablet.
Cerberus proti krádeži: možnosti webové aplikace Cerberus proti krádeži: možnosti webové aplikace

Jednorázový poplatek ve výši 2,99 eur (cca 83 Kč) bez dalších měsíčních nebo ročních plateb dovoluje s jedním účtem použít až tři zařízení, přičemž nepoužívané telefony/tablety lze v případě potřeby odstranit a nahradit novými.

Aplikace funguje i v případě, kdy zařízení není připojeno k Internetu díky dálkovému ovládání SMS zprávami. Pokud byla SIM karta vyměněna, funkce SIM Checker vám umožní získat její telefonní číslo pro zasílání zpráv s příkazy.

Cerberus proti krádeži: zobrazení zprávy Cerberus proti krádeži: zobrazení zprávy

Cerberus proti krádeži: uzamknutí telefonu Cerberus proti krádeži: uzamknutí telefonu

Cerberus si zatím nainstaloval více než milion uživatelů a jeho průměrná známka v Obchodě Play je 4,5. 2 MB velký instalační balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 2.2 a vyšším. Svou poněkud hořkou zkušenost s aplikací přidal do komentářů v Obchodě Play Karel Drda, který napsal: „Já si ukradené S4 vyfotil zloděje a policii dodal všechny potřebné údaje o něm. Že policie neřešila, už není chyba Cerbera.“ Další uživatel pak ke svému pětihvězdičkovému hodnocení napsal: „Výborná aplikace. Vzdálené ovládání i sledování telefonu funguje bez problému. Doporučuji všem!“

Cerberus Phone Security (Antitheft)
Cerberus Phone Security (Antitheft)

Android Lost

Na druhé místo dnešního dílu cyklu SvětAndroida doporučuje byly potřeba hlasy tří redaktorů. Tím prvním je PR manažer Honza Dvořák: „Naštěstí jsem nikdy nemusel využít „naostro“, ale je to fajn aplikace, kterou můžu nejen lokalizovat telefon, ale především ho vzdáleně ovládat. Baví mě možnost (tedy její představa) vyfotit si pachatele, nechat si zaslat jeho pohyb na mapě (GPS lokalizaci) nebo jen napsat vzkaz na displej, či ho trochu pozlobit pomocí různých příkazů. Co však aplikace postrádá, je lepší uživatelské rozhraní… Ovládat ji můžete pouze skrze webové stránky, ale ani ty nevypadají moc přívětivě.“

Android Lost: uživatelské rozhraní aplikace Android Lost: uživatelské rozhraní aplikace

Android Lost: uživatelské rozhraní aplikace Android Lost: uživatelské rozhraní aplikace

Android Lost: uživatelské rozhraní aplikace Android Lost: uživatelské rozhraní aplikace

Dále je tu Petr Mišák, který napsal: „Je to jedna z prvních a velmi schopných aplikací, která toho umí opravdu hodně :). Teď když už vyšla i oficiální aplikace s podobným cílem přímo od Google. Používám Android Lost jako zálohu, co kdyby :)“

Zapáleným zastáncem tohoto řešení je Karel Kilián, který ho v srpnu 2011 představil v podrobné recenzi Android Lost: Když ztratíte telefon. „Jednou z hlavních výhod této aplikace je skutečnost, že je k dispozici úplně zadarmo, bez jakýchkoli jednorázových nebo pravidelných poplatků. Jak nastínil už Honza Dvořák, program sám, ani webová aplikace sice neexcelují po designové stránce, z hlediska nabízených funkcí se ale jedná o jeden z nejlepších nástrojů ve svém oboru. Kromě přístupu přes web lze program ovládat také skrze textové zprávy. Šanci na přežití v případě restartu do továrního nastavení ale Theis Borg, který je autorem, nezmiňuje. Aktuálně preferuji spíše Cerberus, ale pokud nechcete utrácet peníze, pak je Android Lost ideální volbou.“

Android Lost: zobrazení zprávy Android Lost: zobrazení zprávy

Android Lost: zpráva na displeji Android Lost: zpráva na displeji

Android Lost: uzamknutí telefonu Android Lost: uzamknutí telefonu

Co Android Lost umí s telefonem přes webové rozhraní na adrese www.androidlost.com?

  • Číst SMS – přečtěte si nejnovější textové zprávy z telefonu a pošlete je na e-mail.
  • Spustit hlasitý alarm – už jste někdy ztratili telefon, který byl v tichém režimu? Nyní můžete spustit zvukový alarm z počítače!
  • Zobrazení pozice zařízení na mapě – s Android Lost najdete telefon s přesností GPS. I v případech, kdy je telefon v interiéru zjistíte jeho přibližnou polohu.
  • Odeslat SMS – můžete poslat zprávu přímo z telefonu zadáním na webu. Případné odpovědi budou přijímány telefonem.
  • Zamknutí telefonu – zamknutí a odemknutí telefonu z webu.
  • Smazání obsahu zařízení – nechcete, aby vaše osobní data skončila v rukou někoho jiného? S Android Lost můžete vymazat celý telefon!
  • Zobrazení zprávy na obrazovce telefonu – dejte poctivému nálezci vědět, jak a kde může vrátit ztracené zařízení.
  • Přesměrování hovorů – příchozí hovory budou nasměrovány na zadané telefonní číslo.
  • Zjištění stavu zařízení – stav baterie, zobrazení IMEI, ID SIM karty a mnoho dalších údajů.
  • Ovládání skrze SMS – můžete nastavit číslo, ze kterého bude možné telefon ovládat pomocí textových zpráv. Přijaté SMS pak nejsou zobrazovány v aplikaci pro správu textových zpráv.
  • Vymazání obsahu paměťové karty.
  • Informace při změně SIM karty – majiteli telefonu bude odeslán e-mail s telefonním číslem nové SIM.
  • Zaslání seznamu příchozích a odchozích hovorů.
  • Možnost pořizovat fotografie přední kamerou v případě, že je telefon odcizen.
  • Převod textu na řeč – aplikace přečte text, který zadáte.
  • Můžete procházet obsah telefonu přímo z webové stránky, takže v případě odcizení stále můžete stahovat fotky nebo mazat soubory na dálku.
Zobrazení polohy v mapě Zobrazení polohy v mapě

Android Lost, stejně jako Cerberus, nezatěžuje baterii, neboť není v kontaktu se žádným serverem. Využívá nejnovější „push“ technologii od společnosti Google k odesílání zpráv do telefonu.

Aplikaci si zatím stáhlo přes milion uživatelů a její hodnocení v Obchodě Play je 4,3. Pouhých 242 KB velký instalační balíček lze použít na zařízeních s Androidem 2.2 a novějším. Jakub Pustina ke svému hodnocení napsal: „Zdarma nabízí nadstandardní služby vyhledání ukradeného mobilu včetně kompletního logu mobilu, vyfocení zloděje, lokalizace, informace o kontaktech, telefonních číslech atd.“ Alexandr Snopek pak přidává vlastní praktickou zkušenost: „Zloděj vystopován, vyfocen, odposlouchán, usvědčen, mobil vrácen po 5 dnech (3 dny aktivního sledování).“

Lost Android
Lost Android

Správce zařízení Android

Třetí a současně poslední dnešní doporučovanou aplikací je Správce zařízení Android z dílny Googlu. Jako prvnímu předáváme slovo Petru Mišákovi: „Umí naprostý základ, ale vzhledem k tomu, že je přímo od Google, předpokládá se nejhladší chod“

Aplikace Správce zařízení Android Aplikace Správce zařízení Android

Aplikace Správce zařízení Android Aplikace Správce zařízení Android

Aplikace Správce zařízení Android Aplikace Správce zařízení Android

Dalším nominujícím je Karel Kilián: „Správce zařízení Android sice nabízí je základní funkce, zato v poměrně zdařilém grafickém provedení. S telefonem či tabletem komunikuje pouze skrze Internet, takže pokud je zařízení offline, budete mít patrně smůlu. Na druhou stranu pro nalezení ztraceného či zapomenutého mobilu bude většinou stačit. Ovládání skrze SMS by ale tento nástroj výrazně povýšilo a díky integraci do systému by nebyla marná ani schopnost přežít tovární restart. Uvidíme, co Google přinese v dalších verzích – zatím na své aplikaci poměrně intenzivně pracuje.“

Správce zařízení Android: zobrazení polohy v mapě Správce zařízení Android: zobrazení polohy v mapě

Správce zařízení Android umí přes webové rozhraní na adrese www.google.com/android/devicemanager:

  • Zobrazit polohu zařízení v mapových podkladech.
  • Prozvonit zařízení.
  • Uzamknout telefon či tablet se zobrazením zprávy pro nálezce a možností volat na určené číslo.
  • Vzdáleně vymazat obsah zařízení.

Správce zařízení Android: pokyn k uzamknutí telefonu Správce zařízení Android: pokyn k uzamknutí telefonu

Správce zařízení Android: obrazovka uzamknutého telefonu Správce zařízení Android: obrazovka uzamknutého telefonu

Viditelně tedy chybí zjišťování stavu, přesměrování hovorů, vzdálené čtení obsahu (SMS, záznamů hovorů, souborů, …), pořizování fotografií, nahrávání videa a zvuku. Citelným nedostatkem je také absence informace při změně SIM.

Tomuto nástroji se na našich stránkách průběžně věnujeme – podrobnosti o způsobu nastavení, nabízených možnostech i aktualizacích najdete v příslušné sekci.

Správce zařízení Android si dosud nainstaloval více než milion uživatelů a jeho známka v Obchodě Play je 4,3. 1,9 MB velkou „instalačku“ lze použít na telefonech a tabletech s Androidem 2.3 a vyšším. David Loupáček ke svému hodnocení pěti hvězdičkami napsal. „Luxusně jde vymazat telefon nebo nastavit vzdáleně heslo, popřípadě telefon vyzvání, i když má vypnutý zvuk. Odzkoušeno na Prestigio 5500. U mne za 5 hvězd…“ Radim Smolík konstatuje: „Velice dobrá věc, akorát když má telefon vypnutá data, tak je to nepoužitelné. Kdyby tak šlo na dálku ty data v telefonu zapnout :D“

Google Find My Device
Google Find My Device

Čtenáři doporučují: programy na lokalizaci ztraceného/odcizeného telefonu

Uvědomujeme si, že výše uvedeným přehledem jsme skoro jistě nevyčerpali nabídku aplikací na hledání ztraceného či ukradeného telefonu, proto tradičně závěrem předáváme slovo našim čtenářům. Používáte program, který v tomto seznamu není? Pak neváhejte a nominujte ho skrze formulář na konci tohoto článku! Díky vašim hlasům se aplikace, o jejíchž kvalitách jste přesvědčeni, objeví za dva týdny ve článku Čtenáři doporučují! Společnými silami můžeme sestavit seznam těch opravdu nejlepších programů!

Prosíme především o pokud možno co nejdetailnější popisy funkcí a zdůvodnění, proč si nainstalovat právě ten či onen program, které by se daly citovat v článku jako vaše doporučení. Nezapomeňte zmínit, co vámi nominovaný program umí – například:

  • Zobrazení polohy v mapových podkladech.
  • Zobrazení historie polohy a možnost zjištění poslední známé pozice před vypnutím/restartem.
  • Ovládání nejen přes web, ale třeba skrze SMS.
  • Zaslání informace o změně SIM karty SMSkou či e-mailem.
  • Vzdálené prozvonění/spuštění alarmu.
  • Vzdálené uzamčení (zobrazení zprávy na displeji, možnost zavolat majiteli).
  • Stažení záznamu hovorů a přijatých/odeslaných SMS.
  • Vzdálené volání a odesílání textových zpráv.
  • Pořízení a odeslání fotografie, videa, zvuku, snímku obrazovky, …
  • Vzdálené vymazání obsahu (interní paměti, paměťové karty).
  • Vzdálené provedení restartu do továrního nastavení.
  • Šance na to, že aplikace přežije reset do továrního nastavení.

Uzávěrka nominací je ve čtvrtek 11. září v 6:00, takže doporučujeme s nominacemi neotálet! Invite kód

Nominace byly ukončeny. Článek vyjde 18. září 2014.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (27)