Zapomeňte na upravená auta a kola. Street View jde doplňovat i z mobilu

Street View focení mobilem

Americký Google oznámil poměrně zásadní novinku pro oblíbený projekt Street View, který umožňuje virtuálních procházení ulicemi a dalšími lokacemi po celém světě. Doposud bylo mapování v podstatě závislé na upravených a těžkou technikou vybavených autech či bicyklech nebo speciálním batohu pro pěší Trekkery. Nyní bude k záznamu lokací stačit “obyčejný” Android telefon. A nemáme na mysli jen pořizování 3D sférických fotografií z jednoho místa. To už tu bylo. Google nyní naučil své prostředí ARCore spojovat i fotografie pořízené z telefonu při pohybu. Focení pro Street View databázi tak jde provádět třeba i mobilem v ruce chodce, připevněným na helmě cyklisty nebo připnutým v autě za sklem.

Street View focení mobilem ukázka záznamuK pořizování snímků do Street View bude stačit jen nahrávání mobilem. Po kliknutí se spustí animace...

Principem je velmi rychlé skládání pořízených snímků pomocí umělé inteligence. Stačí jít po chodníku nebo jet autem po ulici, mít zapnuté nahrávání a o zbytek se postará software v mobilu a pak Google u sebe na serverech v postprodukci. Novinka je nyní ve fázi beta testování a dostupná je pro uživatele v pár vybraných lokacích. Například v Torontu, New Yorku, Nigérii, Indonésii nebo v Kostarice. Další místa samozřejmě budou přibývat.

Google Street View
Google Street View

Jestliže bude nástroj zaveden globálně, o obohacování Street View pomocí focení mobilem se může postarat v podstatě jakýkoli majitel Android telefonu, který je schopný využít nástroj ARCore. To je pro fanoušky tohoto projektu jistě dobrá zpráva. Skončí období “nahánění” aut od Googlu a obsah se bude moci postarat kdokoli. V české verzi aplikace Street View je o této nové funkci již zmínka v Tipech, nicméně samotné natáčení zde nenajdeme.

výsledekTakto by pak měl vypadat výsledek. Po kliknutí se spustí animace...

Během letošního roku se kolem Street View objevilo i několik zajímavých novinek ve vztahu k ČR. Ke konci února jsme se například dozvěděli, kam u nás vyrazí auta a Trekkeři aktualizovat nebo pořizovat nové podklady. Pár dní předtím se umístění do tohoto virtuálního prostředí dočkalo Národní muzeum. Z globálního hlediska je ve Street View zmapováno přes 10 milionů mil tras, o což se postaralo přes 170 miliard snímků. Možná byste nevěřili, co všechno v tomto nástroji najdete.

Jak často otevíráte Street View?

Zdroj: Google

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)