Sony Xperia XZ: seriózní japonka s nugátem na palubě (recenze)

xperia XZ titul

Sony sice na barcelonském MWC představilo to nejlepší co momentálně dokáže nabídnout v podobě telefonu Sony Xperia XZ Premium, momentálně nejvybavenějším telefonem této značky na našem trhu však zatím zůstává Xperia XZ. Ta navíc stihla o něco zlevnit a čerstvě nabízí také nový Android 7.0 Nougat. Jak moc zajímavá koupě Xperia XZ v současnosti je se pokusíme zjistit v naší dnešní recenzi.

Obsah recenze

Obsah balení

Telefon nám dorazil pouze v krabičce s USB-C kabelem a manuály, v běžném prodejním balení však pochopitelně naleznete víc. V první řadě zde naleznete nabíječku Sony UCH12, která podporuje nejen standard rychlého nabíjení Qualcomm Quick Charge 3.0 ale také jeho protějšek MediaTek PumpExpress 2.0 – v případě, že máte doma také telefon podporující tuto technologii nabíjení. Vedle toho v sobě standardní prodejní balení ukrývá také špuntová sluchátka Sony MH750.

Sony Xperia XZ baleni

Design bez překvapení

Design telefonu se drží v zavedených kolejích. Sony Xperia XZ tak nabídne střídmý, nicméně elegantní vzhled. Typické jsou pro telefony Xperia hranaté tvary a nejinak je tomu i v tomto případě. Pro snažší manipulaci s přístrojem má však Sony Xperia XZ zakulacené boční okraje, i přesto si však na úchop telefonu budete muset chvíli zvykat. Komfortu při držení telefonu nepomohou ani (již tradičně) širokými okraji okolo displeje. Sony u tohoto modelu použilo speciální hliníkovou slitinu nazvanou Alkaleido, která má díky zvolené metodě anodizace velmi hladký a lesklý povrch. To bohužel v praxi znamená, že telefon z rukou poměrně klouže a především se záda stala magnetem na těžko odstranitelné otisky prstů. Jak dokazoval námi testovaný telefon, který evidentně již prošel řadou testů, záda telefonu jsou poměrně velmi náchylná na poškrábání.

Xperia XZ konstrukce

Co se týče materiálů a kvality zpracování, nebudou si majitelé tohoto telefonu mít prakticky na co stěžovat. Vedle tvrzeného skla Corning Gorilla Glass 4 se zaoblenými okraji na čelní straně telefon využívá především kov a to nejen na černě lakovaném rámečku, ale také na již zmíněných zádech. Plast zde naleznete jen na třech místech a to na horní a spodní hraně telefonu a pak v podobě pruhu ve spodní části zad. Vše je však zpracováno natolik kvalitně, že na první pohled rozdíl mezi použitými materiály ani nepoznáte. Oficiálně je přítomna také IP68 certifikace, rozhodně se však nepokoušejte s telefonem například fotit pod vodou. V případě, že při tom dojde k poškození telefonu, výrobce vám záruku neuzná.

Povedená čtečka otisků a hardwarová spoušť fotoaparátu

Prakticky žádnému současnému TOP modelu nechybí čtečka otisků prstů a nejinak je tomu v případě telefonu Sony Xperia XZ. Sony se opět rozhodlo pro své unikátní řešení a čtečku integrovanou do tlačítka napájení umístilo na pravý bok telefonu. Toto řešení se nám velmi zamlouvá, jelikož při držení telefonu v pravé ruce padne palec přesně na čtečku a ta je navíc dostupná i po položení telefonu na stůl. Samotné fungování čtečky je prakticky bezchybné. K odemknutí telefonu dochází okamžitě po stisku tlačítka a jen opravdu zřídkakdy se nám stalo, že jsme museli prst přiložit podruhé.

Xperia XZ čtečka

Na pravém boku přístroje nalezneme také kolébku hlasitosti, která je poněkud netypicky umístěna až pod tlačítkem napájení. Na toto řešení si nejspíš budou někteří uživatelé muset zvykat, má však také své výhody a to především při telefonování, kdy je kolébka snáze dostupná. Prvkem, který ze současných smartphonů již prakticky vymizel a za který jsme tak dvojnásob vděčni je dvoupolohová hardwarová spoušť fotoaparátu, umístěna pod kolébkou hlasitosti. Sim a microSD karta se do telefonu vkládá pomocí plastového šuplíčku na levém boku přístroje.

Xperia XZ záda 2

Syté barvy a kvalitní zvuk

Sony Xperia XZ využívá displej o úhlopříčce 5,2″ a FullHD rozlišení, které mu poskytuje jemnost obrazu 424 ppi, což je pro běžné použití více než dostatečná hodnota. Překvapivá je sytost barev, ve které si tento panel nezadá ani s AMOLED displeji, snad jen s výjimkou černé. Na jedničku musíme hodnotit také pozorovací úhly a čitelnost displeje na slunci. Ani za velmi slunečného dne jsme neměli problém přečíst informace na displeji.

Mezi zajímavé softwarové funkce spjaté s displejem patří například tyto:

  • Softwarová vylepšení X-Reality Engine a Super živý režim.
  • Detailní možnosti nastavení vyvážení bílé.
  • Sledování očí uživatele bránící zhasnutí displeje.
  • Možnost probudit displej poklepáním.
  • Režim pro ovládání telefonu v rukavicích.

Xperia XZ displej (2)

Tradičně skvěle si pak telefon vede v oblasti přehrávání hudby do sluchátek. Při použití dostatečně kvalitních sluchátek tak bude spokojen i nejeden náročný uživatel, Sony opět dokázalo, že v této oblasti patří právem mezi špičku. Jako povedený musíme hodnotit taképřehledný hudební přehrávač s řadou funkcí včetně jednoduchého ekvalizéru. Špatně si pak rozhodně nevedou ani reproduktory nad a pod displejem. Na poslech hudby to sice není, ale to snad nikdo od maličkých reproduktorů v telefonu ani neočekává. Při sledování videí však Sony Xperia XZ nabídne dostatečně hlasitý a kvalitní zvuk, dokonce i s náznakem basové složky.

Hardware – na špičku chybí jen kousek

Nejnovější špička čipů od amerického Qualcommu – Snapdragon 835 – se do prvních telefonů zatím teprve chystá a tak je momentálně nejvýkonnějším chipsetem tohoto výrobce Snapdragon 821. V telefonu Sony Xperia XZ však nalezneme nepatrně starší řešení v podobě Snapdragonu 820. Z nedostatku výkonu však rozhodně nemusíte mít strach ani v blízké budoucnosti. Trochu zamrzí, že Sony do svého vlajkového modelu vložilo „pouze“ 3GB LPDDR4 RAM když většina konkurentů již nabízí 4 až 6 GB RAM, v praxi se však o velký problém nejedná a to zejména díky dobře optimalizovanému systému, o tom ale později. Interní úložiště disponuje 32 GB a je rozšířitelné o microSD karty. V oblíbeném benchmarku AnTuTu telefon dosáhl na velmi pěkné skore 132 tisíc bodů.

Specifikace telefonu

[aps_product_sz id=“409137″]

Herní konzole do kapsy

Jak padlo již výše, Sony Xperia XZ sice nedisponuje tím úplně nejvýkonnějším dostupným hardwarem, to však neznamená, že by vás její výkon v čemkoli omezoval. Samotný procesor i grafický akcelerátor Adreno 530 nabízí více než dostatečný výkon pro hraní prakticky libovolné hry pro Android. Na telefonu jsme otestovali například hru Asphalt: Xtreme či velmi náročný závodní titul F1: 2016 stejně jako hororovou Sci-Fi akci Dead Effect 2. Všechny hry na telefonu fungovaly zcela plynule.

Xperia XZ Asphalt Xtreme

Konektivita na výbornou

Co se týče výbavy v oblasti konektivity, nebudete si mít na co stěžovat. Sony Xperia XZ totiž obsahuje vše, na co si jen vzpomenete. Přítomna je rychlá Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.2 s podporou AptX kodeku či NFC.  O nabíjení nebo připojení telefonu k PC se stará USB-C konektor. Co však nebylo úplně na jedničku byl příjem mobilního a Wi-Fi signálu. V místech, kde s jinými telefony máme běžně dobrý signál jsme s Xperií měli obvykle signál o jeden dílek nižší. Horší to však bylo tam, kde obvykle chytáme signál „jen tak tak“, v těchto místech totiž byla Xperia bez signálu úplně. Horší příjem se však naštěstí nepromítl i do služeb určování polohy o které se zde stará GPS, GLONASS a elektronický kompas.

Výdrž na baterii – stále nad průměrem

Společnost Sony jsme vždy velebili za výborně optimalizovanou spotřebu, ostatně nejinak tomu bylo i v recenzi telefonu Sony Xperia X Compact. Také v případě testované Xperie XZ si na výdrž na jedno nabití stěžovat nemůžeme, i když ta je o něco nižší než je tomu v případě modelu Compact. Dva plnohodnotné pracovní dny nám totiž Xperia XZ vydržela vždy jen s napětím všech sil (respektive zbytků energie). V průměru jsme přitom měli denně 4 hodiny zapnutou obrazovku, telefon byl neustále online a byla povolena veškerá synchronizace.

K dispozici jsme bohužel neměli originální nabíječku, nicméně s jinou nabíječkou podporující rychlé nabíjení Qualcomm Quick Charge 3.0 trvalo nabití telefonu z 15% na 100% 1 hodinu 20 minut. Velmi zajímavá je funkce ochrana baterie. Ta má prodloužit životnost zabudované baterie tím, že zmapuje vaše zvyky při nabíjení a uzpůsobí jim nabíjecí cyklus. Pokud tedy například dáváte mobil nabít pravidelně když chodíte spát, nabije se nejdříve na 90% a tuto úroveň drží zbytek noci. Teprve chvíli před tím, než obvykle telefon z nabíječky odpojujete se baterie dobije na svou plnou kapacitu.

Android 7.0 a decentní nadstavba

Testovaný telefon Sony Xperia XZ již obsahoval Android ve verzi 7.0 Nougat nad kterým běží grafická nadstavba z dílny výrobce. Nadstavba je zde sice prakticky všudypřítomná, je však poměrně decentní a vychází z material designu. Díky tomu nadstava nepůsobí agresivně a v některých oblastech výrazně připomíná čistý Android. Běh systému byl po celou dobu velmi plynulý a nesetkali jsme se ze záseky ani pády aplikací.

Jedinou výtku máme (pomalu již tradičně) k launcheru, který na nás působí přeplácaně a oproti zbytku systému mu k dokonalé plynulosti ještě málo chybělo. Nahradit jej nějakou alternativou z Google Play však není žádný problém. V telefonu nalezneme také poměrně hodně předinstalovaných aplikací, které navíc nelze úplně odinstalovat ale pouze deaktivovat. Navíc se nám také nelíbila záplava notifikací od různých aplikací, které jsme museli postupně rovněž povypínat aby nás zbytečně nerušily.

Mezi zajímavé funkce a aplikace řadíme například:

  • kvalitní hudební přehrávač s ekvalizérem
  • úpravy zobrazení na displeji
  • možnost úpravy vzhledu systému pomocí témat
  • aplikace Lifelog sledující nejen fyzickou aktivitu ale také aktivitu na telefonu (surfování, hraní her,…)
  • povedená aplikace počasí
  • přenos dat ze starého telefonu prostřednictvím cloudu nebo OTG
  • režimy úspory baterie STAMINA a Ultra STAMINA
  • možnost přesunu aplikací na SD kartu

Fotoaparát a natáčení videa

Společnost Sony bezesporu patří mezi výrobce nejlepších mobilních fotočipů na světě, vyrobit nejlepší fotomobil se jí však dlouhodobě nedaří. Tedy ne, že by se nesnažila, každým rokem se vlajkové Xperie v oblasti pořizování fotografií a videa zlepšují, vždy však zůstávají za svými konkurenty. Bohužel, nejinak je tomu i letos. I u telefonu Sony Xperia XZ je cítit kvalitativní skok kupředu, na hlavní konkurenty od Samsungu, Huawei či HTC to však opět stačit nebude.

Hardware je špičkový

Sony Xperia XZ disponuje 1/2.3” BMI CMOS čipem Sony IMX300 s rozlišením 23 MPx a objektivem o světelnosti f/2.0. Samotný senzor je vybaven fázovou detekcí obrazu a v lepším zaostření scény mu pak pomáhá také laserové ostření. To vše je navíc doplněno senzorem starajícím se o vyvážení bílé. Vypíchnout pak musíme přítomnost dvoustupňové hardwarové spouště fotoaparátu.

Fotografie vzdálenějších objektů či krajiny jsou za dobrého světla velmi kvalitní, fotoaparát v telefonu ostří velmi rychle a přesně. Velmi dobře jsou na tom jednotlivé detaily i když ty se po okrajích lehce ztrácí. Pozitivně můžeme hodnotit také barevné podání, kdy jsou barvy jen nepatrně živější než je tomu ve skutečnosti. Za dobrých světelných podmínek je míra šumu na přijatelné úrovni, s klesajícím světlem však velmi rychle roste. Makro fotografie dělají vlajkovým modelům Sony problémy již delší dobu a zůstávají Achillovou patou i nadále a Sony Xperia XZ má často problém správně zaostřit na blízký objekt.

Pochválit můžeme Sony za kvalitní video. To lze natáčet jak ve 4K při 30FPS tak ve 1080p při až 60FPS. Pokud však budete chtít využít stabilizaci SteadyShot naplno, bude vám k dispozici maximálně 1080p video při 30 FPS. Video je dostatečně plynulé, nabízí věrné barvy i dostatek detailů.

Sony Xperia XZ fotoaparat

Fotoaplikace

Příliš nás nenadchla fotoaplikace. Ta sice nabízí celou řadu možností jak si s fotografiemi pohrát – tedy ve smyslu různých módních filtrů či přidávání rozšířené reality, příliš jsme si však neoblíbili (ne)logiku jejího designu. Jeden příklad za všechny – možnost natáčet 4K video nenaleznete v nastavení v položce „rozlišení videa“ ale mezi aplikacemi fotoaparátu.

Základním režimem fotoaparátu je SuperAuto. Za zmínku stojí i další režimy, jmenujme například:

  • Manuální režim
  • Efekt AR (rozšířená realita)
  • TimeShift video
  • Plynulé panorama

Fotoapalikace nabízí také celou řadu scénických režimů, ty jsou však dostupné až po snížení rozlišení fotografií na 8 MPx. Přítomny jsou tyto režimy:

  • Hladká pleť
  • Měkké pozadí (změna hloubky ostrosti)
  • Redukce rozmazání při pohybu
  • Krajina
  • HDR
  • Noční portrét
  • Noční scéna
  • Ručně držený soumrak
  • Vysoká citlivost
  • Jídlo
  • Pláž
  • Sníh
  • Párty
  • Sport
  • Dokument

Fotografie

Video

Sony Xperia XZ – ukázka videa (1080p, 60FPS)

Sony Xperia XZ - ukázka videa (1080p, 60FPS)

Sony Xperia XZ (1080p, 30 FPS, SteadyShot – inteligentní)

Sony Xperia XZ (1080p, 30 FPS, SteadyShot - inteligentní)

Fotografie i video v plném rozlišení si můžete stáhnout ZDE.

Závěr

Jak padlo již v úvodu, telefon Sony Xperia XZ se na našem trhu již nějakou chvíli vyskytuje. Díky tomu již stihla jeho cena o něco klesnout a českou distribuci tak seženete již od 16 990 Kč s DPH. Tedy, ne že by se jednalo o nějak zvlášť nízkou sumu, rozhodně se však jedná o zajímavější cenu, než 19 tisíc, za které se u nás Sony Xperia XZ začínala prodávat. Pokud se podíváme ke konkurenci, o tisícovku levněji pořídíte například novinku v podobě Huawei P10 nebo „výběhový“ Samsung Galaxy S7. Za 13,5 tisíce pak pořídíte podobně vybavenou Nubii Z11,  které se však budete muset smířit s méně propracovanou nadstavbou.

Mezi silné stránky telefonu Sony Xperia XZ musíme zařadit velmi kvalitní zpracování, jen škoda lesklých kovových zad, která se snadno poškrábou. Design telefonu je možná trochu usedlý, na druhou stranu je však rozhodně elegantní a reprezentativní. Velkou pochvalu si výrobce zaslouží za kvalitní displej s živými barvami a velmi dobrou čitelností na slunci. Rovněž reproduktory se řadí k tomu nejlepšímu co v současných telefonech můžeme nalézt a při prohlížení videí nebo hraní her poslouží skvěle. Rovněž musíme vypíchnout kvalitní zvukový výstup prostřednictvím 3,5mm jacku. Fotoaparát sice na úplnou špičku opět nedosáhl, i tak ovšem Sony Xperia XZ patři k nejlepším fotomobilům současnosti, jen kdyby výrobce trochu zapracoval na makro fotografii a přehlednosti aplikace. Okraje telefonu společně s jeho tvarem a kluzkým povrchem pak příliš nepomáhá ergonomii.

Klady

+ kvalitní zpracování
+ skvělý displej
+ zvukový výstup
+ skvěle funkční čtečka otisků prstu

+ výborně optimalizovaný Android 7.0 Nougat
+ kvalitní video
+ hardwarová spoušť fotoaparátu

Zápory

– záda jsou magnetem na nečistotu a škrábance
– horší ergonomie
– chybí FM rádio
– neodinstalovatelný bloatware

Za zapůjčení děkujeme společnosti Sony.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)