Menu

Češi za Smartphone Honor 9 zaplatí o téměř 1 200 Kč více než v Německu. Proč?

Před několika hodinami jsme se dočkali oficiálního oznámení Honoru 9 pro Evropu. Smartphone Honor 9 dokázal překvapit tím, že oproti konkurenci udržel velmi dobrou cenu. Jenže pokud jste sledovali oficiální stream, oznámená cena v eurech se liší oproti té, kterou uvedlo české zastoupení. A to v negativním slova smyslu. Proč tomu tak je?

Češi za Smartphone Honor 9 zaplatí o téměř 1 200 Kč více než v Německu

Když jsme sledovali oficiální stream představení Honoru 9, tak už jsme věděli českou oficiální cenu, která je 12 990 Kč. To ale moc nesedí s tím, co oznámil Honor na konferenci. Na pódiu jsme mohli vidět cenovku 449 EUR, což je v přepočtu 11 800 Kč. Za stejný telefon tedy zaplatíme o 1 200 Kč více.

Přes oficiální obchod Honoru je cena ještě výhodnější

Pokud ale navíc objednáte telefon z obchodu vMall.de, což je oficiální obchod Honoru a Huaweie, tak zaplatíte pouze 430 EUR (11 300 Kč) a k tomu dostanete chytrý náramek Honor Band 3, který normálně stojí 69 EUR (1 800 Kč). Dohromady se tedy ušetří téměř 3 000 Kč, když odečteme náklady za vyšší poštovné z Německa. Zde se to dá chápat i tak, že se jedná o akci Honoru, který chce nalákat zákazníky, aby telefon kupovali přes jejich obchod. Stále na tom totiž vydělají i za sníženou cenu, než když by si zákazník koupil telefon například na Amazonu. Mírný problém by mohl nastat s posláním telefonu do České republiky. Existují ale služby, přes které se dá telefon poslat na německou adresu, ze které pak bude bez problémů telefon poslán do Česka. Cena poštovného navíc není velká, krabička s telefonem o velikosti 19x10x5 cm a hmotností 0,7 kilogramu, vás přes službu mailboxde.cz vyjde na zhruba 100 až 180 Kč, poplatek za služby je pak do dvou kilogramů 68 Kč. Ve výsledku tedy zaplatíte zhruba 170 až 250 Kč za poslání telefonu z Německa.

honor-9-band-3

Možné důvody proč je u nás Honor 9 dražší

Zpátky ale k problému dražšího telefonu. Zde jsou možné důvody, proč by tomu tak mohlo být:

 1. Počet odebíraného zboží – pro Česko se objednává mnohem méně telefonů, než například pro Německo.
 2. Měnící se kurz české koruny – při prodeji se musí také započítat kurz české koruny, který se neustále mění.
 3. Úpravy manuálů a krabiček pro mnohem menší trh – překlad a tisk krabiček a manuálů v českém jazyce si sebere také nějakou tu korunu. Ve výsledku se může cena telefonu zvýšit, protože se neobjednává tisk tak velkého množství jako třeba v angličtině.
 4. Distribuční a servisní pobočka – Huawei v Česku sice nedávno otevřel vlastní servisní centrum, jedná se ale o malou pobočku a hodně reklamací stále proudí například do Britexu. To jsou další náklady, které ve větších zemích nemusí řešit, protože mají vlastní Huawei střediska.
 5. Cenotvorba pro český trh probíhá jinak – Je to dáno clem, rozdílnými sazbami z daně, ale také maržemi z prodeje.

Situace se netýká jenom českého trhu a Honoru

Výše jsme uvedli několik možných bodů, proč se cena u nás a v zahraničí liší, a co se na tom může podílet. Brzy se tomuto tématu budeme věnovat ale podrobněji, tak abychom jednotlivé důvody potvrdili, nebo naopak vyvrátili. Zajímavé je také to, že situace se netýká jenom českého trhu. Například na Slovensku se smartphone Honor 9 prodává za 499 eur. Slovensko tak zaplatí za Honor 9 v přepočtu 13 100 Kč (cca stejně jako my). Odlišné ceny samozřejmě nejsou problémem jen u Honoru či Huaweie. Setkáme se s nimi i u jiných výrobců, jako je Samsung apod.

Honor 9 katalog

Honor 9

1.0
 • Displej 5,15" FullHD IPS
 • Procesor HiSilicon Kirin 960
 • RAM 4GB
 • Fotoaparát 12 MP
 • Baterie 3200 mAh
 • Cena od 8 999 Kč

Co si o tom myslíte?

Komentáře

Rooting

Looliin 0

27.6.2017 19:22

Já si myslím,že klidně si firma jako je Huawei může prodávat telefony za kolik chce,protože stejně jsou jejich výrobky slušně řečeno …………………… a navíc což asi každý neví,tak tato pofidernÍ firma má zákaz prodeje všech svých produktů,tedy nejen telefony, nejen v celé severní americe,ale také kanadě a částečně dalších zemích komonvelsu a to zejména proto,že tahla firma je vlastně vojenská a jejich řídící orgán a dozorčí rada,jsou všichni z ministerstva obrany a vnitra,což svědčí o mnohém…ale když si někdo chce domů dobrovolně přidat špionážní a sledovací zařízení,notabene za nekřestanské peníze,je to jeho volba.Za mne Huawei tedy NE..

kilemt

27.6.2017 19:23

To je bordel. Za co nás mají? Na co ten úřad je?

DeX.DC

27.6.2017 19:35

Cemu se divite, prece jsme ten specificky trh :-D :-D

lukowicz

27.6.2017 21:16

Luline, nestresuj :D Šmírovali mně komouši, teď mně šmíruje těch 300milionů kriminálníků a imigrantů co si říká Amerika. Tak nakonec je jedno jestli mně bude šmírovat Wei Bao Pai nebo nějaký Ivan Alexandrovič Sevličenko :D

lukowicz

27.6.2017 21:19

ps: Huawei do Evropy dodává infrastrukturu pro operátory, takže v momentě zvednutí sluchátka tě beztak šmíruje nějaký generál v Pekingu, který tě má už v merku , bububu :D

anonymouse

27.6.2017 21:30

” Je to dáno clem” – CLO se za mobilni telefony neplati.
“Úpravy manuálů a krabiček pro mnohem menší trh” – Co jsem mel honor, tak mel cesko nemecko anglicky navod, takze v tom to taky nebude

Uni

uni -2

27.6.2017 23:34

To nás ta Samková přichází docela draho…:/

Luk_juda

Lukáš Juda 0

28.6.2017 7:54

Já bych řekl, že největší problém by mohl být v tom, že u nás je delší záruka.

Faun

28.6.2017 8:07

@Lukáš Juda – v Německu, potažmo v celé EU, je standardní záruka 2 roky, stejně jako u nás…

Uni

uni -2

28.6.2017 8:35

Faun: Přesně, jediný relevantní je v článku servisní partner, který je jistě dražší než vlastní servis. Jinak je to prostě o marži. A to tam nezaznělo…

pedes20

28.6.2017 17:13

Looliine, to je slušná paranoia a navíc klamání. Sice chápu, že máte strach ze šmírování, ale jednak nejste vojensky zajímavý, za druhé pokud je mi známo, tak nejvíc šmírují americké tajné služby, kterých je přes 20 a které tlačí na Microsoft, Google, ale i výrobce HW a další, aby jim otevřeli dveře a umožnili lézt do PC, telefonů atd. Koneckoncl není to tak dávno, co jim unikl jejich šmírovací soft k určité hackerské skupině. Pokud se budeme bavit o prodeji Huawei v USA, zkuste nejdříve to, co píšete ověřit: jen pro příklad: https://www.walmart.com/c/kp/huawei-phones , https://www.androidcentral.com/where-buy-huawei-mate-9-us takže to vaše sdělení mi přijde jako CNN = FNN.

pavelvyskov36

28.6.2017 23:28

Honor neznám, ale Huawei ten poměr cena/výkon má dobrý a nevidím důvod, abychom se pořád koukali na zahraničí… Srovnávejme ceny a výbavu u nás.

SeppWinkler

SeppWinkler 5

3.7.2017 11:41

Looliin aspoň dobre pobavil :)

Tslnox

tslnox 0

3.7.2017 15:05

pavelvyskov36: Honor je dceřinná společnost nebo podznačka (něco takovýho) Huawei, každopádně pod ně patří. Takže stejnej šmejd :-D

Uni

uni -2

7.7.2017 10:50

pavelvyskov36: Poměr cena/výkon má Honor lepší. Jeho primární distribuce je přes vlastní eshop, může mít tak menší marži, resp. konečnou cenu než Huawei, kde se musí živit kompletní distribuční síť. Tento eshop ale bohužel u nás není dostupný, takže i v Honoru živíme distribuční síť, paráda.
Jinak Honor je dceřiná společnost Huawei, fakticky je to defakto to samé, jen trochu pošolíchají design, aby to bylo aspoň trochu rozeznatelné.

RSS (komentáře k článku)