Sony Xperia Z3 a Z3 Compact lze nyní rootnout bez odemykání bootloaderu

sony_xperia_z3_ico

Telefony Sony Xperia mají z výroby uzamčený zavaděč (“bootloader”), který lze odemknout. Na některých trzích, například ve Spojených státech, ale mobilní operátoři považují jeho odemčení za porušení podmínek, což uživatele omezuje například při získání nejvyšších systémových práv roota. Odemknutí bootloaderu na těchto modelech navíc vede ke ztrátě DRM klíčů a tím i ke zhoršení kvality pořízených fotografií (viz zprávička Sony Xperia Z3 (Compact): Odemčení bootloaderu zhoršuje kvalitu fotoaparátu).

Majitelé mobilů Xperia Z3 a Xperia Z3 Compact však mohou nově “rootovat”, aniž by museli odemykat zavaděč, a to díky metodě, kterou vymysleli vývojáři kolem severu XDA Developers.

Hned na začátek si nalijme čistého vína: celý postup je poměrně složitý a časově náročný. Uživatel si musí stáhnout a nainstalovat nástroj pro Windows, s jehož pomocí si vytvoří upravenou verzi firmware. Další krok spočívá v instalaci alternativní konzole pro obnovu (“recovery”) pro daný model. Nakonec je nutné aplikovat exploit od švýcarského vývojáře zxz0O0.

Aby to nebylo tak jednoduché, uvedený postup nefunguje na posledním oficiálním firmwaru 23.0.1.A.5.77, takže je nutné pomocí nástroje FlashTool/XperiFirm nahrát do telefonu starší verzi 23.0.A.2.93.

Rootnout tímto způsobem lze jak vlajkovou loď Sony Xperia Z3, tak i menší variantu Xperia Z3 Compact. Je ale nutné vzít v úvahu, že pro uvedené modely je v současné době k dispozici Android 4.4.4 KitKat, nicméně již brzy by měla vyjít aktualizace na Android 5.0 Lollipop. Kromě možných problémů se získáním aktualizace na telefonech s uzamčeným zavaděčem a právy roota bude patrně vhodnější strategií počkat na rootnutí nového firmwaru. Člen vývojářského týmu, který přišel s výše popisovanou metodou, ovšem tvrdí, že získání práv roota na Androidu 5.0 bude v případě Xperií Z3 a Z3 Compact “triviální”.

Měli bychom zdůraznit, že uživatelé zatím hlásí s uvedeným postupem jen částečnou úspěšnost, proto doporučujeme navštívit příslušné vlákno diskuzního fóra XDA Developers pro další informace.

Zdroje: Android Police, Xperia Blog.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)