Menu

Super Backup & Restore: Aplikace pro zálohu SMS, kontaktů a historie hovorů

Pokud dáváte svůj telefon do servisu, prodáváte či předáváte ho další osobě, nebo hodláte provést reset do továrního nastavení, určitě se vám bude hodit záloha SMS, kontaktů a historie hovorů. Provést ji můžete pomocí aplikace Super Backup & Restore, kterou vám představíme v krátké recenzi.

Obsah článku

Co aplikace Super Backup & Restore slibuje?

Autoři deklarují Super Backup & Restore jako nejrychlejší zálohování a obnovu dat pro telefony s Androidem. Můžete s ním zálohovat aplikace, kontakty, textové zprávy, historii volání, záložky (ty jen do Androidu 6.0) a kalendář na paměťovou kartu, do Gmailu nebo na Disk Google.

Dále upozorňují na skutečnost, že je-li důvodem k záloze plánované resetování telefonu do továrního nastavení, je vhodné zálohu neukládat na paměťovou kartu, neboť by mohlo dojít k jejímu smazání.

Jak funguje záloha SMS, kontaktů a historie hovorů?

Super Backup & Restore celkem pochopitelně potřebuje ke svému fungování řadu oprávnění, která je nutné udělit. Aplikace toto jasně a srozumitelně vysvětluje při prvním spuštění včetně důvodů, proč jednotlivá práva požaduje.

Uživatelské rozhraní je sice v angličtině, orientaci však značně usnadňují grafické symboly, ze kterých je zřejmé, k čemu jednotlivé položky slouží. Záloha SMS se tedy provádí klepnutím na příslušné tlačítko. Následuje požadavek na přístup k textovým zprávám, poté se zobrazí nabídka s řadou možností.

Nejrychlejší cesta vede přes Backup All, tedy kompletní zálohu všech zpráv. V dalším kroku lze soubor se zálohou pojmenovat podle svých představ, poté již dojde k samotnému zálohování. Následně si tento soubor můžete nechat uložit na Disk Google, případně ho odeslat systémovým sdílením přes jakoukoli jinou aplikaci. Upozorňujeme však, že data v záložních souborech nejsou nijak šifrována, jedná se o strukturované XML s čistým textem, takže s nimi zacházejte s nejvyšší opatrností.

Prakticky identicky funguje i záloha hovorů, kontaktů (zde je možné si vybrat zálohování všech, nebo jen s telefonními čísly) či kalendáře. Zálohovat můžete i aplikace, tedy přesněji řečeno jejich balíčky (opět buď všechny, nebo jen vybrané) a na rootnutých telefonech dokonce i data. V tomto případě však není nabízen export zálohy na Disk Google.

Samozřejmě jsme vyzkoušeli praktickou obnovu dat. Po provedení zálohy jsme tedy smazali všechny textové zprávy a seznam uskutečněných hovorů. Následně jsme v aplikaci Super Backup & Restore otevřeli příslušné sekce a použili funkci Restore. Zvolili jsme soubor se zálohou a nechali provést obnovu. Můžeme konstatovat, že výsledek splnil naše očekávání – záloha SMS i seznam realizovaných hovorů byly obnoveny přesně do stavu před smazáním.

V nastavení nechybí ani automatické zálohování v zadaném intervalu (denně/jednou za tři dny/týdně/jednou za 15 dní/každý měsíc) s možností automatického uložení záložních souborů na Disk Google či Gmail.

Resumé

Super Backup & Restore je nesporně jednoduchý, ale velice užitečný nástroj, se kterým je záloha SMS, kontaktů a historie hovorů hračkou. Stejně snadná je v případě potřeby obnova dat, ať už do původního, nebo jiného/nového telefonu. Výrazným kladem je možnost aktivovat automatickou zálohu, takže se o tuto proceduru nemusíte dále starat.

Z negativ zmiňme na první místě poměrně citelné množství reklamy, a to i celoobrazovkové se zvukem. Naštěstí autoři nabízejí placenou verzi Pro za 60 korun, což s ohledem na to, co aplikace umí, považujeme za poměrně příznivou částku. K dokonalosti tedy chybí jen lokalizace do češtiny.

Super Backup & Restore je v Obchodě Play od roku 2011, autoři se však o ní starají a jen letos dostala devět minoritních aktualizací. Po více než deseti milionech stažení se tento nástroj pyšní průměrnou známkou 4,4. Jen 7 MB velký instalační balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0 a vyšším.

Do podobného soudlku spadá například SMS Backup +, který zálohuje textové zprávy do Gmailu, a pokud chcete dbát o zálohu svých dat v širším kontextu, doporučíme vaší pozornosti 13. díl našeho seriálu Android pro začátečníky.


 

Komentáře

Athlo

athlo 7

6.8.2018 14:10

Pro jednorazove zalohovani (pri prenosu na novy mobil) pouzivam aplikaci SMS & CallLog, umi to same a je zdarma.

Bicista

bicista 62

6.8.2018 14:19

Na kontakty staci ucet google. Jinak tedy nevim ale osobne me zrata sms ci volani pri HR nebo zmene founu nikdy netrapila.

Pavel.K

Pavel.K 37

6.8.2018 14:26

Chtěl bych se zeptat. Zazálohuje i rozehranou hru?

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

6.8.2018 14:55

@athlo
Díky za tip, podívám se na něj.

@bicista
Ano, jsem na tom stejně :) Ale někomu na starých SMS záleží :)

@Pavel.K
Jen s rootem a jen u her, které ukládají stav do nastavení aplikace.

Karle

karle40 49

6.8.2018 14:58

Kontakty mám na outlook.com a ještě na Google Drive. Historii hovorů zálohovat nepotřebuji a SMS po přečtení mažu. Ale díky za snahu, jiným lidem se ten program hodit může.

Lucie774CZ

Lucie Budínová 1

6.8.2018 15:10

@athlo: Díky za název aplikace. Potřebovala jsem takovou aplikaci, právě aby byla zdarma a bez reklam.

Black7

Black7 -1

6.8.2018 17:27

sms backup+ zálohuje aj register hovorov, sms,MMS do účtu gmail.

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

6.8.2018 22:19

Black7
Tu také ve článku zmiňuji. Je dobrá a sám ji používám

_eF_

_eF_ 0

6.8.2018 22:57

A ted uvazte variantu, ze nekdo ma dobry duvody nesdilet svy kontakty, sms atp. s googlem az tak moc naprimo a dobrovolne.
Zdarma je to s reklamama, a stejne spolehlive, jako jsem (negoogle) kontakty z telefonu, call log a sms prenasel mezi SII a S3, jsem je prenasel nedavno z S7 do S9 – jen ja, muj telefon, a moje pametovka, ktera se stehovala taky – offline, bez toho, ze bych to posilal nekam pres pul sveta a daval googlu k analyze (ano, mam vypnutou synchronizaci s google s vyjimkou kalendare a gmailu).
Eh, a uznavam, ze mi na sms uplne nezalezi, ale presto s sebou tahnu aktualne cca 10k starych sms a nenachazim silu a cas je procistit o balast a zredukovat na par desitek).

Sweto

sweto 0

7.8.2018 12:12

Používam ho už pár rokov. Denná záloha na GDrive. Pri zmene telefónu potrebujem aj históriu hovorov a tých 23k sms sa niekedy zíde, keď hľadáte 4 roky starú sms s niečím dôležitým. Raz som potreboval aj telefónny zoznam (factory reset mimo 3g/4g/wifi pokrytia, záloha na SD kartu)

Bobo

Bobo -1

9.8.2018 9:46

Leta spokojeně používám SMS Backup & Restore, tohle vypadá jako jeho kopie :-)

RSS (komentáře k článku)