Sony Xperia P – příjemný telefon střední třídy

Sony Xperia P

Velice stylový, skvěle vybavený telefon s tzv. unibody tělem, které je vyrobeno z jednoho kusu hliníku. Sony Xperia P, prostřední z řady, vyniká výborným  zpracováním, skvělým designem, ale i vcelku kvalitními “vnitřnostmi”. Jednou z jeho předností je 4” qHD displej s technologií Sony WhiteMagic, která vylepšuje zobrazovací schopnosti bilých odstínů a zlepší čitelnost na slunci. Nyní dost povídání, jdeme testovat!

Obsah balení

Široká ale tenká papírová krabička, ve které se telefon spolu s příslušenstvím nachází, se naprosto vymyká standardům, na které jsme zvyklí u ostatních výrobců. Na přední straně nalezneme vyobrazený telefon, logo Androidu a společnosti Sony. Na zadní straně se nachází popis hlavních předností, kterými telefon disponuje.

Obsah balení je uzavřený v jednotlivých “odděleních”, kde můžeme nalézt HDMI kabel, dva kusy Smart Tagů (NFC štítky), ochrannou fólii, datový a napájecí microUSB kabel, špuntová sluchátka s třemi vyměnitelnými nástavci, velice pěkné kožené pouzdro, záruční list a uživatelskou příručku. Obsah balení bych tedy zhodnotil velmi kladně. Konkurenční společnosti Sony v této oblasti nesahají ani po kotníky.

Technické parametry:

 • Operační systém: Android 2.3 Gingerbread
 • Procesor: dvoujádrový procesor STE U500
 • Displej: 4” dotykový kapacitní displej s technologií Sony WhiteMagic a s qHD rozlišením 960 × 540 bodů
 • Fotoaparát: 8Mpx s automatickým ostřením, stabilizací obrazu, geo-taggingem, detekcí obličeje a úsměvu a s LED bleskem, přední videokamera 1,3Mpx
 • Video: možnost nahrávání ve Full HD rozlišení (1920 × 1080 bodů)
 • Podporované video kodeky: MP4/H.263/H.264/WMV
 • Podporované audio kodeky: MP3/eAAC+/WMA/WAV p­layer
 • Podporované sítě: GSM (850/900/1 80­0/1 900 MHz), WCDMA (900/2 100 MHz)
 • Konektivita: mi­croUSB v2.0, Bluetooth v2.1 s A2DP, Wi-Fi 802.11b/g/n,  DLNA, HDMI, USB tethering, NFC
 • Uživatelská paměť: 16 GB vnitřní paměti + 50 GB na SkyDrive, 1 GB RAM
 • Hudba: přehrávač hudby, FM rádio, 3,5 jack
 • Navigování: GPS přijímač s a-GPS
 • Senzory: senzor blízkosti, světelný senzor, akcelerometr
 • Napájení: Li-Ion baterie s kapacitou 1305 mAh, výdrž až 465 hodin v pohotovostním režimu, až 6 hodin hovoru
 • Rozměry: 122×59,5×10,5 mm
 • Hmotnost: 120 g včetně baterie
Katalog Android zařízení

Katalog Android zařízení

Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání...

Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.

Konstrukce a vzhled

Sony Xperia P patří do designové řady NXT. Nový NXT design začala společnost Sony používat teprve v letošním roce. Trochu mi na tomto designu vadí, že telefon nemá oblé rohy, jelikož držení v ruce není až tak příjemné jako například u high-endu od společnosti HTC One X. Ve spodní části telefonu nalezneme průhledný proužek, ve kterém se nachází trojice tlačítek – zpět, domů a menu. “Sestřičky” této Xperie – Xperia S a U mají senzorová tlačítka nad tímto průhledným proužkem, na něm jsou jen popisky. Senzorová tlačítka jsou podsvícena. Pod průhledným proužkem se nachází ještě “brada” telefonu, na které je zobrazeno logo Xperia. Bohužel právě tato “brada” vcelku nepříjemně vrže.

Krom hranatých tvarů telefon do ruky padne jako ulitý. Jeho velikost je naprosto ideální – 122 × 59,5 × 10,5 mm. Reálným faktem je, že telefony od společnosti Sony jsou po designové stránce velice nápadité oproti ostatním výrobcům. Větší nevýhodou je nemožnost vyndání baterie, jelikož zadní strana telefonu je neodjímatelná. Na zadní straně se nachází 8Mpx fotoaparát s přisvětlovací diodou, ve spodní části zelené logo. V horní části telefonu nalezneme jen 3,5 mm jack konektor pro doslova suprová sluchátka. Levá strana ukrývá HDMI a microUSB zdířky a také zdířku na microSIM kartu. Pravý bok disponuje hlavním reproduktorem, zapínacím tlačítkem, tlačítky pro ovládání hlasitosti a velice vítaným prvkem – spouští. Poslední strana, přední, skrývá nad 4 palcovým displejem čidlo pro regulaci jasu displeje, proximity senzor, VGA kamerku a sluchátko, ve kterém je ukryta dioda – při nabíjení svítící oranžově a při nové události zeleně.

Uživatelské prostředí

V případě Xperie P výrobce Sony použil svoji nástavbu TimeScape. TimeScape se od minulé verze poněkud liší. Základní rozdělení je na 5 ploch, přičemž prostředí je domácí. Jejich počet nelze nijak měnit, stejně tak nelze změnit umístění hlavní plochy. Naopak ve spodní části, kde je umístěna lišta, můžete naprosto svobodně přidávat nebo ubírat aplikace (kromě ikonky menu).

Na jednotlivé plochy můžete přidávat přes 20 předinstalovaných widgetů, můžete vytvářet složky s aplikacemi, přičemž jako náhled uvidíte ikony prvních čtyř aplikací. A na závěr je vám umožněno přidávat samostatné ikony aplikací. Horizontální scrollování mezi plochami je naprosto plynulé a to i při aktivním pozadí (live wallpaper). V základu máte k dispozici vcelku mnoho aktivních, ale i obyčejných tapet a tzv. scén, při jejichž aplikování se změní zbarvení celého systému. Co ale velmi postrádám, je přehled možností a zkratek v notifikační liště (v čistém Androidu Gingerbread tyto funkce jsou k dispozici).

Menu aplikací je rozděleno na mřížku 4 x 5 = 20 programů na stránce, což je velice příjemné. Aplikace lze řadit podle abecedy, nejpoužívanějších, času instalace, nebo podle svého vlastního mínění (telefon nic neřadí, vše je na vás).

Velice nepotěšující zprávou je, že telefon začal po pár dnech používání zamrzat. Displej nereagoval, takže přišel na řadu reset, což by se často stávat nemělo. Doufejme, že toto vyřeší nadcházející updaty. Co doopravdy zamrzí, je zastaralý systém Android 2.3.7 Gingerbread. Společnost Sony ale oznámila, že aktualizace na Android 4.0.X by měla přijít během třetího čtvrtletí tohoto roku.

Displej

Velikým lákadlem tohoto telefonu je dostačující 4” displej s qHD rozlišením (540 x 960 pixelů). Dočkáme se velice příjemného pocitu při sledování zobrazovače Xperie P, vše je krásně jemné. Překvapivě typ displeje není žádný AMOLED nebo Super AMOLED, nýbrž obyčejný TFT, přičemž černá barva není až tak kvalitně zobrazená. Společnost Sony si na nás přichystala novou technlogii s názvem WhiteMagic, která v případě tohoto telefonu udělala opravdu mnoho. Xperia P nedisponuje standartní RGB technologií, nýbrž nově s názvem RGBW, kde k tradičním pixelům červenému, zelenému a modrému přibyl ještě jeden bílý. Senzor neustále kontroluje intenzitu okolního světla, a tak vždy zapne (více světla) nebo vypne (málo světla) bílý subpixel. Displej je čitelný prakticky za jakýchkoliv podmínek. Technologie WhiteMagic se stará o, jak už je z názvu odvoditelné, perfektní zobrazení bílé barvy. Bohužel jsem se setkal s tím, že mi několikrát displej přestal reagovat na doteky, což mi občas pekelně znechutilo používání Xperie P. Myslím si ale, že tato vada bude jen kusová. Na konec bych jen dodal, že pozorovací úhly jsou výborné, displej podporuje multi-touch a dokáže zobrazit až 16 milionů barev. Veliká škoda je, že tento typ displeje nepoužila společnost Sony i u své vlajkové lodi Xperie S.

Multimédia

Fotoaparát

Fotoaparát Sony Xperie P je jednoduše a stručně velice kvalitní a patří k lepším na trhu. Snímky pořizuje v rozlišení 8 Mpx (2448 × 3264 pixelů) ve formátech – 8 Mpx 4:3, 6 Mpx 16:9, 2 Mpx 4:3/16:9. Fotografovat lze přes softwarovou spoušť nebo přes dvoupolohovou hardwarovou, která se nalézá na pravém boku telefonu. Pro rychlé spuštění fotoaparátu stačí podržet hardwarovou spoušť přibližně dvě sekundy. Na zadní straně je umístěna LED dioda, jejíž intenzita závisí na vzdálenosti od expozice. Nastavit lze tříúrovňovou detekci úsměvu. Bohužel ne moc kvalitní jsou FullHD videa pořízená Xperií P v porovnání s konkurencí.

Sony Xperia P - prostředí fotoaparátu Sony Xperia P – prostředí fotoaparátu

 

 

Jak natáčí telefon Sony Xperia P?

Jak natáčí telefon Sony Xperia P?

Přehrávání hudby

Po stránce designové a funkčnostní je to jeden z nejlepších defaultních přehrávačů vůbec. Středem dění je kategorie moje hudba, ve které nalezneme skladby, alba, interprety, seznamy skladeb, SensMe a oblíbené skladby. SenseMe vybírá skladby na základě stylu hudby a nálady posluchače. Bohužel hudbu telefon neroztřídí, je k tomu potřeba počítačový program PC Companion. V hudební aplikaci též nalezneme ekvalizér, ve kterém je k dispozici několik základních stylů – heavy, pop, jazz, rovnoměrně, soul, klidný poslech, zesílení basů, zesílení výšek. Nakonec tu máme FM rádio, které nic zvláštního nepřináší.

Baterie a výdrž telefonu

Velikým zklamáním u tohoto telefonu bude bezesporu výdrž baterie. Již při čtení hardwarových parametrů vás pravděpodobně zarazí velmi malá kapacita baterie – 1305 mAh. Při běžném používání (Internet, SMS, volání) vydrží telefon přibližně necelý den. V mém případě se jedná o používání soc. aplikací Google+ a Twitter, prohlížení internetových stránek a občasné hraní her (Angry Birds). Pakliže na telefon, co se týče výdrže, máte větší nároky, doporučuji si Sony Xperia P nepořizovat. Novinkou u tohoto telefonu je možnost rychlonabíjení, přičemž baterie telefonu může být nabita již za hodinu a půl.

NFC

U této řady si společnost Sony dala záležet na technologii NFC (Near Field Connection). K telefonu dodává dva tzv. NFC SmartTagy (možno zakoupit odděleně), které po přiložení telefonu automaticky provedou některou vámi navolenou funkci. Tyto štítky můžete umístit kdekoliv (například doma, v autě, …).

 

Jestliže si chcete nadefinovat vlastní funkci, stačí chytrý štítek přiložit k zádům telefonu, který ho okamžitě rozpozná. Pomocí tohoto štítku je možné např. zapnout internetový prohlížeč, spustit určitou funkci nebo například vypnout Wi-Fi. Funkce, kterou velice postrádám je Android Beam, pomocí níž můžete jednoduchým přiložením telefonů zády k sobě přenášet kontakty nebo YouTube videa.

Sony Xperia SmartTags

Sony Xperia SmartTags

Výkonnostní testy

Hardware tohoto telefonu plně vystačí pro hraní náročnějších her. Bohužel je tu jedno velké ale. Většina z vás se zděsí po zjištění, že kapacita interní paměti je pouhých 12 GB, což náročnějšímu hráči určitě stačit nebude. Dvoujádrový procesor STE U500, který v telefonu tepe, si hravě poradí s jakoukoliv náročnější hrou, kterou naleznete v Google Play (Android Market). Na telefonu jsem si pohrál s tituly jako například ShadowGun, DeadSpace, GTAIII, … Hry fungovaly naprosto plynule bez jakéhokoliv zasekávání. Výkonnost tohoto telefonu jsem otestoval na benchmark aplikaci Quadrant Standard Edition…

Quadrant Standard Edition

Benchmark aplikace Quadrant Standard testuje CPU, rychlost RAM, 2D a 3D grafiku.
Skóre – 2157 bodů

 

Shrnutí

Bohužel jsme v redakci neměli možnost srovnat tento “middle-end” s “high-endem” Sony Xperia S, ale i tak si myslíme, že je to velice povedený smartphone, jak po stránce designové, tak i po stránce softwarové. Oproti konkurenčním telefonům (LG Optimus 2X, Samsung Galaxy S Advance, …) má perfektně zvládnuté uživatelské prostředí, které vás ničím nedonutí k přechodu na nějaký ten launcher. Asi největším lákadlem bude displej, který se dá popsat jedině slovem famózní. Bohužel tu ale máme pár výtek, které jsou vcelku zásadní. První výtkou je chybějící slot na paměťové karty, který by ani tak nechyběl, kdyby místo něho měl telefon mnohem větší kapacitu interní paměti (telefon disponuje pouze 12GB). Další výtkou je velice malá kapacita baterie (1305 mAh), která naznačuje, že telefon není určen pro náročnější uživatele. Dále tu pak máme výtku menší – obtížné vyndavání microSIM, které opravdu společnost Sony nevyladila. I přesto dostává od nás tento telefon známku kvalitního zařízení, přičemž bych ho doporučoval snad každému.

Klady a zápory

Klady

 • překrásný displej s technologií WhiteMagic
 • NFC tagy
 • bohaté prodejní balení

Zápory

 • zastaralý systém (slíbená aktualizace na ICS)
 • malá kapacita interní paměti
 • obtížné vysouvání microSIM karty
 • špatná výdrž na jedno nabití

Za zapůjčení zařízení děkujeme společnosti Sunnysoft, kde můžete Sony Xperia P také zakoupit.

Štěpán Víteček
O Autorovi - Štěpán Víteček

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)