Sony představilo nový snímač. Posune fotografie a video v telefonech na další úroveň?

Sony Exmor – náhleďák

Sony patří mezi nejlepší výrobce fotografických čipů pro mobilní telefony na světě. Svůj podíl na tom má jistá zkušenost s fotočipy, které jsou úspěšné i v nejvyšších třídách bezzrcadlových fotoaparátů. Včera Sony představilo snímač IMX318, který přináší hned několik novinek a zajímavostí.

Sony IMX318 je přímým nástupcem Sony IMX230 a nabídne rozlišení 22,5 Mpx. Poměr velikosti čipu proti tzv. fullframe čipům Úhlopříčka čipu je 1/2,6″, díky čemuž je jeden pixel na čipu menší než 1 μm. Nicméně Sony tvrdí, že tato velikost pixelů nemá žádná vliv na kvalitu pořízených fotografií. Na tu má naopak vliv systém, který podle inženýrů Sony lépe pracuje se světlem a odstraňuje nepříjemný šum.

Sony Xperia Z5 Compact - konstrukce, zadní strana 1

 

Sony také využívá nejnovější technologie hybridního automatického zaostřování, která je založena na kombinaci detekce roviny obrazu a detekce kontrastu, přičemž výsledná rychlost zaostření může být rychlejší než 0,03 s.

Nadšenci do točení videa pak budou potěšení zejména podporou točení 4K videí při 30 snímcích za sekundu. Snímač je pro tyto účely vybaven tříosým elektronickým stabilizátorem obrazu, který se snaží minimalizovat otřesy a zkreslení snímků.

Když si to vezmeme kolem a kolem, IMX318 je vlastně vůbec prvním CMOS snímačem pro mobilní zařízení, který získává takovéto pokročilé funkce. Jedná se o funkce, které známe především z drahých zrcadlovek a bezzrcadlovek, a výjimečně některých dražších kompaktů.

Na videích níže se můžete podívat, jak umí zmíněné funkce a vymoženosti pracovat v praxi.

Demo video of 3-Axis Electronic Image Stabilization Using the IMX318

Demo video of 3-Axis Electronic Image Stabilization Using the IMX318

Demo video of HybridAF Using the IMX318

Demo video of HybridAF Using the IMX318

Přestože je Sony stále největším hráčem na trhu se snímači CMOS, divize nedávno ohlásila 12,6% meziroční pokles. To bylo způsobeno především pádem prodejů smartphonů Sony a částečně i klesající poptávkou ze strany externích zákazníků. Možná, že právě nové funkce a technické vymoženosti snímače IMX318 dají firmě dostatečnou podporu pro tento rok.

Snímač IMX318 se začne dodávat externím výrobců již letos v květnu. To ale znamená, že mnoho letošních vlajkových lodí ještě nebude mít o podobném čipu ani nejmenší ponětí. První modely s tímto skvělým snímačem by se mohly objevit někdy v druhé polovině letošního roku. Například veletrh IFA by mohla přinést zajímavé zpestření v této oblasti.

Zdroj: AA

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)

+ Přidat článek

Další zajímavosti

+ Přidat článek