Smart Launcher: S jedinou domovskou obrazovkou

smart_launcher_ikona

Smart Launcher je inovativní launcher, který charakterizuje minimalistický design, nízké využití paměti a uživatelsky přívětivé rozhraní, jež vám umožní spustit libovolnou aplikaci několika mála tapnutími. Hlavním “tahákem” má být automatické třídění nainstalovaných aplikací do kategorií.

Za projektem stojí jediný programátor Vincenzo Colucci, původem z Makedonie, který vystudoval na univerzitě v Boloni. V Obchodě Play publikuje pod značkou GinLemon a na svém kontě má celkem devět aplikací. Jednou z nich je dnes probíraný Smart Launcher, původně vyvíjený pod názvem Flower Launcher, který se v Obchodě Play objevil 12. července.

Jako důvody, proč byste měli tento launcher alespoň vyzkoušet, Vincenzo uvádí:

 • Hlavní obrazovka s Quick Start,
 • seznam aplikací uspořádaný do kategorií,
 • připravený k okamžitému použití bez nutnosti konfigurace,
 • podpora živých tapet a obrazovek různých velikostí,
 • podpora sady ikon pro Launcher Pro a ADW Launcher (jen ve verzi Pro).

První spuštění

Při prvním spuštění se vás ujme průvodce, který nabídne definování šesti výchozích aplikací:

Při prvním spuštění se vás ujme průvodce

Při prvním spuštění se vás ujme průvodce

 • pro přehrávání hudby,
 • pro telefonování,
 • pro prohlížení webu,
 • pro správu a prohlížení obrázků,
 • pro čtení, psaní a správu SMS,
 • pro pořizování fotek a videí.

Výběr aplikace pro přehrávání hudby

Výběr aplikace pro přehrávání hudby

Výběr aplikace pro prohlížení webu

Výběr aplikace pro prohlížení webu

Výběr aplikace pro správu obrázků

Výběr aplikace pro správu obrázků

Výběr aplikace pro správu SMS

Výběr aplikace pro správu SMS

Výběr aplikace pro pořizování fotek

Výběr aplikace pro pořizování fotek

V případě, že je pro danou činnost v zařízení jen jedna aplikace (například pro telefonování), průvodce daný krok přeskočí.

Proč jste vybírali aplikace pro šest vyjmenovaných činností? To se dozvíte hned v následujícím kroku, kdy se již načte launcher, na jehož jediné obrazovce bude čekat šest ikon seskupených do kruhu – tzv. “Quick Start”. Asi již správně tušíte, že tyto ikony budu směřovat na vámi zvolené programy.

Výchozí domovská obrazovka Smart Launcheru.

Výchozí domovská obrazovka Smart Launcheru.

Počet ikon ale nemusí být konečný – dlouhým podržením kterékoli z nich vyvoláte plovoucí nabídku, umožňující odebrat stávajícího, nebo přidat dalšího zástupce. Jestliže by vám například chyběl kalendář, e-mail, nebo jakákoli jiná aplikace, není problém si ji přidat do nabídky.

Podržením ikony vyvoláte nabídku pro přidávání a odebírání zástupců

Podržením ikony vyvoláte nabídku pro přidávání a odebírání zástupců

Přidání ikony dle přání uživatele

Přidání ikony dle přání uživatele

To ovšem není ani zdaleka jediná věc, ve které se Smart Launcher liší od většiny konkurentů.

Domovská obrazovka

Jak již zaznělo, Smart Launcher má jen jednu jedinou obrazovku – tu se šesti zástupci pro nejčastější činnosti. Je takřka jisté, že toto provedení nebude vyhovovat těm, kdož si rádi vytahují vlastní ikonky na více, třeba i tematicky zaměřených, domovských obrazovek. Není zde žádné rolování mezi obrazovkami, takže nebudete řešit, na které ploše se aktuálně nacházíte.

Nad ikonami jsou situovány hodiny, zobrazující kromě času také aktuální datum v českém dlouhém formátu. Nejde ale o widget, nýbrž o součást launcheru – hodiny tedy nejde vypnout, ani přesunout jinam. V “zadarmové” verzi jim lze nastavit jen jednu ze dvou barev – černou, nebo bílou.

Dále je možné vzhled prostředí přizpůsobit změnou tapety. Kromě podpory statických obrázků a živých tapet v menu pro výběr pozadí přibude ještě položka Android Smart Wallpaper, pod kterou se nachází pět barevných tapet, optimalizovaných právě pro tento launcher.

Nabídka Android Smart Wallpaper

Nabídka Android Smart Wallpaper

Nabídka Android Smart Wallpaper

Nabídka Android Smart Wallpaper

Ikonám je možné nastavit buď světlé, nebo tmavé pozadí, přičemž v případě zvolení tapety z nabídky Android Smart Wallpaper barva kruhu kolem ikon koresponduje se zvolenou tapetou.

Placená verze navíc podporuje widgety a grafická témata.

Dolní lišta (dock)

Zatímco většina launcherů nabízí zástupce pro nejdůležitější aplikace v dolní liště (kterou je možné v některých případech i horizontálně posouvat, takže pojme více ikon), Smart Launcher již situoval nejdůležitější programy kolem středu obrazovky, takže žádná dolní lišta prakticky neexistuje. Pouze v levém dolním rohu je zástupce pro vstup k seznamu aplikací. I ten je, jak uvidíte za několik okamžiků, pojat poněkud netradičně.

Notifikační lišta

Notifikační lištu Smart Launcher nemění, ani do ní nijak nezasahuje, takže zůstane ve stavu, v jakém jste na ni zvyklí. Škoda jen, že ji není možné schovat a vyvolávat ji buď hardwarovou klávesou, nebo gestem, aby nekazila celkový vizuální dojem.

Stejně tak Smart Launcher nezasahuje do odemykací obrazovky – i v tomto směru zůstane vše při starém, pouze se do ní promítne zvolená tapeta.

Seznam aplikací

Seznam aplikací přichází se zajímavým pojetím: po jeho levé straně se nachází vertikální lišta, obsahující šest zástupců:

 • Phone,
 • Internet,
 • Games,
 • Media,
 • Utility,
 • Settings.

Přes ikony v této části přepínáte mezi různými kategoriemi, do kterých Smart Launcher sám roztřídil všechny aplikace. Nutno konstatovat, že třídění funguje skutečně poměrně dobře – všechny hry jsme našli v sekci Games, stejně tak v kategorii Media byly programy pro práci s obrázky, zvukem a videy. Ikony jsou v každé kategorii seřazeny podle abecedy a jejich pořadí není možné žádným způsobem změnit.

Smart Launcher sám třídí aplikace do kategorií

Smart Launcher sám třídí aplikace do kategorií

Zde například máme multimediální aplikace

Zde například máme multimediální aplikace

Zajímavá je nabídka, která se zobrazí po delším tapnutím na ikonu některé aplikace. Protože Smart Launcher nemá ikony na domovské obrazovce, nenásleduje klasická možnost umístění zástupce na vybranou pozici, ale zobrazí se nabídka, umožňující spustit, nebo násilně ukončit (“kill”) danou aplikaci. Z této nabídky je také možné přetažením přesunout ikonu do jiné kategorie, pokud by vám nevyhovovalo její automatické zařazení.

Nabídka, která se zobrazí po dlouhém podržení ikony.

Nabídka, která se zobrazí po dlouhém podržení ikony.

Menu

Pod hardwarovou klávesou [Menu] jsou připraveny jen tři položky:

 • Wallpaper – nastavení tapety (Smart Launcher nepodporuje “dlouhé tapnutí” s nabídkou dalších funkcí),
 • Appearance – nastavení launcheru (barva ukazatele času, podbarvení ikon, ve verzi Pro pak i zapnutí podpory widgetů a volba grafického tématu),
 • Android Settings systémové nastavení.
Pod hardwarovou klávesou Menu jsou připraveny jen tři položky

Pod hardwarovou klávesou Menu jsou připraveny jen tři položky

Resumé

Celkové pojetí řadí Smart Launcher mezi aplikace pro začátečníky, nebo pro uživatele, preferující jednoduchost a přímočarost. Nebude vyhovovat těm, kdož mají rádi na domovských obrazovkách ikony více programů, stejně tak třídění aplikací do kategorií nemusí sedět každému. Umíme si ale představit, že takto pojatá domovská obrazovka bude perfektní pro méně zkušené, neboť jim zpřístupní nejdůležitější aplikace, a další jim podá v přehledném seznamu, přičemž je nebude zatěžovat složitou konfigurací.

Velkým plusem je dále minimální velikost programu – 0,90 MB prostoru a cca 35 MB obsazené RAM doslova předurčuje tento launcher pro slabší zařízení.

K dokonalosti nechybí mnoho – líbila by se nám podpora gest – přinejmenším pro stažení notifikační lišty, se kterou většina začátečníků na levných telefonech s menší úhlopříčkou displeje trochu zápasí, a gesto pro rychlý přístup k aplikacím.

Vývoj Smart Launcheru ale ani zdaleka nekončí – autor vydal od poloviny července, kdy se jeho aplikace objevila v Obchodě Play, už několik aktualizací, ve kterých řeší chyby a doplňuje další funkce. Stávající číslo verze 0.8.1 navíc naznačuje, že ještě nejde o finální produkt. Přesto jsme po dobu jeho testování nenarazili na žádné problémy.

Verzi zdarma otestovalo již více než pět tisíc uživatelů, kteří Smart Launcheru udělili průměrnou známku 4,1. Placenou verzi si za cca 40 korun zakoupilo přes sto uživatelů, deset z nich pak hodnotilo průměrnou známkou 4,5.

Smart Launcher 5
Smart Launcher 5

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)