Sphero 2.0 – robotická koule pro vás i vaše mazlíčky

Orbotix Sphero 2.0 ico

Znáte ten pocit, kdy byste se rádi něčím zabavili, ale není čím? Rádi si hrajete s těmi nejnovějšími a nejzajímavějšími technologickými hračkami, které jsou dostupné na dnešním trhu? Pokud ano, tak pro vás máme výborný tip, na který se podíváme právě v této recenzi. Pojďme se společně podívat na kouli Sphero 2.0.

Orbotix Sphero 2.0

Obsah recenze

Obsah balení

Společnost Orbotix dodává kouli Sphero 2.0 ve stylovém černém kartonovém balení, které na první pohled jistě neurazí. Uvnitř se kromě samotné koule dále nacházejí dvě rampy pro vytvoření vlastní dráhy, bezdrátová nabíječka, nabíjecí kabel s různými redukcemi do celého světa a stručný manuál, který vás provede veškerými důležitými základy. Ke koulím jsou dále dodávány speciální ochranné obaly, které je však nutno za menší obnos dokoupit.

Orbotix Sphero 2.0 obsah balení

Vzhled a dílenské zpracování

Na vzhledu není potřeba hledat nic složitého. Koule je tvořena z velmi pevného bílého plastu, který disponuje jemnou texturou a malou mezerou po celém obvodu, kde je koule slepena dohromady. I přes slepení vše drží jako jeden celek a plastový obal koule je kompletně vodotěsný. Na vrchní straně se nachází logo koule Sphero a na spodní poté samotný název a několik údajů různého charakteru.

Orbotix Sphero 2.0 přední strana

Po aktivaci koule se rozsvítí barevné LED uvnitř. Barvu si můžete zvolit sami, a to pomocí speciální aplikace na vašem mobilním zařízení. Barevné světlo oceníte spíše za tmy, kdy koule mnohdy doslova září.

Orbotix Sphero 2.0 v noci 1

Nabíječka je tvořena modrou kolébkou, do které se koule pouze usadí. Není tak potřeba hledat žádné konektory pro připojení kabelu do samotného zařízení. Na spodní straně nabíjecí kolébky je umístěno několik protiskluzových nálepek, aby vše drželo na svém místě. Kolébku je potřeba samozřejmě připojit do elektrické sítě, a to pomocí přiloženého kabelu.

Orbotix Sphero 2.0 nabíjecí kolébka

U nabíjecího kabelu je možné jednoduše vyměnit koncovku do zásuvky. V balení k tomuto účelu obdržíte redukce snad do celého světa.

Orbotix Sphero 2.0 redukce do elektrické zásuvky

Ke kouli je možné dokoupit silikonový ochranný obal, který nejen přidá Sphero 2.0 na celkovém vzhledu, ale také zvýší odolnost proti nárazům a poškrábání plastu a zlepší jízdní vlastnosti v terénu.

Orbotix Sphero 2.0 Nubby Cover (obal)

Hardware

I když se to na první pohled nezdá, tak i koule Sphero 2.0 disponuje hardwarem s různými specifikacemi. Uvnitř plastového obalu je umístěn procesor ARM Cortex M4, taktovaný na frekvenci 72 MHz. Dále se zde nacházejí dvě RGB LED s rozměry 5 x 5 mm, Bluetooth 2.0, 3osý gyroskop a 3osý akcelerometr. Baterie má v tomto případě kapacitu 350 mAh. Kromě toho jsou uvnitř umístěny dva speciální motorky s promazávajícími se kolečky. 

Orbotix Sphero 2.0 vnitřek koule

Katalog Android zařízení

Katalog Android zařízení

Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání...

Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.

Připojení k mobilnímu zařízení

Co se týče kompatibility, tak musíme uznat, že je velmi široká. Podporována jsou jakákoliv mobilní zařízení, která disponují systémem Android 2.2+ a dotykovým displejem. Podporována jsou také mobilní zařízení od společnosti Apple  (iPhone 4 a novější), zařízení se systémem Windows Phone 8.0+ a Windows Tablet a Desktop 8.1+.

Orbotix Sphero 2.0 propojení s mobilním telefonem

Samotné připojení je velmi jednoduché. V nastavení mobilního zařízení postačí aktivovat Bluetooth a připojit se ke kouli Sphero 2.0. Každá koule má unikátní tři písmena za svým jménem. Jedná se o tři barvy, kterými koule bliká před úspěšným spárováním. Díky této funkci budete moci koule jednoduše identifikovat a rozlišit mezi sebou. Po úspěšném spárování je potřeba stáhnout speciální aplikaci z mobilního obchodu. Po otevření aplikace si telefon kouli sám najde a připojí se k ní. Vše je přitom tak jednoduché, že to zvládne i naprostý začátečník.

Orbotix Sphero 2.0 Bluetooth

Baterie a výdrž

V našem testu robotická koule Sphero 2.0 vydržela v provozu přibližně jednu hodinu. Po usazení do bezdrátové nabíječky trvalo plné načerpání energie přibližně tři hodiny. Výdrž by mohla být dle našeho názoru v porovnání s nabíjecí dobou o něco vyšší. I přesto ale k zabavení bohatě postačuje. Sphero 2.0 vám nízký stav baterie ohlásí trojitým červeným zablikáním a následným zhasnutím.

Aplikace Sphero

Koule Sphero 2.0 se ovládá pomocí speciální aplikace, která nese název Sphero. Po otevření si aplikace sama vyhledá aktivovanou spárovanou kouli a sama se k ní připojí.

Orbotix Sphero 2.0 aplikace načítání

Po úspěšném otevření se zobrazí dva odlišné módy. První z nich, modrý, nese název “Just drive”, druhý, zelený, poté “Level up”. Na spodní straně se nachází tlačítko “More!”, které vás přenese do specializovaného obchodu, kde si budete moci stáhnout další aplikace podporující Sphero 2.0.

Orbotix Sphero 2.0 aplikace hlavní obrazovka

Oba dva módy mají velmi podobné rozložení ovládacích prvků, i když se v některých detailech mírně odlišují. Na levé straně se nachází veliké kulaté tlačítko, které slouží pro ovládání směru koule. Pod ním je umístěno tlačítko pro kalibraci směru a ovládání rychlosti. Na vrchní straně je umístěno tlačítko pro aktivaci akcelerometru. Díky této možnosti budete moci ovládat kouli pouhým nakláněním mobilního zařízení.

Orbotix Sphero 2.0 aplikace mód volné jízdy

Na vrchní straně se dále nachází tlačítko s tzv. “Cores”. Jedná se o jakousi virtuální měnu, kterou získáváte ježděním, bouráním, plněním úkolů či hledáním zdrojů. Tato měna slouží pro výměnu za speciální vlastnosti koule, jako je například zrychlení, tancování, různé blikání a mnoho dalšího. Veškeré speciální vlastnosti naleznete na pravé straně obrazovky, kde se mezi nimi lze velmi jednoduše přepínat.

Orbotix Sphero 2.0 aplikace výměna měny

Druhý, zelený, mód se odlišuje nejen v barevném provedení, ale také v přidané hodnotě v podobě plnění úkolů. Umístění ovládacích prvků je stejné, až na přítomnost nového tlačítka “Mission” a indikátoru vyspělosti koule na vrchní straně. V tomto módu budete moci plnit speciální mise, jako například “Použití všech speciálních vlastností během 60 vteřin”, “Ujet 62 metrů za 60 vteřin”, “Nabourat do 20 objektů za 30 vteřin” a mnoho dalších. Za splněné úkoly budete dostávat virtuální měnu, kterou lze uplatnit při nákupu speciálních vlastností, a zkušenosti, které slouží pro vylepšování některých vlastností koule.

  Orbotix Sphero 2.0 aplikace level mód

Barva podle vašeho gusta

Pomocí této aplikace můžete také měnit barvu. Uvnitř robotické koule se ukrývají RGB LED, které díky kombinaci červené, zelené a modré dokážou svítit prakticky jakoukoliv barvou. To oceníte zejména v noci, kdy je barevné světlo viditelné i z dálky.

Orbotix Sphero 2.0 změna barvy 1

Představení aplikace – video

Sphero 2.0 – představení aplikace

Sphero 2.0 - představení aplikace

 

Sphero
Sphero

Zkušenosti a postřehy

Vaši mazlíčci budou Sphero 2.0 milovat

Robotická koule Sphero 2.0 neslouží pouze k zabavení člověka, ale také domácích mazlíčků všeho druhu. V dlouhé chvíli tak můžete zabavit vlastního psa či kočku.

Orbotix Sphero 2.0 a domácí mazlíček

Koule je vodotěsná a mazlíčkovzdorná

Konstrukce je vytvořena tak dobře a kvalitně, že je kompletně vodotěsná. Díky tomu si můžete vyzkoušet zajezdit i v bazénu. Koule sice nejede rychle, ale pomalu doplave přesně tam, kam budete chtít. Do silnějšího proudu však vhodná není, v tomto ohledu si budete muset vystačit s klidnou vodou doma v bazénu či v rybníku. Kromě toho je také kompletně mazlíčkovzdorná. Nebudete se tak muset bát, že vám ji doma rozkouše například pes.

Orbotix Sphero 2.0 vodotěsnost

Ježdění v noci je prostě úžasné

Ježdění v noci má oproti dnu jednu výhodu – koule doslova září. Za tmy tak využijete plný potenciál, budete moci měnit barvy a sledovat barevně zářící jezdící kuličku i z větší dálky. V tomto ohledu vám garantujeme, že na sebe přitáhnete veškerou pozornost širokého okolí kolem vás. Nejednou se lidé zastavovali a ptali se, co to máme.

Orbotix Sphero 2.0 pohled v noci

Zábava na dlouhou dobu

I když se může zdát, že se jedná o krátkodobou zábavu, není tomu tak. Koule dle našeho názoru dokáže zabavit i na delší dobu, a to díky značné porci aplikací všeho druhu.

Design je krásný

Robotická koule Sphero 2.0 je vytvořena z velmi kvalitního a pevného plastu, který na sobě má elegantní jemnou texturu a logo produktu. Design je vytvořen ve velmi jednoduchém, ale líbivém stylu. Právě samotný vzhled spolu s kombinací barevných LED dokáže přitáhnout pozornost snad každého člověka.

Orbotix Sphero 2.0 ukázka vzhledu

Aplikací je celá řada

Pro ovládání Sphero 2.0 nemusíte využít pouze základní aplikaci, kterou jsme vám ukázali v této recenzi. Aplikací je celá řada a vy se tak budete moci přenést například do hry na babu, kde jednou koulí ujíždíte, a kamarád vás honí koulí druhou. V tomto případě jsou samozřejmě potřeba koule dvě. Další využití naleznete například při použití fotoaparátu mobilního telefonu, díky kterému se přenesete do virtuální reality. Na displeji telefonu se vám do reálného světa přenesou různé nestvůry, kterým budete muset ujíždět. Nechybí také aplikace pro ovládání více koulí najednou či speciální aplikace, která promění váš mobilní telefon na golfovou hůl a vy budete moci hrát s koulí Sphero 2.0 minigolf. Podobných aplikací je celá řada, toto je jen velmi malá ukázka.

Sphero 2.0 – video s různými speciálními “tanečky”

Sphero 2.0 – různé “tanečky”

Sphero 2.0 - různé "tanečky"

 

Kdy, kde a za kolik?

V době psaní recenze byla robotická koule Sphero 2.0 dostupná ve více než deseti internetových obchodech. Cena se pohybovala v rozmezí od 3000 až 3500 Kč. Pokud si budete chtít pořídit i silikonový ochranný obal, tak si budete muset navíc připlatit přibližně 350 Kč. Obal je dostupný ve třech barevných variantách – modré, žluté a oranžové.

Pokud si chcete Sphero 2.0 vyzkoušet na vlastní kůži, tak se nezapomeňte zaregistrovat na akci Android RoadShow 2014, kde budou robotické koule k vidění!

prijd na ARS

Resumé

Robotická koule Sphero 2.0 je hračka, která dokáže zabavit na dlouhý čas a dokáže přitáhnout pozornost mnoha lidí ve vašem okolí. Jako materiál byl zvolen velmi odolný plast, který bez poškození vydrží i pád z několika metrů. Konstrukce koule je tak dobrá, že je zařízení kompletně vodotěsné a vy tak budete moci brázdit nejbližší klidné vody. Společnost Orbotix musíme také pochválit za samotný vzhled celého zařízení. Ten působí velmi jednoduše a líbivě.

Zařízení se ovládá pomocí speciální aplikace, která sama o sobě k zabavení bohatě postačuje. Pokud ale hledáte další přidanou hodnotu, tak ji naleznete v mnoha dostupných aplikacích. Právě pomocí dalších aplikací budete moci s koulí například hrát golf, petanque, babu nebo se pomocí fotoaparátu přenesete do virtuální reality a budete ujíždět před různými nestvůrami. Aplikací je několik desítek, toto je jen malá ukázka toho, co vše koule umí.

Uvnitř se nacházejí dvě barevné LED, které celou kouli doslova ozáří. Barevné světlo si užijete spíše v noci, kdy je koule vidět i na větší vzdálenost.

Stinnou stránkou je výdrž baterie a cena zařízení. Výdrž na jedno nabití se pohybuje okolo jedné hodiny, nabíjecí doba poté přibližně tři hodiny. Cena v tento okamžik činí přibližně 3000 Kč. Záleží tak na každém, jak se k hráčkám tohoto typu staví. My v redakci můžeme kouli Sphero 2.0 s čistým svědomím doporučit.

Klady

+ Zábava nejen pro člověka, ale i pro domácí mazlíčky
+ Vodotěsnost a vysoká odolnost
+ Barevné LED, které dokážou vytvořit velmi jasné světlo
+ Široká podpora mezi mobilními zařízeními
+ Mnoho dostupných aplikací, které zabaví na dlouhou dobu
+ Hezký design koule Sphero 2.0

Zápory

– Nižší výdrž na jedno nabití a delší nabíjecí čas
– Vyšší cena
– Silikonový obal není v základním balení 

David Mysliveček
O Autorovi - David Mysliveček

David je již od mala fanouškem nových technologií. Začátky s telefony se nesly v duchu iPhone 3G. Po představení Galaxy S3 si však našel cestu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

No Image-02

Pohyblivá kulička ovládáná Androidem

Články Petr Mišák Petr Mišák
1 min. uložit na později

Komentáře (26)