Super Backup & Restore: Aplikace pro zálohu SMS, kontaktů a historie hovorů

záloha SMS aplikace

Pokud dáváte svůj telefon do servisu, prodáváte či předáváte ho další osobě, nebo hodláte provést reset do továrního nastavení, určitě se vám bude hodit záloha SMS, kontaktů a historie hovorů. Provést ji můžete pomocí aplikace Super Backup & Restore, kterou vám představíme v krátké recenzi.

Obsah článku

Co aplikace Super Backup & Restore slibuje?

Autoři deklarují Super Backup & Restore jako nejrychlejší zálohování a obnovu dat pro telefony s Androidem. Můžete s ním zálohovat aplikace, kontakty, textové zprávy, historii volání, záložky (ty jen do Androidu 6.0) a kalendář na paměťovou kartu, do Gmailu nebo na Disk Google.

Dále upozorňují na skutečnost, že je-li důvodem k záloze plánované resetování telefonu do továrního nastavení, je vhodné zálohu neukládat na paměťovou kartu, neboť by mohlo dojít k jejímu smazání.

Jak funguje záloha SMS, kontaktů a historie hovorů?

Super Backup & Restore celkem pochopitelně potřebuje ke svému fungování řadu oprávnění, která je nutné udělit. Aplikace toto jasně a srozumitelně vysvětluje při prvním spuštění včetně důvodů, proč jednotlivá práva požaduje.

Uživatelské rozhraní je sice v angličtině, orientaci však značně usnadňují grafické symboly, ze kterých je zřejmé, k čemu jednotlivé položky slouží. Záloha SMS se tedy provádí klepnutím na příslušné tlačítko. Následuje požadavek na přístup k textovým zprávám, poté se zobrazí nabídka s řadou možností.

Nejrychlejší cesta vede přes Backup All, tedy kompletní zálohu všech zpráv. V dalším kroku lze soubor se zálohou pojmenovat podle svých představ, poté již dojde k samotnému zálohování. Následně si tento soubor můžete nechat uložit na Disk Google, případně ho odeslat systémovým sdílením přes jakoukoli jinou aplikaci. Upozorňujeme však, že data v záložních souborech nejsou nijak šifrována, jedná se o strukturované XML s čistým textem, takže s nimi zacházejte s nejvyšší opatrností.

Prakticky identicky funguje i záloha hovorů, kontaktů (zde je možné si vybrat zálohování všech, nebo jen s telefonními čísly) či kalendáře. Zálohovat můžete i aplikace, tedy přesněji řečeno jejich balíčky (opět buď všechny, nebo jen vybrané) a na rootnutých telefonech dokonce i data. V tomto případě však není nabízen export zálohy na Disk Google.

Samozřejmě jsme vyzkoušeli praktickou obnovu dat. Po provedení zálohy jsme tedy smazali všechny textové zprávy a seznam uskutečněných hovorů. Následně jsme v aplikaci Super Backup & Restore otevřeli příslušné sekce a použili funkci Restore. Zvolili jsme soubor se zálohou a nechali provést obnovu. Můžeme konstatovat, že výsledek splnil naše očekávání – záloha SMS i seznam realizovaných hovorů byly obnoveny přesně do stavu před smazáním.

V nastavení nechybí ani automatické zálohování v zadaném intervalu (denně/jednou za tři dny/týdně/jednou za 15 dní/každý měsíc) s možností automatického uložení záložních souborů na Disk Google či Gmail.

Resumé

Super Backup & Restore je nesporně jednoduchý, ale velice užitečný nástroj, se kterým je záloha SMS, kontaktů a historie hovorů hračkou. Stejně snadná je v případě potřeby obnova dat, ať už do původního, nebo jiného/nového telefonu. Výrazným kladem je možnost aktivovat automatickou zálohu, takže se o tuto proceduru nemusíte dále starat.

Z negativ zmiňme na první místě poměrně citelné množství reklamy, a to i celoobrazovkové se zvukem. Naštěstí autoři nabízejí placenou verzi Pro za 60 korun, což s ohledem na to, co aplikace umí, považujeme za poměrně příznivou částku. K dokonalosti tedy chybí jen lokalizace do češtiny.

Super Backup & Restore je v Obchodě Play od roku 2011, autoři se však o ní starají a jen letos dostala devět minoritních aktualizací. Po více než deseti milionech stažení se tento nástroj pyšní průměrnou známkou 4,4. Jen 7 MB velký instalační balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0 a vyšším.

Do podobného soudlku spadá například SMS Backup +, který zálohuje textové zprávy do Gmailu, a pokud chcete dbát o zálohu svých dat v širším kontextu, doporučíme vaší pozornosti 13. díl našeho seriálu Android pro začátečníky.

Super Backup & Restore
Super Backup & Restore

Super Backup Pro: SMS&Contacts
Super Backup Pro: SMS&Contacts

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)